BIBLIOTECZKA

Książki dla dzieci – ostatnie polecajki przed Świętami!

To już ostatnie polecenia książek dla dzieci przed Świętami, czas na małą przerwę :) Tym razem skupiłam się na książkach dla przedszkolaków i starszaków. W sumie aż 16 nowości!

Jeśli szukasz czegoś w świątecznym klimacie, sprawdź tutaj:

Świąteczne książki dla dzieci – 10 super nowości!

A tutaj polecałam książki kartonowe dla maluchów i młodszych przedszkolaków:

7 fantastycznych kartonówek dla dzieci. Wow!

16 książek dla dzieci na zimę – nowe polecajki!

1. Nowe opowieści z Doliny Muminków

Na podstawie opowiadań Tove Jansson

W nowej książce inspirowanej opowiadaniami Tove Jansson znalazły się 4 opowieści ze świata Muminków:

 • Morska wyprawa Muminka
 • Muminek i pierwszy śnieg
 • Muminek i ostatni smok
 • Topik i Topcia przybywają do Doliny Muminków

Książka zawiera zarówno oryginalne czarno-białe ilustracje, jak i nowsze, kolorowe. Całość jest bardzo spójna i dopracowana w każdym detalu. Dziecko stopniowo poznaje najważniejszych mieszkańców Doliny Muminków i strona po stronie zanurza się w ich wyjątkowy świat i emocjonujące przygody. Książka napisana jest przystępnym językiem, akcja jest dynamiczna i ciekawa. Super na prezent i do czytania na dobranoc!

To jest druga książka z tej serii, o pierwszej pisałam TUTAJ. Jednak nie trzeba ich czytać po kolei.

Dla dzieci 3+

Na podstawie opowiadań Tove Jansson, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: Nowe opowieści z Doliny Muminków

2. Julka i Szpulka. Wróbel, który ćwierkał za dużo

Interaktywna książka detektywistyczna dla dzieci

Trzecia część rewelacyjnej serii książek dla przedszkolaków Julka i Szpulka (można je czytać niezależnie od siebie). Tytułowa Julka to kilkuletnia dziewczynka, a Szpulka to… kłębek nerwów, który pomaga jej nazwać i zrozumieć emocje w trudnych sytuacjach. Razem starają się rozwikłać różne zagadki, wcielając się w role detektywów, odkrywając tropy i przesłuchując świadków.

Co znaczy, że ta książka jest interaktywna? Gdy przychodzi czas na przesłuchanie świadków, możemy zadecydować, w jakiej kolejności Julka będzie z nimi rozmawiała, przechodząc na odpowiednie strony. Ponadto znajdują się tu różne dodatkowe pytania i karta przesłuchań, na której możemy wraz z dzieckiem zaznaczać odpowiednie rubryki. Ostatnie strony to też ciekawe zadania do wykonania oraz cztery ilustracje do wycięcia i złożenia w duży obrazek.

Dla dzieci 4+

M. Strzałkowska, D. Włodarski, self publishing

Dostępna tutaj: seria Julka i Szpulka

3. Basia daje radę!

„Basia daje radę!” to zbiór czterech opowiadań o Basi, w których staje ona przed trudnym wyzwaniem i musi się z nim uporać, co nie jest łatwe pod kątem emocjonalnym. Opowiadania te zostały wydane wcześniej w ramach osobnych książeczek. Są to:

 • Basia i nowy braciszek
 • Basia i Mama w pracy
 • Basia i remont
 • Basia i chorowanie

Jak Basia zareaguje na pojawienie się maluszka w domu? Co zrobi, gdy zamieszanie z remontem mieszkania osiągnie apogeum? Czy zaakceptuje fakt, że mama wraca do pracy? I jak poradzi sobie z trudnym pobytem w szpitalu? Czy zawsze trzeba być dzielnym i czym właściwie ta dzielność jest? Bardzo lubimy wszystkie te opowiadania. Polecam!

Dla dzieci 3+

Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids

Książka dostępna tylko w Empiku: Basia daje radę!

4. Jano i Wito w sklepie

Codzienne sprawy

Jano i Wito wybierają się z tatą do sklepu. Wspólnie przygotowują listę zakupów, uczą się, jak należy zachowywać się na parkingu przed sklepem i w sklepie, dlaczego nie wolno wchodzić do sklepowego wózka i dotykać gołymi rękami pieczywa. Jano przeżywa chwilę strachu, gdy orientuje się, że tata i Wito zniknęli mu z pola widzenia, jednak na szczęście wie, co robić w takiej sytuacji. Przy okazji dzieci dowiedzą się, dlaczego warto jeść sezonowe owoce i warzywa (i co oznacza ten termin) oraz jakie jajka najlepiej kupować :)

Bardzo fajna książeczka, z która przygotujemy malucha do wizyty w sklepie.

Dla dzieci 3+

W. Wołoszyn, P. Liput, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Jano i Wito w sklepie

5. Wesoły Ryjek i dziadek

Opowiadania o Wesołym Ryjku towarzyszą nam już od kilku dobrych lat i wciąż z uśmiechem witamy każdy nowy tom. Małe-wielkie przygody Ryjka i jego bliskich przepełnione są pozytywnymi wibracjami, spokojem i radością z odkrywania świata. Opowiadania wprawiają w dobry humor, łagodzą smutki, wyciszają i zapewniają dobre sny :)

W najnowszej części autor skupia się na relacji Wesołego Ryjka z dziadkiem, który właśnie przeszedł na emeryturę i może poświęcić mu więcej czasu. Wspólnie wybiorą się więc na górską wyprawę, do lasu, pobawią w zagadki i memory, a nawet przeniosą do czasów, gdy dziadek był jeszcze mały. Z dziadkiem zawsze jest fajnie!

Dla dzieci 4+

W. Widłak, A. Żelewska, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Wesoły Ryjek i dziadek

6. Najlepszy tata na świecie

Przepiękna, wzruszająca książka, dla każdego taty i jego dziecka. Narodziny dziecka to niesamowite zdarzenie, które zmienia… wszystko. W tej książce możemy zajrzeć wgłąb duszy młodego tatusia, zobaczyć jakie emocje i uczucia mu towarzyszyły podczas odkrywania i poznawania małego człowieka. Pojawienie się dziecka to przecież niesamowita przygoda! A w zasadzie jej początek ;)

Szczerze, z humorem, pięknie napisane i zilustrowane początki tacierzyństwa i wyjątkowej relacji tata-dziecko.

Dla dzieci 3+ i dla tatusiów :)

N. H’Limi, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Najlepszy tata na świecie

7. Zeszyty z zadaniami Bluey

Jeśli macie w domu małych fanów bajki Bluey, to ten punkt na pewno Wam się spodoba – 3 zeszyty z zadaniami Bluey:

 • „Bluey. Ale zabawa” – to wesoła kolorowanka z 64 stronami. Obrazki do kolorowania przedstawiają ulubionych bohaterów z bajki i ich pomysłowe zabawy. Niektóre są bardziej szczegółowe, inne mniej, zobaczcie na fotkach poniżej.
 • „Bluey. Oto Bluey!” – zeszyt z zadaniami i naklejkami dla dzieci w wieku przedszkolnym, w tym: labirynty, wyszukiwanki, różnice, naklejanie naklejek i sporo ciekawostek ze świata Bluey i Bingo
 • „Bluey. Naklejamy!” – to książka z wielorazowymi naklejkami do przyklejania w odpowiednich sceneriach. To wciągająca, kreatywna zabawa. Polecam!

Dla dzieci 3+

Wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: seria Bluey – zeszyty z zadaniami i inne

8. Kati. Kocia opiekunka – komiks

A teraz hit dla młodszych nastolatek! „Kati. Kocia opiekunka” to dynamiczny komiks o pewnej nastolatce, która podejmuje się wakacyjnej opieki nad kotami. Wie, że nie będzie to łatwe, bo kotów jest aż 217 i są niesamowicie inteligentne i uzdolnione. Nie spodziewa się jednak, ze to zadanie będzie aż tak trudne i stanie się początkiem wielkiej przygody.

Zwariowany komiks, pełen poczucia humoru i… kotów! Z tego co miałam okazję zaobserwować, trudno się od niego oderwać ;)

Dla dzieci 10+

C. AF Venable, S. Yue, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Kati. Kocia opiekunka

9. Operacja Kociołek czarownicy

Halloweenowa Operacja u nas z małym poślizgiem, bo umknęła mi wcześniej… Ale przecież nie będę czekać do następnego roku, żeby ją pokazać, zwłaszcza że to bardzo fajna część :) Z jaką zagadką zmierzą się tym razem nasi młodzi detektywi? Otóż muszą odkryć, dlaczego ktoś się włamał do kociołka, do którego zbierano pieniądze, choć wydaje się, że niczego nie ukradł? A może jednak coś zniknęło? Kociołek stoi przed teatrem, w którym ma się odbyć miejska impreza halloweenowa, czy to może być przypadek?

Wartka akcja, dużo zagadek do rozwiązania i tropów do zbadania. Kolejna udana część!

Dla dzieci 6+

J.L. Horst, H.J. Sandnes, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Operacja Kociołek czarownicy

10. Szekspir to nie dramat!

Opowieści dla młodych

Książka, której mi brakowało w biblioteczce, choć… wcale o tym nie wiedziałam! ;) No bo czy wpadłybyście na pomysł książki z opowiadaniami na podstawie dzieł Szekspira? W formie przystępnej już dla dzieci 8-9 letnich? Dla mnie to rewelacyjny pomysł! A i wykonanie bardzo dobre – opowiadania czyta się naprawdę świetnie, są przystępne, ale mają zachowany klimat epoki. Do tego piękne grafiki i bardzo staranne wydanie.

Na zdjęciu poniżej znajdziecie spis wszystkich opowieści, które powstały na postawie sztuk Szekspira, ale od razu Wam powiem, ze nie zabrakło tu takich klasyków jak: „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet”, „Sen nocy letniej”, „Kupiec wenecki”, „Otello” i inne.

Dla dzieci 8+

S. Newman, K. Le, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Szekspir to nie dramat!

11. Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko

Klimatyczne baśnie i opowieści o dzielnych dziewczynach, które wzięły los we własne ręce, nie czekając na ratunek z rąk przystojnego księcia. Nieustraszone rycerki, wojowniczki, dzielne i dumne dziewczyny, które znają swoją wartość i potrafią zawalczyć o siebie. W tej pięknie wydanej książce znajdziecie aż 15 mądrych baśni z morałem dla dziewczynek i nie tylko.

Myślę, że warto je czytać wszystkim dzieciom, aby przełamywać utarte schematy i stereotypy. Są idealne do czytania na dobranoc, kiedy mamy jeszcze chwilę, żeby porozmawiać z dzieckiem o przeczytanej baśni.

Dla dzieci 8+

A. Ganeri, K. Le, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko

12. Seria niefortunnych zdarzeń: Wredna wioska i Szkodliwy szpital

Na nic tak nie czeka moje dziecko, jak na kolejny tom z serii Seria niefortunnych zdarzeń! Czytamy razem i za każdym razem słyszę: „Jeszcze jeden rozdział, proooszę!” Na szczęście w całej serii jest sporo tomów, bo aż trzynaście (a każdy tom podzielony jest na 13 rozdziałów – przypadek? Nie sądzę!). My właśnie jesteśmy po lekturze siódmego i ósmego i cóż, trzymają poziom, zdecydowanie :) Wioletkę, Klausa i Słoneczko wciąż spotykają różne dziwne i niepokojące przygody – tym razem w miejscowości WZS oraz w Szpitalu Schnitzel, gdzie trafiają jako wolontariusze.

Wartka, dynamiczna akcja, czarny humor i niesamowity klimat – jeśli jeszcze nie znacie tej serii, to koniecznie przeczytajcie pierwszy tom!

Dla dzieci 8+

L. Snicket, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: Seria niefortunnych zdarzeń

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

  Zostaw komentarz