GRY

Nocne rozrywki rodziców cz.1: Ziemniak

21:30, 22:15, choć najczęściej grubo po północy. Zmęczeni, wyczerpani, padnięci. Szczęśliwi. W euforii podszytej strachem przemykamy po mieszkaniu na paluszkach, nie chcąc zaprzepaścić udanej, choć zwykle co najmniej godzinnej akcji. Początkowo porozumiewając się szeptem, dzielnie walczymy z wszechogarniającą sennością, bo chcemy urwać dla siebie choćby godzinkę czasu spędzonego tylko we dwoje. To my. Rodzice, którym właśnie udało się uśpić dziecko.

Nic to, że naczynia piętrzą się w zlewie.

Nic to, że od dwóch tygodni nie jedliśmy porządnej kolacji, tylko resztki po dziecku.

Nic to, że wiemy, że znów się nie wyśpimy, a wstać do pracy trzeba będzie.

Wreszcie ignorujemy fakt, że dziecko za maksymalnie 4 godziny znów się obudzi, a koszmar usypiania zacznie się na nowo.

Organizujemy sobie czas tylko we dwoje. Godzina, a czasem choćby 20 minut tylko dla nas. Rozmawiamy, pijemy lampkę wina, oglądamy serial, film, gramy w gry, stoimy przytuleni na balkonie (de facto ciężko się nie przytulać na 1m kwadratowym), patrzymy w gwiazdy. Czasem dyskutujemy o złapanych Pokemonach. Opanowujemy nawyk sięgania po komórkę i bezmyślnego scrollowania fejsa.

Nie ważne co robimy. Ważne, że robimy to razem. Po męczącym dniu i jeszcze bardziej męczącym wieczorze potrzebujemy tych chwil razem, żeby nie zwariować, żeby nie oddalić się od siebie, żeby pielęgnować nasz związek.

Pomyślałam, że od czasu do czasu będę Wam podrzucać nasze patenty na fajny wieczór – listy naszych ulubionych filmów, seriali, gier i aktywności, które możecie wypróbować, gdy maluch wreszcie zasnął i macie trochę czasu dla siebie. Co myślicie o takim cyklu?

Na pierwszy rzut musi iść gra, którą zamówiłam razem z różnymi grami dla Tosi (opisałam je w tym wpisie – KLIK) od wydawnictwa Alexander. Dlaczego musi? Jest tak nieoczekiwanie zabawna, lekka i poprawiająca humor, że stała się pierwszą grą, po którą sięgamy, gdy mamy przynajmniej pół godziny wolnego czasu.

Gorący ziemniak familijny

W zestawie znajduje się tytułowy ziemniak (serio!), plansza, dużo pionków (grać może nawet 8 osób), bączek i 165 kart z pytaniami. Na każdej z nich znajdują się 4 pytania, więc w sumie mamy aż 660 pytań, które wykorzystamy w rozgrywkach. Zasady są banalnie proste. Jedna osoba trzyma ziemniaka, druga czyta pytanie i kręci bączkiem. Osoba z ziemniakiem odpowiada na pytanie i rzuca ziemniaka kolejnej, ta podaje swoją odpowiedź i rzuca dalej… aż do momentu, w którym bączek przestaje się kręcić. Osoba, która została z gorącym ziemniakiem w dłoniach, spada na planszy o jedno miejsce w dół, aż do grilla. Odpowiedzi nie mogą się powtarzać, dlatego też liczy się refleks, pomysłowość i szybkie kojarzenie.

goracyziemniak7

Pytania są ciekawe, pobudzające myślenie, kreatywność, czasem ogólną wiedzę o świecie. Ale nie ma tu nic skomplikowanego, to prosta, rodzinna (odpowiednia już dla starszych dzieci), integracyjna gra, świetna na miły wieczór, czy weekendowe popołudnie. Poza tym można wiele się dowiedzieć o graczach, bo odpowiedzi udzielane pod presją czasu są bardzo szczere :)

Ciekawym urozmaiceniem jest też darmowa aplikacja na smartfony, która zastąpi nam bączka (wystarczy wyszukać w AppStore lub Google Play apkę Gorący Ziemniak).

goracyziemniak6 goracyziemniak5 _MG_1571

Grę zabieramy na weekendowe spotkania z rodziną, dzięki prostym zasadom i szybkiej rozgrywce świetnie łączy pokolenia i zapewnia wszystkim super zabawę. Nierzadko wśród salw śmiechu muszę sprawdzać, czy czasem Tosia się nie obudziła :)

goracyziemniak3 goracyziemniak2 goracyziemniak1

Grę można kupić w kilku wersjach (dostępna jest też wersja Junior z łatwiejszymi pytaniami dla dzieci już od 4. roku życia) na stronie producenta –> tu macie link do mojej wersji.

Cena: 56,50 zł.

Jeśli chcecie podejrzeć przykładową rozgrywkę zajrzyjcie tutaj:

i tutaj:


Mogą Ci się spodobać

11 komentarzy

 • Reply
  Aga Ta
  28 lipca 2016 at 13:28

  A ja mam pytanie: napisałaś, że zazwyczaj udaje się uśpić córeczkę grubo po północy i max po 4 godzinach następuje pobudka.Czy próbowaliście korzystać z pomocy specjalistów zajmujących się snem niemowląt? MAm podobny problem i rozważam skorzystanie z takiej pomocy, ale szukam opinii :)

  • Reply
   MamaCarla
   28 lipca 2016 at 15:02

   Nie, nie próbowaliśmy. Moja Tosia ma już 2 lata, więc nie wiem, czy mogliby pomóc… Ale jeszcze klika takich tygodni i faktycznie zacznę szukać pomocy!

   • Reply
    Zuzanna Szulist
    28 lipca 2016 at 22:58

    4 godziny – pełen wypas! ;)

    • Reply
     MamaCarla
     29 lipca 2016 at 08:11

     W przypadku 2-latka – serio? :)

     • Zuzanna Szulist
      29 lipca 2016 at 08:53

      U nas ze spaniem ciągle masakra. Zero drzemek w ciągu dnia, pobudka o 6 i wśród krzyków i protestów udaje się ją zagonić do łóżka około 21:30. W nocy 3-4 pobudki, 3 godzin nie przesypia. Wstaje, woła, rozbudza się, czasami na dłużej. Jeszcze nigdy w życiu nie przespała całej nocy. A w ciagu dnia pełna energii, nie siada nawet na chwilę.
      Pytałam kilku pediatrów, wszyscy mówią, że to zupełnie normalne, niestety. :( Podobno może tak być nawet przez 5-6 lat, o radości!
      Podobno ja spałam tak samo, moja mama mówi, że pierwszą noc w całości przespałam jak miałam jakieś 5 lat. :(

     • Zuzanna Szulist
      29 lipca 2016 at 08:55

      A najgorzej jest jak jednak się zdrzemnie w ciągu dnia, choćby pół godziny. Wtedy idzie spać nie wcześniej niż o 1.

     • MamaCarla
      29 lipca 2016 at 10:11

      O rety, no to nieźle! Moja Tosia tak miedzy 2. a 4. miesiącem przesypiała całe noce, więc wciąż mam nadzieję, że tak znów kiedyś będzie… Tosia nadal ma ok. 2-godz. drzemkę w ciągu dnia.

 • Reply
  Zwykła Matka
  29 lipca 2016 at 12:50

  ale fajnie wygląda ta gra :)

 • Reply
  Qulleczka
  12 sierpnia 2016 at 14:05

  Mam wersję deluxe ;) Więcej pytań i więcej pionków :) I potwierdzam, że gra jest fantastyczna! Świetnie sprawdza się dla starszych dzieci, fakt, ale ma w sobie to coś, co przyciąga do niej dorosłych. Chyba właśnie tę szczerość o której wspomniałaś. Okazuje się, że grając z dorosłymi ludźmi, którym ufamy, odkrywamy i ich i siebie na nowo. Przy okazji cudownie się przy tym bawiąc ;)
  A samemu cyklowi „jak pozostać żoną, kiedy się zostaje matką” będę się mocno przyglądać. Bo to jedna z moich obaw na najbliższe tygodnie :)

  • Reply
   MamaCarla
   16 sierpnia 2016 at 15:27

   Nie mogę się też doczekać gry wspólnie z dzieckiem :) Niedługo kolejny wpis z serii :)

Zostaw komentarz