Mam dziś dla Was szybkie polecajki książkowe na Zajączka i nie tylko – bo książka to zawsze dobry pomył! Na prezent i zupełnie bez okazji. Będzie też coś dla fanów serii Rok w lesie! ❤️
Zaczynamy?
Książki dla dzieci od Zajączka
1. Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia EMOCJE
Na dobry początek świetny komiks o emocjach, który polecam starszym przedszkolakom oraz dzieciom, które doskonalą sztukę samodzielnego czytania. Komiksy świetnie się w tej roli sprawdzają, bo szybko je się czyta, a to bardzo ważne dla młodych czytelników. Ten komiks jest też pięknie wydany, ma twardą oprawę z gąbką i staranne, bardzo ładne ilustracje.
W pierwszym tomie komiksu o borsuczo-lisiej rodzince skupimy się na emocjach. Mama Lisica rozmawia z dziećmi w leśnej szkółce o tym, czym są różne emocje i uczucia, takie jak gniew, strach, obrzydzenie, radość, smutek, zaskoczenie. Czy wszystkie są potrzebne, do czego służą? Jak sobie z nimi radzić? Pomiędzy stronami komiksowymi mamy tu bardzo fajne wstawki z najważniejszymi informacjami o emocjach.
Dla dzieci 5+ (i do samodzielnego czytania)
B. Luciani, E. Tharlet, wydawnictwo Egmont
Dostępna tutaj: Rodzina Borsuków i Lisów przedstawia EMOCJE
2. seria o krowie Matyldzie
Znacie książki o krowie Matyldzie? Tym razem chciałam Wam pokazać nowe wydanie tych książek – w zeszytowej oprawie i super niskiej cenie. Moje dzieci uwielbiają szalone przygody przesympatycznej krowy i jej przyjaciół z farmy. Książki są napisane żywym, przystępnym językiem, dużo się w nich dzieje i zawsze jest zabawnie :) Matylda bowiem ma zwariowane pomysły i niesamowite przygody, jak wtedy gdy postanowiła się wybrać na wakacje i właściwie wszystko wyszło na opak, ale jak zawsze – bardzo pozytywnie!
Książki wprawiają w dobry humor, są wesołe, dynamiczne i świetnie zastępują bajki w tv.
Dla dzieci 4+
A. Steffensmeier, wydawnictwo Media Rodzina
Dostępne tutaj: seria Krowa Matylda
3. seria Szkoła Emocji: Nieustraszeni – nowe części
Kolejne części jednej z naszych ulubionych serii książek przygodowych o emocjach dla przedszkolaków. Każda książka to nowa przygoda rodzeństwa Alicji i Tadzia oraz ich pieska Rocky’ego, a także zagadnienie związane z emocjami + kilka stron z narzędziami dla rodziców i nauczycieli. W książce „Nieustraszeni i przygoda w Rzymie” jest to radzenie sobie z zazdrością, a w „Nieustraszeni i Konkurs Genialnych Pomysłów” – rozwijanie kreatywności.
Książki są świetnie napisane, zabawne i wciągające, a kwestie emocji zostały umiejętnie wplecione w akcję i przygody bohaterów. W dodatku dla rodziców pojawia się wiele ciekawych, praktycznych wskazówek i rad, jak dalej pracować nad tematem i wykorzystać treść książki. Każda część cyklu jest osobną przygodą i można je czytać w dowolnej kolejności.
Więcej o serii pisałam TUTAJ.
Dla dzieci 4+
E. Punset, R. Bonilla, wydawnictwo Mamania
Dostępne tutaj: seria Szkoła Emocji Nieustraszeni
4. seria o Kastorze
Skandynawska seria o dużym Kastorze i małym Maciusiu również doczekała się nowego wydania w zeszytowej oprawie! Te książki są naprawdę super dla przedszkolaków – zachęcają do wspólnych, rodzinnych aktywności, praktycznego podejścia do problemów i budują wiarę we własne siły, nawet jak jest się małym. Razem z Kastorem upieczemy babkę (wychodzi naprawdę smaczna, przetestowałyśmy!), naprawimy rower i zbudujemy coś przydatnego w warsztacie.
Dla dzieci 3+
L. Klinting, wydawnictwo Media Rodzina
Dostępne tutaj: seria o Kastorze
5. Niuniuś i niemiły pan
Seria o Niuniusiu to bardzo ciekawe książki o emocjach dla najmłodszych. W tej części Niuniuś z tatą wybierają się do muzeum, żeby zobaczyć dinozaury. Te okazują się fantastyczne, jednak niestety wszystko psuje niemiły pan strażnik, który na każdym kroku upomina dzieci, wręcz wyczekuje kolejnych naruszeń surowego regulaminu… Na szczęście jest jeszcze park, w którym można pobiegać z patykiem, przygarnąć kamień i zapoznać się ze ślimakami :)
Książka pokazuje naturalną dziecięcą ciekawość, entuzjazm i niespożytą energię oraz to, jak ważna jest zwykła ludzka życzliwość i zrozumienie, o której niestety często dorośli zapominają w stosunku do dzieci spoza rodziny. Poszanowanie reguł takich miejsc jak muzeum jest ważne, ale po pierwsze – zasady powinny mieć sens, a po drugie – komunikujmy je dzieciom w życzliwy sposób.
Dla dzieci 2+
A. Nuckowski, wydawnictwo Natuli
Dostępna tutaj: Niuniuś i niemiły pan
6. seria Żubr Pompik Odkrycia
W książeczkach z serii Żubr Pompik Odkrycia cała żubrza rodzinka, czyli Pompik, Polinka i ich rodzice odkrywają tajemnice przyrody. „Ptasie wycieczki” skupiają się na jesiennych migracjach ptaków – dlaczego ptaki odlatują? Czy znudziło im się w puszczy? Skąd wiedzą, dokąd lecą? Jak orientują się wśród chmur? W „Leśnej diecie” sprawdzimy, co jedzą zwierzęta w puszczy, takie jak żubry, wilki, borsuki i dżdżownice. Dzieci poznają takie terminy jak roślinożercy, mięsożercy, wszystkożercy, czy pasożyty.
Żywa akcja i wiele ciekawej, przydatnej (też w szkole!) wiedzy + sympatyczni bohaterowie – to wszystko sprawia, że bardzo lubimy tę serię.
Dla dzieci 4+
T. Samojlik, wydawnictwo Media Rodzina
Dostępna tutaj: seria Żubr Pompik. Odkrycia
7. seria Sherlock junior – seria detektywistyczna
Tę serię polecałam już kilka razy na blogu, bo jest naprawdę świetnym połączeniem nauki języka angielskiego z wciągającą powieścią detektywistyczną. Angielskie zwroty są tu wplecione w polski tekst, w taki sposób, że można bez problemu je zrozumieć z kontekstu, często są też parafrazowane np. w wypowiedzi drugiego bohatera. To wszystko sprawia, że książki czyta się płynnie i z dużą przyjemnością.
W najnowszej części „Sherlock junior i grób w Westminster Abbey” sympatyczni bohaterowie dostaną kolejną zagadkę do rozwiązania – włamanie do grobowca pewnego zmarłego przed 400 laty tajemniczego jegomościa… Czy Sherlock i Watson podołają wyzwaniu?
Na końcu książki znajdziemy słowniczek ze wszystkimi zwrotami z książki.
Dla dzieci 7+
THiLO, wydawnictwo Media Rodzina
Dostępna tutaj: seria Sherlock junior
8. Kicia Kocia. Wiosna!
Kici Koci nikomu nie trzeba przedstawiać, ale nie wiem, czy wiecie, że właśnie pojawiła się nowa część – o wiośnie! Kicia Kocia i Pacek podczas spaceru po parku odkrywają różne oznaki wiosny, oglądają kwiaty, bazie, przyglądają się mrówkom, odnajdują też chorego jeża. Z pomocą mam zaniosą go do weterynarza, a jak się dalej potoczy ta historia? O tym przeczytacie w najnowszej książeczce :)
Dla dzieci 2+
A. Głowińska, wydawnictwo Media Rodzina
Dostępna tutaj: Kicia Kocia. Wiosna
9. 143-piętrowy domek na drzewie
Kolejny tom jednej z najbardziej zwariowanych i abstrakcyjnych książek dla dzieci wczesnoszczkolnych. Andy i Terry mieszkają na drzewie, jednak nie jest to zwyczajne drzewo, bo ma aż… 143 piętra! A na każdym z nich dzieją się niesamowite rzeczy!
Ta seria jest super dla młodych czytelników, bo wciąga od pierwszej strony, zawiera mnóstwo zabawnych sytuacji i ilustracji, bawi i zaskakuje. A jaka satysfakcja dla dziecka, że tak szybko przeczytało aż tyle stron! Rozrywka w czystej postaci.
Dla dzieci 6+
A. Griffiths, T. Denton, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: seria Domek na drzewie
10. 101 zabawnych zagadek
A teraz super książeczka z zagadkami dla starszych dzieci. Znajdziemy tu ćwiczenia na spostrzegawczość, liczenie i porównywanie. To świetny trening koncentracji i cierpliwości. Zadania są bardzo starannie przemyślane, ciekawe i różnorodne. Na plus bardzo ładne ilustracje.
Dla dzieci 6-10 lat
A. Navarro, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: 101 zabawnych zagadek
Puzzle Rok w lesie. Liczymy zwierzaki
Na koniec chciałam Wam polecić piękne puzzle z serii Rok w lesie, ilustrowane przez niezrównaną Emilię Dziubak. W pudełku znajdziemy 10 par puzzli – cyfry oraz zwierzęta. Zadaniem dziecka jest połączyć cyfry z odpowiednią ilością leśnych zwierzaków, takich jak niedźwiedzie, sarny, wydry, dziki, czy dżdżownice. Po ułożeniu puzzli możemy trenować z dzieckiem układanie par w kolejności od najmniejszej do największej i odwrotnie.
Piękne ilustracje, świetna jakość – jak zawsze bardzo polecam!
Dla dzieci 3+
E. Dziubak. wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępne tutaj: Puzzle Rok w lesie. Liczymy zwierzaki