KSIĄŻKI DLA BYSTRZAKÓW

Książki dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej #8 Fakty, mumie, ogień

Bardzo chciałam opublikować ten wpis jak najszybciej, żebyście mogły dołożyć co nieco do ostatniego zamówienia przed Świętami :) Bo dziś o książkach wyjątkowych – dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej, są ciekawe świata i zadają masę pytań. 7 super nowości!

Tym razem zajmiemy się tematami:

 • mumie
 • ogień
 • architektura
 • historia
 • wiedza ogólna

i nie tylko!

Poprzednie wpisy z cyklu znajdziecie tutaj:

Książki dla bystrzaków – w sumie już 53 rewelacyjnych książek dla dzieci!

1. Ogień

Wspaniale ilustrowana i bardzo merytoryczna książka o jednym z najbardziej fascynujących żywiołów – ogniu. Dowiemy się, czym jest ogień, w jakich formach występuje, co nam daje i jakie zagrożenia się z nim wiążą. Burze, wulkany, fajerwerki, pożary, smoki – a wszystko pięknie pokazane i bardzo ciekawie opisane. Jaka jest historia płomienia olimpijskiego? Jak ogromny pożar zniszczył XVII-wieczny Londyn? Jakie święta związane są ze światłem i ogniem? Co robić, gdy się oparzymy? I jak strażacy gaszą pożary? Czym jest burza ogniowa i jak powstaje? Czy pożar może być pożyteczny?

Bardzo polecam! Podobnie jak dwie poprzednie książki z tej serii: Woda i Wiatr. Czekamy na Ziemię :)

Dla kogo? Dla dzieci 6+

A. Skowrońska, A. Dudek, M. Nowak, wydawnictwo Muchomor

Dostępna tutaj: Ogień

2. Faktomania!

Niesamowita książka, a właściwie KSIĘGA (ma ponad 400 stron) wypełniona po brzegi ważnymi, ciekawymi i zaskakującymi faktami zestawionymi w formie list w 8 kategoriach:

 • Kosmos
 • Natura
 • Czasy dinozaurów
 • Zwierzęta
 • Ciało
 • Człowiek
 • Wynalazki
 • Pionierzy i Pionierki

„Faktomania!” to dzieło twórców encyklopedii Britanniki napisane i opracowane w formie super przystępnej dzieciom. Zabawne i zaskakujące listy zachęcają do zanurzenia się w wir faktów i wiedzy na przeróżne tematy. Listy czyta się szybko i trudno się od nich oderwać! Praktyczny indeks na końcu pomaga znaleźć wszystkie wzmianki na interesujące nas zagadnienia. Bardzo polecam.

Dla kogo? Dla dzieci 6+

A. Pettie, A. Lozano, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Faktomania!

3. Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód

Bardzo pomysłowa i inspirująca książka o warszawskich muzeach, którą można czytać, oglądać i świetnie się przy niej bawić :) Znajdziemy tu 17 muzeów, które warto odwiedzić z dziećmi, między innymi Muzeum Etnograficzne, Muzeum Neonów, Muzeum Ziemi, Polin, Muzeum Domków lalek, gier i zabawek, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oprócz praktycznych informacji dzieci poznają też różne ciekawostki oraz mają do rozwiązania dwa rodzaje zadań – w książce i… w danym muzeum! To super motywuje i zachęca do zwiedzania i aktywnego doświadczania muzeów. Świetna sprawa.

Dla kogo? Dla dzieci 6+

A. Artymowska, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Zagadkowe muzea w Warszawie. Przewodnik i zabawy dla poszukiwaczy przygód

4. 321 fascynujących faktów historycznych

To już czwarta nasza książka z tej serii – i kolejny raz gorąco polecam! Tym razem weźmiemy na tapet fakty historyczne. W książce znajdziemy aż 321 super interesujących mini opowieści pełnych ciekawostek, zabawnych, zaskakujących, rozbudzających potrzebę dowiedzenia się więcej i zagłębienia w niesamowity świat historii. Dlaczego niektórym rybom wyrosły nóżki? Kto mógł zostać faraonem? Skąd się brali greccy niewolnicy? Dlaczego średniowiecze jest nazywane mrocznym? Kim była najsłynniejsza piratka? Dlaczego epoka wiktoriańska nie była fajna dla dzieci? I wiele, WIELE więcej!

Polecam całą serię! (różne ciekawostki, zwierzęta, klimat i teraz historia) tutaj: Seria 321 faktów

Dla kogo? Dla dzieci 6+

M. Masters, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: 321 fascynujących faktów historycznych

5. Ładna historia

Wartościowa książka o polskiej historii opowiedziana losami najważniejszych władców, królów, królowych, książąt i wybitnych postaci. Znajdziemy tu świetnie rozrysowane drzewa genealogiczne rodów zamieszkujących polskie ziemie od X wieku aż po czasy współczesne, ważne fakty opowiedziane w przystępny sposób i sporo ciekawostek.

Książka jest naprawdę świetnie napisana i opracowana, rozbudza zainteresowanie historią – czyta się jak dobrą powieść, a wiedza sama wpada do głowy. Super dla dzieci szkolnych!

Dla kogo? Dla dzieci 9+

Z. Orlińska, A. Fabia, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Ładna historia

6. Archistoria. Opowieść o architekturze

Jeśli szukacie książki, która krok po kroku wprowadzi dziecko w świat architektury, „Archistoria” będzie bardzo dobrym wyborem. To świetnie dopracowana opowieść o architekturze, poczynając od budowli z kamienia, po konstrukcje szklane, bazyliki, mosty i wieżowce. Poznamy różne materiały budowlane, techniki konstrukcyjne, niezwykłe budowle światowe i polskie. Dowiemy się o nich wielu ciekawych i zaskakujących rzeczy. Kto wie, może lektura stanie się początkiem pięknej pasji :)

Książka jest napisana przystępnym językiem, liczne ciekawostki umilają lekturę, a oryginalne ilustracje nierzadko bawią i zaskakują.

Dla kogo? Dla dzieci 8+

M. Jeleńska, wydawnictwo Muchomor

Dostępna tutaj: Archistoria. Opowieść o architekturze

7. Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu

A to coś dla młodych fanów starożytnych mumii oraz tajemnic i zagadek z nimi związanych! W książce znajdziemy wiele więcej – to fascynująca podróż przez cztery kontynenty w poszukiwaniu niezwykłych opowieści i tajemnic jakie zabrali do grobu zmarli przed wiekami. Jak przygotowywano egipskie mumie? Dlaczego Inkowie składali ludzi w ofierze? Kim był człowiek lodu? Jak japońscy mnisi mumifikowali się za życia?

Zachowane szczątki i ich groby są fascynującym źródłem wiedzy o dawnych, pradawnych czasach, ale także wielu zagadek i tajemnic. Świetna lektura, ale nie dla wrażliwych ;)

Dla kogo? Dla dzieci 7+

M. Ralphs, Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Sekrety zmarłych


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

  Zostaw komentarz