ORGANIZACJA W DOMU POLECANE

Jak szybko i sprawnie zrobić fotoksiążkę?

jak zrobić fotoksiążkę szybko

Uwielbiam fotoksiążki. Od 2013 roku wywołuję zdjęcia tylko w takiej formie, właściwie to najchętniej wszystkie grube albumy ze zdjęciami (a mam ich trochę) zamieniłabym na poręczne fotoksiążki. Robię je od lat, więc mam już wprawę. Dziś opowiem Ci o tym, jak zrobić fotoksiążkę szybko i sprawnie.

Tworzenie fotoksiążki może być naprawdę proste i szybkie. Opowiem Ci, jak ja to robię krok po kroku na przykładzie moich dwóch najnowszych fotoksiążek z PRINTU. Na końcu artykułu znajdziesz też kod rabatowy -40 zł :)

Zanim przystąpisz to tworzenia fotoksiążki zastanów się, jaki ma być jej cel. Chcesz podarować ją komuś w prezencie? A może ma trafić do domowego archiwum wspomnień? Zawrzesz w niej cały rok, ostatnie wakacje, czy 1. rok życia dziecka? Tu nie ma złych odpowiedzi :) Ja wywołuję fotoksiążki regularnie dla siebie – osobno z każdego kolejnego roku i z wakacji. Dodatkowo, fotoksiążki są u nas częstym prezentem na Dzień Babci i Dziadka :)

Jak szybko zrobić fotoksiążkę? Krok po kroku

1. Sprecyzuj jaką dokładnie fotoksiążkę chcesz wykonać – z wakacji? z całego roku? z sesji ciążowej? na prezent?

2. Wybierz zdjęcia

To najbardziej czasochłonna część pracy nad fotoksiążką – gdy już się z tym uporasz, fotoksiążka będzie gotowa zanim się obejrzysz! Kilka tipów, żeby poszło sprawnie:

 • od razu przejrzyj wszystkie zdjęcia z danego okresu – jeśli np. tworzysz fotoksiążkę z całego roku, pamiętaj o przejrzeniu zdjęć nie tylko z aparatu, ale też z telefonów.*
 • stwórz na pulpicie nowy folder „fotoksiążka” i kopiuj do niego zdjęcia wytypowane z innych folderów ze zdjęciami z danego okresu. Nie zastanawiaj się zbyt długo
 • staraj się nie wybierać podobnych ujęć z jednym wyjątkiem. Ale gdy masz równie udane ujęcia w poziomie i w pionie zostaw w folderze oba – podczas tworzenia fotoksiążki zdecydujesz, które ujęcie będzie lepiej pasować w szablonie
 • wybieraj zdjęcia najlepszej jakości
 • na koniec przejrzyj jeszcze raz folder z wybranymi do fotoksiążki zdjęciami, zostaw same najlepsze ujęcia

*Przy okazji przegraj zdjęcia z telefonów na komputer i zarchiwizuj na dysku przenośnym, czy w chmurze, jak wolisz.

(Teraz już skupię się na programie do tworzenia fotoksiążek PRINTU)

3. Wybierz rodzaj fotoksiążki i szablon

Ja zawsze wybieram ten sam rodzaj fotoksiążek – 25 x 20 cm w poziomie na papierze błyszczącym. Ale do wyboru masz różne opcje: TUTAJ.

A teraz najlepsze – wybór szablonu! Ten moment lubię najbardziej :) Tutaj znajdziesz mnóstwo przepięknych szablonów, właściwie na każdą okazję. Po kliknięciu w szablon dokładnie obejrzyj podgląd i zdecyduj, czy spełnia on Twoje wymagania. Niektóre szablony zawierają wiele zdjęć na jednej stronie (idealne do fotoksiążek rocznych), w innych sporo jest dużych, pojedynczych ujęć (świetne, gdy tworzysz fotoksiążkę z sesji ślubnej, świątecznej, narzeczeńskiej itp.). Śmiało kieruj się tematem szablonu, one naprawdę są doskonale dopasowane.

4. Wgraj zdjęcia do projektu

Nie musisz zmniejszać ich wielkości, system sam się tym zajmie. To może potrwać chwilę – zrób sobie kawę :)

5. Zacznij tworzyć swoją fotoksiążkę!

Jak zrobić fotoksiążkę? Tworzenie fotoksiążki Printu jest bardzo proste i intuicyjne, zebrałam jednak kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać:

 • zawsze możesz dodać kolejne strony, możesz też zmienić ich kolejność i edytować napisy (treść, czcionka i jej wielkość)
 • możesz wymienić stronę z szablonem na inny wzór lub na prostą stronę z określoną liczbą zdjęć
 • po zmianie trybu na „Ekspert” (w lewym górnym rogu) możesz dokonać dodatkowych zmian: dodać kolejne miejsca na zdjęcia w dowolnym miejscu, zmienić wielkość wszystkich ramek, usunąć lub przesunąć elementy graficzne i napisy i tak dalej
 • projekt zapisuje się automatycznie co chwilę, więc niczego nie stracisz przez przypadek. Możesz też do niego wrócić w dowolnym momencie.

6. I już prawie gotowe!

Po wypełnieniu fotoksiążki zdjęciami, pamiętaj o zaprojektowaniu również okładki. Potem przejrzyj jeszcze raz fotoksiążkę, upewnij się, że zdjęcia są dobrze wykadrowane w ramkach i nie ucięłaś nikomu głowy :D

Składając zamówienie na fotoksiążkę Printu, wpisz kod rabatowy „mama-carla” – wartość Twojego koszyka obniży się o 40 zł! Kod ważny jest do końca maja.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

  Zostaw komentarz