Jak sprawnie i przyjemnie nauczyć dziecko samodzielnego czytania? Tak naprawdę kluczowe są trzy rzeczy – cierpliwość, świetne książki i… coś jeszcze :) Pokażę Ci rewelacyjną serię książek do nauki czytania Książkożercy, która bardzo nam pomogła!
Gdy Tosia bardzo szybko poznała i nauczyła się wszystkich literek, myślałam, że nauka czytania to już będzie bułka z masłem i kwestia kilku tygodni. Kupiłam różne materiały – książeczki, gry i zestawy edukacyjne (najciekawsze pokazałam TUTAJ i TUTAJ) i zaczęłam się edukować jak szybko nauczyć dziecko czytać. Okazało się, że to nie jest takie proste, a znajomość literek nie gwarantuje szybkiego opanowania sztuki czytania.
Żeby nauczyć dziecko samodzielnego czytania potrzebna jest cierpliwość, wciągające i odpowiednio dobrane książki oraz… gotowość dziecka. Czasem lepiej odpuścić i po prostu poczekać, aż dziecko będzie gotowe. Ostatecznie nie ma żadnego znaczenia, czy dziecko nauczyć się czytać jako 4-latek, czy jako 7-latek. Ważne jest, żeby sprawiało mu to frajdę i kojarzyło się pozytywnie. To nie jest wyścig :) Prawdziwym celem powinno być zaszczepienie w dziecku miłości do książek, a nie jak najszybsze opanowanie umiejętności czytania.
Książkożercy – wyjątkowe książki do nauki czytania
Dziś chciałam pokazać Ci rewelacyjną serię książek do nauki czytania – „Książkożercy” wydawnictwa Wilga, którą moja córka ostatnio pochłania w zawrotnym tempie. Co wyróżnia ją na tle innych książek do nauki czytania? Co sprawiło, że tak bardzo ją polubiliśmy?
Książki z tej serii są starannie przemyślane i objęte opieką merytoryczną metodyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Nic tu nie jest przypadkowe. Nie są używane się dziwne, nieczytelne czcionki, trudne wyrazy i archaizmy, zdania nie pojawiają się na na ciemnym tle. A wszystkie te rzeczy zdarzało mi się widzieć w innych seriach książek do nauki czytania. W przypadku starszych dzieci, które już dobrze czytają, nie jest to takie ważne, ale dla dzieci, które rozpoczynają i doskonalą naukę czytania – mogą być kluczowe. A przecież chcemy zachęcać, sprawić, by czytanie było świetną zabawą i przyjemnością!
Seria książek Książkożercy ma trzy poziomy, które dobieramy do aktualnych umiejętności dziecka:
- Poziom A „dla Książkogryzaków” – to krótkie historyjki, po 1-3 zdania na stronie, zawierają proste słowa z jak najmniejszą liczbą dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi. Przeważają zdania pojedyncze.
- Poziom B „dla Książkołasuchów” – to niedługie teksty, po 2-5 zdań na stronie, zawierają już pewną liczbę dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi, pojawiają się zdania złożone. Na końcu książki znajduje się słowniczek trudniejszych wyrazów.
- Poziom C „dla Książkożerców” – to już dłuższe historie, w których pojawiają się wszystkie dwuznaki, litery ze znakami diakrytycznymi oraz te trudniejsze pod względem ortografii. Użyte są też dłuższe zdania złożone, a na końcu znajduje się słowniczek trudniejszych wyrazów.
Cała seria dostępna jest tutaj: seria Książkożercy
Książkożercy. Dla każdego coś… ciekawego!
Książki są pełne humoru, bardzo ciekawe i wciągające. Mają sympatycznych bohaterów i piękne ilustracje. Nawet te z pierwszego poziomu mimo niewielkiej ilości tekstu, potrafią zainteresować i rozbawić. Historie zawierają też ciekawe informacje o zwierzętach i świecie oraz inspirujące historie, które wydarzyły się naprawdę. Tosi bardzo spodobała się na przykład niesamowita historia psa ratownika, który uratował mamę i jej synka po przejściu lawiny w Alpach (poziom B „Na ratunek”). Ciężko ją też było oderwać od opowieści o ucieczce dzikiego kota manula stepowego z poznańskiego ZOO (poziom B „Wielka wyprawa manula Magellana”).
Bardzo mi się podoba, że wiele książek z serii Książkożercy bazuje na prawdziwych wydarzeniach, nie tylko bawią i wciągają, ale też edukują i inspirują. Świetnym przykładem jest książka z poziomu C „Odważnie jak Greta”, która nie tylko przybliża historię ekoaktywistki Grety Thunberg, ale też pokazuje jak możemy na co dzień żyć bardziej eko. To u nas temat na topie!
W serii Książkożercy zostało wydanych już ponad 20 książek, w łatwy sposób więc możemy dobrać dla naszego dziecka nie tylko odpowiedni poziom, ale i ciekawy temat. Wszystkie części są barwnie ilustrowane i bardzo podobają się dzieciom.
Samodzielne czytanie – ale czy ze zrozumieniem?
Umiejętność czytania to jedno, ale równie ważne (a może i ważniejsze) jest rozumienie czytanego tekstu. Na końcu każdej książki z serii Książkożercy jest zestaw kilku pytań. Dzięki nim możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy dziecko zrozumiało przeczytaną opowieść. Pytania dostosowane są do poziomu książki – przy A mamy łatwe, nieskomplikowane pytania, przy B i C już bardziej szczegółowe albo takie, na które należy udzielić dłuższej, opisowej odpowiedzi. Ten system dodatkowo motywuje dzieci do czytania. Miłym dodatkiem są też tematyczne naklejki na ostatniej stronie.
Seria Książkożercy wydawnictwa Wilga to dopracowane w każdym detalu książki, które pomagają nie tylko nauczyć dziecko czytać krok po kroku, ale też zaszczepiają w nich miłość do książek. Sprawiają, że samodzielna lektura jest prawdziwą przyjemnością i wspaniałą przygodą :) Bardzo polecam!