MAMA I GADŻETY POLECANE

Jaki wybrać nawilżacz powietrza dla dziecka?

Wybór dobrego nawilżacza powietrza do pokoju dziecka to niełatwa sprawa. Jest kilka czynników, które musimy wziąć pod uwagę, żeby wybrać naprawdę dobry nawilżacz. A w sezonie grzewczym to dla mnie prawdziwy must have. W poszukiwaniu idealnego nawilżacza powietrza przetrząsnęłam pół Internetu, więc dziś dzielę się z Wami moją wiedzą i researchem.

O potrzebie nawilżania powietrza chyba nie muszę Was przekonywać. Nawet jeśli wietrzymy dom, wilgotność powietrza jest niestety w większości przypadków niewystarczająca. Zbyt suche powietrze utrudnia nam walkę z przeziębieniami, chrypką, kaszlem, dodatkowo wpływa niekorzystnie na skórę i włosy. Niestety, rozwieszanie mokrych ręczników czy ściereczek na kaloryferach nie pomoże za bardzo. Wiecie, że optymalna wilgotność powietrza w pokoju, w którym śpimy to ok. 40-60%? Takie parametry są w stanie zapewnić tylko profesjonalne nawilżacze elektryczne.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

  • parowe
  • tradycyjne
  • ultradźwiękowe
  • ewaporacyjne

Nawilżacze parowe – działają na tej samej zasadzie, co czajniki – podgrzewają wodę i w ten sposób generują parę wodną nawilżającą pomieszczenie. Na pewno ich plusem jest to, że mgiełka jest oczyszczona – pozbawiona bakterii i drobnoustrojów. Z drugiej strony jednak podgrzewają temperaturę w pokoju (zimą to nie przeszkadza, jednak latem może stanowić problem) i zużywają sporo energii elektrycznej. Konieczne też jest dobre zabezpieczenie takiego nawilżacza, żeby dziecko się nie poparzyło.

Nawilżacze tradycyjne – to po prostu pojemniki wykonane z ceramiki lub metalu, które wiesza się na kaloryferach. Są najbardziej ekonomiczne, bo w ogóle nie pobierają prądu, jednak są mało efektywne.

Nawilżacze ultradźwiękowe – są ciche i uniwersalne, w zależności od modelu mogą generować ciepłą lub chłodną mgiełkę. Ten rodzaj nawilżaczy rozbija ultradźwiękami cząsteczki wody i w ten sposób generuje parę. Są wydajne, te droższe często mają wbudowany higrostat, który cały czas mierzy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu i w razie potrzeby włącza sprzęt.

Warto wiedzieć, że ultradźwięki generowane przez te nawilżacze mogą denerwować zwierzęta, choć mam wrażenie, że mojemu kotu włączony nawilżacz wcale nie przeszkadza. Co kilka miesięcy powinno się wymieniać wkłady odwapniające.

Nawilżacze ewaporacyjne – pobierają one powietrze, przepuszczają je przez specjalną matę nasączoną wodą i za pomocą wiatraka rozpytają mgiełkę po pomieszczeniu. Można dodać aromatyczny olejek, choć potem należy nawilżacz umyć. Matę należy wymieniać raz na kilka miesięcy. Bywają dość głośne.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając nawilżacz do pokoju dziecka?

  • WYDAJNOŚĆ – powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia
  • POJEMNOŚĆ POJEMNIKA NA WODĘ – żeby się nie okazało, że musimy dolewać wodę co 3 godziny…
  • WBUDOWANY HIGROMETR – to bardzo ułatwia sprawę, nie musimy kupować dodatkowego sprzętu, żeby określić wilgotność powietrza, dzięki tej funkcji nawilżacz wyłączy się, gdy wilgotność osiągnie pożądaną przez nas wartość.
  • FILTRY – idealnie by było, żeby nawilżacz posiadał filtr HEPA, który oczyszcza powietrze z alergenów, kurzu i zanieczyszczeń.
  • JONIZACJA POWIETRZA – przydatna funkcja, polegająca na wytwarzaniu jonów ujemnych, które neutralizując te dodatnie, ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Poza tym warto podkreślić, że pokój dziecka przed spaniem zawsze powinien być wywietrzony, a temperatura nie powinna przekraczać 20 st. C. 

Od kilku lat posiadamy nawilżacz ultradźwiękowy i jestem z niego całkiem zadowolona. Teraz jednak przyszła pora na kupno drugiego, bo córka dorobiła się własnego pokoju :)

Tym razem chciałabym kupić bardziej kompaktowy (i tańszy) sprzęt :)

Jeszcze nie zdecydowałam się w 100% na konkretny model, zobaczcie moje typy.

Nawilżacze powietrza dla dzieci – moje typy

1. Nawilżacz ultradźwiękowy Beaba Silenso mineral

Zbiornik na wodę: 2,5 litra

Waga: 1,56 kg

Max. powierzchnia: 15 m2

Co go wyróżnia: nowoczesny design, łatwość przenoszenia, wysoka wydajność (9-20 godz. nawilżania na 1 zbiorniku), bardzo cichy, automatyczne wyłączenie przy braku wody

Cena: KLIK!

Beaba ma też w ofercie nawilżacz parowy, recenzję znajdziesz TUTAJ

2. Stadler Form Anton (mnóstwo kolorów)

Zbiornik na wodę: 2,5 litra

Waga: 1,9 kg

Max. powierzchnia: 25 m2

Co go wyróżnia: opcjonalny zmiękczacz wody, kostka z jonami srebra, wyjmowany pojemnik na wodę, cichy, pojemnik na olejki zapachowe, tryb nocny (bez diod)

Cena: KLIK!

3. Nawilżacz ultradźwiękowy Babymoov Hygro+ A047011

Zbiornik na wodę: 2,5 litra

Waga: 1,4 kg

Max. powierzchnia: 20 m2

Co go wyróżnia: sterowanie elektroniczne, wbudowany higrostat i termometr, automatyczne wyłączenie przy braku wody, funkcja lampki nocnej (7 kolorów), możliwość użycia olejków eterycznych, tryb nocny, przezroczysty zbiornik na wodę

Cena: KLIK!

4. Nawilżacz Duux  Grzybek czerwony DUAH02

Zbiornik na wodę: 1 litr

Waga: 1,7 kg

Max. powierzchnia: 30 m2

Powierzchnia nawilżania: 30m2

Co go wyróżnia: funkcja lampki nocnej, automatyczne wyłączenie przy braku wody

Cena: KLIK!

5. Nawilżacz MesMed Kwiatek MM722 / Małpka MM765 / Słonik MM760

Zbiornik na wodę: 2,5 litra

Waga: 1,19 kg

Co go wyróżnia: ma 2 filtry – z jonami srebra (zabija bakterie) oraz węglowy (neutralizuje nieprzyjemne zapachy)

Cena:

Słonik – KLIK!

Kwiatek – KLIK!

Małpka – KLIK!

6. Nawilżacz ultradźwiękowy Crane (różne wzory)

Zbiornik na wodę: 3,78 litra

Waga: 1,7 kg

Max. powierzchnia: 23 m2

Co go wyróżnia: mnóstwo wzorów, bardzo duży zbiornik wody (ciągła praca do 24 godz.), automatyczne wyłączenie przy braku wody, wyjmowany zbiornik na wodę.

Cena:

Jednorożec: KLIK!

Pociąg: KLIK!

Sowa: KLIK!

Hipopotam: KLIK!

Smok: KLIK!

Tygrys: KLIK!

Biedronka: KLIK!

Pszczółka: KLIK!


Mogą Ci się spodobać