BIBLIOTECZKA POLECANE

Najciekawsze książki o ekologii dla dzieci. TOP 15

Najlepsze książki o ekologii dla dzieci, ochronie środowiska, śmieciach i eko klimatach – nasze hity, które mamy od kilku lat oraz nowości. Same pewniaki!

Zauważyłam, że w ostatnim czasie pojawia się na rynku sporo książek dla dzieci o ekologii. Coraz więcej się mówi i pisze o ochronie środowiska. I bardzo dobrze! Cieszy mnie to, bo wiadomo – nie ma książek idealnych, nie każdy styl pasuje każdemu dziecku, są różne targety wiekowe, preferencje dzieci. Niektóre dzieci wolą fabularyzowane opowieści, inne styl popularnonaukowy. Poza tym jest tak wiele różnych aspektów, w jakich można przedstawiać ekologię dla dzieci!

W tym wpisie zebrałam nasze ulubione książki o ekologii dla dzieci. Mamy ich sporo i często do nich wracamy. Zapisz sobie ten wpis w zakładkach – jeśli pojawi się jakaś ciekawa nowa książka dla dzieci o ochronie środowiska, śmieciach czy ekologii, uzupełnię go. Jeśli znasz jeszcze jakieś fajne książki w tym temacie, daj znać w komentarzu!

Najlepsze książki o ekologii dla dzieci

1. Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Wspaniała książka, z której dzieci dowiedzą się mnóstwa nowych rzeczy o klimacie w różnych miejscach na Ziemi, pogodzie, porach roku, efekcie cieplarnianym i jego przyczynach. Jakie są skutki ocieplenia klimatu i topnienia lodu na biegunie północnym? Co możemy z tym zrobić? Przyjrzymy się różnym rodzajom źródeł energii, proekologicznym rozwiązaniom i małym zmianom, które możemy wprowadzić we własnym domu.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, ilustracje pomagają w zrozumieniu zagadnień, nie brak przykładów i schematów. Bardzo polecam!

K. Scharmacher-Schreiber, S. Marian, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

2. Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu

Świetna książka, kompleksowo podchodząca do zagadnienia zmian klimatycznych na naszej planecie. Czym jest klimat? Jak się zmieniał przed pojawieniem się człowieka i jak wpływają na niego ludzie?

Tytułowe palmy na biegunie są symbolem tego, że klimat zmienia się nieustannie – kiedyś naprawdę na biegunie północnym rosły palmy. Jak wyglądał świat w epoce lodowcowej, a jak podczas epoki dinozaurów?

Ta książka nie tylko przybliża te tematy młodym czytelnikom, ale też odpowiada na ważne pytanie, które od razu się nam nasuwa – skoro klimat od zawsze się zmieniał, dlaczego to właśnie teraz ekologowie biją na alarm i mówią o katastrofalnej w skutkach zmianie klimatycznej?

Autor zwraca uwagę na symptomy zmian klimatycznych, które nawet dziecko może dostrzec już teraz w swoim otoczeniu. Z jakiej energii będziemy korzystać w przyszłości? Co możemy zrobić, żeby zapobiegać zmianie klimatu i w jakim stopniu jest to możliwe?

Bardzo polecam dla starszych dzieci (+9), przystępny język i duuuużo ciekawej, mądrej treści.

M. ter Horst, W.Panders, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu

3. Woda. Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi

Niesamowita książka o przeróżnych aspektach związanych z wodą. Jak wiele jej zużywamy i do czego? Jakie funkcje pełni w naszym organizmie? Skąd się wzięła woda na Ziemi? Jakie są rodzaje wody? Czy woda może być efektywnym źródłem energii?

Dzieci poznają 3 stany skupienia wody, dowiedzą się, jak ją oszczędzać i dlaczego to takie ważne, a nawet sprawdzą, co dzieje się z brudną wodą po spłukaniu toalety. Ta książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy jeśli chodzi o wodę i jej znaczenie w życiu każdego człowieka, ale i w zachowaniu równowagi w środowisku.

Przystępnie napisana, z wieloma przykładami, ilustracjami i grafikami – polecam dla dzieci już od 5. roku życia.

Ch. Steinlein, M. Scheier, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Woda. Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi

4. Trzy życzenia

Odwrócona opowieść o złotej rybce z ekologią na pierwszym planie. W jeziorze źle się dzieje – jest w nim coraz więcej śmieci, które stają się poważnym zagrożeniem dla życia ryb i innych podwodnych mieszkańców. Szansą na poprawę sytuacji jest zupełnie nieoczekiwana sytuacja – pewnego dnia złota rybka zostaje złowiona. Nie spełnia jednak życzeń, tylko sama je wypowiada.

Książka w ciekawej formie przybliża dzieciom nie tylko skutki zaśmiecania środowiska, ale też wskazuje działania, które mogą pomóc chronić środowisko i zwierzęta w nim żyjące. Świetna historia!

A. Paszkiewicz, J. Bartosik, wydawnictwo Widnokrąg

Dostępna tutaj: Trzy życzenia

5. Śmieciogród. Zero waste

Śmieciogród to już klasyk gatunku ;) Mamy tę książkę już od dawna i bardzo lubimy. Genialne ilustracje, mądra treść, trochę historii, proste sposoby na życie bardziej eko… Brzmi ciekawie? Przeczytaj moją dłuższą recenzję TUTAJ (druga w kolejności). Znajdziesz tam też oczywiście więcej zdjęć.

A.Woldańska-Płocińska, wydawnictwo Papilon

Dostępna tutaj: Śmieciogród

6. Co zrobić z tą górą śmieci?

Praktyczny przewodnik z wieloma sposobami na ograniczenie ilości wyrzucanych śmieci i nadanie niepotrzebnym rzeczom drugiego życia. Co każde dziecko i każda rodzina może zrobić, żeby produkować mniej śmieci? Czym w prosty sposób zastąpić jednorazówki? Jak na co dzień żyć bardziej ekologicznie?

Książka napisana jest prostym językiem i w sposób, który bardzo trafia do dzieci. Punktem wyjścia jest przyjęcie urodzinowe pewnej dziewczynki, po którym zostaje góra śmieci… Czy dało się tego uniknąć? Co zrobić, żeby następne urodziny były równie wspaniałe, ale bardziej eko? Jak można wykorzystać pozostałości po prezentach – opakowania, pudełka, wstążki? Jakie prezenty cieszą planetę?

M. Ogonowska, A. Rogoś, wydawnictwo Adamada

Dostępna tutaj: Co zrobić z tą górą śmieci?

7. Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!

Rewelacyjna książka o śmieciach, prawdziwe kompendium wiedzy dla nieco starszych dzieci. Czy śmieci mogą trafić do galerii sztuki? Jak wyglądają współczesne wysypiska? Co się robi z toksycznymi odpadami? Czym są wyspy śmieci na oceanie? Moją pełną recenzję tej książki znajdziesz TUTAJ (5. książka z kolei). Bardzo polecam!

G. Raidt, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!

8. Plastik fantastik?

„Plastik fantastik?” ma stałe miejsce w biblioteczce Tosi, choć tak naprawdę uwielbiamy ją wszyscy (może z wyjątkiem Helenki, bo to nie jest książka dla maluchów). Szczegółowo opowiedziałam o niej TUTAJ, możesz tam też zajrzeć do środka.

Dzieci dowiedzą się z niej o różnych zastosowaniach plastiku (np. w medycynie), problemach z nim związanych, ale i korzyściach! Polecam x100 :)

K. Eun-Ju, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Plastik fantastik?

9. Draka Ekonieboraka

Książka inna niż wszystkie. Mamy ją już jakieś 5 lat, więc trochę bałam się, czy jest nadal dostępna, ale jest! „Draka Ekonieboraka” to wierszowana historia tytułowego Ekonieboraka, który popełnia chyba wszystkie możliwe „eko-grzechy” – nie dokręca kurków w kranie, nie sprząta po psie, kupuje bez opamiętania, a potem wyrzuca zepsute jedzenie, wyrzuca śmieci gdzie popadnie – oj, długo by wymieniać!

Na szczęście jest profesor Sumienie, który podpowiada jak zmienić takie zachowania i dlaczego to takie ważne. Jego porady są bardzo trafne, nie brak obrazowych przykładów i poczucia humoru :)

Książka jest wspaniale zilustrowana i opracowana graficznie – nic dziwnego, skoro stoi za tym niezrównana Emilia Dziubak!

E. Saroma-Stępniewska, E. Dziubak, I. Wierzba, wydawnictwo Albus

Dostępna tutaj: Draka Ekonieboraka

10. Basia i śmieci

Jeśli masz w domu małych fanów Basi lub Kici Koci – mam coś dla Ciebie! O książce „Basia i śmieci” pisałam TUTAJ (czwarta z kolei). To jedna z naszych ulubionych części! Jest nieodłączną częścią wpisu książki o ekologii dla dzieci.

Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo Egmont

Dostępna tutaj: Basia i śmieci

11. Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami?

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć czegoś dla maluchów. Kicia Kocia przy okazji wizyty u babci uczy się jak należy segregować śmieci i czemu to takie ważne, co robi się z przeterminowanymi lekami. Na zakupy zabierają lnianą torbę, alby uniknąć niepotrzebnych jednorazówek.

Świetny wstęp do bardziej rozbudowanych książek! Helenka poleca ;)

A. Głowińska, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami?

12. seria Akademia Eko Wiedzy

Seria zeszytów edukacyjnych w super cenach! Zeszyty, choć niepozorne, zawierają mnóstwo ciekawych informacji o ekologii, ochronie środowiska, źródłach energii, segregacji odpadów i recyklingu oraz wodzie i jej roli w przyrodzie.

Dzieci dowiedzą się tego wszystkiego w przystępnej formie, śledząc przygody Idy i Filipa oraz ich kotka i pieska. Bardzo podoba mi się to, że czytając książki w prosty sposób dawkować wiedzę, dostosowując do wieku dziecka. Młodszym dzieciom możemy czytać główny tekst, starszym – również infografiki, sekcję „czy wiesz, że”, dodatkowe informacje.

Nie są to typowe zeszyty aktywnościowe, ale w każdej książce znajdziemy kilka zadań dla dzieci, które uporządkowują i utrwalają zdobytą wiedzę.

Koniecznie dorzuć do zakupów książkowych!

Wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona

Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata

Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzie

Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie

Dobra energia. Źródła energii w przyrodzie:

Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzie:

Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona:

Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata:

Książki o ekologii dla dzieci – kolejne perełki!

13. seria Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka: Jeżyk z parku i Żółwik z oceanu

Bardzo fajna seria o zwierzętach z eko kontekstem. O pierwszej części opowiadałam szczegółowo TUTAJ, dziś chciałam za to pokazać drugi tom – Jeżyk z parku.

To opowieść o narodzinach i dorastaniu dwóch małych jeży – Tyci i Tuptusia. Jeżowa mama uczy dzieci jakie pokarmy mogą spożywać, jak wygląda tryb życia jeży i jakie zagrożenia na nie czyhają. Dzieci dowiedzą się jak jeże widzą świat, co jedzą, a co im szkodzi, jak szykują się na zimę.

Nie brakuje też informacji o innych zwierzętach, które mają podobne zwyczaje do jeży – prowadzą nocny tryb życia, zapadają w sen zimowy, żyją samotnie. Na końcu książki znajduje się kilka stron wypełnionych kolejnymi ciekawostkami o jeżach oraz praktyczne sposoby pomocy jeżom i polskie fundacje, które ratują te niesamowite zwierzęta.

Warto dodać, że z każdej kupionej książki 1 zł przekazywane jest na Fundację Primum ratującą jeże.

Obie książki są ciekawie wydane, z grubymi, kartonowymi stronami i wyodrębnionymi z głównego tekstu ciekawostkami. To jedna z książek, które bardzo lubią obie moje córeczki. Bardzo polecamy!

Z. Stanecka, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępne tutaj:

Jeżyk z parku

Żółwik z oceanu

14. Wielka księga zabaw. Ratujmy Ziemię

Świetna, interaktywna książka o ekologii dla dzieci, pełna edukacyjnych treści, gier, zabaw i quizów. Jest z nami już ponad rok, szczegółową recenzję znajdziesz TUTAJ (trzecia książka od góry).

Edukacyjny Egmont

Dostępna tutaj: Wielka księga zabaw. Ratujmy Ziemię

15. Elwirka na śnieżnej pustyni i Porwanie jeża Eliasza

A teraz coś dla małych fanów zwierzątek – opowieści z serii „Pomóż mi przetrwać”. Historie o małym jeżyku i pingwinku są nie tylko urocze, ale i mądre. Jak wspierać przyrodę? Jak pomagać, aby nie skrzywdzić?

Dzieci nauczą się jak należy postępować z jeżami i na pewno zapamiętają, że nie wolno zabierać młodych jeżyków z gniazdek. Zdobędą też wiedzę o trudnościach życia pingwinów cesarskich, obserwując rodzinę i grupę małej Elwirki.

E. Nowak, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Elwirka na śnieżnej pustyni

Porwanie jeża Eliasza

Najciekawsze książki o ekologii dla dzieci – która Ci się podoba najbardziej? A może jeszcze jakąś byś dodała do tego zestawienia?


Mogą Ci się spodobać