BIBLIOTECZKA KSIĄŻKI O EMOCJACH

Książki dla dzieci o ważnych tematach – w tym 2 EKO, które czytamy co wieczór!

Ekologia, emocje, przyroda – to tematy, które wracają jak bumerang w moich poleceniach książkowych dla dzieci. Dlaczego? To proste – moje dzieci je uwielbiają, zwłaszcza Tosia! Powiem szczerze, że i ja wiele wynoszę z takiej lektury, więc tym bardziej cieszę się na nasze wieczorne czytanie.

To też tematy, które są bardzo ważne społecznie i uważam, że im więcej będziemy o nich rozmawiali z dziećmi, im więcej dobrych książek im przeczytamy, tym większa będzie ich świadomość, chociażby w temacie ekologii. Drobne zmiany budują lepsze jutro :)

„Kuku szuka szczęścia” M.Kamińska, A.Tylkowski

Przepiękna i pozytywna historia do czytania przed snem. Kuku znasz pewnie z poprzedniej (fantastycznej!) książki „Kuku i historia pępka”, o której pisałam TUTAJ (nr 10). Tym razem Kuku szuka… szczęścia, ale tak całkiem dosłownie – sprawdza w szafie, pod dywanem, w pudełku z zabawkami. Skąd ten pomysł? Kuku właśnie miał urodziny i wszyscy goście życzyli mu dużo, dużo szczęścia. Dlatego właśnie musi je koniecznie odnaleźć przed pójściem spać :) Czy mu się uda? Czym tak naprawdę jest szczęście?

Wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Kuku szuka szczęścia

„Śmieciogród. Zero waste” O.Woldańska-Płocińska

Wspaniała, rewelacyjnie zilustrowana książka o śmiechach, ekologii, zagrożeniach i sposobach na życie bardziej eko, które możemy wprowadzić choćby dziś.

Skąd się właściwie biorą śmieci? I dlaczego jest ich tak dużo? W „Śmieciogrodzie” przyjrzymy się sposobom na przechowywanie i przenoszenie żywności od czasów starożytnych aż do dzisiaj. Liście bananowca, wiklinowe, gliniane i bambusowe naczynia, drewniane beczki, skórzane butelki – te naturalne materiały zostały masowo zastąpione opakowaniami ze szkła, tektury i oczywiście tworzyw sztucznych. Zobaczymy jak doszło do tego, że problem plastikowych odpadów wymknął się nam spod kontroli, jakie są tego konsekwencje i co możemy w tej sytuacji zrobić.

Dzieci dowiedzą się jak segregować odpady i dlaczego jest to tak ważne, na czym polega recykling, jak założyć kompostownik, czym jest ślad węglowy. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem i opatrzona cudnymi grafikami. Must have w każdym domu!

Wydawnictwo Papilon

Dostępna tutaj: Śmieciogród

„Moje małe strachy. Księga odwagi” J.Witek, Ch.Roussey

Wiele razy pokazywałam na blogu książki o dziecięcych emocjach i uczuciach, bo temat jest bardzo ważny i potrzebny. Często do nich sięgamy, aby przegadać z dziećmi różne sytuacje i zachowania – pomagają nam i dzieciom w zrozumieniu emocji, nazwaniu ich i zaakceptowaniu. Emocje takie jak gniew, strach, smutek nie są złe, choć zwykle mówimy, że są „negatywne”. Warto rozmawiać o nich, oswajać je, bo dzięki temu dziecko szybciej się z nimi upora i odzyska dobry humor. Nie udawajmy, że te trudniejsze uczucia nie istnieją, nie zbywajmy dzieci komunikatami w stylu „nie smuć się/nie bój się, nie ma powodu/nic się nie stało/nie ma się czego bać”.

„Moje małe strachy” w ciekawej formie (strony są kartonowe i z licznymi wycięciami) przybliża przyczyny dziecięcych lęków, pomaga je nazwać, zrozumieć, oswoić, a w konsekwencji… przestać się bać. Wyobraźnia, przytulenie bliskiej osoby, miejsce, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, taniec, śpiew – to kilka dodatkowych sposobów na odegnanie złych myśli i strachów, czających się w małych głowach.

Zobacz też poprzednią książkę tego duetu: „W moim sercu”.

Wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Moje małe strachy

„Co to ten rak?” dr S.Herlofsen, D.Geisler

Bardzo ważna i, niestety, potrzebna książka, wydana w Polsce pod patronatem Fundacji Rak’n’Roll – Wygraj Życie. Z roku na rok, diagnozuje się coraz więcej nowotworów, aktualnie jest to druga przyczyna zgonów w Polsce (źródło). Coraz więcej dzieci styka się z tą chorobą w domu, szkole, w sąsiedztwie. Jak rozmawiać z dzieckiem o raku? Jak odpowiadać na trudne pytania z nim związane?

Z pomocą przychodzi niezwykle wyważona książka „Co to ten rak?”. Doktor Sarah Herlofsen otwarcie i łagodnie opowiada o tym, czym jest nowotwór, jak rozwija się w organizmie, jak przebiega leczenie, w jaki sposób organizm się broni. Odpowiada na autentyczne pytania dzieci, czasem tak trudne, że łzy same stają w oczach. Żadne pytanie nie jest tu jednak zlekceważone, pominięte, odpowiedzi nie są wymijające. Są prawdziwe, pełne szacunku dla dziecka i jego emocji, dają nadzieję i wiarę, ale i pomagają przygotować się na najgorsze (na tyle na ile jest to w ogóle możliwe).

Wspaniała, ciepła, szczera i ważna książka dla dzieci i rodziców.

Wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Co to ten rak?

„Śmieci” G.Raidt

Książka, od której nie mogłam się oderwać! Bardzo dużo rozmawiamy z Tosią na temat śmieci, segregowania, plastiku, każda książka na ten temat cieszy się jej dużym zainteresowaniem. I świetnie, bo stopniowo wprowadzamy w domu coraz więcej eko rozwiązań. Nie są to duże zmiany, ale dla nas to prawdziwa rewolucja, bo jeszcze 2 lata temu mieliśmy jeden kosz na śmieci.

Książka „Śmieci” Gerdy Raidt to pozycja tak naprawdę dla całej rodziny. Oprócz masy interesujących informacji o tytułowych śmieciach (np. że bywają eksponatami muzealnymi), mamy tu wiele praktycznych wskazówek, jak żyć bardziej eko, jak starać się unikać wytwarzania śmieci i jak sobie z nimi radzić. Nasze domowe działania wydają się małe i niewiele znaczące, ale jeśli przyłączą się do nich rodziny z całego miasta, kraju, świata – pozytywny efekt na środowisko będzie odczuwalny.

Dzieci z książki dowiedzą się też, jak wyglądają współczesne wysypiska i co mają wspólnego z górkami do zjeżdżania na sankach, co się robi z toksycznymi odpadami, jak pomysłowo można naprawić stare, zniszczone rzeczy, dlaczego w dzisiejszych czasach sprzęty tak szybko się psują…

Świetna, pouczająca lektura!

Wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Śmieci

„Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda” R.Ignotofsky

Niesamowita książka o naszej planecie, kontynentach i poszczególnych ekosystemach. To już propozycja do starszych dzieci, książka, do której można wracać latami. Przyda się nie tylko do rozbudzenia zainteresowania światem i środowiskiem naturalnym, ale również wyjaśni wiele zagadnień z lekcji przyrody i geografii.

Na czym polega fotosynteza i obieg węgla w przyrodzie? Do czego potrzebny jest w środowisku azot i fosfor i co się dzieje, gdy jest ich za dużo? Jaki wpływ ma człowiek na przyrodę? Jakie są skutki globalnego ocieplenia? I jak możemy chronić naszą planetę? To tylko kilka bardzo ważnych pytań, na które możemy odpowiedzieć dziecku w sposób przystępny, ale i wyczerpujący, posiłkując się tą wspaniałą książką.

Wydawnictwo Egmont, seria ART

Dostępna tutaj: Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda

książki dla dzieci na ważne tematy

Mogą Ci się spodobać