DLA MAM ORGANIZACJA W DOMU

5 rzeczy, które robię przed Nowym Rokiem

Mam takie swoje małe zwyczaje, rytuały, które robię zawsze przed końcem starego roku, aby z nową energią i przytupem wejść w nowy rok. Lubię myśleć, że to taki nowy start, zostawiam za sobą zmartwienia i… działam!

Tak już to z nami jest, że pamiętamy najmocniej to, co się nie udało, plany, których nie zrealizowaliśmy, postanowienia, które olaliśmy, porażki i kłopoty. Ja też tak mam, dlatego lubię sobie podsumować rok, kwartał, a nawet miesiąc.

1. Podsumowanie roku

Wiele osób nie robi podsumowań, bo przypominają im się tylko te rzeczy, które poszły nie tak, wolą więc zamknąć bez ceregieli ten rozdział i iść naprzód. Jednak najlepiej uczymy się na błędach, więc warto i im się przyjrzeć. Drugim powodem, dla którego moim zdaniem warto zrobić sobie podsumowanie roku jest przypomnienie sobie tych wszystkich rzeczy, które się udały – naszych sukcesów, nawet tych drobnych, pozytywnych nawyków, które wypracowaliśmy, zrealizowanych celi. Tego, co sprawiło nam radość w mijającym roku.

Ale do rzeczy. Jak robię podsumowanie roku?

  • przeglądam swój planer
  • oglądam zrobione zdjęcia
  • przeglądam opublikowane posty na blogu i statystyki

Robię prostą tabelkę i miesiąc po miesiącu wypisuję hasłowo PLUSY i MINUSY zdarzeń, decyzji, ważne wydarzenia, sukcesy i porażki.

Staram się wyciągać wnioski zarówno z rzeczy, które mi się udały, jak i z fakapów.

2. Zgranie zdjęć i filmów z telefonu i aparatu

Staram się regularnie (raz na 2-3 miesiące) zgrywać zdjęcia z telefonu i aparatu na dysk zewnętrzny i starannie je katalogować. Zawsze też robię to przed Nowym Rokiem, bo lubię mieć porządek nie tylko w papierach, ale i w zdjęciach.

Na początku roku zwykle przygotowuję fotoksiążkę z poprzedniego roku :)

3. Plany na następny… rok? Nie! Kwartał :)

Nie tworzę planów na cały nadchodzący rok. Plan ogólny i priorytety oczywiście mam w głowie – rodzina, zdrowie, rozwój firmy. Szczegółowe planowanie roku jest jednak w moim przypadku bez sensu – zbyt szybko wszystko się zmienia, trzeba być elastycznym i przystosować się do nowych warunków. Rok 2020 nauczył nas tego dobitnie.

Skoro nie robię rocznego planu ani postanowień to znaczy, że w ogóle nie planuję? Skądże! W moim przypadku największy sens ma planowanie kwartalne i tak właśnie robię.

Jak konkretnie?

  • przygotowuję kalendarz na nowy rok – aktualnie planuję w Planerze Pełnym Czasu (o TAKIM), więc sama mogę go dostosować do swoich potrzeb – wypisuję daty, zestawienia i tabelki, z których korzystam
  • planuję luźno posty na najbliższe 3 miesiące (hasłowo i bez konkretnych dat)
  • wypisuję priorytety biznesowe – rzeczy, projekty, na których chcę się skupić (póżniej będę je dzielić na mniejsze zadania i krok do zrobienia)

4. Przygotowanie domu na NOWY ROK

Przed 1. stycznia zawsze też z mężem sprzątamy i odgracamy dom. Lubię wejść w nowy rok lekko i bez uczucia przytłoczenia rzeczami. Razem z dziećmi robimy przegląd zabawek, zaglądam też do ich szaf (oraz swojej) – i oddaję, sprzedaję lub wyrzucam niepotrzebne/zniszczone rzeczy. Zawsze też zmieniam wszystkim pościel w Sylwestra, żeby przyjemnie się obudzić w nowym roku :)

5. Relaks dla mamy

Aromatyczna, odprężająca kąpiel z książką i lampką wina to moja mała przyjemność, której nigdy sobie nie odmawiam w ostatnich dniach starego lub początkach nowego roku. Na co dzień wybieram krótkie, kilkuminutowe prysznice, ale nic tak nie relaksuje jak długa, gorąca kąpiel :) Czasem można się też porozpieszczać :)

A Ty jak wkraczasz w nowy rok? Koniecznie napisz w komentarzu :)

Zobacz też jak się organizuję:

Jak się zorganizować przy dzieciach? Moje 10 zasad

Jak się lepiej zorganizować bez wielkiego planowania?


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz