Książki na wakacje dla dzieci pakujemy na każdy wyjazd – książki do czytania na dobranoc, na plażę, na lepszą i gorszą pogodę i setki pytań „Mamooo, a dlaczego?” Książki na lato dla przedszkolaków i starszaków czytamy codziennie! :)
9 świetnych książek na wakacje i nie tylko – zobacz, co dziś przygotowałam i daj znać w komentarzu, która książka Ci wpadła w oko.
1. Wakacje z Bąblami
Nowa, fantastyczna seria Moniki Kamińskiej, autorki książek o Kuku, które często polecam. Tym razem tekstu jest znacznie więcej, podobnie jak bohaterów ;) W centrum wydarzeń jest czwórka rodzeństwa, które świetnie się razem bawi i przeżywa wesołe, wakacyjne przygody. Perypetie tytułowych Bąbli, czyli Łucki, Antka, Ali i Da(niela) pokazują siłę dziecięcej wyobraźni i udowadniają, że nie trzeba daleko jechać na urlop, żeby wspaniale spędzać czas. Ba! Nie trzeba wcale nigdzie jechać, bo najciekawsze przygody rozgrywają się koło domu :)
Wspaniały, rodzinny, sielski klimat opowieści i pozytywne ilustracje sprawiają, że jest to idealna książka na wakacje dla dzieci. Czekamy już na kolejne tomy ;)
M. Kamińska, A. Simeone, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Wakacje z bąblami
2. Zog
Wspaniała książka twórców Gruffalo – Julii Donaldson i Axela Schefflera. Zog to imię młodego smoka, który uczy się w szkole Pani Szpon, która doskonali umiejętności prawdziwych smoków. Nasz bohater stara się doskonale latać, ryczeć, ziać ogniem, a nawet porywać księżniczki, jednak zawsze coś idzie nie do końca zgodnie z planem. Pomaga mu młoda dziewczyna, jak się okazuje księżniczka Perła, która wkrótce staje się jego przyjaciółką. Perła jednak wcale nie chce być księżniczką, ma inny plan na przyszłość :) Co się stanie, gdy bohaterski rycerz przybędzie jej na ratunek? I czy rycerz też musi być… rycerzem? Więcej nie zdradzę, żeby nie psuć Wam niespodzianki!
Świetna, zabawna historia o tym, że warto podążać własną ścieżką i spełniać marzenia. Must have!
J. Donaldson, A. Scheffler, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Zog
3. Feluś i Gucio poznają zawody
Nowa część bardzo lubianej przez przedszkolaków serii dużych kartonówek! Tym razem Feluś i jego miś Gucio dowiadują się co robią przedstawiciele takich profesji jak weterynarz, fryzjer, policjant, mechanik, budowniczy, sportowiec, paleontolog i wiele więcej. Dzieci mogą poznać różne zawody i zastanowić się, co chciałyby robić w przyszłości ;) Helenka bardzo lubi tę książkę, więc czytamy codziennie :)
Przy każdym zawodzie znajduje się ilustracja przedstawiająca pracę dorosłych oraz kolejny obrazek – z nawiązującą zabawą tematyczną przedszkolaków. Fajnym dodatkiem jest też pytanie do dziecka, które rozwija temat.
Książki z tej serii są pięknie, plastycznie zilustrowane, a każdą z nich można czytać zupełnie samodzielnie. Niedawno pokazywałam część o emocjach (KLIK).
K. Kozłowska, M. Schoett, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Feluś i Gucio poznają zawody
4. Staszek – Krasnoludek jabłkolubek
Wesoła opowieść z morałem. Krasnoludek Staszek uwielbia jabłka, jednak pewnego dnia okazuje się, że zjadł już wszystkie swoje zapasy. Postanawia więc zakraść się do cudzego ogrodu i wziąć kilka jabłek. W domku pod drzewem mieszka jednak czarownica, której takie zachowanie się nie podoba. Jaką nauczkę dostanie Staszek? Czy zapamięta, że nie można brać nie swoich rzeczy bez pozwolenia? I nauczy się magicznego słowa „proszę”?
G. Cortina, wydawnictwo Ediba
Dostępna tutaj: Staszek – Krasnoludek jabłkolubek
5. Atlas oceanicznych przygód
Rewelacyjny, wielkoformatowy atlas dla wszystkich fanów ryb, ssaków morskich i innych stworzeń związanych z oceanem. To już czwarty atlas z tej serii i każdym kolejnym zachwycam się równie mocno! A co najważniejsze – faktycznie z nich korzystamy, czytamy, oglądamy regularnie. Tym razem przyglądamy się stworzeniom zamieszkującym morskie głębiny. Oglądamy niesamowitą walkę między ośmiornicą a rekinem, przyglądamy się sposobom polowania żarłaczy białych, przemierzamy ocen z żółwiami skórzastymi i obserwujemy jak tata konik morski nosi w torbie brzusznej młode. A to tylko kilka przygód! W atlasie znajdziecie ich dużo, dużo więcej.
Ogromną zaletą tej serii atlasów jest skupienie się na różnych historiach, przygodach, ciekawostkach, zamiast suchych opisów. Aktualnie dostępny jest też Atlas przygód zwierząt oraz Atlas przygód dinozaurów.
A. Hawkins, L. Letherland, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Atlas oceanicznych przygód
Książki na wakacje dla dzieci – kolejne propozycje
6. Pet Agents Na tropie złodzieja
Druga część fińskiej serii książek dla starszaków, która łączy miłość do zwierząt i kodowania. O pierwszej książce pisałam TUTAJ. Od tamtej pory Tosia z niecierpliwością czekała na kolejny tom – i doczekała się :) Tym razem główna bohaterka Kati-E wraz ze swoim własnoręcznie zbudowanym latającym robotem imieniem Ti-bot mają nie lada wyzwanie – muszą namierzyć złodzieja, który kradnie różne przedmioty z mieszkań.
Ale to nie jedyne zadanie. Ekipa Pet Agents każdego dnia pomaga mniejszym i większym zwierzakom oraz ich właścicielom w przeróżnych sprawach. Dzięki temu dzieci dowiedzą się z książki wielu ciekawych i przydatnych informacji o zwierzętach i ich potrzebach.
R. i S. Kaarla, wydawnictwo Media Rodzina
Dostępna tutaj: Pet Agents Na tropie złodzieja
7. W domu. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami
Świetny słownik obrazkowy dla dzieci z ponad 200 słówkami z języka angielskiego. Hasła dotyczą podstawowych zagadnień związanych z domem, rodziną, ogrodem, zabawkami, wyposażeniem kuchni, łazienki i innych pomieszczeń. Wiele z nich ukryło się pod okienkami, co dodatkowo uatrakcyjnia zabawę i naukę z książką.
Poręczny format, kartonowe strony, zaokrąglone brzegi i kolorowe, wyraziste ilustracje. Bardzo fajna propozycja do nauki słówek z języka angielskiego w takiej formie, jaką lubimy najbardziej – zabawy i odkrywania! Polecam dla wszystkich dzieci na początku przygody z angielskim bez względu na wiek.
A. Żelewska, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: W domu. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami
8. Maślany ludzik
Magiczna, wyjątkowa opowieść o ludziku z masła, który żyje sobie w lodówce. Co się stanie, gdy pewnego letniego, upalnego dnia zabraknie prądu i w jego chłodnym domku zacznie robić się ciepło? Czy mały chłopiec pokona swój strach i pomoże maślanemu ludzikowi? Czy to w ogóle możliwe?
Ciepła i poruszająca, a jednocześnie zabawna historia o odwadze, ciekawości i strachu przed nieznanym. A może także o… przyjaźni? Więcej nie zdradzę, ale bardzo polecam!
G. Cortina, wydawnictwo Ediba
Dostępna tutaj: Maślany ludzik
9. Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś
Na koniec coś dla starszych dzieci, które kochają takie tematy jak ciało człowieka, medycyna i choroby. Czyli książka idealna dla mojej Tosi ;) Czytamy aktualnie na dobranoc i przyznam szczerze, że i ja z każdego rozdziału (a nawet podrozdziału!) dowiaduję się nowych rzeczy. Co wywołuje różne choroby? Jak rozpoznać chorobę? Skąd lekarz wie, co nas boli i dlaczego nas boli? Jakie jest zadanie trzustki? Co to jest laparoskopia? Jak działa układ odpornościowy? Jak to możliwe, że aspirynę stosowali już starożytni Egipcjanie?
Mnóstwo informacji, ciekawostek, interesujących opowieści i ważnych faktów z historii medycyny. U nas hit!
A. Bartosik, A. Gwis, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Na ratunek! czyli medycyna dawniej i dziś
To już wszystkie moje propozycje w temacie książki na wakacje dla dzieci, może coś byś dodała?