KSIĄŻKI DLA BYSTRZAKÓW

8 niesamowitych książek dla dzieci głodnych wiedzy :) #7

Mam dziś dla Was świeżutką porcję wspaniałych książek dla dzieci, które chcą wiedzieć więcej! To nowa odsłona cyklu, który bardzo polubiłyście. Wybieram do niego tylko najlepsze książki.

W tym wpisie weźmiemy pod lupę tematy:

 • przyroda
 • mitologia słowiańska
 • matematyka
 • mózg
 • zapachy
 • motyw syreny

Poprzednie wpisy z cyklu „Książki dla bystrzaków” znajdziecie TUTAJ.

1. Przyroda jest wszędzie!

Świetne kompendium wiedzy o przyrodzie. Najważniejsze tematy, ciekawostki i mnóstwo wiedzy – a to wszystko w bardzo przystępnej i różnorodnej formie. Uwielbiamy takie książki :) Można ją czytać od początku do końca albo wyrywkowo, wybierając interesujące w danej chwili zagadnienia. Wśród tematów znalazły się: początki życia na ziemi, komórki, klasyfikacja, bakterie, grzyby, pierwotniaki, rośliny, ryby, gady, naczelna i wiele, wiele innych. Bardzo polecam!

Dla kogo? Dla dzieci 6+

M. Barfield, L. Humphrey, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Przyroda jest wszędzie!

2. Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie

Nowa książka Moniki Utnik, którą znamy ze świetnie opracowanych książek w dużym formacie („W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada” oraz „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy„). Tym razem weźmiemy pod lupę zapachy. Sprawdzimy czym właściwie są, skąd się biorą, jak działa pamięć zapachowa, po co roślinom zapachy. Przyjrzymy się najdziwniejszym zwierzęcym nosom i zapachom różnych środowisk. Dlaczego wydaje nam się, że deszcz pachnie? Czym jest smog? A kim „ludzie nosy”? A to dopiero początek naszej zapachowej przygody!

Bardzo polecam wszystkie części tej serii (również na prezent).

Dla kogo? Dla dzieci 6+

M. Utnik, A. Sozańska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie

3. Mitologia. Przygody słowiańskich bogów

Nowe wydanie książki o mitologii słowiańskiej dla dzieci. Żywy, przystępny język, wartka akcja i świetne ilustracje – to wszystko sprawia, że Mitologię się naprawdę dobrze czyta, a lektura sprawia przyjemność zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W książce zostały opowiedziane mity:

 • o stworzeniu świata
 • o stworzeniu człowieka
 • boski pojedynek
 • boski koń z Arkony
 • drzewo świata

Na końcu znalazły się sylwetki 8 bogów, głównych bohaterów książki.

Dla kogo? Dla dzieci 5+, ale i dzieci szkolnych

M. Kapelusz, wydawnictwo HarperKids, seria ART

Dostępna tutaj: Mitologia. Przygody słowiańskich bogów

4. Atlas syren. Wodny lud z różnych stron świata

Jeśli Wasze dzieci lubią syreny i takie baśniowe klimaty, a Wy byście chciały, żeby przy okazji czytania/słuchania o nich zdobyły sporo wiedzy o geografii, przyrodzie i historii – ta książka będzie strzałem w 10! „Atlas syren” to mega opracowanie tematu syren w przekroju geograficznym i historycznym, doprawione szczyptą magii i ciekawostek. Bardzo fajna książka!

Dla kogo? Dla dzieci 6+

A. Claybourne, M. A. Lora, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Atlas syren

5. Wycieczka po mózgu

Komiksowa książka, która w zabawnej, przygodowej formie opowiada o mózgu człowieka – jego budowie, różnych częściach i ich funkcjach, neuronach. Jak działa pamięć? Gdzie powstają emocje i jak funkcjonują zmysły? Z czego zbudowany jest nasz mózg? Wielka wycieczka po mózgu człowieka przyniesie odpowiedzi na te i wiele więcej pytań. W sam raz dla dzieci, które najlepiej przyswajają wiedzę w formie obrazkowych opowieści.

Dla kogo? Dla dzieci 5+

M. Farinella, wydawnictwo HarperKids, Akademia Mądrego Dziecka

Dostępna tutaj: Wycieczka po mózgu

6. Co robimy, gdy śpimy?

Skoro już wiemy, jak działa mózg, wejdźmy w temat głębiej. W tej książce przyjrzymy się procesom, które dzieją się w naszych mózgach, gdy śpimy. Jak zasypiamy? Czym są sny? Dlaczego sen jest tak ważny i potrzebny? A to wszystko w formie obrazkowej opowieści z sympatycznymi bohaterami. Polecam!

Dla kogo? Dla dzieci 5+

M. Farinella, wydawnictwo HarperKids, Akademia Mądrego Dziecka

Dostępna tutaj: Co robimy, gdy śpimy?

7. 166 ciekawostek o mózgu

Skoro jesteśmy przy mózgu, koniecznie muszę Wam jeszcze pokazać naszą najnowszą książkę w tym temacie. „166 ciekawostek o mózgu” to lektura na długie godziny. Książka po brzegi wypełniona jest wiedzą o przeróżnych aspektach związanych z naszym mózgiem.

Po co nam tłuszcz w mózgu? Czy można żyć z dziurą w mógzu? Czy są ludzie, którzy nie znają strachu? Dlaczego pierwsza czekoladka smakuje najbardziej? Na czym polega mózgowe kodowanie? Dlaczego mózg jest jak świetny bramkarz? Jakim cudem pamiętamy coś, co nigdy się nie wydarzyło? I wiele, wiele innych. Książkę można czytać na wyrywki, ale my wolimy od deski do deski :) Mnóstwo wiedzy ujętej w ciekawe pytania i przykłady.

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 6+

M. Maruszczak, B. Brewczyk, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: 166 ciekawostek o mózgu

8. Matematyka z Minecraftem

Świetne zeszyty z zadaniami matematycznymi dla dzieci szkolnych. Zadania są naprawdę super opracowane, uczą nie tylko sprawnego rozwiązywania działań, ale też logicznego myślenia i rozwiązywania problemów matematycznych. A to wszystko w kontekście świata znanego z gry Minecraft. My póki co mamy trzy pierwsze części, ale na pewno będę w przyszłości dokupować następne. Bardzo polecam!

Dla dzieci w wieku szkolnym (zeszyty z zadaniami 7+, 8+, 9+, 10+, 11+ i 12+)

Wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: Matematyka z Minecraftem – różne zeszyty z zadaniami

Wpis zawiera linki afiliacyjne


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

  Zostaw komentarz