WNĘTRZA

Mieszkanie na wynajem – jak urządzić łazienkę?

W kolejnej odsłonie cyklu Mieszkanie na wynajem zajmiemy się łazienką. Jak ją urządzić, żeby była ładna, funkcjonalna i łatwa w sprzątaniu? Które sprzęty można odpuścić, a które warto dokupić, żeby mieszkanie zyskało na atrakcyjności?

Jeśli remontujesz lub wykańczasz łazienkę w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem, warto trzymać się kilku zasad. Łazienka, tak jak zresztą całe mieszkanie, powinna być ładna, jasna i łatwa w utrzymaniu czystości. Jasne, nie możemy do końca przewidzieć, jak będą się z nią obchodzili najemcy, jednak jeśli postawimy na przestrzenie, które szybko się sprząta, zwiększymy prawdopodobieństwo sukcesu ;)

Sporo też zależy od tego, do jakiej grupy docelowej kierujemy ofertę mieszkania na wynajem. Inaczej przygotujemy dla studentów, inaczej dla rodziny. Możemy na przykład wyposażyć mieszkanie w deskę do prasowania i żelazko (np. żelazka Tefal mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny). Oczywiście można też zostawić „gołe ściany” i celować w osoby, które chciałyby się wprowadzić ze swoim dobytkiem. Warto się dobrze zastanowić.

Jak urządzić łazienkę?

Jak urządzić łazienkę w mieszkaniu na wynajem? Oto kilka wskazówek, które będą pomocne:

  • nie kombinuj – siła tkwi w prostocie. Wybierz jeden rodzaj płytek na ścianę (unikaj matowych, bo trudniej je utrzymać w czystości) i jeden rodzaj terakoty. Celuj w jasną ceramikę, która optycznie powiększy pomieszczenie. Pamiętaj, żadnych dekorów! Ozdobne płytki na ścianach szybko przestają być modne, a ich zmiana to spory kłopot. Znacznie łatwiej dodać na końcu kilka dodatków, które ożywią przestrzeń, nadadzą jej przytulności.
  • nie oszczędzaj na baterii i umywalce – lepiej wybrać baterię i umywalkę dobrej jakości, która wytrzyma wiele lat, niż zaoszczędzić kilka stówek i męczyć się widokiem podniszczonych sprzętów oraz wizją remontu.
  • miejsce do przechowywania – najlepiej sprawdzi się pojemna, zamykana szafka, dzięki której rzeczy nie będą się kurzyły i zagracały optycznie przestrzeni
  • środki czystości na start – miłym gestem w kierunku nowych najemców jest zostawienie kompletu nowych środków czystości na początek (np. płyn do mycia szyb, środek do mycia toalety, płyn do mycia łazienek, płyn do mycia podłóg)

Jakie sprzęty do łazienki?

Zanim przejdziemy do odwiecznego dylematu „wanna kontra prysznic”, kilka słów o innych sprzętach w łazience. Moim zdaniem nie ma sensu inwestować w małe agd, jak suszarka do włosów, bo każdy na inne preferencje, no i są to raczej sprzęty osobiste (pomijając hotele i baseny). Na pewno warto jednak kupić pralkę lub pralko suszarkę (ciekawym sposobem na aranżację może być pralko suszarka do zabudowy). Trudno wymagać, aby wynajmujący sam kupił pralkę, a poza tym lepiej wyposażyć mieszkanie w dobrej jakości, bezawaryjny (na tyle, na ile to możliwe) sprzęt, niż pozwolić wynajmującemu na sprowadzenie do domu starej, wysłużonej pralki, która zaleje sąsiadów. Jeśli nasze mieszkanie ma być oferowane na wynajem premium, warto celować w sprzęty ze średniej i wyższej półki.

Myślę, że w takim przypadku, pralko suszarka może być dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu nie ma miejsca na dwa osobne sprzęty, czy klasyczną rozkładaną suszarkę. Na rynku jest duży wybór takich sprzętów, np. dobrej jakości są pralko suszarki electrolux, które w dodatku pobierają stosunkowo mało prądu (w porównaniu do niektórych konkurencyjnych marek). Warto porównać różne modele i sprawdzić, które rozwiązania sprawdzą się w naszym przypadku.

Wanna czy prysznic?

Jeśli stoisz u progu konkretnego remontu łazienki przed wystawieniem oferty mieszkania na wynajem, pewnie zastanawiasz się, czy postawić na wannę czy na prysznic. No chyba, że w mieszkaniu są dwie łazienki albo bardzo duża przestrzeń łazienkowa, która pomieści oba te rozwiązania. Załóżmy jednak, że stoisz przed dylematem wanna vs. prysznic. Moja podpowiedź może Cię zaskoczy, jeśli od dłuższego czasu czytasz tego bloga. Choć od zawsze miałam w domu prysznic (albo prysznic i wannę) i jestem zadeklarowaną fanką korzystania z szybkich natrysków, to jednak w mieszkaniu na wynajem stawiałabym raczej na wannę. Dlaczego? Z trzech powodów:

  • łatwiej ją utrzymać w czystości
  • jest przydatna przy dzieciach
  • wiele osób jest przyzwyczajonych do korzystania z wanny i po prostu woli takie rozwiązanie

Na korzyść prysznica przemawia za to kwestia oszczędności wody. No i jak dla mnie wygoda, ale wiadomo – to kwestia indywidualnych preferencji. Grunt to dobrze urządzona, jasna i łatwa w sprzątaniu przestrzeń, zatem powodzenia!

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz