GRY POLECANE

Najlepsze gry dla dzieci do 50 zł – planszówki i nie tylko!

Chciałam dziś Wam pokazać fajne gry dla dzieci do 50 zł, bo planszówki i inne gry wcale nie muszą być bardzo drogie! Gry rodzinne, gry dla młodszych dzieci, dla starszaków – w tym zestawieniu znajdziecie super grę dla każdego :)

Aż 30 naszych ulubionych gier! Większość mamy już od kilku lat i bardzo często do nich wracamy. Przy każdej podaję wiek i ilość graczy.

A po lekturze zapraszam też tutaj:

Najlepsze gry karciane dla dzieci. TOP20

Najlepsze gry dla dzieci do 50 zł

1. Pełny kurnik

Wesoła i dynamiczna gra, której zasady tłumaczy się w dwie chwile. Zadaniem graczy jest wypełnienie kurnika kurami, które otrzymujemy, gdy wyrzucimy odpowiednią liczbę oczek na kostce lub poprzez wymianę zdobytych jajek i kurczaków. Nie będzie to jednak takie proste, bo nieopodal czai się lis…

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 4+ (wg producenta 6+, ale to moim zdaniem przesada)

Dostępna tutaj: Pełny kurnik

2. Kotki

Urocza gra, w której gromadzimy takie rzeczy jak karma, mleko, myszka, ryba, kłębek wełny, aby zwabić kotki. Niektóre są mniej, inne bardziej wymagające, ale mamy tylko cztery miejsca na planszy, więc trzeba będzie podjąć niejedną decyzję. Proste zasady, świetna jakość, niska cena. Bardzo przyjemnie się gra!

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 5+ (wg producenta 6+)

Dostępna tutaj: gra Kotki

3. Paszczaki

Obsypana nagrodami dynamiczna rodzinna gra, którą wprost uwielbiamy! Zasady są bardzo proste i tłumaczy się je w mniej niż minutę :) Zadaniem graczy jest takie dokładanie kart, aby ułożyć pionowy lub poziomy rząd zaczynający się i kończący tym samym Paszakiem. Szybka, wesoła i emocjonująca gra dla całej rodziny.

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 5+

Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Paszczaki

4. Rafa koralowa

Rafa koralowa to gra magnetyczna od Smart Games, którą Tosia zabieramy na wszystkie wyjazdy i wycieczki. Jest mała i poręczna, ma tylko kilka elementów, w dodatku magnetycznych, więc nie trzeba się obawiać pogubienia części. Gracz stara się tak ułożyć magnetyczne elementy, aby pozostały odkryte tylko rybki przedstawione na obrazku. Pierwsze zadania są łatwe, jednak przy kolejnych trzeba już nieźle pogłówkować.

Super gra dla 6-latków i 7-latków, choć można też próbować z 5-latkami :) W każdym razie – serdecznie polecam!

Gra dla 1 osoby

Wiek: 4+ (moim zdaniem min. 5+)

Smart Games

Dostępna tutaj: gra Rafa koralowa

5. Sprytni ogrodnicy

Super pomysłowa gra, łącząca myślenie logiczne z… przestrzennym! To się nie zdarza często w planszówkach, więc tym bardziej warto to podkreślić. Podczas gry wcielamy się w rolę ogrodników, którzy oprowadzają grupkę turystów po swoim ogrodzie i starają się im pokazać jak najwięcej pięknych okazów. Na zmianę ustawiamy ich przy planszy tak, aby mieli jak najlepszy widok – możemy to zrobić poziomo, pionowo i po skosie. Odkrywamy też poszczególne kafelki z roślinnymi rzeźbami i modyfikujemy ich położenie, tak aby wyższe okazy nie zasłaniały niższych. Na koniec podliczamy punkty i sprawdzamy, kto tym razem okazał się najsprytniejszym ogrodnikiem :)

Super zabawa i trening szarych komórek w jednym.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 6+

EDGARD Games

Dostępna tutaj: gra Sprytni ogrodnicy

6. gra logiczna Cat Stax

Łamigłówka i gra przestrzenna w jednym. Zadaniem gracza jest wypełnienie dostępnej przestrzeni na karcie odpowiednimi kotkami, które mają różne wielkości i kształty. Do rozwiązania są 44 zadania o czterech stopniach trudności. Przy trudniejszych trzeba się nieźle nagłowić!

Gra dla 1 osoby

Wiek: 7+

Rebel

Dostępna tutaj: gra Cat Stax

7. Basia w zoo

Fajna gra dla przedszkolaków z prostymi zasadami i kilkoma wariantami rozgrywki. Spokojnie mogą grać już 3-latki. Gracze po kolei odkrywają kafelki ze zwierzętami. Trzeba tylko uważać, aby nie zebrać pary tych samych zwierząt albo więcej niż dwóch kafelków w tym samym kolorze tła. Na koniec liczymy punkty. Instrukcja podpowiada 3 warianty, ale możemy wymyśleć kilka innych :)

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 3+ (wg producenta 4+)

Egmont

Dostępna tutaj: gra Basia w ZOO

8. Spór o bór

Przepięknie zilustrowana gra karciana dla starszych dzieci i dorosłych. Gracze toczą pojedynek o uzyskanie kontroli nad polanami i zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. Gra rozwija myślenie strategiczne. Dostępne są 3 warianty rozgrywki.

Gra jest polską wersji klasyka Schotten Totten.

Gra dla 2 osób

Wiek: 8+

Muduko

Dostępna tutaj: Spór o bór

9. gra logiczna Autko

Wersja mini popularnej gry od Smart Games dla starszaków (6+). Zadaniem dziecka jest tak ułożyć kolorowe klocki na autku, aby odwzorować układ z dołączonej książeczki. To wcale nie jest takie proste!

Gra dla 1 osoby

Wiek: 6+

Smart Games

Dostępna tutaj: gra logiczna Autko

10. Bits travel

Bits travel to taki tetris bez prądu :) Każdy z graczy dostaje swoją planszę-tackę oraz zestaw kafelków, które układamy w sposób przypominający właśnie kultowy tetris. Fajna gra logiczna, dzięki małym rozmiarom można ją wszędzie zabrać ze sobą.

Gra dla 1-4 osób

Wiek: 8+

Egmont

Dostępna tutaj: gra Bits travel

11. Pędzące żółwie

Celem gry jest dotarcie naszym żółwiem do sałaty, ale nie jest to takie proste, ponieważ gracze używają też kart nakazujących żółwiom krok wstecz, no i nikt nie wie, jakie kolory żółwi mają przeciwnicy. Fajna gra do nauczenia dziecka prostej strategii, no i przyjemna rozrywka dla wszystkich :)

Mamy też wersję z wyścigiem do choinki.

Gra dla 2-5 osób

Wiek: 5+

Egmont

Dostępna tutaj: gra Pędzące żółwie

12. Supernogi stonogi

Prosta gra dla całej rodziny, do ogarnięcia już dla 4-latków. Celem gry jest stworzenie długiej stonogi z dużą ilością butów. Gracze naprzemiennie rzucają wszystkimi czterema kostkami, na których widnieją symbole odpowiednich kolorów butów albo gwiazda (joker). W zależności od tego, jaki wynik pojawi się na kostkach, gracz może wziąć kafelek z 2, 3 lub 4 butami w wybranym kolorze i dołączyć do swojej stonogi.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 4+

Egmont

Dostępna tutaj: gra Supernogi stonogi

13. Trio

Świetna gra logiczna dla całej rodziny. Trenuje spostrzegawczość i refleks. Gracze na zmianę przestawiają po jednym pionku, aby stworzyć układy widoczne na kartach. Trzeba szybko myśleć, bo widocznych jest aż 12 układów.

Cieszę się, że gra jest znów dostępna i mogę Wam ją polecić :) Nasz egzemplarz ma już z 10 lat!

Gra dla 1-6 osób

Wiek: 7+

Granna

Dostępna tutaj: gra Trio

14. Punto

Celem gry jest ułożenie pionowej, poziomej lub ukośnej linii z kart w swoim kolorze. Nie jest to takie łatwe, ponieważ gramy tylko na obszarze kart 6×6 i oczywiście przeszkadzamy sobie na potęgę ;)

Szybka i niedroga gra, którą można zabrać ze sobą wszędzie.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Rebel

Dostępna tutaj: gra Punto

15. Wirus

Rewelacyjna gra karciana dla starszaków i dorosłych. Zadaniem graczy jest przeciwstawienie się epidemii i zbudowanie zdrowego ciała z czterech kart organów – nie będzie to proste! Na drodze staną nam przeróżne przeszkody oraz inni gracze. Super emocjonująca rozrywka z negatywnymi interakcjami :)

My szybko dokupiliśmy też dodatek do gry „Wirus 2 Ewolucja” z kolejną porcją kart.

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 8+

Muduko

Dostępna tutaj: gra WIrus

Dodatek do gry Wirus

16. gra logiczna IQ Fit

Rewelacyjna gra, która trenuje koncentrację, logiczne i przestrzenne myślenie, kombinowanie. Jest świetnie zaprojektowana i wykonana, wszystkie elementy, łącznie z książeczką z zadaniami, mieszczą się w zamykanym pudełku. Nie zajmuje dużo miejsca i można ją wszędzie wziąć ze sobą.

W zestawie znajduje się pudełko, które jednocześnie jest planszą, przestrzenne bryły i książeczka z aż 120 zadaniami, posegregowanymi od najprostszych po najtrudniejsze.

Gra dla 1 osoby

Wiek: 6+

Smart Games

Dostępna tutaj: gra logiczna IQ Fit

17. Rok w lesie. Wiewiórka i gawron

Gra kooperacyjna, do której śmiało możecie zaprosić już czterolatki. Gra jest naprawdę bardzo przyjemna i dopracowana. Wspólnie wcielamy się w rolę wiewiórki i próbujemy zgromadzić zapasy przed zimą. Przeszkadza nam w tym gawron, który próbuje zabrać nam nasze żołędzie.

Gra ma kilka wariantów, więc możemy dopasować poziom rozgrywki do stopnia zaawansowania młodych graczy. Plus za piękne ilustracje i trójwymiarowe wykonanie gry.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 4+

Nasza księgarnia

Dostępna tutaj: gra Rok w lesie. Wiewiórka i gawron

18. Gorący ziemniak Familijny

Świetna, bardzo zabawna gra w niewielkiej cenie. Gra składa się z talii kart z pytaniami oraz pluszowego ziemniaka. Gracze podają sobie ziemniaka, odpowiadając po kolei na wylosowane pytania. W tej grze nie ma złych odpowiedzi! Znajdziemy tu pytania w stylu: „Co może ucieszyć dziadka?”, „Co można robić w ferie?”, „Co można robić siedząc na sedesie?” ;)

Liczy się kreatywność, wyobraźnia i oczywiście refleks. Zabawa dla całej rodziny!

Gra dla 2-8 osób

Wiek: 8+

Alexander Toys

Dostępna tutaj: Gorący ziemniak – różne wersje

19. Ubongo Duo

Gra na myślenie i kombinowanie. Ubongo Duo to świetnie dopracowana 2-osobowa wersja klasycznej gry Ubongo. Zadaniem graczy jest jak najszybsze ułożenie odpowiednich klocków na planszy tak, aby wszystkie się na niej zmieściły i nie było dziur. A to nie jest takie proste, oj nie!

Gra dla 2 osób (można też trenować samodzielnie)

Wiek: 8+

Wydawnictwo Egmont

Dostępna tutaj: gra Ubongo Duo

20. Ślimaki to mięczaki

Bardzo fajna gra z prostymi zasadami, które można przekazać w 2 minuty. Ale, ale, żeby nie było zbyt prosto! Gra ma jeden, dość trudny dla dzieci element – trzeba zachować w tajemnicy kolory swoich ślimaków. I kombinować, tak aby do mety dotrzeć…. jak najpóźniej! Gra jest bardzo podobna do Wyścigu do sałaty, ale tu wygrywa najwolniejszy ślimak, a nie najszybszy.

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 5+

Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: gra Ślimaki to mięczaki

Najlepsze gry dla dzieci do 50 zł – kolejne propozycje

21. Podróżne gry magnetyczne

Gry podróżne w zamykanym metalowym pudełku z magnetycznymi pionkami i innymi elementami. Wybór jest spory – my mamy warcaby, węże i drabiny, doodle i klasyczne gry planszowe z wyścigiem do mety. Zawsze mam w plecaku lub torebce którąś z nich i często gramy np. w restauracji.

Wiek i ilość osób: w zależności od konkretnej gry

The Purple Cow

Dostępne tutaj: Podróżne gry magnetyczne

22. Na tropie zwierząt

Gra Na tropie zwierząt to świetne połączenie rozrywki, rywalizacji i nauki o przyrodzie. W pudełku znajdziemy dwustronne plansze z obrazkami zwierząt i ich tropów, koło do losowania oraz żetony do oznaczania. Gracze po kolei kręcą kołem i zaznaczają wylosowane zwierzęta na planszach, muszą również rozpoznać tropy niektórych z nich!

Można też odwrócić plansze na stronę z kolorami i zagrać w drugi wariant, w którym liczy się taktyka i logiczne myślenie.

Gra dla 1-4 osób

Wiek: 4+

Kapitan Nauka

Dostępna tutaj: Na tropie zwierząt

23. Duuuszki

Bardzo fajna gra dla całej rodziny. Celem graczy jest zdobycie jak największej ilości kart, a te bierzemy wtedy, gdy wykażemy się refleksem i spostrzegawczością. Zasady są bardzo proste (dłuższa recenzja TUTAJ), ale łatwo się pomylić, więc śmiechu jest co nie miara.

Gra dla 2-8 osób

Wiek: 4+ (wg producenta 8+)

Egmont

Dostępna tutaj: gra Duuuszki (nieco inna wersja, ale zasady są takie same)

24. Neurony w akcji

Bardzo fajna gra z prostymi zasadami dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, w którą można grać również z młodszymi dziećmi. Zasady są bardzo proste – każdy gracz stara się jak najszybciej odnaleźć pasujące kafelki do swojego paska z misją. Do przejścia jest aż 10 poziomów, a zadania stają się coraz trudniejsze. Z początku szukamy po prostu odpowiednich symboli, potem koncentrujemy się na kolorach, odpowiednich liczbach, a najtrudniejsze poziomy to już działania ze znakami mniejszości i większości i kombinowanie :) A to wszystko pod presją czasu, bo każdy stara się wykonać swoją misję najszybciej! Super trening koncentracji, bystrości i zdolności analitycznych.

Gra dla osób

Wiek: 6+, w uproszczonej wersji już od 4+

EDGARD Games

Dostępna tutaj: gra Neurony w akcji

25. Miś i pszczoły

Bardzo fajna gra kooperacyjna. Zadaniem graczy jest zdobycie plastrów miodu, które następnie wrzucamy do pudełeczka-ula. Jak zdobyć miód? Poprzez odpowiednie umieszczanie na kwiatkach naszych pszczółek. Kręcimy kołem, wskazówka pokazuje na jaki kolor kwiatka możemy posadzić pszczółkę – i tu wkracza element strategii, bo chodzi o stworzenie z pszczółek linii pionowych, poziomych lub ukośnych.

Prosta i miła gra, do tego bardzo atrakcyjna wizualnie i z fajnymi elementami – pudełeczko-ul, koło zamiast kostki, plasterki miodu. Zasady można wytłumaczyć dziecku w minutę.

Gra dla 1 i więcej graczy

Wiek: 3-7 lat

Kapitan Nauka

Dostępna tutaj: gra Miś i pszczoły

26. Parada Pingwinów

Gra składa się z magnetycznej planszy i 6 kafelków różnego kształtu (na 4 z nich są obrazki pingwinów). Zadaniem dziecka jest ułożenie czterech pingwinów w rzędzie poziomym, pionowym lub ukośnym, bazując na wstępnym ułożeniu kilku kafelków. Z planszy na planszę staje się to coraz trudniejsze, ale satysfakcja z rozwiązania łamigłówki sprawia, że trudno się oderwać od gry. Bardzo fajna gra w dobrej cenie dla 5-7 latków.

W środku instrukcja w j. polskim.

Gra dla 1 osoby

Wiek: 5+

Smart Games

Dostępna tutaj: gra Parada Pingwinów

27. Mini memory tematyczne

Memory to doskonały trening pamięci, skupienia i koncentracji. Taka prosta gra, a tak wciągająca :) Mamy sporo różnych wersji, dziewczynki najbardziej lubią wersję z kotami. Ten zestaw jest pakowany w solidne i małe pudełeczko, idealne do zabierania ze sobą na wycieczki i wyjazdy :) Dostępne są też różne inne wzory, które można dobrać do zainteresowań dziecka.

Wiek: 2+

Dostępne tutaj: Memory – różne rodzaje

28. Zakodowany zamek

Gra kooperacyjna, która uczy podstaw kodowania bez użycia komputera. Wszyscy gramy w jednej drużynie przeciwko duchowi, który nawiedza zakodowany zamek. Naszym zadaniem jest zebranie czterech skarbów, nim duch dotrze na szczyt zamkowej wieży. Nie jest to wcale takie proste! Trzeba nieźle pokombinować i wysilić szare komórki. Gra jest emocjonująca i wciągająca, a przy okazji uczy myślenia strategicznego i podstaw kodowania.

Gra dla 1 i więcej osób

Wiek: 5+ (wg producenta 4-10 lat)

Kapitan Nauka

Dostępna tutaj: gra Zakodowany zamek

29. Pierwsza gra. Mniam!

Świetna ulubiona gra dla 2-latków. W pudełku znajdziemy 5 dużych żetonów z koszyczkami, bezpieczną (dużą!) drewnianą kostkę oraz mniejsze żetony z owocami i warzywami. Na początku rozgrywki kładziemy na środku koszyki, a w każdym z nich po jednym produkcie w odpowiednim kolorze. Na zmianę rzucamy kostką i zabieramy owoce i warzywa, zgodnie z kolorem, jaki wypadnie na kostce. Gdy już wszystkie koszyczki są puste – dokładamy po jednym produkcie. I tak gramy aż wszystkie żetony trafią do graczy. Wygrywa osoba, która zgarnie najwięcej owoców i warzyw.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 2+

Wydawnictwo Egmont

Dostępna tutaj: gra Mniam!

30. Domino z Puciem

Ten zestaw jest dwustronny – po jednej stronie znajdziemy grafiki z postaciami znanymi z książek o Puciu, po drugiej zaś klasyczne biało-czarne domino. Bardzo podoba mi się ten pomysł, bo można stopniować trudność i urozmaicać zabawę. Kafelki są sporej wielkości, bardzo dobrze wykonane, obrazki czytelne. Całość mieści się w kwadratowym, poręcznym pudełku z sznurkowym uchwytem.

Wiek: 2+

Nasza Księgarnia

Dostępne tutaj: Pucio domino


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

  • Reply
    Magda
    7 marca 2023 at 23:31

    Wedlug mnie w tym zestawieniu brakuje Draftozaura i Potworów do szafy

Zostaw komentarz