BIBLIOTECZKA POLECANE

17 książek dla dzieci na prezent – szybkie polecajki!

Jaka książka na prezent dla dziecka? Wyjątkowa! Dziś mam dla Was 17 świetnych książek dla dzieci – piękne, wartościowe i superfajne nowości, które ucieszą nasze dzieci :)

Przy każdej książce dopisałam sugerowany wiek dziecka, żeby łatwiej Wam było dokonać wyboru. Jak zawsze znajdziecie też sporo zdjęć ze środka książek. Wiem, że to ważne!

1. Księga dinozaurów

10 prehistorycznych zwierząt, które biją wszelkie rekordy

Na początek pewniak dla małych fanów dinozaurów. Księga dinozaurów zaskoczy nawet te dzieci, które o prehistorycznych gadach wiedzą prawie wszystko! Nie jest to bowiem encyklopedyczny zbiór, a wnikliwe spojrzenie na 10 dinozaurów, które są zupełnie wyjątkowe pod pewnymi względami.

Przyjrzymy się zatem kentrozaurowi, który miał najbardziej kolczasty ogon, a także się… rumienił, aby przyciągnąć partnerkę. Poznamy też lepiej dinozaura, który miał największy brzuch, zajadał się sosnowymi igłami, a odcisk jego stopy mierzył około 1,5 metra. Jaki gad miał najmniej zębów, który był najszybszym pływakiem, a jaki mógł się poszczycić najtwardszym pancerzem? Tego wszystkiego (i wiele więcej) dowiemy się z tej świetnej książki.

Okładka świeci w ciemności!

Dla kogo? Dla dzieci 5+ (spodoba się też starszym fanom dinozaurów)

G. Balkan, S. Brewster, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Księga dinozaurów

2. Mocarne maszyny

A teraz coś w sam raz dla młodych pasjonatów i pasjonatek wielkich pojazdów budowlanych i nie tylko! Co ułatwia pracę na budowie, w polu, w lesie, czy na drodze? Jak działa kombajn? Jak zbudowana jest koparka? Każda maszyna pokazana jest niezwykle szczegółowo zarówno pod kątem jej budowy (co do śrubki!), jak i funkcji, które pełni.

Na ikonografikach znajdziemy też pytania do dzieci na spostrzegawczość i wyszukiwanie detali. Świetnie dopracowana książka.

Dla kogo? Dla dzieci 3+ (ale i starszych)

L. Halsnes, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Mocarne maszyny

3. W stronę morza

Przepiękna historia o przyjaźni i wrażliwości na innych. Tim jest małym chłopcem, który czuje się bardzo samotny, niedostrzegany przez inne dzieci w szkole. Pewnego dnia jednak sam dostrzega coś, czego nie widzi nikt inny – ogromnego wieloryba Sama, który utknął i nie mógł wrócić do morza. Zostają przyjaciółmi. Tim całą noc zastanawia się jak pomóc Samowi. Czy uda mu się zrealizować sprytny plan? I czy wieloryb również nie zostawi chłopca w potrzebie?

Wartościowe przesłanie i bardzo ładne ilustracje, książka super na prezent.

Dla kogo? Dla dzieci 4+

C. Atkinson, wydawnictwo CzytaListek

Dostępna tutaj: W stronę morza

4. Skandynawia i Finlandia. Kocie ścieżki

Cudowna książka! Już druga, po Japonii, książka z tej serii w naszej kolekcji. Oczywiście można je czytać zupełnie niezależnie od siebie. Kocie ścieżki to wyjątkowy przewodnik po kulturze i zakątkach danego kraju. Tym razem wraz z kotką Lumikki (po fińscu „Śnieżka”) odwiedzimy najciekawsze miejsca w krajach skandynawskich i Finlandii.

Dowiemy się mnóstwa ciekawych i ważnych rzeczy o historii tych regionów, dawnych wierzeniach, aktualnych zwyczajach, zwierzętach, potrawach. Odwiedzimy Świętego Mikołaja w Laponii, poznamy podstawy mitologii skandynawskiej.

Świetnie napisana książka i piękne ilustracje. Perełka.

Dla kogo? Dla dzieci 7+

J. Jaworska, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Skandynawia i Finlandia. Kocie ścieżki

5. Jak zostać szpiegiem. Podręcznik tajnego agenta

Bardzo fajna książka z serii „Chcę wiedzieć więcej!”. Wszystko o tajnych agentach – jak zostać szpiegiem, stworzyć fałszywą tożsamość, rozszyfrować wiadomość i spakować się na misję. Praktyczne wskazówki przeplatane są ciekawymi opowieściami o wybitnych szpiegach, szyfrach i metodach infiltracji. Super połączenie zabawy i wiedzy.

Książka jest ciekawie zilustrowana i naprawdę trudno się od niej oderwać.

Dla kogo? Dla dzieci 6+

D. Nesquens, Oyemathias, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Jak zostać szpiegiem. Podręcznik tajnego agenta

6. Biblioteka Astrid

Przepiękna książka wspaniałego duetu Martin Widmark i Emilia Dziubak. Główną bohaterką jest mała dziewczynka imieniem Astrid, która kocha książki i pragnie tą miłością zarazić swojego kota. Wędrują razem po świecie i czytają najpiękniejsze i najciekawsze książki z różnych krajów. Kot jednak wszystkie lektury kwituje słówkiem „Tja”. (Może dlatego tak właśnie ma na imię?)

Astrid jednak się nie poddaje i wpada na świetny pomysł, żeby samodzielnie napisać wyjątkową książkę dla swojego przyjaciela. O czym ona będzie? Czy Tja spodoba się prezent?

Dla kogo? Dla dzieci 5+

M. Widmark, E. Dziubak, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Biblioteka Astrid

7. Książeczka pełna radości. 365 sposobów na miły dzień

„Książeczka” to małe niedopowiedzenie – to prawdziwa księga! 365 stron wypełnionych inspiracjami na fajne aktywności dla dzieci i nie tylko. Każdy strona to kolejny dzień w roku z nowym pomysłem, który zachęca do odkrywania prostych przyjemności, pomagania innym, uważności. Bardzo podoba mi się, że aktywności są często związane z porami roku i świętami okolicznościowymi, jak na przykład Światowy Dzień Ziemi, Międzynarodowy Dzień Języka Migowego, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Plus za tasiemkę do zaznaczania aktualnego dnia, klasyczne ilustracje i dobrej jakości papier. Książka idealna na prezent dla dzieci w różnym wieku.

Dla kogo? Dla dzieci 4+

J. Ruelos Diaz, A. Draws, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Książeczka pełna radości

Książki dla dzieci na prezent – kolejne propozycje

8. seria Czytaj i baw się: Dzień na farmie i Zwiedzamy miasto

Bardzo fajne książeczki-zabawki dla maluchów. Kartonowe strony, filcowe, miękkie brzegi okładki i wisienka na torcie – pojazd na sznureczku, który dziecko może wyjąć i włożyć w środku książki. Strony mają wycięcia w środku, więc można je przekręcać, pomimo stojącego autka pośrodku. Super jest to pomyślane :)

Do tego kolorowe ilustracje, pytania do dziecka, ciekawostki, szczypta wiedzy – dla maluszków naprawdę super pomysł na prezent!

Dla kogo? Dla dzieci 1+

Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: seria Czytaj i baw się

9. Duży Wilk i Mały Wilk i listek, który nie chciał spaść

Mały Wilk bardzo chce dostać listek, który rośnie wysoko na drzewie. Duży Wilk prosi go o cierpliwość, w końcu przecież liść sam spadnie. Jednak czas mija, pory roku się zmieniają, podobnie jak kolor listka, jednak ten nie spada. Gdy nastaje zima Duży Wilk postanawia w końcu spełnić marzenie Małego Wilka, wchodzi na drzewo, wspina się coraz wyżej… jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Ciepła i mądra opowieść o przyjaźni (a może miłości rodzicielskiej?), cierpliwości i odwadze.

Dla kogo? Dla dzieci 4+

N. Brun-Cosme, O. Tallec, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Duży Wilk i Mały Wilk i listek, który nie chciał spaść

10. Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków

Książka wypełniona po brzegi przeróżnymi praktycznymi poradami, wskazówkami, DIY i pomysłami na to, jak ciekawie spędzić czas w domu i poza nim. Jest tu naprawdę mnóstwo świetnych inspiracji! Jak zaszyfrować wiadomość alfabetem Morse’a? Co zrobić, gdy ugryzie nas pszczoła? I jak odróżnić ją od osy? Co to jest nawrót kapilarny i jak mierzyć puls? Jak zrobić silnik elektryczny? Jak wyhodować pietruszkę i szczypiorek w domu? Jak przyszyć guzik? I wiele, WIELE innych.

Rewelacyjna książka dla młodych odkrywców i super pomysł na prezent.

Dla kogo? Dla dzieci 6+

J. Dżbik-Kluge, J. Sowizdraniuk, T. Samojlik, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków

11. Jano i Wito. Dźwiękotwór

Super pomysłowa książka do nauki poprawnej wymowy. Każda strona to kolejna litera alfabetu i przypisane do niej ćwiczenie wraz ze wskazówkami, jak poprawnie wymówić daną głoskę. I oczywiście wycięcie, które sprawia, że praca z książką staje się świetną zabawą. Dziecko może włożyć głowę w otwór i szczekać jak pies HAU, HAU, syczeć jak wąż SSSS, udawać pociąg CZU-CZU-CZU-CZU, beczeć jak owca BEEE, BEEE i tak dalej :)

Przyjemne z pożytecznym. Książka ma cienkie strony.

Dla kogo? Dla dzieci 3+

W. Wołoszyn, P. Liput, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Jano i Wito. Dźwiękotwór

12. Poznajemy balet. Opowieść muzyczna

Rewelacyjna książka o balecie i muzyce. Na każdej stronie znajduje się nutka – po jej naciśnięciu usłyszymy fragment utworu, do którego tańczą tancerze baletowi. Jakość dźwięku jest naprawdę bardzo dobra, a żeby włączyć tę funkcję, należy przełączyć prztyczek na tylnej okładce.

W książce znajdziemy opisy i ciekawostki z najważniejszych spektakli baletowych, takich jak Sen nocy letniej, Dziadek do orzechów, Jezioro Łabędzie, Cztery pory roku, Don Kichot. Poza tym jest tu wiele informacji o samym balecie, jego historii, rodzajach tańców. Mega fajne! Na końcu możemy posłuchać jak brzmią najczęściej wykorzystywane instrumenty muzyczne w balecie.

Dla kogo? Dla dzieci 5+

G. Hsu, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Poznajemy balet. Opowieść muzyczna

13. Nieustraszeni i poszukiwania na targu

Najnowsza część serii Szkoła Emocji Nieustraszeni – bardzo udanego cyklu o tym, jak radzić sobie z różnymi emocjami i uczuciami. Książki można czytać na wyrywki i już na okładce mamy napisane jakiego zagadnienia dotyczy dana część. Motywem przewodnim tym razem jest pielęgnowanie radości i optymizmu.

Alicja i Tadzio wraz z pieskiem Rockym wyruszą na wyprawę w celu treningu odnajdywania i tworzenia szczęśliwych chwil. Nauczą się, że radość można czerpać ze zwykłych, codziennych chwil, wystarczy dowiedzieć się, co sprawia nam przyjemność i stworzyć… menu radości :)

Więcej o tej serii napisałam TUTAJ.

Dla kogo? Dla dzieci 4+

E. Punset, R. Bonilla, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: seria Szkoła Emocji Nieustraszeni

14. Tajemnica hotelu Grandspejszyn

Książka pełna magii, ciepła i przygód do czytania na dobranoc, jako gwarancja dobrych snów :) Hotel Grandspejszym to wyjątkowe miejsce, w którym mieszkają nietuzinkowe postaci. Jest odkrywczyni i majsterkowiczka Mo, która wiąże uszy na supeł, jej siostra tancerka Ajmi, malutki kot Dżersi, znerwicowany pan Libling. I nikomu niespieszno do wyprowadzki. Dni mijają spokojnie i beztrosko. Do czasu, gdy w hotelu zjawia się nagle astronom Pan Miś i ogłasza, że całej okolicy grozi katastrofa. I co teraz? Zwierzątka będą musiały współpracować, żeby ocalić hotel. A przy tym przeżyją nie lada przygodę.

Bardzo podobała nam się ta klimatyczna opowieść i urocze ilustracje.

Dla kogo? Dla dzieci 6+

A. Mietelska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Tajemnica hotelu Grandspejszyn

15. Seria niefortunnych zdarzeń

Pierwsze dwa tomy jednej z najbardziej przewrotnych serii książkowych za nami! Wioletka, Klaus i Słoneczko to trójka rodzeństwa, które nagle traci rodziców i trafia pod opiekę dalekiego krewnego. Ten zaś robi wszystko, żeby się ich pozbyć i zagarnąć rodzinny majątek. Rodzeństwo prześladuje także pech i wszelkie możliwe nieprzyjemne zdarzenia. Jak sobie z nimi poradzą?

Wartka akcja, przygody, lekka groza opowieści – polecam dla starszych dzieci, które lubią takie klimaty :) My bawiliśmy się świetnie przy lekturze!

Nowe, bardzo ładne wydanie, przy okazji serialu na Netflixie. Oczywiście polecam najpierw przeczytać książki, jak w przypadku prawie każdej ekranizacji.

Dla kogo? Dla dzieci 8+

L. Snicket, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: Seria niefortunnych zdarzeń

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

  • Reply
    Aneta
    5 grudnia 2022 at 09:39

    Książka mocarne maszyny bardzo mnie zaciekawiła – mój syn uwielbia rozmawiać o różnych konstrukcjach różnych aut i wypytuje mnie o różne szczegóły gdzie często nie potrafią tego wytłumaczyć. No tak mama słabo zna się na pojazdach ;)

Zostaw komentarz