BIBLIOTECZKA

Książki o zwierzętach i przyrodzie, które polecają się na wycieczkę

Majówka za nami, ale to przecież jeszcze nie koniec wycieczek, o nie! Powiedziałabym, że dopiero początek :) A co moje dziecko pakuje do swojego plecaczka? Oczywiście książki :) Staram się podsuwać jej takie, które wywołają uśmiech na buzi i poszerzą jej wiedzę o zwierzętach i przyrodzie. Dziś pełno hitów! 

Zaczynamy?

„Nie liż tej książki” I. Ben-Barak, J. Frost

Absolutny hit! Odkąd ta książka pojawiła się w naszym domu, sięgamy po nią codziennie. Mimo, że to tzw. książka interaktywna, aktywnościowa, to często Tosia każe ją sobie czytać w łóżku przed snem (zwykle o tej porze czytamy dłuższe opowiadania). I wcale się nie dziwię, bo „Nie liż tej książki” jest naprawdę wyjątkowa i zupełnie inna od klasycznych książek aktywnościowych np. Tulleta. To jest bowiem tak naprawdę książka o zarazkach – bakteriach i grzybach, które żyją na naszej skórze, zębach, ubraniach i książkach. W zabawny sposób możemy je podejrzeć, poznać, a nawet zabrać na wycieczkę. Cenną wiedzę dziecko utrwala zupełnie mimochodem. Genialna!

Wydawnictwo Kinderkulka

Do kupienia TUTAJ

„Bajki z dżungli i oceanu” A. Ginko

Wyjątkowe opowiadania o zwierzętach i przyrodzie, z których mały czytelnik dowie się mnóstwa ciekawych rzeczy, ale nie to jest w tej książce najważniejsze. Każda historia podejmuje ważny temat relacji międzyludzkich – znajdziemy tu bardzo mądre opowieści o odwadze, życzliwości, samotności, żalu, strachu… Wiele z nich możemy potraktować jak bajki terapeutyczne i przeczytać dziecku, gdy zauważymy jakiś problem. Do tej pory nie mogę wyrzucić z głowy niezwykłej opowieści o wesołej zebrze i podstępnej hienie, która wysysała z niej całą radość życia i nie chciała zostawić w spokoju. Mało jest na rynku wydawniczym podobnych książek dla dzieci, w której w tak wyważony, jasny, ale zarazem bajkowy sposób pokazane są trudne emocje, problemy i sytuacje, z którymi przyjdzie się im zmierzyć. Bardzo polecam!

Wydawnictwo Media Rodzina

Do kupienia TUTAJ

„Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?” M.M. Blaise

Wspaniała, przepięknie wydana książka o głębokiej więzi między każdym z nas, a przyrodą i całym wszechświatem, który nas otacza. Nasze ciało składa się w ponad 96% z czterech pierwiastków, tych samych, które tworzą większość wszechświata – niesamowite, prawda? „Zadziwiające życie” skrywa wiele, wiele więcej ważnych i ciekawych informacji, a każda strona to małe dzieło sztuki. To książka do odkrywania tajemnic naszego ciała, przyrody i kosmosu, ale też do wyrabiania poczucia estetyki i ciekawości świata. Uwielbiamy ją!

Wydawnictwo Egmont (ART Egmont)

Do kupienia TUTAJ

„Kastor uprawia fasolkę” L.Klinting

A ta książka jest przyczyną małej rewolucji na parapecie w mojej kuchni :) No bo jak to, „Kastor uprawia fasolkę, a my nieeee? Maaamo!” Już po pierwszej lekturze musiałam oczywiście pobiec do sklepu spożywczego po fasolę, a mąż do ogrodniczego po ziemię. Mam nadzieję, że szybko wyrośnie, choć tytułowy Kastor na szczęście ostrzega, że trzeba być cierpliwym. Bardzo sympatyczna opowieść na długie wiosenne popołudnia. W sam raz, aby zachęcić przedszkolaka do prac w ogrodzie, czy na balkonie :)

Wydawnictwo Media Rodzina

Do kupienia TUTAJ

„Pajączek Kędziorek. Wakacje na wsi” D. Amft

Bardzo przyjemna opowieść o pajączku Kędziorku, który wraz z rodziną spędza wakacje na wsi. Poznaje tam wiele zwierząt gospodarskich – krowy, prosiaczki, koguta, owce, osła i konia, które opowiadają mu interesujące rzeczy na swój temat. Czy dojenie boli krowy? Czym różni się osioł od konia? Dlaczego świnie taplają się w błocie? W książce w bardzo przystępny sposób dziecko dowie się też innych ciekawostek z życia na wsi. Co się robi ze zboża? Czym jest siano? Co powstaje z owczej wełny? Jedna z najciekawszych książek o zwierzętach gospodarskich i wsi dla przedszkolaków jaką mamy.

Wydawnictwo Debit

Do kupienia TUTAJ

„Dzikie zwierzęta w naturze. Orzeł”, „Dzikie zwierzęta w naturze. Niedźwiedź” Renne

Świetna seria książek dla dzieci o zwierzętach, do tej pory pod lupę zostały wzięte orły i niedźwiedzie. W przystępny i ciekawy sposób dzieci przyswoją masę wiedzy o tych niezwykłych zwierzętach. Dzięki przejrzystej strukturze książek od razu wiadomo, gdzie szukać potrzebnych informacji albo po prostu poczytać o interesujących dziecko tematach. Gdzie żyją orły? Na co polują niedźwiedzie? Jak wygląda ich typowy dzień? Co jadają? Jak na świat przychodzą młode?

Bardzo wartościowe książki z pięknymi ilustracjami! Czekamy na opracowania kolejnych zwierząt :)

Wydawnictwo Debit

Do kupienia TUTAJ (Orzeł) i TUTAJ (Niedźwiedź)

365 prostych odpowiedzi na trudne pytania: „Wytłumacz mi, dlaczego” F. Bosc i „Już wiem, dlaczego” A. Pasteris

Jako dziecko uwielbiałam takie książki! Setki (w obu książkach razem jest ich ponad siedemset!) ciekawych pytań z zakresu wiedzy o świecie, przyrody, historii, chemii, biologii i wielu innych. Przy każdym znajdziemy zabawną ilustrację i konkretną odpowiedź. W książkach możemy szukać odpowiedzi na stawiane przez dzieci pytania, nierzadko dość kłopotliwe dla dorosłych (przedszkolaki są w tym mistrzami!) albo po prostu przeglądać je i poznawać różne ciekawostki na chybił trafił :) Dlaczego w nocy nie ma słońca? Po co nam pępek? Czy ryby śpią?

Wydawnictwo Debit

Do kupienia TUTAJ i TUTAJ

„Co tu nie pasuje?”: „Kolorowy las” i „Kolorowe morze”, N. Holtfreter

Te dwie wesołe kartonówki skrywają zagadki i zadania dla dzieci w wieku ok. 2-3 lat. Maluchy dowiedzą wielu interesujących rzeczy o morzu, lesie i ich mieszkańcach, przy okazji trenując spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia. Które zwierzątko nie ma pary? Co się tu nie zgadza? Kto idzie w złym kierunku?

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia TUTAJ (morze) i TUTAJ (las)

„Alpha Bravo Charlie. O kodach na morzu” S.Gillingham + zeszyt

Przepiękne (jak przystało na ART Egmont) opracowanie kodów morskich, tak przystępne, że ciężko się od niego oderwać, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Nie sądziłam, że taki temat można przedstawić w tak atrakcyjnej, wciągającej formie. Przy każdej literze alfabetu znajduje się tu odpowiadająca jej flaga sygnałowa, wyraz z alfabetu fonetycznego (tytułowe alpha, bravo, charlie itd.), symbol z kodu Morse’a, znak sygnałowy oraz sporo ciekawostek.

Z książki dowiemy się także czym są i jak działają flagi sygnałowe, dlaczego są tak ważne, w jakich sytuacjach marynarze posługują się jakim rodzajem kodu. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów morza oraz szyfrów wszelkiego rodzaju. PEREŁKA!

Wydawnictwo Egmont (seria ART Egmont)

Do kupienia TUTAJ

Do książki można też dokupić zeszyt ćwiczeń, w którym dziecko może potrenować rysowanie flag.


Mogą Ci się spodobać