Najciekawsze książki na wiosnę dla starszaków – po nowościach dla przedszkolaków i maluchów przyszedł czas na starsze dzieci. Oto przegląd najlepszych nowości dla dzieci w wieku 6 lat i starszych!
A tu znajdziesz moje propozycje dla młodszych dzieci:
>>> Najlepsze książki na wiosnę dla maluchów <<<
>>> Najlepsze książki na wiosnę dla przedszkolaków <<<
Poznaj z nami cztery pory roku, S.Riha
Takiej książki brakowało w naszej biblioteczce! Długo szukałam idealnego przewodnika dla dzieci po porach roku, z pięknymi, realistycznymi ilustracjami i prostymi, ale dokładnymi opisami. W „Poznaj z nami cztery pory roku” znalazłam to wszystko, a najważniejsze, że i Tosi książka się bardzo spodobała.
Czytamy ją powoli, miesiąc po miesiącu, zgodnie z kalendarzem przechodząc do kolejnych pór roku. Oglądamy zwierzęta i rośliny, obserwujemy zmiany w przyrodzie, rozmawiamy o naszych spostrzeżeniach. Bardzo ciekawe są też strony dotyczące obiegu wody w przyrodzie, wędrówek ptaków i zapadaniu zwierząt w sen zimowy.
Bardzo, bardzo polecam!
Wydawnictwo Papilon
Dostępna tutaj: Poznaj z nami cztery pory roku
Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin, A.Barman
Przepiękny i zupełnie inny niż wszystkie atlas roślin. Nużące opisy i definicje zostały tu zastąpione bajecznie kolorowymi grafikami, od których trudno się oderwać. Rośliny podzielone są na ciekawe kategorie, takie jak elegantki, twardzielki, iluzjonistki, magiczne, mroczne, kuchenne. Dodatkowo możemy dowiedzieć się, jakie rośliny są symbolami krajowymi i widnieją w godłach państw. Jakie rośliny oczyszczają powietrze? Które można dodać do obiadu? A które pomogą wyleczyć różne dolegliwości? Na te wszystkie pytania (i wiele, wiele więcej) znajdziemy odpowiedzi w tym niesamowitym atlasie.
Taki sposób prezentacji roślin sprawia, że wiedza znacznie lepiej wchodzi do głowy niż w przypadku klasycznych atlasów. Niebanalne grafiki zapadają w pamięć i hipnotyzują kolorami. Cudo! Warto mieć, przeglądać, podsuwać dzieciom. Książka na pewno przyda się dzieciom szkolnym, ale, szczerze mówiąc, w naszym domu lubimy ją wszyscy. Nawet 2-letnia Helenka, choć ona może ją oglądać tylko „pod nadzorem” ;) Bardzo byłoby mi żal, gdyby ta książka się zniszczyła, a porwane strony to Heli specjalność…
Wydawnictwo Dwie Siostry
Dostępna tutaj: Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin
Wielka księga super mocy, S.Isern, R.Bonilla
„Wielką księgę super mocy” możecie znaleźć zarówno na półce dla dzieci przedszkolnych, jak i wczesnoszkolnych. Moim zdaniem najwięcej na niej zyskają dzieci w wieku 6-8 lat, takie, które są już bardziej świadome swoich emocji, zachowań, tego co lubią, co im wychodzi dobrze, a z czym mają problem. Dzięki tej książce mają szansę uświadomić sobie, że super moc, talent to nie jest jakiś niedościgniony ideał, ale coś, co lubimy robić i co sprawia nam przyjemność.
Tytułowymi super mocami mogą być naprawdę różne rzeczy. Cierpliwość, uwaga, poczucie humoru, czytanie, optymizm, gotowanie, organizacja, pamięć. To cechy, z których można czuć dumę i warto o tym rozmawiać z dzieckiem. Nie trzeba pięknie rysować, śpiewać czy tańczyć, żeby być wyjątkowym.
Wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Wielka księga supermocy
Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej. Cała Polska czyta dzieciom, M.Kur, A.Simeone
Wciągająca opowieść detektywistyczna dla starszych przedszkolaków i młodszych uczniów. Choć przyznam, że i ja czytałam ją z dużą przyjemnością. Tak się cieszę, że mogę już Tosi czytać takie dłuższe książki!
Tytułowy Gucio ma 6 lat i może już sam wychodzić na osiedlowe podwórko, aby pobawić się ze swoim przyjacielem Frankiem. To właśnie tam pewnego feralnego dnia, znika bez śladu Stefan – świnka morska Franka. Gucio nie traci czasu i od razu przystępuje do śledztwa, jak przystało na początkującego detektywa :) Bada tropy, przesłuchuje świadków, stawia hipotezy, a we wszystkim pomagają mu rodzice oraz kot Migot. Trudno się oderwać!
Książka ma bardzo ładne, wyraziste ilustracje, a duża czcionka sprawia, że książka świetnie się nada do późniejszej samodzielnej lektury. Książka została nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.
Wydawnictwo Papilon
Dostępna tutaj: Gucio na tropie zaginionej świnki morskiej
Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą? Cała Polska czyta dzieciom. K.Zielińska, I.Cała
Co by było, gdyby postaci z dziecięcych rysunków nocą żyły własnym życiem? Rozmawiały ze sobą, odwiedzały się, żartowały, a nawet… znikały z plakatów?
Taka właśnie niesamowita historia zdarzyła się w pewnym przedszkolu. Po zapadnięciu zmroku różne gatunki niedźwiedzi z przedszkolnego plakatu ożywają i mają różne przygody. Misie prezentują całą gamę emocji, wiele z ich zachowań przypomina te, które można zaobserwować w sali przedszkolnej – nieśmiałość, zazdrość, gadatliwość, wyśmiewanie, skrucha, współpraca, to tylko kilka z nich. Z drugiej strony podczas lektury dziecko dowiaduje się wielu ciekawych informacji o gatunkach niedźwiedzi, o tym, co lubią jeść i w jakim środowisku najlepiej się czują.
Książka świetnie nadaje się do wieczornego wyciszania i na dobranoc. Akcja toczy się spokojnie i pozytywnie, ilustracje podkreślają ten klimat. Książka została nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.
Wydawnictwo Papilon
Dostępna tutaj: Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą?
Basia i przyjaciele. Zuzia, Z.Stanecka, M.Oklejak
„Basia i przyjaciele” to podseria skierowana do ciut starszych dzieci – więcej jest tu tekstu, a opowiedziane historie są często trudniejsze i podejmują ważne tematy. Najnowsza część dedykowana jest Zuzi, koleżance Basi z przedszkola. Zuzia jest świadkiem kłótni rodziców, po której mama wyjeżdża. Gdzie mama pojechała? Kiedy wróci? I czy w ogóle… Pytania i emocje kłębią się w małej główce, w końcu Zuzia nie wytrzymuje napięcia i w przedszkolu popycha kolegę, a potem wymiotuje.
Książka stawia wiele pytań, znajdziemy tu też kilka odpowiedzi, ale nie wszystkie… To świetny punkt wyjścia, żeby porozmawiać z dzieckiem na wiele ważnych tematów – o tym, że czasami się tak zdarza, że rodzice się rozstają, a czasem wręcz odwrotnie – kłótnia wcale nie musi oznaczać rozstania. Warto rozmawiać otwarcie o swoich uczuciach i o sytuacji w domu. Dzieci wiedzą i wiedzą więcej, niż nam się wydaje.
Wydawnictwo Egmont
Dostępna tutaj: Basia i przyjaciele. Zuzia
Franek Błyskawica, A.Śladkowska, E.Poklewska-Koziełło
Myślałam, że zamawiam tę książkę dla Tosi na zaś. Wydawało mi się, że tekstu tu jest jednak trochę za dużo dla 6-latki – sporo tu stron zupełnie bez obrazków, a litery są dość małe. Jak bardzo się myliłam! Tosia wkręciła się w przygody Franka Błyskawicy od pierwszej strony. Wieczorem targuje się o „jeszcze jedną stronę, tylko jedną mamusiu”, a z jednej wychodzi pięć, bo przecież nie mogę przerwać w najbardziej emocjonującym momencie :) Głos mi wysiada, zaczynam chrypieć, ale czytam, bo i ja nie mogę się oderwać… taka to książka!
Bardzo polecam wszystkim 6, 7, 8-latkom i starszym dzieciom, które uwielbiają zagadki i emocjonujące przygody. Ze swojej strony tylko dodam, że książka jest naprawdę bardzo dobrze napisana, zagadki logiczne i realne, nie ma tu żadnego straszenia.
Wydawnictwo Adamada
Dostępna tutaj: Franek Błyskawica
9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny
Przepięknie ilustrowana książka o okresie ciąży, którą można przeglądać z maluchem lub czytać starszakom, dostosowując ilość informacji do wieku dziecka. Przewodnik jest napisany prostym, przystępnym językiem, wszystkie zagadnienia wytłumaczone zostały klarownie. Zaczynając od momentu zapłodnienia (połączenie „tyciego jajeczka od mamy z jeszcze mniejszym ziarenkiem zwanym plemnikiem od taty”), przez wszystkie miesiące ciąży, aż do szczęśliwego rozwiązania obserwujemy rozwój dziecka w łonie matki.
Każda strona zawiera wiele ciekawostek, ilustracji, porównań. Bardzo mi się też podoba zwrócenie uwagi nie tylko na dziecko, ale i na mamę – w sekcji „Jak się czuje mama?” czytamy o tym, jak ciąża może wpływać na samopoczucie matki. Dzięki temu starsze dziecko może lepiej zrozumieć, dlaczego mama potrzebuje teraz więcej odpoczynku.
Bardzo polecam!
Wydawnictwo Babaryba
Dostępna tutaj: 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny
Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki i Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca, M.Peitx
„Maja dorasta” i „Kacper dorasta” to najlepsze książki dla dzieci (od ok. 8-9. roku życia) o dojrzewaniu, jakie miałam w swoich rękach. W prosty i przystępny sposób, bez tabu i skrępowania wyjaśniają różne zjawiska związane z dojrzewaniem dziewczynek i chłopców.
W „Maja dorasta” znajdziemy takie tematy jak: pierwsza miesiączka, artykuły higieniczne (podpaski i tampony), dobór stanika, pojawiające się owłosienie i depilacja, huśtawki nastrojów, hormony i zdrowa dieta. „Kacper dorasta” pokazuje zmiany w ciele chłopca, młodszego brata Mai. Skokowy wzrost, hormony, trądzik, obrzezanie, erekcja, mutacja, owłosienie – dojrzewający chłopcy na pewno znajdą tu wiele odpowiedzi na swoje pytania.
Lektura tych książek może być świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o dojrzewaniu. Autorką jest endokrynolog pediatra.
Wydawnictwo Debit
Dostępne tutaj:
Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki
Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca
„Maja dorasta”:
„Kacper dorasta”: