WNĘTRZA

Jak urządzić mobilne biuro na balkonie?

Każdego roku gdy tylko robi się cieplej przenoszę się z częścią pracy na balkon. Bardzo lubię taką odmianę i zawsze z utęsknieniem wypatruję prawdziwie ciepłych dni, żeby móc urządzić swoje mobilne „biuro” na powietrzu. Jak to u mnie wygląda?

Co roku troszkę inaczej, bo powolutku urządzamy balkon, ale muszę przyznać, że jest coraz lepiej. Myślę, że byłoby to prostsze, gdyby nie fakt, że nasz taras jest bardzo wietrzny i nie ma mowy o zostawianiu tam jakichkolwiek luźnych przedmiotów – mogą zostać po prostu zdmuchnięte. Z tego powodu planujemy część balkonu osłonić drewnianymi żaluzjami, ale znalezienie odpowiedniej firmy w okolicy z wolnymi terminami graniczy z cudem.

Jeden balkon – kilka funkcji

Z założenia nasz balkon ma być i jest przede wszystkim miejscem odpoczynku i rozrywki dla całej rodzimy. Mamy tu wygodne leżaki ogrodowe, sporo kwiatów (z każdym rokiem coraz więcej), w ciepłe, słoneczne dni wystawiam dzieciom tipi do zabawy. Latem jemy tu podwieczorki i kolacje, wieczorami siedzimy i gadamy. Moje mobilne biuro balkonowe to tylko mały dodatek, urozmaicenie, więc raczej tę funkcję wplatam, niż nadaję jej nadrzędną rolę.

Co jest jednak dla mnie ważne przy pracy to oczywiście stół i dobre krzesło, cień oraz gniazdko elektryczne do podłączenia ładowarki komputerowej. Jeśli jesteś na etapie projektowania lub budowy domu/mieszkania, bardzo Ci polecam zamontowanie gniazdek zewnętrznych na balkonie – to niewielki koszt, a jednak komfort pracy znacznie lepszy. Na cień lub jego brak mamy mniejszy wpływ, dlatego ja sobie tak planuję pracę na zewnątrz, żeby nie musieć mrużyć oczu, patrząc w monitor ;) Warto też zadbać o to, by wi-fi sięgało na balkon, jeśli jest z tym problem, pomoże wzmacniacz sygnału.

Tak właśnie sobie pracuję czasem, a wiatr hula ;)

Czego potrzebujesz na balkonie do pracy?

Zdaję sobie sprawę, że odpowiedzi na to pytanie może być wiele. Niektórym, tak jak mnie, wystarcza komputer i Internet, inni potrzebują znacznie więcej narzędzi. No i oczywiście stół ogrodowy balkonowy, na którym mogę rozłożyć swoje rzeczy. Jeśli pracujesz na home office zastanów się, czy choćby w jakimś małym stopniu nie możesz przenieść się na powietrze. Możesz na przykład zrobić sobie godzinkę dzwonienia do klientów albo researchu na balkonie, uporządkować pocztę, przejrzeć maile na telefonie. Każda praca ma swoją specyfikę, ale często da się znaleźć jakiś sposób. Jeśli oczywiście chcesz :)

Ja zawsze razem z laptopem i planerem wynoszę sobie na balkon pyszną kawę i dużą szklankę wody, no i oczywiście telefon :)

Nie zawsze praca na balkonie jest u mnie możliwa, bardzo często potrzebuję się skupić i wtedy praca na komputerze na powietrzu odpada. Jednak gdy do zrobienia mam takie czysto techniczne rzeczy, jak na przykład obrabianie zdjęć czy tworzenie grafik produktowych, to lubię się przenieść na balkon.

Co chciałabym zmienić w moim mobilnym balkonowym biurze?

Pierwsza rzecz to jak już wspomniałam częściowa zabudowa balkonu, żeby mi kartek nie zwiewało ze stołu co chwila. I żebym nie musiała po nie chodzić do ogródka sąsiadów ;) Druga rzecz to stół. Mamy taki dość mały, co prawda rozkładany, ale jednak nie jest to tak wygodna opcja jak klasyczny stół ogrodowy z czterema nogami ;) Do tego oczywiście wygodne krzesła ogrodowe. Można znaleźć naprawdę piękne krzesła, które nie zajmują dużo miejsca. Teraz mamy takie krzesła rozkładane, które pełnią też funkcję leżaków. I o ile do odpoczynku są idealne, to jednak nie da się na nich usiąść i oprzeć, jednocześnie pracując przy stole. Myślę, że klasyczny zestaw stół + krzesła lepiej by się tu sprawdził.

A do tego, w drugiej części balkonu wygodne leżaki ogrodowe. Być może kupimy w tym sezonie dywan zewnętrzny, żeby przyjemniej się odpoczywało. Rozważamy też mocno drewnianą podłogę na balkonie albo, jeśli pokonają nas koszty, bo jest to jednak spory metraż, sztuczną trawę. Tu jednak zastanawiam się nad jej czyszczeniem po zimie. Lanie wody sąsiadom do ogórka przecież odpada ;)

Zastanawiam się też nad różnymi innymi rozwiązaniami, przeglądam Pinterest w poszukiwaniu inspiracji, czytam artykuły wnętrzarskie. Zbieram pomysły. Dajcie znać, jak to u Was wygląda – lubicie spędzać czas na balkonie/w ogródku? Wykorzystujecie tę przestrzeń tylko do wypoczynku, czy podobnie jak ja lubicie sobie czasem tu też popracować? Jak sobie organizujecie i ułatwiacie tę pracę?


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

  • Reply
    Domowniczy
    27 czerwca 2022 at 12:15

    Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.

Zostaw komentarz