GRY POLECANE

Najlepsze gry planszowe dla dzieci do 120 zł. TOP 20

Najlepsze gry planszowe dla dzieci do 120 zł – jest w czym wybierać! W tym zestawieniu polecam Wam planszówki (i nie tylko) dla dzieci i całej rodziny. Aż 20 super gier!

To już kolejny wpis z nowego cyklu, w którym polecam najlepsze gry dla dzieci. Tym razem skupiłam się na grach w przedziale 50-120 zł. Poprzednie wpisy znajdziesz tutaj:

Najlepsze gry planszowe dla dzieci do 50 zł

Najlepsze gry karciane dla dzieci

Najlepsze gry planszowe dla dzieci do 120 zł

1. Honeycombs Plastry miodu

Rewelacyjna gra, w którą bardzo często gramy! Zabawa polega na dopasowywaniu sześciokątnych płytek, tak aby obok siebie były te same symbole. O ile dopasowanie dwóch symboli nie jest bardzo trudne, to zamknięcie rdzenia (= dopasowanie 3 symboli) stanowi wyzwanie. Grać możemy na kilka sposobów. Najbardziej emocjonującym wariantem gry jest wyścig kto pierwszy ułoży swój plaster miodu, z młodszymi graczami możemy wspólnie układać jeden wielki plaster.

Gra jest super wykonana, elementy są z grubego tworzywa i bardzo trwałe. Super rozrywka dla młodszych i starszych!

Gra dla 1-8 osób

Wiek: 6+

Dostępna tutaj: Honeycombs Plastry miodu

2. Było sobie życie

Rewelacyjna, rozbudowana gra edukacyjna dla dzieci, która powstała na bazie kultowego serialu animowanego o tym samym tytule. Podczas rozgrywki dzieci mogą sprawdzić swoją wiedzę i dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. U nas temat ciała człowieka, anatomii i różnych chorób jest zdecydowanie na topie. Już od dawna :)

Zadaniem graczy jest zgromadzenie 7 żetonów hemo. Aby tego dokonać, gracze muszą poprawnie odpowiadać na pytania, bronić się przed atakami wirusów i stawiać wyzwanie różnym zadaniom.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra planszowa Było sobie życie

3. Beczka śmiechu

Zwariowana gra rodzinna, w której liczy się refleks, szybkość i wyobraźnia. Celem gry jest wykonanie 3 wylosowanych zadań z takich kategorii jak: Udawaj!, Przynieś!, Rusz się!, Wymień 3!, Uśmiechnij się!. Jednak zanim przystąpimy do dzieła, musimy wyrzucić na kostkach widoczne na kartach symbole – robimy to z pomocą beczki (wrzucamy do niej kostki). Zadania są zaskakujące i często zabawne, a szybkie tempo gry (każdy wykonuje zadania w tym samym czasie) sprawia, że wręcz turlamy się ze śmiechu :D

Super gra na rozruszanie i małe smutki. Rozbawi i rozrusza każdego!

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 5+

Dostępna tutaj: Beczka śmiechu

4. Monopoly. Podróż dookoła świata

Klasyczna gra w nowym wydaniu i z ciekawymi zasadami. Naszym zadaniem jest podróżowanie po świecie, czyli planszy i odwiedzanie różnych miejsc i atrakcji. Gdy staniemy na tych, które pokrywają się z naszymi kartami celów, przybijamy pieczątkę na planszy. Pieczątki kryją się w pionkach graczy, a plansza jest suchościeralna, więc zabawa się nie kończy :)

Na kartach znajdziemy też wiele ciekawostek o świecie, niezwykłych miejscach i cudach przyrody. Rozgrywka trwa ok 30 minut.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: gra Monopoly. Podróż dookoła świata

5. Statki – gra magnetyczna

Statki to klasyczna, ponadczasowa gra. W tej wersji pudełko układa się w trójkątną planszę do gry dla 2 osób, do której przyczepiamy magnetyczne obrazki ze statkami. W pudełku znajdziemy też 2 plansze do zaznaczania statków przeciwnika i suchościeralne mazaki.

Na odwrocie plansz jest wersja gry dla młodszych dzieci – z polem do gry 5×5. W sam raz, aby opanować zasady gry.

Gra dla 2 osób

Wiek: 5+

Dostępna tutaj: Gra magnetyczna Statki

6. Lisek Urwisek – gra detektywistyczna

Genialna gra detektywistyczna dla dzieci, w której zadniem graczy jest wytypowanie podejrzanego liska. Zbieramy i badamy wskazówki, sprawdzamy w specjalnym urządzeniu, czy pasują do naszego tajemniczego liska, odkrywamy kolejnych podejrzanych. Od lat jedna z naszych ulubionych.

To jest gra kooperacyjna, więc świetnie się też sprawdzi u dzieci, które nie lubią rywalizacji.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 5+ (moim zdaniem 4+)

Dostępna tutaj: gra Lisek Urwisek

7. Karaluch (La Cucaracha)

Karaluch to fantastyczna gra, którą śmiało polecam wszystkim, nawet tym, którzy nie przepadają za planszówkami. Bo La Cucaracha to w zasadzie nie klasyczna plaszówka, a pełen emocji wyścig komu pierwszemu uda się zwabić biegającego (dosłownie!) karalucha do pułapki. Insekt ten jest malutkim robotem Hexbug nano i, włączony, porusza się w bardzo szybkim tempie. Gracze na przemian przekręcają różne sztućce, zmieniając tym samym kierunek ucieczki karalucha.

Gra przebiega w szybkim tempie, uczy natychmiastowego podejmowania decyzji, logicznego i przestrzennego myślenia i rywalizacji.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 6+

Dostępna tutaj: Karaluch

8. Listonosz – gra obserwacyjna

Bardzo ciekawa gra obserwacyjna dla całej rodziny. Zadaniem graczy jest dostarczenie listów do odpowiednich domów – wskazówki znajdziemy na kartach. Ale wcale nie jest to takie proste. Trzeba na przykład odszukać dom z żółtymi ścianami, 6 oknami i 3 czarnymi drzwiami. Żeby było ciekawiej, jest aż 5 typów kart z różnymi rodzajami zadań.

Liczy się spostrzegawczość, szybkość i logiczne myślenie. Kto pierwszy ten lepszy! Plansza składa się z 8 puzzli, które można układać w dowolnych konfiguracjach, więc przy każdej rozgrywce położenie domów się zmienia. Bardzo, bardzo lubimy :)

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 4+ (moim zdaniem 5+)

Dostępna tutaj: gra Listonosz

9. Akrobaci – gra zręcznościowa

Świetna gra zręcznościowa! W pudełku znajdziemy tekturowe sztywne przekładki z kolorowymi kółkami, 3 drewniane kostki i 57 drewnianych figurek akrobatów. Celem gry jest zbudowanie jak najwyższej wieży. Po kolei rzucamy kostkami – wyrzucone kolory wskazują nam pola, na których możemy położyć naszych akrobatów i przykrywamy przekładką. Każdy gracz buduje kolejne piętro wieży… a cała konstrukcja staje się coraz bardziej chybotliwa!

Dużo śmiechu gwarantowane! A przy okazji trening małej motoryki, koncentracji i myślenia przestrzennego :)

Gra dla 2-8 osób

Wiek: 5+

Dostępna tutaj: Gra zręcznościowa Akrobaci

10. Rummikub

Wspaniała, klasyczna gra na myślenie i koncentrację. Gra polega na układaniu ciągów liczbowych lub kolorystycznych w zakresie liczb 1-13. Żeby wygrać trzeba trochę pokombinować. Świetny trening myślowy! Rozgrywka trwa ok. 30 minut.

Świetna jakość w dobrej cenie.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Rummikub

Najlepsze gry planszowe dla dzieci – kolejne propozycje!

11. Hop do norki

Gra logiczna dla jednej osoby, która wymaga myślenia analitycznego, planowania i skupienia. Do wykonania jest aż 60 zadań, w których musimy doprowadzić króliki do norek. Za każdym razem mamy inny układ wyjściowy, niektóre norki zasłonięte są przez grzybki, czasem też w okolicy czają się lisy. Rozwiązań jest co najmniej kilka, ale czasem trzeba się nieźle wysilić, żeby rozwiązać łamigłówkę!

Gra dla 1 osoby

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Hop do norki

12. gry BrainBox

Bardzo ciekawa, różnorodna i wymagająca gra planszowa dla dwóch i więcej graczy. Celem gry (w wersji planszowej) jest zdobycie karty z każdej kategorii (rozrywka, historia, sport itp.) – jak tego dokonać? Trzeba wpatrywać się przez 10 sekund w kartę z różnymi informacjami, a potem odpowiedzieć na wylosowane pytanie. To wcale nie jest proste! Trzeba się mocno skupić.

Dostępne są też wersje tematyczne gry BrainBox (bez planszy), m.in.: matematyka, zwierzęta, dinozaury, przyroda, Harry Potter i in.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: gry BrainBox

13. Super Farmer

Dynamiczna i pełna niespodziewanych zwrotów akcji planszówka, w której liczy się strategia i… sporo szczęścia. Naszym zadaniem jest zgromadzenie wymaganej liczby zwierząt (5 zajęcy, 4 świń, 3 owiec, 2 krów i 1 konia). Nie jest to jednak takie proste, bo nieopodal czai się lis i wilk, które próbują napaść nasze stado. Możemy się bronić, wymieniając zwierzęta gospodarskie na psy, ale oddala to moment, w którym skompletujemy stado.

Kalkulowanie ryzyka, działanie pod presją, radzenie sobie z porażkami, których w grze nie brakuje – to wszystko sprawia, że gra dostarcza wielu emocji!

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+ (można grać i z 4-latkiem, jeśli jest „odporny psychicznie” ;))

Dostępna tutaj: gra Super Farmer

14. Kociaki Łobuziaki

Bardzo ciekawa gra dla młodszych dzieci. Trochę kombinowania i strategii, trochę rywalizacji, trochę losowości. A do tego niecodzienna forma i trening motoryki małej. Gra polega na przewlekaniu kolorowej nitki przez planszę w taki sposób, aby po drodze uzbierać jak najwięcej zabawek (=punktów). Do tego piękna grafika i bardzo solidne wykonanie.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 5+

Dostępna tutaj: Kociaki Łobuziaki

15. Operacja – gra zręcznościowa

Gra, o której marzyłam jako dziecko! To klasyczna gra zręcznościowa, w której wcielamy się na zmianę w chirurgów i próbujemy wyciągnąć specjalną pęsetą, podłączoną do gry różne małe kosteczki. Musimy być bardzo precyzyjnym i nie wolno nam dotknąć krawędzi – rozlegnie się wtedy charakterystyczny brzęczyk, a nos pacjenta zaświeci się na czerwono.

Gra dla 1 i więcej osób

Wiek: 6+ (moim zdaniem 8+, bo gra wymaga dużej precyzji)

Dostępna tutaj: gra Operacja

16. Domek

Bardzo przyjemna i ładna gra planszowa dla dzieci i całej rodziny, w której urządzamy swój domek – poprzez wybór różnych kart decydujemy o rozkładzie i wielkości pomieszczeń. Prosta strategia, dużo frajdy. Grę planszową Domek mamy już od kilku lat, a od niedawna gramy również z Tosią i super sobie radzi! Rozgrywka trwa ok. 30 minut.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Domek

17. Tik Tak Bum Junior

Pełna emocji gra dla całej rodziny! W pudełku znajdziemy 110 kart i… bombę, która jest tutaj najważniejsza i stanowi największą atrakcję dla dzieci. Podczas rozgrywki gracze mają za zadanie wypowiadanie słów, które im się kojarzą z obrazkiem na karcie. Robią to po kolei, wymieniając się bombą, aż skończy się czas, czyli bomba wybuchnie :)

Gra trenuje spostrzegawczość, kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, poszerza zasób słownictwa i ćwiczy abstrakcyjne myślenie. A to wszystko pod presją czasu, bo bomba wciąż tyka i nie wiadomo kiedy nastąpi wybuch. To jest właśnie najfajniejsze – bomba wybucha w losowym czasie od uruchomienia – od 10 do 60 sekund. Rewelacyjna zabawa dla całej rodziny!

Gra dla 2-12 osób

Wiek: 5+

Dostępna tutaj: Tik Tak Bum Junior

18. Kolejka

Świetna gra dla całej rodziny, łącząca zalety klasycznej planszówki z bardzo ciekawą lekcją niedalekiej historii. Zadaniem graczy jest skompletowanie wylosowanej listy zakupów, jednak nie będzie to wcale proste, bo gra toczy się w realiach PRL, czyli trzeba trochę pokombinować i postać w kolejkach, żeby zdobyć to, czego się pragnie.

Nasz egzemplarz gry kupiłam jeszcze przed narodzinami dzieci, w okolicach roku 2012 w sklepiku Instytutu Pamięci Narodowej i od razu stała się jedną z naszych ulubionych gier. Fajnie, że teraz możemy w nią grać razem ze starszą córką!

Gra dla 2-5 osób

Wiek: 12+ (moim zdaniem 8+)

Dostępna tutaj: gra Kolejka

19. Zamek

Jedna z naszych ulubionych 2-osobowych planszówek. Szybko się rozkłada, zasady są proste, ale trzeba trochę pokombinować – myślenie strategiczne to klucz do wygranej! Ale też nie jest tak, że jedna decyzja przesądza o wygranej. Pojedyncza rozgrywka to ok. 30-45 minut.

Gra polega na rozbudowywaniu swoich obszarów – zamków, chlewików i kontrolowanych łąk. Świetna zabawa! Drewniane pionki w zestawie.

Gra tylko dla 2 osób

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: gra Zamek

20. Gry planszowe dla dzieci – w co jeszcze warto zagrać?

Czekam na Wasze polecenie! W co jeszcze warto zagrać z dziećmi? Jaką grę planszową dla dzieci mi jeszcze polecicie? Dajcie znać, przetestujemy i polecę najlepszą :)

W tej chwili na liście mam:

  • Labirynth
  • Dixit
  • Wsiąść do pociągu. Pierwsza podróż (mamy wersję Europa i jest super!)
  • 5 sekund. Junior

Która gra, Waszym zdaniem, powinna się znaleźć w moim zestawieniu Najlepsze gry planszowe dla dzieci do 120 zł? Czekam na podpowiedzi! :)


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz