Wspaniałe książki dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej! Książki, które rozwijają zainteresowania, ogólną wiedzę, rozbudzają ciekawość świata i nauki. 7 super nowości!
Przy każdej książce, jak zawsze, podałam sugerowany wiek (od 6 rż powyżej).
Tym razem weźmiemy pod lupę tematy:
- kolory
- wróżki
- zwierzęta
- prehistoria
- dinozaury
- mitologia grecka
i nie tylko!
1. Tęcza w Kosmosie
Kolorowy przewodnik po wszystkim, co ciekawe
Niesamowite historie o zwierzętach, przyrodzie i nauce, które spajają barwy tęczy. Jak widzimy kolory? Dlaczego marchewki są pomarańczowe, a żaby zielone? Co sprawia, że niebo jest niebieskie? A ptasie pióra połyskują kolorami? Dlaczego Mars to czerwona planeta? Czy Słońce jest żółte? Dlaczego koralowce są tak kolorowe? Czy ogień może być zielony?
Wiedza przekazana jest w interesujący i przystępny sposób, każda strona skrywa wiele ciekawostek i barwnych ilustracji. Książka rozbudza ciekawość niezwykłym światem nauki, Kosmosu i przyrody.
Dla dzieci 6+
S. Kanani, L. Kay, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Tęcza w Kosmosie
2. Zęby, ciosy i siekacze
Czwarta część świetnej serii książek o zwierzętach dla starszych dzieci (poprzednie to: „Pupy, ogonki i kuperki”, „Gęby, dzioby i nochale” oraz „Amory, zaloty i podboje”). Tym razem przyjrzymy się tym, co u zwierząt jest kwestią życia i śmierci – zębom! Służą one nie tylko do jedzenia i zdobywania pokarmu, ale też do komunikacji, oznaczania terytorium, kopania nor, odstraszania wrogów, walk, ale i zalotów.
Czym tak naprawdę jest róg narwala? Ile razy słoń wymienia zęby trzonowe? Kto dba o zęby hipopotama? Dlaczego bobrowi siekacze rosną przez całe życie? Do czego zęby służą krokodylowi? Jaka ryba ma przezroczyste zęby? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziemy w tej super nowości.
Dla dzieci 10+
M. Pokorska-Jurek, M. Rydz-Domańska, wydawnictwo Babaryba
Dostępna tutaj: Zęby, ciosy i siekacze
3. Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji
Mitologia wciąż u nas na topie! Bardzo się cieszę, że powstają takie książki jak ta – które przybliżają dzieciom mity greckie w ciekawej, barwnej komiksowej formie. Dowiemy się, jak starożytni Grecy wyobrażali sobie powstanie świata i poznamy najważniejszych bohaterów ich mitologii. Znajdziemy tu opowieści o Tezeuszu i Minotaurze, Orfeuszu i Eurydyce, puszce Pandory, Koniu Trojańskim, pracach Heraklesa i wiele innych.
Żywy język, wartka, dynamiczna akcja, mnóstwo szczegółów i ciekawostek – to wszystko sprawia, że książkę czyta się z dużą przyjemnością i trudno się od niej oderwać, a zdobyta wiedza z pewnością przyda się w szkole.
Dla dzieci 9+
J. Davies, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji
4. Rok z dinozaurami
A teraz nie lada gratka dla wszystkich fanów dinozaurów! „Rok z dinozaurami” to wręcz księga, a nie zwykła książka. Spory format, twarda oprawa i 220 stron wypełnionych przeróżnymi dinozaurami – jest ich dokładnie 366, na każdy dzień roku jeden. Oczywiście pierwszym co zrobiłyśmy z dziećmi, było odnalezienie dat naszych urodzin i sprawdzenie, jakie dinozaury są im przyporządkowane :)
Przy każdym z tych prehistorycznych gadów znajduje się krótka metryczka (kiedy żył, na jakim kontynencie został odnaleziony, do jakiej grupy należał, jaką miał dietę itp.) oraz kilka ciekawostek na jego temat. Znajdziemy tu też wiele informacji o erze dinozaurów i jej końcu. Skąd się wzięły dinozaury? Dlaczego wyginęły? Które współczesne zwierzęta nazywane są „żyjącymi dinozaurami”? Świetna książka na prezent.
Dla dzieci 9+
M. Smith, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Rok z dinozaurami
5. Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety
To już piąta część fantastycznej serii popularnonaukowej Moniki Utnik (poprzednie części poruszały tematy: czasu, deszczu, nocy i zapachów). Tym razem sprawdzimy, co się dzieje pod ziemią. Zejdziemy do kanałów pod miastem, dowiemy się, jak działa kanalizacja, czym był Projekt Olbrzym, jak urządzić schron.
Jakie zwierzęta żyją pod ziemią i jakie rośliny w niej rosną? Zajrzymy na budowę metra, do jaskini, podziemnego jeziora, kopalni złota, podwodnego tunelu. Jak głęboko leży środek Ziemi? Czym jest czarne złoto? Kto mieszka w podziemiach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie? Co to Agharta?
Bardzo pomysłowa, pełna ciekawostek książka, z pięknymi ilustracjami i przystępnym tekstem. Polecam całą serię!
Dla dzieci 6+
M. Utnik, M. Piątkowska, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety
6. Atlas wróżek
Magiczny lud z różnych stron świata
Co robi książka o wróżkach we wpisie z książkami popularnonaukowymi dla dzieci? Czy to pomyłka? Oczywiście, że nie :) Znajdziemy tu bogaty przegląd wierzeń, baśni i legend z całego świata. Motywem przewodnim są wróżki, ale poznamy również inne istoty z folkloru różnych kultur, takie jak szkockie skrzaty domowe Brownie, włoskie chochliki leśne Mazzamurello, wróżki wojowniczki z RPA, filipińskie Tamawo, karaibskie żywe drzewo Kapokowe i wiele, wiele innych.
Strona po stronie, kontynent po kontynencie przemierzymy świat w poszukiwaniu fascynujących stworzeń, wierzeń i opowieści. Książka rozbudza ciekawość i zachęca do odkrywania bogactwa kultur.
Dla dzieci 7+
A. Claybourne, M.A. Lora, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Atlas wróżek
7. Jak przeżyć w… prehistorii
Super książka dla wszystkich fanów prehistorii i wciągających opowieści! „Jak przeżyć w… prehistorii” to nieco zwariowana historia o życiu na początku dziejów ludzkości. Przeniesiemy się w czasie, aby zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w prehistorii, pierwsze domy, ubrania, narzędzia, broń i zwyczaje.
Skąd się wzięliśmy? Czym jest ewolucja? Jak ludzie radzili sobie podczas ciężkiej, paleolitycznej zimy? Jak stawiali czoła mamutom i tygrysom szablozębnym? Kiedy nauczyli się uprawiać rolę i budować domy? I skąd właściwie wiemy, co działo się w tych odległych czasach?
Dla dzieci 10+
J. de Aragon, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Jak przeżyć w… prehistorii
Wpis zawiera linki afiliacyjne