BIBLIOTECZKA

Co czytamy na dobranoc? Wyjątkowe książki na dobre sny

A co dla starszaków? Dawno na blogu nie było polecajek książkowych dla starszych dzieci, więc dziś nadrabiam i mam dla Was aż 3 świetne serie i nie tylko :)

1. seria Magiczne drzewo

Rewelacyjna polska seria książek dla dzieci w wieku szkolnym. Można też je czytać dzieciom wcześniej, jednak ja poczekałam, aż córka będzie już samodzielnie czytałam i po kilku dłuższych lekturach, podsunęłam jej pierwszą część cyklu Magiczne drzewo. To był strzał w 10! I tak naprawdę od tej książki Tosia przestała czytać „bo to jej obowiązek”, a zaczęła dla przyjemności. Teraz pochłania książki 300-400 stronicowe i prosi o nowe tomy. A ja chętnie kupuję, bo te książki nie tylko wciągają, ale też są naprawdę dobrze napisane i niosą pozytywne, rodzinne przesłanie.

Głównymi bohaterami są Kuki, Gabi i Filip, którzy mają niesamowite przygody związane z pewnymi przedmiotami, które mają magiczną moc… Książki można czytać w dowolnej kolejności, ale moim zdaniem najlepiej zacząć od pierwszego tomu z serii, czyli „Czerwone krzesło”.

Do tej pory wydano 12 części:

 1. Czerwone krzesło
 2. Tajemnica mostu
 3. Olbrzym
 4. Pojedynek
 5. Gra
 6. Cień smoka
 7. Świat ogromnych
 8. Inwazja
 9. Berło
 10. Czas robotów
 11. Pióro T-rexa
 12. Geniusz

Dla kogo? Dla dzieci 8+

A. Maleszka, wydawnictwo Znak

Dostępne tutaj: seria Magiczne drzewo

2. seria Superbohaterowie

Bardzo fajna skandynawska trylogia o przygodach trójki przyjaciół Rune, Atle i Ase, którzy nie godzą się na niesprawiedliwości. W każdym z nas kryje się superbohater, który może spróbować choć w niewielkim stopniu naprawiać swój mały, lokalny świat.

To świetne i inspirujące opowieści o przyjaźni, odwadze oraz prawach dzieci i dorosłych. O tym, jak czasem trudno jest być dzieckiem w dorosłym świecie. Książki są zabawne, napisane przystępnym, dynamicznym językiem, choć poruszają też poważne tematy, które przecież dzieci również widzą i odczuwają, takie jak śmierć członka rodziny, żałoba, utrata pracy, przeprowadzka.

Dla kogo? Dla dzieci 8+

H. Ovreas, O. Torseter, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępne tutaj: seria Superbohaterowie

3. seria Mysi domek

Wspaniała seria książek dla przedszkolaków, którą polecałam już kilka razy. Tym razem pokażę Wam część z opowiadaniami o nowych przygodach Sama i Julii, dwóch myszek, które mieszkają w wyjątkowym domku. Warto wiedzieć, że w książce są zdjęcia, a nie grafiki, bo Mysi domek naprawdę istnieje. To niesamowity projekt, dom i wiele innych przestrzeni zbudowanych z kartonowych pudeł, papier marche i mnóstwa przeróżnych dodatków. Sympatyczne myszki w tej części wybiorą się na targ staroci i wybiorą dla siebie kilka skarbów, a potem odwiedzą muzeum i poznają zupełnie nowy świat…

Książka rozbudza wyobraźnię i wprowadza w dobry nastrój. Jest świetna do wieczornego wyciszania.

Dla kogo? Dla dzieci 3+

K. Schaapman, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: seria Mysi domek

4. Seria niefortunnych zdarzeń

Przy okazji premiery kolejnych dwóch części „Serii niefortunnych zdarzeń”, chciałam przypomnieć o tych książkach. Kolejne przygody rodzeństwa Wioletki, Klausa i Słoneczka, które nagle traci rodziców i trafia pod opiekę dalekich krewnych. Dzieciom wciąż towarzyszy pech i nieprawdopodobne zrządzenia losu, nic nie układa się tak jak powinno. Czy do rodzeństwa w końcu los się uśmiechnie?

Wartka akcja, przygody, lekka groza opowieści – polecam dla starszych dzieci, które lubią takie klimaty :) My bawiliśmy się świetnie przy lekturze!

Dla kogo? Dla dzieci 8+

L. Snicket, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: Seria niefortunnych zdarzeń

5. Detektywi w akcji. Popisz się talentem 2022

A teraz coś wyjątkowego. „Detektywi w akcji” to zbiór 33 opowiadań dzieci, nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie literackim dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2022. Pomysłowe zagadki, wartka akcja, ciekawe wątki – kto wie, może wśród tych młodych autorek i autorów są przyszli sławni pisarze? Szczerze mówiąc, nie zdziwiłabym się! Te opowiadania są naprawdę dobre, moim dziewczynkom bardzo się podobały. Opowiadania nie są długie – mają 2-3 strony, dobrze się nam sprawdzają do wieczornego czytania.

Na końcu książki znajdziemy „Błyskawiczny kurs detektywistyczny” pełen zagadek, łamigłówek i rozwijających ćwiczeń dla przyszłych detektywów i nie tylko :)

Dla kogo? Dla dzieci 6+

Wydawnictwo Nowa Era

Dostępna tutaj: Detektywi w akcji

6. Przygody Toma Sawyera

Nowe wydanie klasycznej powieści dla młodzieży, która od lat gości na listach lektur szkolnych. Raz jest obowiązkowa, raz uzupełniająca, ale jedno jest pewne – to klasyk i warto ją znać. Przygody niesfornego łobuza o dobrym sercu zaskakują, bawią, czasem też wzruszają. A przede wszystkim wciągają tak, że trudno się oderwać od książki! Wartka akcja, żywy język, ciekawe przygody i nowy świetny przekład.

Dla kogo? Dla dzieci 10+

M. Twain, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Przygody Toma Sawyera


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

  Zostaw komentarz