Najlepsze zabawki dla 3-latka. Co kupić dziecku na drugie urodziny? W tym wpisie znajdziesz mnóstwo inspiracji!
Wybierając prezent dla 3-latki zwykle staram się celować w zabawki, które spodobają się też starszej córce, bo przecież zabawa z siostrą jest najfajniejsza. Uwielbiam obserwować znad kubka gorącej kawy, jak dziewczynki razem się bawią. Co prawda, powoli zaczynają się pierwsze kłótnie, ale po chwili mijają.
Co kupić dziecku na 3. urodziny?
Jeśli zastanawiasz się jakie zabawki dla trzylatka warto kupić, tutaj znajdziesz wiele inspiracji :) Do zestawienia wybrałam zabawki, którymi najchętniej bawi się moja prawie 3,5-letnia Helenka, nierzadko wraz z prawie 7-letnią Tosią. Wiele z nich jest dziewczynki mają już od dawna, więc mogę je śmiało polecić i dla 2,5-latka i dla 4-5 latka. Na samym dole znajdziesz też linki do innych wpisów z zabawkami dla dzieci, jeśli będzie Ci mało ;) A dla młodszych dzieci polecam takie prezenty:
Najlepsze zabawki dla dzieci w wieku 1-2 lat
Najlepsze zabawki dla rocznego dziecka
A teraz wróćmy do 3-latków!
Najlepsze zabawki dla 3-latka
1. Kręgle
A może by tak zagrać w domu w kręgle? To świetna zabawa dla całej rodziny, my regularnie urządzamy sobie domowe „turnieje” i po prostu fajnie, aktywnie spędzamy czas z dziećmi. W skład zestawu wchodzi 6 kolorowych kręgli z kuleczkami w środku (kulki nie są wyjmowane), świecąca kula z otworami na palce jak w prawdziwej kuli do kręgi i specjalny stojak z uchwytami na kręgle, dzięki któremu zabawkę można wziąć wszędzie ze sobą i nie generuje bałaganu.
Taka gra w kręgle jest dla dzieci nie tylko świetną zabawą, ale też pozytywnie wpływa na ich koordynację wzrokowo-ruchową, równowagę i zręczność. Bardzo polecam!
Dostępne tutaj: Kręgle
2. Stempelki jednorożce
Nie znam dziecka, które nie lubi się bawić stempelkami! U nas to pewniak, zarówno dla młodszej, jak i starszej córki. Dziewczynki najczęściej bawią się nimi razem, jednocześnie ucząc się trudnej sztuki dzielenia ;) Na szczęście w zestawie stempelków jest dużo, a wszystkie przeurocze. Można tworzyć za ich pomocą różne historyjki i później kolorować obrazki. Idealne na prezent.
Tusz jest dobrej jakości, nie wysycha szybko, co ważne – bez problemu spiera się z ubrań ;) Przetestowałam!
Dostępne tutaj: Stempelki jednorożce
3. Klocki Plus-Plus Midi
Klocki Plus-Plus kochamy już od kilku dobrych lat. Musisz wiedzieć, że są dwa rodzaje – Plus-Plus Midi (i właśnie te Ci dziś pokażę) i Plus-Plus Mini dla starszych dzieci (o nich pisałam TUTAJ). Moim zdaniem dla 3-latka najlepsze będą Midi, po prostu łatwiej będzie mu budować, przy Mini może się zniechęcić, bo wymagają już większej precyzji i cierpliwości. Zresztą klockami Plus-Plus Midi lubią się bawić też starszaki. Prawie 7-letnia Tosia tworzy z nich świetne konstrukcje, drzewa, zwierzęta, czy garaże.
Klocki są genialne jakościowo, niezniszczalne, idealnie do siebie pasują, a konstrukcje się nie rozpadają. Dostępne są różne zestawy, na prezent polecam najbardziej takie w metalowej walizeczce (w kolorze fioletowo-różowym i żółtym).
Dostępne tutaj: Klocki Plus-Plus Midi
4. Gra Strzeż się kreta
Jedna z naszych ulubionych gier planszowych dla dzieci! Strzeż się kreta to wesoła, dynamiczna gra z zasadami, które jest w stanie objaśnić nawet 3-latek. Serio! Tosia i Helenka często grają w nią we dwie, to jedna z takich gier, w których pomoc rodziców jest niepotrzebna.
Celem gry jest zapełnienie swojej grządki z warzywami, jednak przeszkadzają nam w tym niesforne krety ;) Gracze po kolei rzucają kostką i zabierają z planszy pasujące warzywa (po 1 z każdego koloru). Jeśli na kostce wypadnie kret, wtedy zajmuje on miejsce jakiegoś warzywa na grządce. Aby się go pozbyć musimy ponownie wyrzucić kreta. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zapełni swoją grządkę.
„Strzeż się kreta” jest w całości wykonana z drewna, więc mimo iż gramy w nią bardzo często, nadal wygląda jak nowa. Idealna na prezent.
Dostępna tutaj: gra Strzeż się kreta!
5. Puzzle w walizce
Puzzle to zawsze dobry pomysł na prezent, ale warto wybierać takie, które nie zniszczą się po pierwszym ułożeniu. Tym bardziej jeśli w domu masz małego puzzlomaniaka, który wciąż i wciąż układa swoje zestawy. Puzzle w walizce to nasz pewniak – świetne jakościowo, z ciekawymi obrazkami i pomysłowym pudełkiem-walizką. Dostępne są zestawy z różną ilością puzzli, nasze najnowsze to 36-elementowe.
Jednak wcale nie są takie proste, a to za sprawą grafiki, na której dzieje się naprawdę wiele. To kolejny plus – po ułożeniu obrazka bawimy się z Helenką w zagadki i wyszukiwanie szczegółów oraz zachęcam ją do opowiadania historyjek na podstawie scenki na puzzlach.
Dostępne tutaj: Puzzle w walizce
6. Łowienie warzyw
Bardzo ciekawa gra zręcznościowa dla dzieci, która polega na wyjmowaniu z „garnka” za pomocą szczypiec warzywek w określonych kolorach i przenoszeniu ich na talerzyk :) Kolory na kostce informują nas w którą stronę mamy obrócić nakładkę z gumkami. Dzięki temu rozgrywka jest bardziej zróżnicowana. Możemy też wybrać wariant, w którym wyjmujemy warzywa tylko jednego koloru.
Zabawę możemy w łatwy sposób dopasować do aktualnych umiejętności dziecka. Młodsze dzieci mogą wyjmować warzywa bez nakładki z gumkami albo z nakładką, ale samą rączką. W zestawie znajdują się elementy gry dla 4 osób: 4x szczypce, 40 kolorowych warzyw, 4 talerzyki i kostka.
Zabawa wpływa na sprawność manualną rączek, zdolność koncentracji i cierpliwość.
Dostępna tutaj: Łowienie warzyw
7. Zestaw małego lekarza
Zestaw małego lekarza to nasz kolejny pewniak. Dziewczynki bardzo lubią wcielać się w rolę lekarek i badać siebie nawzajem, nas-rodziców i oczywiście swoje pluszaki! Zestaw lekarski Janod ma wszystko co potrzebne – stetoskop, termometr, strzykawkę, młotek, otoskop, bandaż i kilka innych. Wszystko świetnej jakości, drewniane i solidnie wykonane. Bardzo polecam!
Dostępny tutaj: Zestaw małego lekarza
Najlepsze zabawki dla 3-latka – kolejne propozycje
8. Gra Kamelot Jr, Smart Games
Miesiące mijają, a gra ciągle w użyciu! To jest ulubiona gra Helenki, a Tosia chętnie wciela się w rolę nauczycielki i pomaga siostrze. Genialna gra logiczna od Smart Games, którą już wiele razy polecałam :) Choć na opakowaniu widnieje wiek 4+, moim zdaniem ta gra jest idealnym prezentem już dla 3-latka.
Na początku zabawy odwzorujemy układ planszy z dołączonej książeczki (zadań jest aż 48 i są ułożone od łatwych przez średnie po naprawdę trudne). Zadaniem dziecka jest utworzenie drogi od rycerza do księżniczki, używając wyznaczonych drewnianych elementów. Świetna zabawa i trening szarych komórek!
Dostępna tutaj: Smart Games Kamelot Jr
9. Klocki przyssawki
Klocki Przyssawki były hitem prezentowym ostatniej Gwiazdki. Zabawa przyssawkami rozbudza wyobraźnię i kreatywność – tak naprawdę lubimy ją wszyscy :) Dziewczynki tworzą przeróżne, bajecznie kolorowe konstrukcje i robociki, potrafią się zająć tą zabawką naprawdę przez długi czas. Przyssawki bardzo dobrze się łączą, zarówno ze sobą, jak i do szyby.
Świetna jakość, piękne kolory, wygodne przechowywanie w zamykanym pudełku-słoiku.
Dostępne tutaj: Klocki przyssawki
10. Magnetyczna ubieranka
Magnetyczną układankę z uroczymi kotkami do ubierania pokazywałam na blogu całkiem niedawno, ale… no nie mogę jej pominąć w tym wpisie, bo Helenka po prostu oszalała na jej punkcie! Ciągle po nią sięga, zmienia tła, ubiera kotki na lato, jesień i zimę stulecia (wszystkie ubrania naraz) ;) Zresztą dziewczynki bardzo często bawią się razem tym zestawem, bo kotki są dwie, plansze również, a ubranek całe mnóstwo! Bardzo polecam, zarówno dla 3-latki, jak i dla 6-latki.
Dostępna tutaj: Magnetyczna ubieranka
11. Klocki jeżyki
Klocki jeżyki mamy i kochamy od lat. Bardzo dobrze i trwale się ze sobą łączą, można tworzyć ciekawe konstrukcje – z naszego zestawu nawet autka :) Zabawka wpływa świetnie na myślenie przestrzenne, logikę, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Super klocki już dla 2-latków, my planujemy nasz zestaw jeszcze rozszerzyć.
Dostępne tutaj: Klocki jeżyki
Mam nadzieję, że podoba Ci się moje zestawienie najlepsze zabawki dla 3-latka, za moment kolejne inspiracje!
12. Puzzle patyczki
Puzzle patyczki na pewno znasz już z kilku innych moich wpisów i poleceń na Instagramie. W pudełku znajdziemy 24 dwustronne elementy, z których można ułożyć 6 obrazków. My mamy Dzikie zwierzęta (już niedostępne) oraz Magiczne jednorożce. Można jeszcze kupić: Zwierzęcy przyjaciele, Morskie stworzenia i Tańczące baletnice.
Świetny pomysł na prezent :)
Dostępne tutaj: Puzzle patyczki
13. Garaż/stacja benzynowa z autkami
A teraz propozycja z gatunku tych… wypasionych ;) Garaż i stacja benzynowa 2 w 1 razem z 5 autkami i innymi drewnianymi elementami mamy już od dawna i Helenka nadal często się nim bawi. Wewnątrz parkingu jest ruchoma winda – można podnosić i opuszczać samochodziki między piętrami.
Stacja benzynowa jest naprawdę świetnie zaprojektowana i wykonana .Jeśli szukasz czegoś na prezent dla 3-latka – to jest naprawdę super propozycja!
Dostępny tutaj: Garaż z autkami
14. Klocki magnetyczne Magformers
Uwielbiamy też klocki magnetyczne Magformers – nie wiem kto najbardziej – Helenka, Tosia, czy my-rodzice ;) Te klocki są absolutnie genialne. Idealnie się ze sobą łączą, mocno trzymają, mają piękne, wyraziste kolory i są bardzo wytrzymałe. Zestawy można łączyć i tworzyć różne konstrukcje według dołączonych instrukcji z pomysłami lub dać się ponieść wyobraźni i tworzyć własne budowle. Najlepsze zabawki dla 3-latka – i nie tylko!
Klocki nie są tanie, jednak za tą ceną z pewnością idzie najwyższa jakość. Szczerze mówić, ja wolę kupić dzieciom jeden mały zestaw Magformersów niż dwa wielkie zestawy podróbek, które rozpadną się po 2 tygodniach zabawy.
Dostępne tutaj: klocki magnetyczne Magformers
15. Lego Duplo
A na koniec klasyk, bez którego to zestawienie najlepszych zabawek dla 3-latków byłoby po prostu niepełne. Lego Duplo to u nas jest pewniak i każdy kolejny zestaw cieszy Helenkę równie mocno. Tosia woli już Lego Friends, ale i tak prawie codziennie bawi się z Helenką jej klockami. Zestawów mamy bardzo dużo, czasem układamy je z dziewczynkami zgodnie z instrukcjami, ale najczęściej tworzymy własne budowle według pomysłów dzieci. Aktualnie pół podłogi w pokoju Helenki to miasteczko ZOO + domki różnych figurek. Resztę klocków mamy w tym worku-macie w tle zdjęcia. W TYM wpisie widać go dokładniej. U nas taki system przechowywania Lego Duplo sprawdza się zdecydowanie najlepiej.