POLECANE SZKOŁA

Plecak do pierwszej klasy – jaki wybrać?

plecak do pierwszej klasy

Jak wybrać plecak do pierwszej klasy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Co lepiej się sprawdzi – plecak czy tornister? Odpowiadam na najczęstsze pytania!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka dla pierwszaka?

  • jakość – warto wybrać plecak, który nie zniszczy się po pierwszym roku szkolnym, będzie wytrzymały i solidny
  • waga – im lżejszy tym lepszy, ale oczywiście przy zachowaniu dobrej jakości i trwałości materiałów
  • ergonomiczność – plecak powinien być nie tylko lekki, ale też dobrze się układać na plecach, równomiernie rozprowadzać ciężar zawartości. Ważne są usztywniane plecki i dół oraz wyściełane, wygodne paski, zwróćcie też uwagę, czy plecak ma pasek piersiowy z klamrą
  • ilość przegródek – przegródki w plecaku szkolnym dla dziecka to już raczej standard i bardzo dobrze, bo dzięki temu w łatwy sposób dziecko może zachować w nim porządek i niczego nie zapomnieć
  • pojemność – tu warto zorientować się, czy dziecko będzie zostawiało książki i przybory w szkole czy będzie musiało je codziennie przynosić z domu. Na szczęście w wielu szkołach są już szafki dla uczniów lub dedykowane miejsca do trzymania książek (u nas są to drewniane segregatory w klasach 1-3) i dlatego wybieramy plecaki niezbyt duże o pojemności 20-22 l.
  • kolor – preferuję raczej ciemniejsze kolory plecaków, na których nie będzie tak szybko widoczne przybrudzenie. Łatwiej takie plecaki utrzymać w czystości, a to ważne, bo plecaków nie można prać w pralce (chyba że są jakieś wyjątki, o których nie wiem). Zdecydowanie nie tylko plecak szkolny dla chłopca może być w ciemniejszym kolorze, dziewczynki też mają duży wybór!
  • wzór – to bywa trudny temat, doskonale to wiem ;) Jednak w miarę możliwości polecam nie skupiać się na szybko przemijających modach, tylko wybrać coś bardziej uniwersalnego, co może podobać się zarówno dziecku 7-letniemu, jak i 10-latkowi. No chyba że planujecie wymieniać plecak co roku ;)
  • akcesoria – dziecko na pewno ucieszy się z piórnika i worka na buty z takim samym wzorem jak na plecaku, dlatego warto sprawdzić, czy dany model sprzedawany jest też w większym zestawie.

Plecak czy tornister?

Ja jestem zdecydowanie team plecak. Tornistry w mojej ocenie są przede wszystkim zbyt ciężkie. Większość rodziców wybiera dla dziecka do pierwszej klasy plecak i my też tak zrobiliśmy, gdy kompletowaliśmy wyprawkę zarówno dla starszej, jak i dla młodszej córki. Więcej o tym przeczytacie w tym wpisie:

Plecak czy tornister – co kupić dziecku do pierwszej klasy?

Coraz mniejszą popularnością cieszą się też plecaki na kółkach. Moim zdaniem, i zdaniem wielu fizjoterapeutów, te plecaki nie są dobrym wyborem ze względu na wysoką wagę i nieprawidłowy układ ciała dziecka podczas użytkowania (krzywi kręgosłup ciągnąc plecak zwykle jedną ręką).

1

Jakie akcesoria dobrać do plecaka?

Kupując plecak warto od razu dobrać piórnik szkolny i worek na buty. Nie polecam dużych piórników 3-komorowych, bo bardzo dużo ważą i to, co „zaoszczędzimy” na wadze plecaka dołożymy w piórniku. Lepszym rozwiązaniem są lżejsze piórniki rozkładane i te o kształcie saszetki. Helenka właśnie taki sobie wybrała, możecie zobaczyć na zdjęciu. W środku saszetka ma wkładkę na kilka przyborów i myślę, że to bardzo sprytne rozwiązanie, taki kompromis między zwykłą saszetką a klasycznym piórnikiem.

Nasz wybór

Oczywiście zanim zdecydowaliśmy się na ten plecak wszystko dokładnie sprawdziłam – markę (St. Majewki, to jedna z mojego top5 jeśli chodzi o plecaki), kolor (dominuje czerń), pojemność, ergonomię, jakość i inne parametry, o których pisałam wcześniej. Wszystko się zgadza, plecak leży na pleckach Heli idealnie, akcesoria dobrane. Mamy to! Nie byłabym sobą, gdybym nie porównała cen w Internecie, więc ostatecznie wszystko zamówiłyśmy z dostawą do domu i już następnego dnia Helenka była już prawie gotowa do szkoły!

O dalszych przygotowaniach wyprawki szkolnej przeczytacie tutaj:

Wyprawka do pierwszej klasy – co warto kupić?

1

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać