BIBLIOTECZKA KSIĄŻKI O EMOCJACH POLECANE

Książki dla dzieci do pogadania o ważnych sprawach. 8 nowości

Dziś mam dla Was wyjątkowe książki, z których każda może być początkiem super rozmowy na ważny temat. Odwaga, złość, rodzina, dojrzewanie, ekologia – to tylko kilka przykładów, we wpisie znajdziesz wiele więcej, bo do zestawienia wybrałam aż 8 super nowości.

Zatem, zaczynajmy!

Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach

Czwarta i ostatnia część bestsellerowej serii książek Grzegorza Kasdepke o emocjach i uczuciach. Uwaga, jeśli masz zbiorcze wydanie („Wielka księga uczuć”) – możesz śmiało przejść do następnej książki z zestawiania. To jest po prostu nowe wydanie. Chyba że masz ochotę podmienić książki, tak jak ja ;) Bo nowe wydanie to bardziej poręczny i większy format i zupełnie nowe ilustracje (na plus).

Pani Miłka postanawia stworzyć ze swojej grupy przedszkolaków drużynę piłkarską. Oj, będzie się działo! W tej części zajmiemy się takimi tematami jak współczucie, sprawiedliwość i poczucie niesprawiedliwości, szacunek, wytrwałość, odwaga i uczciwość.

Na końcu każdego opowiadania znajdują się pytania pomocnicze oraz praktyczne rady dla dzieci i dorosłych. Bardzo polecam!

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 4+

G. Kasdepke, P. Daniluk, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_6524-scaled.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_6525-scaled.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_6526-scaled.jpg

Jano i Wito uczą mówić SZ. Grosz na szczęście

Najnowsza część bardzo fajnej logopedycznej serii książek dla dzieci. Tym razem poćwiczymy wymowę głoski SZ. Tutaj ćwiczenia splatają się z zabawą, bo zadaniem dziecka jest zastępowanie obrazków odpowiednimi słowami (oczywiście każde z głoską „sz”).

Przy okazji w książce poruszony jest ważny temat – adaptacja w przedszkolu. Wito pierwszy raz idzie do przedszkola, trochę się denerwuje, poznaje nową panią, dzieci, przedszkolne zwyczaje, zasady i zabawy.

Na końcu książki czekają na nas pomocne wskazówki logopedyczne.

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 4+

W. Wołoczyn, P. Liput, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Jano i Wito uczą mówić SZ. Grosz na szczęście

Dojrzewanie. Dziewczyny i Chłopaki

Bardzo fajne książki o dojrzewaniu dla dziewczyn i chłopców. To praktyczne przewodniki o tym, jak krok po kroku zmieniają się nasze ciała, jakie procesy w nich zachodzą i jak hormony działają na nasze myślenie i postrzeganie samych siebie i innych. Napisane są z dużym wyczuciem, bez tabu, ale delikatnie.

Część tematów zostało poruszonych w obu książkach, m.in. czym jest dojrzewanie, jak wpływa na mózg, wypryski i skóra, oczy i zęby, zapach ciała i higiena osobista, miłość i związki, seks, postrzeganie własnego ciała, cyperprzemoc, dręczenie i presja rówieśnicza, życie w szkole, równouprawnienie, depresja. Tematy ściśle powiązane z płcią zostały poruszone w odpowiednich tomach, np. w wersji dla dziewczyn mamy rozdziały poświęcone menstruacji i piersiom.

Dla kogo? Dla nastolatków u progu dojrzewania

L. Cox, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępne tutaj:

Dojrzewanie. Dziewczyny

Dojrzewanie. Chłopaki

Dziewczyny:

Chłopaki:

Lisy nie kłamią

Świetna książka dla starszych dzieci, w której humor przeplata się z metaforą, a zabawne rozmowy i perypetie zwierząt, które utknęły na lotnisku służą do przekazania ważnych prawd o życiu i relacjach w społeczeństwie. Krzywdzące stereotypy, trudna kwestia zaufania drugiej osobie, kłamstwo i prawdomówność – to tylko kilka tematów, na które możemy porozmawiać z dzieckiem przy okazji wspólnej lektury książki „Lisy nie kłamią”. Nie ma tu czarno-białych schematów i nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

Książka napisana jest żywym językiem, pełna humoru i dynamicznej akcji. Bardzo polecam! To już nasza trzecia książka tego autora, pozostałe też nam się bardzo podobały (Ostatnia owca i O ósmej na arce).

Dla kogo? Dla dzieci w wieku 7+

U. Hub, H. Drewelow, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Lisy nie kłamią

Wspomnienia z planety Ziemia. W tunelach

Nowa seria książek autorki uwielbianych opowieści dla przedszkolaków o Kuku (np. „Kuku i historia Pępka”). „Wspomnienia z planety Ziemia” są skierowane do znacznie starszych dzieci – książka ma prawie 200 stron i nie zawiera ilustracji. Głównym bohaterem jest 11-letni Wojtek, który mieszka na planecie, która umarła. W roku 2103 życie na Ziemi toczy się pod powierzchnią, w tunelach, a ludzie przemieszczają się ubrani w szczelne kombinezony i maski, a wszystko przez katastrofę ekologiczną.

Marzeniem chłopca jest wyjść na dwór, pobawić się na placu zabaw i po prostu odetchnąć świeżym powietrzu. Niestety, na Ziemi jest to niemożliwe. Naukowcy, w tym rodzice Wojtka, starają się odkryć nową planetę, która nadawałaby się do zamieszkania przez ludzi. Pewnego dnia okazuje się, że taka planeta istnieje, tylko dlaczego rodzice chłopca tak dziwnie się zachowują?

Żywy język, dynamiczna akcja i krótkie rozdziały sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Czekamy na kolejne tomy!

M. Kamińska, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Wspomnienia z planety Ziemia. W tunelach

Zeszyty aktywnościowe z serii Akceptuję, co czuję: Moja rodzina i Złość – jak sobie z nią poradzić

Bardzo lubimy serię zeszytów aktywnościowych „Akceptuję, co czuję”. Są naprawdę świetnie przemyślane, różnorodne i ciekawe. Zawierają dużo konkretnej wiedzy, a praktyczne ćwiczenia pomagają ją przyswoić i wprowadzić w życie. Każda książka to ponad 100 stron zadań, przydadzą się też proste akcesoria takie jak klej, nożyczki, taśma klejąca, kredki i pisaki.

W części „Złość – jak sobie z nią poradzić” weźmiemy pod lupę jedną z najważniejszych emocji, dowiemy się skąd się bierze złość, jak ją wyrazić bez agresji, jak się uspokoić. „Moja rodzina” skupia się na tym, jak czuć się dobrze w rodzicie, jak zrozumieć i wzmacniać więzi, które nas łączą, jak radzić sobie z kłótniami i wyrażać swoje emocje i potrzeby.

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 7+

Wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Akceptuję, co czuję. Moja rodzina

Akceptuję, co czuję. Złość – jak sobie z nią poradzić


Mogą Ci się spodobać