BIBLIOTECZKA POLECANE

Książki na lato dla dzieci. 10 wartościowych nowości

Latem nie zwalniamy tempa z czytaniem – czytamy codziennie! Czy to maluszkowi, czy starszakowi! Dziś mam dla Ciebie aż 10 świetnych książek :) 

Zapraszam Cię też do mojej nowej grupy na Facebooku, w której polecamy sobie najlepsze książki dla dzieci. Niedługo też będzie się tam działo coś wyjątkowego, ale to jeszcze tajemnica ;)

Dołącz do grupy Najlepsze książki i zabawki dla dzieci. Czytamy dzieciom codziennie! 

Czytamy każdemu dziecku, niezależnie od tego, czy ma 5 tygodni czy 5 lat. Maluszek słuchając naszego głosu uspokaja się i zaciekawia, a przede wszystkim przyzwyczaja do codziennej rutyny, co bardzo procentuje w przyszłości.

Ale dziś już ani słowa o maluchach! Książki dla najmłodszych polecałam Ci ostatnio w tym wpisie – koniecznie przeczytaj, bo są tam same nowe hiciory! Dziś skupię się na książkach dla starszaków. Co prawda, zacznę od dwóch takich, które i 2-latkom się mogą spodobać, ale im dalej w las, tym książki dla starszych dzieci (+5 i więcej).

„Czy mogę się przytulić?” E.McLaughlin, P.Dunbar

Książka, którą obowiązkowo czytam każdego wieczora na początek usypiania, przed czymś dłuższym. I nie narzekam, wręcz przeciwnie – to piękna, spokojna opowieść o tym, że na każdego z nas czeka szczęście, że każdy w końcu znajdzie przyjaciela, choćby raz za razem przeżywał rozczarowanie. Ta książka, mimo tak niewielu w sumie słów, opowiada o szerokiej gamie uczuć – potrzebie bliskości, przyjaźni, odrzuceniu, nadziei, tchórzostwu, i wreszcie – radości i szczęściu, bo finał jest bardzo pokrzepiający.

Książka została też bardzo pomysłowo wydana – czyta się ją od dwóch końców. Z jednej strony mamy historię jeżyka, a po przekręceniu książki do góry nogami – żółwia. Nie zdradzę chyba zbyt wiele, gdy napiszę, żę po środku nasi bohaterowie się spotykają.

Ta książka działa bardzo pozytywnie na moje dziecko – wycisza przed snem i pozostawia w takim miłym, spokojnym nastroju.

Wydawnictwo Mamania

Do kupienia tutaj: Czy mogę się przytulić?

„Małe sówki” M.Waddell, P.Benson

Przepiękna, nastrojowa książka dla dzieci właściwie w każdym wieku (choć trzeba mieć na uwadze normalne, niekartonowe strony). 3 małe sówki budzą się w środku nocy i odkrywają, że ich mamy nie ma. Prawdopodobnie wyruszyła na polowanie, jednak czas mija, a mama nie wraca… Maluchy zaczynają się niepokoić. Co zrobią? Wpadną w panikę, zaczną szukać mamy, a może spokojnie zaczekają? Każda sówka jest inna i każda na swój sposób radzi sobie z tą sytuacją. Gdy mama sowa wraca, jest zdziwiona całym zamieszaniem, przecież mówiła dzieciom, że wkrótce wróci, co potwierdzają maluchy.

Książka pomaga dzieciom oswoić się z tęsknotą za mamą w czasie gdy na przykład zostają pod opieką innej osoby. Niekoniecznie na noc, czasem nawet kilka godzin w ciągu dnia może być problemem. „Małe sówki” na pewno też przydadzą się przy oswajaniu malucha ze żłobkiem.

Przepiękne ilustracje! Gdyby dodać kartonowe strony i nieco mniejszy format – byłby ideał :)

Wydawnictwo Mamania

Do kupienia tutaj: Małe sówki

„O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci” M.Maruszczak, M.Filipina

Takiej książki nam brakowało! Rewelacyjna kartonówka, która wprowadza w temat płci i rozmnażania krok po kroku, bez nachalności, ale i bez tabu. We wprowadzeniu autorka radzi, aby nie uświadamiać dzieci „na zaś”, nie czytać książki od deski do deski, tylko odpowiadać na zadane pytania, posiłkując się wybranymi stronami książki. I takie podejście bardzo mi odpowiada.

Na początku poruszane są zagadnienia głównie związane z rozwojem dziecka w brzuchu mamy, a tematy mogące budzić większe skrępowanie, omówione są bardzo ogólnie. Dopiero później, stopniowo, treść staje się bardziej szczegółowa i konkretna, by na końcu dojść do takich pytań jak na przykład: „Którędy plemnik dostaje się do jajeczka?”, „Jak rodzi się dziecko?”, „Co to jest seks?” Odpowiedzi są konkretne, ale dostosowane do możliwości rozumienia kilkulatka, pełne szacunku i łagodności.

Świetna książka, bardzo polecam!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia tutaj: O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci

„Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata” A.Gwis

Od kilku tygodni ptaki są u nas na topie. Dużo rozmawiamy o różnych gatunkach, układamy zestaw Montessori Ptaki (tu o nim pisałam – KLIK), słuchamy ptasich odgłosów w aplikacji. W każdy weekend puszczamy też jakiś film przyrodniczy, ostatnio te o ptakach wzbudzają największe zainteresowanie.

Najnowsza książka Asi Gwis świetnie się wpasowała w ten ornitologiczny klimat ;) Przedstawione jest tu niesamowite bogactwo i różnorodność ptasiego świata – ptaki duże i małe, latające, pływające i nieloty, ptaki bajecznie kolorowe i szare. Wiele je różni, ale mają też wspólne cechy. Przyglądamy się różnym domkom, w których zamieszkują, porównujemy do siebie jaja, które składają, długo też zatrzymujemy się w części poświęconej ulubionym pingwinom.

Odkrywamy stopniowo też inne gatunki ptaków, zwykle jednego dnia przeglądamy 1-2 strony pełne przeróżnych ptaków, ciekawostek i wiedzy.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia tutaj: Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata

Kawa na podłodze, zestaw Montessori rozłożony, rozmawiamy o ptakach – od razu widać, że Helenka ma drzemkę ;)

„Jak to działa? Budowle” N.Kucharska

Trzecia książka z serii „Jak to działa?”, moim zdaniem najciekawsza! Recenzje poprzednich znajdziesz tutaj: Jak to działa? Zwierzęta i Jak to działa? Ciało człowieka. Tym razem pod lupę trafiły przeróżne budowle – budynki, mosty, pomniki, domy, wieże i tym podobne. Wraz z główną bohaterką Klarą wyruszamy na spotkanie architekturze. Przyjrzymy się jak od podstaw wygląda proces budowy domu, od projektu, przez działania na placu budowy, etapy budowy po wykończenie. Podejrzymy tradycyjne domy mieszkańców różnych zakątków Ziemi, zatrzymamy się dłużej na przekroju bloku mieszkalnego. Ta część książki najbardziej podoba się mojej 5-latce.

Do odkrycia pozostają nam jeszcze kolejne rozdziały – Moje miasto (zarys historyczny, różne typy miast, układ przykładowego miasta, w którym oczywiście mieszka główna bohaterka Klara i średniowieczna kamienica z Torunia) oraz Na wakacjach, skupiający się na najbardziej znanych budowlach z całego świata.

Na końcu jak zwykle w tej serii niezwykle inspirująca rzecz – przykładowe zawody związane z tematem. Tutaj znajdziemy opisy pracy architekta, konserwatora zabytków, urbanisty, pośrednika nieruchomości, projektanta wnętrz i budowniczego.

Świetna książka, świetna seria!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia tutaj: Jak to działa? Budowle

„Atlas miast Polski” A.Rudak

Po świetnym „Atlasie miast” (recenzja KLIK) nadszedł czas na polskie miasta. Mamy tu wszystkie miasta wojewódzkie, a także wiele mniejszych, takich jak Kazimierz Dolny, Zakopane, Malbork, czy Gniezno. Książka zachęca do odkrywania nowych miejsc i lepszego poznania tych, które często odwiedzamy.

Nie jest to ani przewodnik, ani klasyczny atlas. Na pierwszy plan wysuwają się świetne grafiki Anny Rudak ilustrujące najciekawsze miejsca warte odwiedzenia w każdym mieście. Obok najważniejszych zabytków znajdziemy legendy, ciekawostki i przeróżne atrakcje czekające na zwiedzających.

Atlas miast Polski jest dobrym punktem wyjścia przy planowaniu mniejszych i większych wycieczek z dziećmi. Zresztą już samo przeglądanie i odkrywanie kolejnych superciekawych zakątków Polski jest świetną przygodą i zabawą na długie godziny.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia tutaj: Atlas miast Polski

„Cały świat jest cudem” I.Gottlieb

A teraz coś dla starszych dzieci, a nawet nastolatków. „Cały świat jest cudem” to najciekawsza książka o nauce, jaką od dawna miałam w rękach. Podzielona jest na 3 części – nauki o życiu, nauki o Ziemi i nauki fizyczne, w których podejmowane są tematy z anatomii, genetyki, mikrobiologii, geofizyki, oceanografii, astronomii, chemii, fizyki i wielu innych. Nie jest to jednak żaden podręcznik, czy encyklopedia!

Autorka zebrała wiele niesamowicie ciekawych zagadnień, nad którymi rzadko się zastanawiamy, a jeśli już to… krótko, bo zwykle nie znamy odpowiedzi, a ich wyszukanie nie jest takie proste. Nie mówiąc już o zrozumieniu naukowego żargonu. Tu jest jednak inaczej. Pozornie zawiłe zagadnienia opisane są w bardzo przystępny sposób, tak, że książkę czyta się z wypiekami na policzkach i ciężko się od niej oderwać. Serio! (Póki co czytam tylko sobie, moje córki są jeszcze za małe, ale idę o zakład, że książka się nam przyda, gdy pójdą do szkoły).

O co chodzi w teorii strun? Jak konserwuje się żywność? Jak działa dobór naturalny? Co się dzieje z martwym wielorybem w oceanie? Czym są wirusy? Jakie zwierzęta zostały wysłane w kosmos? – to tylko mała próbka :)

Na koniec jeden minus – drukowane litery w opisach, znacznie lepiej czytałoby się klasyczną czcionkę.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia tutaj: Cały świat jest cudem

„Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie” Naukomiks J.Flood

Rekiny mają bardzo zły PR. Kojarzą się z bezlitosnymi maszynami do zabijania rodem z filmów z serii „Szczęki”. Przez ludzkie działania, często podszyte strachem i niewiedzą, wiele z nich zagrożonych jest wyginięciem. Biolog morski, specjalista od ochrony organizmów morskich i wielki pasjonat rekinów Joe Flood postanowił przybliżyć dzieciom te niesamowite stworzenia i rozwiać wiele mitów. Właśnie w tym celu napisał tę książkę, a w zasadzie naukowy komiks. Wierzę, że dzięki tej niecodziennej formie dotrze ona do szerszego grona młodych czytelników (i ich rodziców).

Komiks przybliża nam zachowania rekinów, pokazuje ich różnorodność, obala obiegowe opinie i filmowe wyobrażenia, udowadniając, że strach przed rekinami jest sztucznie wyolbrzymiony. Ważną część książki zajmuje kwestia ochrony tych stworzeń i pokazania jak ważna jest obecność rekinów w ekosystemie.

Bardzo polecam!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia tutaj: Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie

„321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” M.Masters, L.Perdieus

Kolejna w tym zestawieniu książka dla starszych dzieci, czyt. którą przejęłam i sama podczytuję w wolnych chwilach ;) 321 ciekawych zagadnień po 1-2 na stronę z bardzo szerokiego zakresu wiedzy o świecie. Mieliśmy w domu już kilka książek z różnymi ciekawostkami, ta mi się najbardziej podoba. Prosty, przystępny język, konkrety, dużo ciekawostek i jasno wyjaśnione złożone zagadnienia.

„321 superciekawych faktów” rozbudza chęć poznania świata, zrozumienia zjawisk w nim występujących, odkrycia kolejnych zagadnień. Opisom często towarzyszą zabawne rysunki, proste wykresy, szkice.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia tutaj: 321 superciekawych faktów

„Przygody Alicji w Krainie Czarów” L.Carroll, T.Jansson

Na koniec coś pięknego – najnowsze wydanie Alicji w Krainie Czarów! Co jakiś czas staram się uzupełniać naszą domową biblioteczkę o klasyki. W lipcu do naszych zbiorów dołączyło przepiękne wydanie Alicji w Krainie Czarów – w twardej oprawie, grubym, kremowym papierze z klasycznymi ilustracjami Tove Jansson (autorki i ilustratorki Muminków).

Niesamowita historia małej dziewczynki, zdarzenia z pogranicza snu i jawy, przedziwne postacie – Kapelusznik, biały królik z zegarkiem, pan Gąsienica, Kot z Cheshire. Przyznam, że ta opowieść zawsze budziła we mnie pewien niepokój, gdy słuchałam jej (lub oglądałam) jako dziecko. Po ponownym przeczytaniu Alicji, całkiem niedawno, już wiem, dlaczego – pod tą bajkową historyjką kryje się coś więcej, jakby druga opowieść, skierowana już do dorosłego odbiorcy.

O tym też we wstępie pisze tłumacz – Maciej Słomczyński: „(…) jest to nie tylko wspaniała bajka dla dzieci, ale także arcydzieło zapisu ludzkiej podświadomości. Jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych”. Naprawdę warto mieć tę klasyczną książkę w domu – nie tylko dla swoich dzieci, ale i dla siebie. A lepszego wydania nie znajdziecie!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia tutaj: Przygody Alicji w Krainie Czarów


Mogą Ci się spodobać