BIBLIOTECZKA

Książki dla mamy na jesień – 5 propozycji

książki dla mamy na jesień

Jesienią zawsze więcej czytam. Gorąca herbata z imbirem, mięciutki kocyk i dłuższe wieczory, bo dzieci, zmęczone po przedszkolu, szybciej zasypiają :) Twoje też? Dziś chciałam Ci polecić kilka świetnych książek, które ostatnio przeczytałam.

Na wstępnie mam prośbę. Jeśli spodoba Ci się ten wpis, znajdziesz tu inspirację – daj mi znać. Do tej pory pisałam tylko o książkach dla dzieci albo o poradnikach dla rodziców. Tym razem polecam książki o różnej tematyce, które wyjątkowo mi się spodobały.

Czytam bardzo różne książki – obyczajowe, thrillery, fantasy, reportaże, biografie, powieści. Miałam fazę na thrillery medyczne, prawnicze, szwedzkie kryminały. Przeczytałam z ogromną przyjemnością Sagę Pieśń Lodu i Ognia, całego Tolkiena, uwielbiam Sapkowskiego. Mam w domu kolekcję książek Murakamiego, Kundery i Hrabala. Ale frajdę czerpałam też z czytania Zmierzchu i Greya :D

Odkąd jestem mamą, czytam niestety zdecydowanie mniej, ale nadrabiam powieściami dla dzieci :) Nie zamykam się na żaden gatunek literacki, często sięgam po książkę z czystej ciekawości.

Dziś chciałam Ci polecić 5 książek, które ostatnio przeczytałam – każdą z innego powodu.

Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Tę książkę powinien przeczytać każdy. Jest naprawdę świetna, otwiera oczy na świat takim jaki jest, a nie takim jaki MYŚLIMY, że jest. Pokazuje mechanizmy myślenia, pułapki, w które wpadamy oceniając rzeczywistość, manipulacje, jakie stasują media, stereotypy, które są nam wszędzie wtłaczane – w szkole, domu, pracy, na studiach.

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, pełna przykładów, osobistych doświadczeń autora – serio, czyta się jak najlepszą powieść! Jeśli chcesz wybrać tylko jedną książkę z tego wpisu do przeczytania, wybierz właśnie tę.

Dostępna tutaj: Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

H. Rosling, A. Rosling-Ronnlund, O. Rosling, wydawnictwo Media Rodzina

Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny

Wspaniała opowieść o trudnej drodze, którą trzeba przejść, żeby zostać profesjonalną tancerką baletową. Aneta Wira-Ostaszyk tańczy w polskim Balecie Narodowym, jest też autorką bloga simpledancerslife.pl. W książce opowiada o szkole baletowej, blaskach i cieniach związanych z baletem, zdradza szczegóły i wprowadza nas za kulisy.

„Mój balet” to też praktyczny przewodnik po balecie, w którym znajdziemy przegląd najważniejszych pozycji baletowych, informacje o wymaganiach wobec tancerzy, możliwe ścieżki rozwoju po szkole baletowej i po zakończeniu kariery baletnicy. Z przyjemnością przeczytałam też rozdział o historii baletu w pigułce i przegląd najważniejszych przedstawień.

Jak wygląda dzień tancerki? Jak i kiedy dobrać pointy? Co jedzą baletnice? Jak wyglądają relacje w zespole? Czy pod kostiumem baletowym nosi się bieliznę? Jak wygląda „rozmowa o pracę” do baletu? Czy taniec w balecie to ciągły ból? Jeśli jesteś ciekawa odpowiedzi na te i wiele innych pytań, nasuwających się na hasło „balet”, ta książka jest dla Ciebie :)

Dostępna tutaj: Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny

A. Wira-Ostaszyk, J. Kończak, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Niesamowicie angażująca emocjonalnie książka – podczas lektury śmiałam się do łez i płakałam jak bóbr. To dziennik doświadczeń młodego brytyjskiego lekarza, który ma ogromne poczucie humoru, dystans do siebie, ale też mocno przeżywa różne sytuacje w szpitalu. Bardzo, bardzo polecam!

Dostępna tutaj: Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

A.Kay, wydawnictwo Insignis

Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów

Świetne, wnikliwe wywiady z najlepszymi polskimi ginekologami. Ciekawe przypadki, aborcje, nowotwory, błędy lekarskie, badania genetyczne, klauzula sumienia i wiele innych tematów, które zwykle omawiane są za zamkniętymi drzwiami gabinetów lekarskich. Czyta się jak najlepszą powieść!

Dostępna tutaj: Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów

I. Komendołowicz, wydawnictwo WAB

Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

Książka bardzo na czasie! Skąd się biorą epidemie? W jaki sposób się rozprzestrzeniają? Jak wygasają? Adam Kucharski, profesor nadzywczajny w London School od Hygiene and Tropical Medicine w pasjonujący sposób opowiada o przeróżnych typach epidemii – nie tylko o wirusach, ale też ideach, kryzysach, modach, poglądach, sposobach działania. Książka wypełniona jest po brzegi ciekawymi historiami, przykładami, osobistymi doświadczeniami autora. Przeczytałam z wypiekami na policzkach :) Zdecydowanie warto sięgnąć!

Dostępna tutaj: Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

A. Kucharski, wydawnictwo Relacja


Mogą Ci się spodobać