BIBLIOTECZKA POLECANE

11 książek dla dzieci na lato – co polecamy?

Czas na wakacyjne polecajki książkowe! Mam dziś dla Was 11 naprawdę świetnych książek dla dzieci do czytania na wyjazdach, w ogrodzie i domku. Na dobranoc i w dzień :) Wesołe, wartościowe, wciągające – czego chcieć więcej?

Będą to książki dla dzieci w wieku 1-7 lat.

1. Basia i zagadki wszechświata. Mikroby

Zacznijmy od jednej z ulubionych bohaterek przedszkolaków – Basi! „Basia i zagadki wszechświata” to nowa seria, w której będą podejmowane różne zagadnienia związane z przyrodą i otaczającym nas światem. W pierwszej książce z cyklu weźmiemy pod lupę mikroby. Dzieci dowiedzą się ile ich mamy w organizmie, co im zawdzięczamy i w czym nam szkodzą. Co mikroorganizmy mają wspólnego z chlebem, jogurtem i ogórkami? Czy mają ogonki? I czy słonie myją swoje trąby przed jedzeniem?

Super połączenie ciepłej opowieści z życia naszej ulubionej rodzinki i wartościowego zbioru informacji i ciekawostek o bakteriach, grzybach i pierwotniakach. Poznamy mikroby, które żyją w naszym ciele, w tym bakterie jelitowe, te pożyteczne i te wywołujące różne dolegliwości. Bardzo polecam!

Dla dzieci 3+

Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Basia i zagadki wszechświata. Mikroby

2. Wrr

Tęskniliście za Żółwiem i Jeżem? Kolejna część przygód tej sympatycznej pary przyjaciół na pewno Wam się spodoba. Pewnego razu Żółw miał wypadek i utknął na plecach, i choć próbował z całych sił, nie mógł się uwolnić. Królik, Lis i Jeż spieszą z radami, jednak przynoszą one odwrotny skutek – Żółw złości się jeszcze bardziej. Na szczęście zjawia się Sowa i tłumaczy, że najważniejsze to spróbować zrozumieć, co ktoś czuje i go wysłuchać. A wtedy… wszystko się zmienia.

Świetna historia o emocjach i wsparciu drugiej osoby.

Dla dzieci 2+

E. McLaughlin, P. Dunbar, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Wrr

3. Jano i Wito jadą autem. Codzienne sprawy

Ale niespodzianka! Zupełnie nowy cykl w ramach serii Jano i Wito – Codzienne sprawy. Tym razem są to książeczki z klasycznymi, cienkimi stronami i większą ilością tekstu. W sam raz dla przedszkolaków! Jano i Wito mają 5 i 2 lata i właśnie wybierają się w podróż autem do babci i dziadka. Przed wyjazdem trzeba jeszcze umyć samochód na myjni, a także przygotować kanapki.

Dzieci dowiedzą się, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas jazdy samochodem i co robić, żeby czas minął w okamgnieniu :) Bardzo polecam!

Dla dzieci 3+

W. Wołoszyn, P. Liput, wydawnictwo Mamania

#JanoiWito #JanoiWitoCodzienneSprawy #JanoiWitoJadąAutem

Dostępna tutaj: Jano i Wito jadą autem. Codzienne sprawy

4. W podróży. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami

Najnowsza część rewelacyjnego słownika obrazkowego dla dzieci. Do naszej kolekcji książek – W domu i W mieście dołączyła właśnie część skupiająca się na słownictwie związanym z podróżami. Znajdziemy tutaj nazwy różnych obiektów, które możemy spotkać przy drodze, nad morzem, w hotelu, w górach, na lotnisku, czy podczas podróży pociągiem.

Hasła są przedstawione graficznie i stanowią część większej grafiki, która bardzo spodoba się dzieciom, kochającym picturebooki. Dzięki temu dzieci chętnie spontanicznie sięgają po te książki, przeglądają i uczą się, pytając o konkretne obiekty lub samodzielnie je czytając. Okienka są dodatkowym plusem :)

Dla dzieci 3+ (ale i dla dzieci wczesnoszkolnych będzie super)

A. Żelewska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: W podróży. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami

5. Łatwo być miłym!

Wspaniała obrazkowa książeczka, o tym, że warto być miłym – i to z wielu powodów. Dobro do nas wraca, czasem od razu, a czasem w najmniej spodziewanym momencie. „Łatwo być miłym!” to zbiór wskazówek jak warto postępować, by żyć zgodnie ze sobą, innymi i naszą planetą. Książka, w której mało jest słów, a wiele mądrych treści.

Dla dzieci 3+

F. Pirrone, wydawnictwo Muchomor

Dostępna tutaj: Łatwo być miłym!

6. Niuniuś śpi bez mamy. Historyjka obrazkowa o emocjach małego dziecka

Niuniuś jest już dużym prosiaczkiem, wiele rzeczy potrafi zrobić samodzielnie, więc nadchodzi też czas, aby spał w swoim łóżeczku. Początkowo prosiaczek bardzo się cieszy z nowego łóżka, jednak okazuje się, że chciałby spać w nim z mamą. Ale czy mama nie jest za duża? A może lepiej będzie Niuniusiowi w łóżku rodziców? Jak rodzice poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Książka pomaga przekonać dziecko do zasypiania w swoim łóżeczku, a jednocześnie pokazuje, że wymaga to sporo cierpliwości i należy to robić stopniowo i łagodnie, z szacunkiem do dziecięcych emocji i lęków. Świetna, empatyczna i prawdziwa opowieść.

Dla dzieci 2+

A. Nuckowski, O. Szwajda, wydawnictwo Natuli

Dostępna tutaj: Niuniuś śpi bez mamy. Historyjka obrazkowa o emocjach małego dziecka

7. Dobranoc, Misiu

Urocza i zabawna historia o pewnym Misiu, który jest bardzo zmęczony i chce jak najszybciej zasnąć. Niestety, zadanie okazuje się niespodziewanie trudne, bo wciąż mu ktoś w tym przeszkadza – a to bobry hałasują w tartaku, a to szopy urządzają wielkie pranie, wiewiórki stukają żołędziami, a myszy chrupią kolację w najlepsze… Miś co i rusz musi wstawać i uciszać przeróżne zwierzęta w lesie. Czy wreszcie uda mu się zasnąć? I… co wtedy się stanie?

Dla dzieci 2+

M. Filipina, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Dobranoc, Misiu

8. Max i królik. Nocna kryjówka

To już trzecia książeczka dotycząca zasypiania w dzisiejszym wpisie! Nie planowałam tego, ale widocznie wakacje mają to do siebie, że sprzyjają wspieraniu samodzielności u dzieci ;) „Nocna kryjówka” to mini książka z serii Max i królik mojego ulubionego francuskiego duetu Astrid Desbordes i Pauline Martin.

Max szykuje się do spania, jednak wcale nie jest jeszcze śpiący, a przynajmniej tak mu się wydaje ;) Stałe rodzinne rytuały, czułość i poczucie bezpieczeństwa sprawiają jednak, że chłopiec szybko zasypia.

Dla dzieci 2+

A. Desbordes, P. Martin, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Max i królik. Nocna kryjówka

9. Szkoła i ja. Idziemy do pierwszej klasy

„Szkoła i ja” to nowa seria Naszej Księgarni dla dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole. O swojej szkole opowiedzą nam Iga i Filip, sympatyczne rodzeństwo, uczniowie pierwszej klasy. Jak przebiega rozpoczęcie roku szkolnego? Co przyda się w szkole? Jak zorganizowany jest dzień? Jak wygląda szatnia, stołówka, świetlica i pracownia komputerowa? Kogo można spotkać w budynku szkoły? A nawet… co warto spakować do śniadaniówki? :)

Książka krok po kroku wprowadza dziecko w świat polskiej szkoły, bez pośpiechu, z licznymi analogiami do przedszkola i sytuacji dzieciom znanych. Super wartościowa pozycja!

Dla dzieci 6+

E. Borkowska, N. Jabłońska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Szkoła i ja. Idziemy do pierwszej klasy

10. Rok nad morzem

Super wiadomość dla wszystkich fanów serii „Rok w” (i podobnymi przyimkami ;) ) – nowa książka! „Rok nad morzem” zabierze nas w niesamowitą podróż przez 12 kolejnych miesięcy w Muszelkowie. Na pierwszych stronach poznamy wszystkich bohaterów, zarówno tych ludzkich, jak i zwierzęcych – m.in. fokę Basię, flądrę Floriana, meduzę Manuelę, czy omułka Tymona. Prześledzimy perypetie lokalnych mieszkańców, latarnika, malarki, ratownika, a nawet… listu w butelce :)

Ciekawe przygody bohaterów książki wciągają bez reszty, a co najlepsze – nie trzeba umieć czytać, aby spędzić nad książką długie godziny!

Dla dzieci 1+

M. Hajduk, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Rok nad morzem

11. Miasto kotów

Niedawno polecałam Wam bardzo fajną książkę dla „psomaniaków” – „Miasto psów”, a teraz przyszła kolej na coś dla miłośników kotów :) Oj, czekałyśmy na tę pozycję! Po kociej metropolii oprowadzi nas kotka Szprota, która zna ją jak własną kieszeń. Nasza wycieczka zacznie się na placu Pogromczyni Dzikiej Sfory, na którym dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy, następnie odwiedzimy Fabrykę pudeł i kartonów, gdzie dzieci staną przed niełatwym zadaniem odnalezieniu kilku przedmiotów, poznamy słynnych obywateli miasta – a to dopiero początek wyprawy!

Każda strona to nowa przygoda i ogromna ilość szczegółów do odkrycia. Nie lada gratka dla kotomaniaków! :)

Książka ma klasyczne cienkie strony (w odróżnieniu od Miasta psów), a dzięki temu więcej stron.

A tu coś dla fanów piesków: recenzja książki Miasto psów

Dla kogo? Dla dzieci 3+, ale spodoba się też dużo starszym

N. Kucharska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Miasto kotów

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz