MAMA I GADŻETY POLECANE

Jaki wybrać nawilżacz powietrza dla dziecka?

Wybór dobrego nawilżacza powietrza do pokoju dziecka to niełatwa sprawa. Jest kilka czynników, które musimy wziąć pod uwagę, żeby wybrać naprawdę dobry nawilżacz. A w sezonie grzewczym to dla mnie prawdziwy must have. W poszukiwaniu idealnego nawilżacza powietrza przetrząsnęłam pół Internetu, więc dziś dzielę się z Wami moją wiedzą i researchem.

O potrzebie nawilżania powietrza chyba nie muszę Was przekonywać. Nawet jeśli wietrzymy dom, wilgotność powietrza jest niestety w większości przypadków niewystarczająca. Zbyt suche powietrze utrudnia nam walkę z przeziębieniami, chrypką, kaszlem, dodatkowo wpływa niekorzystnie na skórę i włosy. Niestety, rozwieszanie mokrych ręczników czy ściereczek na kaloryferach nie pomoże za bardzo. Wiecie, że optymalna wilgotność powietrza w pokoju, w którym śpimy to ok. 40-60%? Takie parametry są w stanie zapewnić tylko profesjonalne nawilżacze elektryczne.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

  • parowe
  • tradycyjne
  • ultradźwiękowe
  • ewaporacyjne

Nawilżacze parowe – działają na tej samej zasadzie, co czajniki – podgrzewają wodę i w ten sposób generują parę wodną nawilżającą pomieszczenie. Na pewno ich plusem jest to, że mgiełka jest oczyszczona – pozbawiona bakterii i drobnoustrojów. Z drugiej strony jednak podgrzewają temperaturę w pokoju (zimą to nie przeszkadza, jednak latem może stanowić problem) i zużywają sporo energii elektrycznej. Konieczne też jest dobre zabezpieczenie takiego nawilżacza, żeby dziecko się nie poparzyło.

Nawilżacze tradycyjne – to po prostu pojemniki wykonane z ceramiki lub metalu, które wiesza się na kaloryferach. Są najbardziej ekonomiczne, bo w ogóle nie pobierają prądu, jednak są mało efektywne.

Nawilżacze ultradźwiękowe – są ciche i uniwersalne, w zależności od modelu mogą generować ciepłą lub chłodną mgiełkę. Ten rodzaj nawilżaczy rozbija ultradźwiękami cząsteczki wody i w ten sposób generuje parę. Są wydajne, te droższe często mają wbudowany higrostat, który cały czas mierzy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu i w razie potrzeby włącza sprzęt.

Warto wiedzieć, że ultradźwięki generowane przez te nawilżacze mogą denerwować zwierzęta, choć mam wrażenie, że mojemu kotu włączony nawilżacz wcale nie przeszkadza. Co kilka miesięcy powinno się wymieniać wkłady odwapniające.

Nawilżacze ewaporacyjne – pobierają one powietrze, przepuszczają je przez specjalną matę nasączoną wodą i za pomocą wiatraka rozpytają mgiełkę po pomieszczeniu. Można dodać aromatyczny olejek, choć potem należy nawilżacz umyć. Matę należy wymieniać raz na kilka miesięcy. Bywają dość głośne.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając nawilżacz do pokoju dziecka?

  • WYDAJNOŚĆ – powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia
  • POJEMNOŚĆ POJEMNIKA NA WODĘ – żeby się nie okazało, że musimy dolewać wodę co 3 godziny…
  • WBUDOWANY HIGROMETR – to bardzo ułatwia sprawę, nie musimy kupować dodatkowego sprzętu, żeby określić wilgotność powietrza, dzięki tej funkcji nawilżacz wyłączy się, gdy wilgotność osiągnie pożądaną przez nas wartość.
  • FILTRY – idealnie by było, żeby nawilżacz posiadał filtr HEPA, który oczyszcza powietrze z alergenów, kurzu i zanieczyszczeń.
  • JONIZACJA POWIETRZA – przydatna funkcja, polegająca na wytwarzaniu jonów ujemnych, które neutralizując te dodatnie, ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Poza tym warto podkreślić, że pokój dziecka przed spaniem zawsze powinien być wywietrzony, a temperatura nie powinna przekraczać 20 st. C. 

Od kilku lat posiadamy nawilżacz ultradźwiękowy i jestem z niego całkiem zadowolona. Teraz jednak przyszła pora na kupno drugiego, bo córka dorobiła się własnego pokoju :)

Tym razem chciałabym kupić bardziej kompaktowy (i tańszy) sprzęt :)

Jeszcze nie zdecydowałam się w 100% na konkretny model, zobaczcie moje typy.

Nawilżacze powietrza dla dzieci – moje typy

1. Nawilżacz ultradźwiękowy Beaba Silenso mineral

Zbiornik na wodę: 2,5 litra

Waga: 1,56 kg

Max. powierzchnia: 15 m2

Co go wyróżnia: nowoczesny design, łatwość przenoszenia, wysoka wydajność (9-20 godz. nawilżania na 1 zbiorniku), bardzo cichy, automatyczne wyłączenie przy braku wody

Cena: KLIK!

Beaba ma też w ofercie nawilżacz parowy, recenzję znajdziesz TUTAJ

2. Stadler Form Anton (mnóstwo kolorów)

Zbiornik na wodę: 2,5 litra

Waga: 1,9 kg

Max. powierzchnia: 25 m2

Co go wyróżnia: opcjonalny zmiękczacz wody, kostka z jonami srebra, wyjmowany pojemnik na wodę, cichy, pojemnik na olejki zapachowe, tryb nocny (bez diod)

Cena: KLIK!

3. Nawilżacz ultradźwiękowy Babymoov Hygro+ A047011

Zbiornik na wodę: 2,5 litra

Waga: 1,4 kg

Max. powierzchnia: 20 m2

Co go wyróżnia: sterowanie elektroniczne, wbudowany higrostat i termometr, automatyczne wyłączenie przy braku wody, funkcja lampki nocnej (7 kolorów), możliwość użycia olejków eterycznych, tryb nocny, przezroczysty zbiornik na wodę

Cena: KLIK!

4. Nawilżacz Duux  Grzybek czerwony DUAH02

Zbiornik na wodę: 1 litr

Waga: 1,7 kg

Max. powierzchnia: 30 m2

Powierzchnia nawilżania: 30m2

Co go wyróżnia: funkcja lampki nocnej, automatyczne wyłączenie przy braku wody

Cena: KLIK!

5. Nawilżacz MesMed Kwiatek MM722 / Małpka MM765 / Słonik MM760

Zbiornik na wodę: 2,5 litra

Waga: 1,19 kg

Co go wyróżnia: ma 2 filtry – z jonami srebra (zabija bakterie) oraz węglowy (neutralizuje nieprzyjemne zapachy)

Cena:

Słonik – KLIK!

Kwiatek – KLIK!

Małpka – KLIK!

6. Nawilżacz ultradźwiękowy Crane (różne wzory)

Zbiornik na wodę: 3,78 litra

Waga: 1,7 kg

Max. powierzchnia: 23 m2

Co go wyróżnia: mnóstwo wzorów, bardzo duży zbiornik wody (ciągła praca do 24 godz.), automatyczne wyłączenie przy braku wody, wyjmowany zbiornik na wodę.

Cena:

Jednorożec: KLIK!

Pociąg: KLIK!

Sowa: KLIK!

Hipopotam: KLIK!

Smok: KLIK!

Tygrys: KLIK!

Biedronka: KLIK!

Pszczółka: KLIK!


Mogą Ci się spodobać

26 komentarzy

  • Reply
    Zwykła Matka
    10 października 2017 at 08:00

    Właśnie musiałabym zakupic nowy i nie wiem co wybrać! ten kwiatek jest kuszący :)

  • Reply
    Monika Szlek
    10 października 2017 at 09:36

    Też bardzo chciała bym zakupić taki nawilżacz. Nie wiesz może czy te które polecasz to wszystkie są ciche na tyle aby można bo przy nich spać?
    Ciężko znaleźć sklep.gdzie było by kilka,pozostaje więc zakup przez Internet trochę w ciemno. Pozdtawiam

    • Reply
      MamaCarla
      10 października 2017 at 10:05

      Nie wszystkie mają podane decybele, ale większość jest naprawdę cicha. Myślę, że spokojnie można przy nich spać.

  • Reply
    Holly Lu
    10 października 2017 at 14:20

    Sama bym sobie kupiła jakiś taki ładny😄

    • Reply
      MamaCarla
      10 października 2017 at 23:20

      W sezonie grzewczym każdemu się przyda :)

  • Reply
    Kasia Celjewska
    10 października 2017 at 14:30

    Nie miałam pojęcia, że na rynku jest tak ogromny wybór :)

    • Reply
      MamaCarla
      10 października 2017 at 23:19

      To i tak są już mocno przesiane propozycje 😊

  • Reply
    Prawniczy Bełkot
    10 października 2017 at 15:26

    Mogą spokojnie stanowic ozdoby do mieszkania :)

    • Reply
      MamaCarla
      10 października 2017 at 23:17

      Pewnie, zwłaszcza do pokoju dziecięcego 😊

  • Reply
    Emilia Teofila Nowak
    10 października 2017 at 16:11

    Bardzo użyteczne porady, być może kiedyś skorzystam!

  • Reply
    Nawilżacz parowy Beaba - mój wybór do pokoju dziecięcego - MamaCarla.pl
    14 maja 2018 at 14:23

    […] Tosi zrobiłam porządny research dostępnych na rynku sprzętów, który możecie podejrzeć TUTAJ. Podzieliłam się też tam z Wami wiedzą, którą udało mi się zgromadzić o rodzajach […]

  • Reply
    10 domowych sposobów na katar u dzieci - MamaCarla.pl
    24 listopada 2018 at 20:06

    […] Start sezonu grzewczego oznacza dla mnie również start codziennego nawilżania powietrza. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 50-60%, jednak bez dodatkowego nawilżania rzadko kiedy jest ona wyższa niż 40%. Jeśli nie macie nawilżacza, warto na noc rozwieszać np. mokre ręczniki w pokoju dziecka. Zbyt suchym powietrzem ciężko się oddycha, co w połączeniu z oddychającym przez buzię dzieckiem z zatkanym nosem daje nam bolące gardło. Jak wybrać nawilżacz powietrza do pokoju dziecięcego? KLIK! […]

  • Reply
    Jak wybrać inhalator dla dziecka? - MamaCarla.pl
    27 listopada 2018 at 01:32

    […] Poczytajcie też o najważniejszych rzeczach, o których trzeba pamiętać kupując nawilżacz powietrza do pokoju dziecka (KLIK)! […]

  • Reply
    10 sposobów na walkę ze smogiem w domu i na spacerze - MamaCarla.pl
    7 grudnia 2018 at 11:21

    […] ważne w sezonie grzewczym. Suche powietrze nie sprzyja naszemu zdrowiu, o czym więcej pisałam w poradniku o tym, jaki nawilżacz wybrać do pokoju dziecięcego. Odpowiednia wilgotność powietrza jest również naszym sprzymierzeńcem w kontekście walki ze […]

  • Reply
    Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu? (do 1500 zł) - MamaCarla.pl
    25 listopada 2019 at 08:07

    […] się na samym oczyszczaczu, bez funkcji nawilżania. (O naszych nawilżaczach przeczytasz tutaj: jak wybrać nawilżacz powietrza do pokoju dziecka (różne modele) i tutaj nawilżacz parowy w pokoju […]

  • Reply
    Kate
    17 sierpnia 2020 at 10:36

    Sezon grzewczy juz zaraz sie zacznie i wkrotce suche powietrze w domu stanie sie dla czesci z nas problemem. Nie warto tego tematu bagatelizowac, bo moze miec to negatywny wplyw na nasze zdrowie i samopoczucie, ale nie ma sie tez co rzucac z portfelem na polki z nawilzaczami. Byc moze powietrze w naszym domu nie jest tak suche, jak myslimy i zamiast wydawac pieniadze na super wydajny nawilzacz, ktory poprawi wilgotnosc powietrza na 300 m?, wystarczy uzywac czegos, co zajmie sie powietrzem w jednym pokoju.

  • Reply
    Ania M.
    27 sierpnia 2020 at 01:05

    Uważajcie na nawilżacze z mgiełką, bo potrafią truć kamieniem. W takich nawilżaczach ultradźwiękowych trzeba stosować wodę destylowaną. Obecnie zdrowym standardem jest typ ewaporacyjny. Ja się zastanawiam między Klarta Humea Wifi a Stadler Form Oskar. Pierwszy wydaje się znacznie lepszy do pokoju dziecka, bo ma lampkę, znacznie większą wydajność, jest tańszy w eksploatacji oraz ma aplikację, więc można wszystkim kontrolować zdalnie. Szukam opinii, czy to dobry wybór. Ktoś ma?

  • Reply
    Majenka
    31 sierpnia 2020 at 17:12

    Dzień dobry Pani Karolino. znalazłam Pani artykuł i propozycje, ale tutaj muszę się zgodzić z Panią Anią M. Miałam w domu nawilżacz z mgiełką i był baaardzo fajny, bo szybko nawilżał. Ale z czasem zauważyłam, ze na meblach osiada się pył, a jak na długo zostawiłam nawilżacz to w pokoju było duszno… kupiłam ewaporacyjny i naprawdę jestem zadowolona i polecam kazdej mamie !! Pozdrawiam

  • Reply
    Brygida
    16 września 2020 at 21:06

    My wybraliśmy Oskara firmy Stadler. Piękny design, idealnie pasuje do dziecięcego pokoju córki. Działa cichutko, wiec nie budzi jej podczas snu. Mała mniej kaszle i lepiej jej się oddycha. Super sprzęt!

  • Reply
    Pani Ula
    4 stycznia 2021 at 19:55

    u mnie w domu też rządzi Stadler, ale Anton :D ładnie wygląda, na prawdę bardzo estetyczny sprzęt. Do tego spelnia swoją role, nawilża powietrze w sypialni sypia mi się o niebo lepiej!

  • Reply
    Kasia
    6 sierpnia 2021 at 23:17

    Cześć Karolino,
    jestem ciekawa, jak po dłuższym czasie oceniasz pracę swoich nawilżaczy?
    Z moich obserwacji wynika, że niestety większość filtrów w nawilżaczach ultradźwiękowych niewystarczająco radzi sobie z usuwaniem kamienia z wody i emituje część minerałów do powietrza. Niektóre w ogóle ich nie mają. To niestety jest niezdrowe – może podrażniać oczy oraz płuca. Dlatego nie zdecydowałam się na ocenę takich urządzeń, bo przy stosowaniu wody destylowanej, ich eksploatacja jest cholernie droga. W tej kwestii bezpieczniejsze są nawilżacze ewaporacyjne.
    Czy zauważasz biały pył w okolicach urządzenia?
    Będę rad za odpowiedź, bo zbieram opinie innych użytkowników tego typu sprzętu.

  • Reply
    Kinga123
    11 października 2021 at 13:44

    Polecam Państwu zakupić firmy Stadler Form mam już dwa Oskara oraz Roger big 2 :) Rewelacyjny sprzęt nawet do wiekszych pomieszczeń

  • Reply
    Aja
    15 czerwca 2022 at 13:21

    Mam taki jak ktoś podawał wcześniej Stadlera Oskara. Bardzo pomógł moim dzieciom, super nawilża a przy tym nie wygląda tragicznie jak więkoszość na rynku ;) polecam

Zostaw komentarz