KSIĄŻKI DLA BYSTRZAKÓW

9 książek dla małych bystrzaków – nasze turbo nowości! #12

W wakacje nie zwalniamy tempa! Mam dla Was aż 9 świetnych książkowych polecajek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej, zadają mnóstwo pytań, interesują się tym, jak działa świat i jakie są zwyczaje zwierząt.

Te książki pomogą Wam też rozbudzić w dzieciach ciekawość świata!

Tym razem zajmiemy się tematami:

 • zwierzęta
 • życie dzieci na różnych kontynentach
 • czas
 • eksperymenty i ciekawostki: piasek i mydło
 • święta i festiwale
 • Ziemia i Kosmos
 • ewolucja
 • pociągi

Poprzednie wpisy z tej serii znajdziecie tutaj:

Książki dla bystrzaków – cały cykl

1. Mądre zwierzęta. Sprytne stworzenia w królestwie zwierząt

Wspaniała książka o zwierzętach, które zadziwiają swoją inteligencją i sprytem. Dzieci dowiedzą się mnóstwa ciekawych rzeczy o zwyczajach takich spryciarzy jak: szopy pracze, wiewiórki, ośmiornice, delfiny, słonie, kałamarnice, szczury, szympansy i wiele innych. Czy wiecie, że koty mają świetną pamięć, a orangutany potrafią uczyć się nowych języków? Jak gołębie były trenowane do obsługi pocisków w czasie II wojny światowej? Czym zaskoczyć nas mogą pijawki, grzyby i meduzy?

Czy inteligencja to to samo, co mądrość? Jak spryt wpływa na przystosowywanie się do zmieniających warunków życia zwierząt? Jak bawią się i komunikują różne gatunki zwierząt? Zachęcam do poczytania!

Dla dzieci 6+

M. Holland, D. Olejnikova, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Mądre zwierzęta

2. 100 dzieci. Świat w liczbach i ciekawostkach

Na świecie żyje ok. 7,5 mld osób, niecałe 2 miliardy to dzieci do 15 rż. Trudno się operuje na tak dużych liczbach, więc w tej książce przyjrzymy się dzieciom z całego świata reprezentowanym statystycznie przez 100 osób.

Jeśli wszystkich dzieci na świecie byłoby 100, to, czy wiecie, że:

 • 52 z nich to chłopcy, a 48 dziewczynki, bo prawie we wszystkich krajach świata chłopców jest więcej
 • 13 dzieci mówi po chińsku
 • 20 dzieci mieszka tylko z jednym rodzicem
 • 13 dzieci żyje w kraju ogarniętym wojną
 • 33 dzieci ma psa
 • 52 dzieci ma w domu rower
 • 10 dzieci pracuje

i wiele więcej! Książka porusza wiele ważnych tematów i jest świetnym punktem wyjścia to rozmów o tym, czym się różnimy, co mamy ze sobą wspólnego, w jakich warunkach żyją dzieci na całym świecie. Świetna lektura!

Książka dostała Niemiecką młodzieżową nagrodę literacją 2021 w kategorii non fiction.

Dla dzieci 9+

Ch. Drosser, N. Coenenberg, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: 100 dzieci

3. Świętuj z nami. Poznaj 20 świąt i festiwali z całego świata

Bardzo ciekawa książka, w której sprawdzimy, jak świętują i bawią się ich rówieśnicy z całego świata. Wybierzemy się do Japonii na Święto Kwitnącej Wiśni, do Walencji na Święto Ognia, a nawet weźmiemy udział w… Małpiej Uczcie w Tajlandii! Brzmi intrygująco? A to tylko mały wycinek! Książka jest pięknie wydana, pełna ciekawostek o różnych kulturach i superciekawych wydarzeniach. Rozbudza ciekawość świata, wyobraźnię i chęć podróżowania!

Dla dzieci 5+

Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Świętuj z nami

4. Ziemia

Rewelacyjna książka, którą polecam każdemu! A w zasadzie całą serię – o tomach Ogień, Woda i Wiatr pisałam w poprzednich wpisach z cyklu Książki dla bystrzaków (TUTAJ znajdziecie linki do recenzji). To naprawdę wyjątkowa kolekcja, która świetnie się uzupełnia i w przystępny sposób przekazuje mnóstwo wiedzy o przyrodzie, żywiołach i świecie.

W najnowszym tomie zobaczymy, jak zbudowana jest nasza planeta, dowiemy się, czym są płyty tektoniczne i jak kontynenty wędrują, przyjrzymy się wulkanom i trzęsieniom ziemi. Jakie skarby kryją się pod powierzchnią? W jaki sposób ludzie wykorzystują zasoby Ziemi?

Świetna książka w dużym formacie, idealna na prezent.

Dla dzieci 6+

A. Skowrońska, A. Dudek, M. Nowak, wydawnictwo Muchomor

Dostępna tutaj: Ziemia

5. Czas, czyli wszystko płynie

Co to jest czas? Co nam go zabiera? Czym są strefy czasowe i dlaczego w niektórych krajach przestawiamy zegarki dwa razy w roku? Jak powstawały kalendarze? Poznamy różne sposoby mierzenia czasu, historię zegarów i zegarków, a nawet przepis na długowieczność! Mega kompleksowe podejście do tematu, mnóstwo ciekawostek i przystępnie podanej wiedzy, a to wszystko pięknie zaprezentowane.

Jeśli znacie i lubicie książki Moniki Utnik z tej serii – o Deszczu, Nocy i Zapachach (TUTAJ znajdziecie linki do recenzji), ta też na pewno Wam się spodoba!

Dla dzieci 6+

M. Utnik, A. Sozańska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Czas, czyli wszystko płynie

6. Atlas Kosmosu

A teraz coś dla fanów Kosmosu! Bardzo fajnie i kompleksowo przygotowana książka, zawierająca ogromną ilość informacji i ciekawostek nie tylko o Układzie Słonecznym, ale też innych zakątkach Wszechświata. Odwiedzimy Drogę Mleczną, Mgławicę Eskimosa, zajrzymy do czarnej dziury, a może dotrzemy nawet na kraniec Wszechświata? Planety, gwiazdy, odległe galaktyki – tylko jest do odkrycia! Poczytamy też o sposobach mierzenia wszechświata, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Teleskopie Kosmicznym Webba. I wiele, wiele więcej!

Przejrzysty układ, przystępny język i mnóóóóstwo ciekawie przekazanej wiedzy. Super też na prezent.

Dla dzieci 6+

T. Jackson, A. Djordjevic, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Atlas Kosmosu

7. seria Przygody z nauką. Mydło i Piasek

Serię „Przygody z nauką” znamy i lubimy, więc bardzo ucieszyliśmy się z premiery kolejnych dwóch części – tym razem weźmiemy na tapet mydło i piasek. Co ciekawego możemy się o nich dowiedzieć? W każdej książce czeka na dzieci 10 ciekawych i prostych do wykonania eksperymentów.

Jak sprawić, żeby ziarenka piasku podskakiwały? Czy można oczyścić wodę za pomocą piasku? Dlaczego pieprz boi się mydła? Jak przygotować mydlaną galaretę? Kiedy powstają wielkie bańki?

Dla dzieci 4+

C. Jugla, J. Guichard, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: seria Przygody z nauką

8. Najwspanialsze widowisko świata. 4,6 miliarda lat historii naszej Ziemi

To chyba najlepsza książka dla dzieci o historii naszej planety i rozwoju życia na Ziemi jaką mamy w naszej biblioteczce. Strona po stronie możemy obserwować jak zmieniała się Ziemia, zobaczymy jak powstawały kontynenty, jakie formy życia pojawiały się na przestrzeni milionów lat. Co było na początku? Kiedy pojawiły się dinozaury, a kiedy człowiek? Ile trwała epoka lodowcowa? A to wszystko w formie zabawnego przedstawienia teatralnego zorganizowanego przez zaganiane mrówki – to naprawdę niesamowite widowisko!

Pomysłowa, obrazowa forma, mądra treść i masa humoru! Polecam :)

Dla dzieci 6+

M. Grey, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Najwspanialsze widowisko świata

9. Pociągi. Fascynujący świat kolei

Jeśli macie w domu fanów koleji w wieku szkolnym albo sami uwielbiacie pociągi, ta książka będzie strzałem w 10! Jak rozwijała się kolej na przestrzeni wieków? Jakie były jej początki i jakie są prognozy na przyszłość? Poznamy najsłynniejsze pociągi świata, takie jak Orient Express i Kolej Transsyberyjską, sprawdzimy jak szybko jeżdżą najszybsze pociągi, ile mierzy najdłuższy pociąg towarowy, jak głęboko sięga metro.

To prawdziwe kompendium wiedzy o pociągach, pełne ciekawostek i pięknych ilustracji. Perełka!

Dla dzieci 9+

A. Steele, R. Takemasa, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Pociągi

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać

2 komentarze

 • Reply
  Tuja
  20 sierpnia 2023 at 09:29

  Ciekawe książeczki. Trzeba będzie zakupić i sprawdzić 🙂

 • Reply
  tens
  29 sierpnia 2023 at 12:44

  Świetne propozycje szczególnie 100 dzieci :)

Zostaw komentarz