Nasze ulubione gry kooperacyjne to już niezły zbiór! Jeśli szukacie gry dla dzieci, w której ważna jest współpraca, a rywalizacja schodzi na dalszy plan – koniecznie przejrzyjcie moje zestawienie. Gry kooperacyjne dla dzieci są super na początek przygody z planszówkami i idealnie sprawdzą się dla dzieci, które nie lubią przegrywać.
W życiu większości dzieci są takie okresy, w których przegrana w grę to niemalże koniec świata. Płaczą, krzyczą, denerwują się i nie chcą grać dalej. Żeby nie zrazić wtedy dzieci do gier planszowych, warto sięgnąć po gry, w których liczy się współdziałanie i osiąganie celu razem. Kooperacja zamiast rywalizacji. Taka przerwa od gier z tradycyjną mechaniką bardzo się u nas sprawdza i po jakimś czasie wracamy również do innych gier. To też super urozmaicenie i po prostu fajna, rodzinna rozrywka.
Gry kooperacyjne są naprawdę świetne dla przedszkolaków, bo uczą, że gra nie polega tylko na wygrywaniu, czy przegrywaniu, ale właśnie na współdziałaniu. Warto mieć przynajmniej jedną tego typu grę w domu.
Gry kooperacyjne dla dzieci
1. Uratuj kota
Uratuj kota to gra kooperacyjna, w której musimy współpracować, zęby wygrać. Naszym zadaniem jest uratowanie kotka z pożaru. Nie będzie to łatwe, ponieważ ogień wciąż się rozprzestrzenia i co ugasimy jedne płomienie, to zaraz pojawiają się następne, a przestraszony kotek czeka na dachu…
Gra uczy myślenia strategicznego, planowania, ćwiczy naukę liczb i ich wartości, kontrolowania napięcia. Gra jest pięknie wykonana i świetna jakościowo. Figurki kota i strażaka oraz kostka są drewniane.
Gra dla 2-4 osób
Wiek: 4+
Londji
Dostępna tutaj: Uratuj kota
2. Lisek Urwisek
Genialna gra detektywistyczna dla dzieci, w której zadniem graczy jest wytypowanie podejrzanego liska. Zbieramy i badamy wskazówki, sprawdzamy w specjalnym urządzeniu, czy pasują do naszego tajemniczego liska, odkrywamy kolejnych podejrzanych. Od lat jedna z naszych ulubionych.
Gra dla 2-4 osób
Wiek: 5+ (moim zdaniem 4+)
Dostępna tutaj: gra Lisek Urwisek
3. Zakodowany zamek
Gra, która uczy podstaw kodowania bez użycia komputera. Wszyscy gramy w jednej drużynie przeciwko duchowi, który nawiedza zakodowany zamek. Naszym zadaniem jest zebranie czterech skarbów, nim duch dotrze na szczyt zamkowej wieży. Nie jest to wcale takie proste! Trzeba nieźle pokombinować i wysilić szare komórki. Gra jest emocjonująca i wciągająca, a przy okazji uczy myślenia strategicznego i podstaw kodowania.
Gra dla 1 i więcej osób
Wiek: 5+ (wg producenta 4-10 lat)
Kapitan Nauka
Dostępna tutaj: gra Zakodowany zamek
4. Rok w lesie. Wiewiórka i gawron
Gra kooperacyjna dla dzieci, do której śmiało możecie zaprosić już czterolatki. Gra jest naprawdę bardzo przyjemna i dopracowana. Wspólnie wcielamy się w rolę wiewiórki i próbujemy zgromadzić zapasy przed zimą. Przeszkadza nam w tym gawron, który próbuje zabrać nam nasze żołędzie.
Gra ma kilka wariantów, więc możemy dopasować poziom rozgrywki do stopnia zaawansowania młodych graczy. Plus za piękne ilustracje i trójwymiarowe wykonanie gry.
Gra dla 2-4 osób
Wiek: 4+
Nasza księgarnia
Dostępna tutaj: gra Rok w lesie. Wiewiórka i gawron
5. Miś i pszczoły
Zadaniem graczy jest zdobycie plastrów miodu, które następnie wrzucamy do pudełeczka-ula. Jak zdobyć miód? Poprzez odpowiednie umieszczanie na kwiatkach naszych pszczółek. Kręcimy kołem, wskazówka pokazuje na jaki kolor kwiatka możemy posadzić pszczółkę – i tu wkracza element strategii, bo chodzi o stworzenie z pszczółek linii pionowych, poziomych lub ukośnych.
Prosta i miła gra, do tego bardzo atrakcyjna wizualnie i z fajnymi elementami – pudełeczko-ul, koło zamiast kostki, plasterki miodu. Zasady można wytłumaczyć dziecku w minutę.
Gra dla 1 i więcej graczy
Wiek: 3-7 lat
Kapitan Nauka
Dostępna tutaj: gra Miś i pszczoły
6. Park Dinozaurów
Szybka, przyjemna i pięknie wykonana kooperacyjna gra dla całej rodziny, która zachwyci wszystkich fanów dinozaurów i nie tylko :) Celem gry jest uratowanie jak największej liczby dinozaurów zanim skończy się odmierzany przez meteoryt czas. Uratować dinozaury można tylko w jeden sposób – przechodząc nimi całą planszę z powrotem na ich pole. Nie jest to takie łatwe, bo plansza naszpikowana jest różnymi obiektami – gdy na nich staniemy należy odkryć taki sam żeton, jeśli się nie uda – meteor przemieszcza się o krok bliżej ku katastrofie :)
Żetony leżą na planszy obrazkiem w dół, więc należy zapamiętać ułożenie tych wcześniej odkrytych. Mamy tu więc fajne połączenie planszówki z memory, a także strategią, gdyż podczas swojej kolejki możemy się poruszyć dowolnym dinozaurem – trzeba wcześniej przemyśleć, jaki ruch najbardziej się opłaca.
Gra dla 2-6 osób
Wiek: 3+
Wydawnictwo Egmont
Dostępna tutaj: Park dinozaurów
7. Story Cubes
Story Cubes to zestaw kostek do tworzenia opowieści. Występują w wielu różnych odsłonach m.in. Podróże, Bohaterowie, Akcje, a nawet Harry Potter. W podstawowych zestawach znajdziemy 9 kostek z różnymi ilustracjami. Zadaniem graczy jest tworzyć historie w oparciu o wylosowane grafiki. Gra pomaga ćwiczyć kreatywność, rozwijać wyobraźnię i słownictwo, tworzyć ciągi przyczynowo-skutkowe.
W dołączonej instrukcji znajduje się wiele wariantów rozgrywki. Światowy hit!
My mamy, składający się z 3 kostek, mini zestaw Baśnie, który można łączyć z podstawowymi zestawami. Z młodszymi dziećmi można też używać go samodzielnie :)
Dla dowolnej ilości osób
Wiek: 6+ (moim zdaniem 3+)
Rebel
Dostępna tutaj: Story Cubes – różne rodzaje
8. Potwory do szafy
Potwory do szafy to pierwsza gra moich dzieci. Bardzo udane wykorzystanie mechaniki gry typu memory, a jednocześnie świetny sposób na oswojenie wieczornych lęków. Gra polega na przegonieniu każdego strasznego potwora do szafy, która jest częścią pudełka (super pomysł!). Jak to robimy? Otóż każdy potwór boi się jednej… zabawki :) Po odkryciu właściwej, trzeba krzyknąć: „Uciekaj potworze do szafy!” i tak też się dzieje – potwór chowa się i więcej nie straszy dziecka. A zabawkę odkładamy obrazkiem na dół (i tu mamy element memo).
Gra dla 1-6 osób
Wiek: 3+ (moim zdaniem 2+)
Granna
Dostępna tutaj: Potwory do szafy
9. Wyprawa do babci
Rodzinna, kooperacyjna gra ze znanej i lubianej serii gier „Rodzinka wygrywa”. „Wyprawa do babci” może być fajnym, łagodnym wprowadzeniem dziecka w świat planszówek. Rozwija wyobraźnię, myślenie przyczynowo-skutkowe, promuje współpracę.
Naszym zadaniem jest dotarcie z prezentem do babci, jednak po drodze czeka na nas wiele zagrożeń. Jak sobie z nimi poradzić? Za pomocą wylosowanych wcześniej przedmiotów, które zabieramy ze sobą na wyprawę. To, w jaki sposób różne rzeczy mogą nam pomóc poradzić sobie z przeszkodami, zależy tylko od nas i naszej wyobraźni. I muszę przyznać, że dzieci radzą sobie znacznie lepiej od nas, dorosłych! ;)
Gra dla 1-8 osób
Wiek: 3+
Wydawnictwo Egmont
Dostępna tutaj: Wyprawa do babci
10. Robinson Crusoe. Przygoda na przeklętej wyspie
Niesamowita gra kooperacyjna, w której wspólnie walczymy o przetrwanie wcielając się w role rozbitków na bezludnej wyspie. Rozgrywka trwa ok. 2 godzin + czytanie zasad ;) Ale warto! Choć głównie się tu przegrywa, to przynajmniej razem ;)
My mamy wcześniejsze wydanie gry, widzę, że nowe wydanie ma zmienioną szatę graficzną pudełka, ale poza tym niczym się nie różnią.
Gra dla 2-4 osób
Wiek: 10+
Portal Games
Dostępna tutaj: gra Robinson Crusoe. Przygoda na przeklętej wyspie
Więcej gier znajdziecie w tych wpisach:
Najlepsze gry podróżne dla dzieci
Najlepsze gry planszowe dla dzieci do 120 zł
Najlepsze gry planszowe dla dzieci do 50 zł
Najlepsze gry karciane dla dzieci
Smart Games – najlepsze gry logiczne dla dzieci