KSIĄŻKI DLA BYSTRZAKÓW POLECANE

7 genialnych książek dla małych bystrzaków #10

Hej, hej! Dziś kolejny wpis z cyklu Książki dla bystrzaków, w którym polecam mega fajne, wartościowe książki popularnonaukowe dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Wiem, że go lubicie!

 Jak rozbudzić w dziecku ciekawość świata?

Tym razem zajmiemy się tematami:

  • woda
  • psy i koty
  • mity i nauka
  • dawne cywilizacje
  • ekstremalne miejsca na świecie
  • technologia

Poprzednie wpisy z tej serii znajdziecie tutaj:

Książki dla bystrzaków – cały cykl

1. Wielka księga wody

Od kropli wody po niszczycielskie tsunami

Fantastyczna książka, która wciąga od pierwszej strony. To prawdziwe kompendium wiedzy i ciekawostek o wodzie – znajdziemy tu bardzo szeroki przekrój tematów. Czym jest woda? Jak powstaje woda gruntowa i jak ją znaleźć? Jakie ma znaczenie dla klimatu? Jak pojawia się burza? Dlaczego trzeba pić wodę? I jak trafia do naszego domu? Przyjrzymy się morzom, oceanom i rzekom, zajrzymy do oazy, sprawdzimy jak działają zapory wodne i dowiemy się więcej o katastrofach naturalnych związanych z wodą – tsunami i powodziami.

Przystępny język, super ciekawostki i zabawne ilustracje + mnóóóóóstwo wiedzy. Tę książkę nie tylko świetnie się czyta, ale też już teraz przydaje nam się w rozwinięciu tematów szkolnych, dodatkowych projektach i jestem pewna, że często będziemy do niej zaglądać w kolejnych latach. Bardzo polecam!

Dla kogo? Dla dzieci 7+

S. Garre, M. Huysmans, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Wielka księga wody

2. Dlaczego psy się obwąchują?

A teraz coś dla fanów czworonogów! Bardzo fajna książka o psach – zaskakujące fakty i super ciekawostki o psich zwyczajach, rasach, przyzwyczajeniach i sztuczkach :) Dlaczego psy obwąchują sobie pupy? Jak polują psy myśliwskie? Dlaczego psy udają martwe? Czy pies może… surfuwać? Dlaczego psy uganiają się za kotami? Jakie prace mogą wykonywać? Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy, poznamy psy z mitologii, a nawet sprawdzimy, co robią psy, gdy inni domownicy wychodzą z domu :)

Dla dzieci 5+

N. Crumpton, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Dlaczego psy się obwąchują?

3. Dlaczego koty miauczą?

Było już o psach, więc pora na koty :) Mam w domu dwie wielkie fanki kotów i dużo czytamy na ten temat, więc myślałam, że już nic nas nie zaskoczy – a jednak! W książce znajdziemy dużo ciekawostek i faktów, podanych w bardzo przystępnej formie. Dlaczego koty mają mokre noski? Od jak dawna ludzie trzymają koty? Dlaczego koty miauczą i lubią drapać różne przedmioty? Po co przynoszą nam martwe zwierzęta? Dowiemy się jak dbać o zdrowie naszych pupili, sprawdzimy miejsce kotów w mitologii i różnych kulturach, poznamy sławne, bohaterskie koty.

Dla dzieci 5+

N. Crumpton, wydawnictwo Media Rodzina

Dostępna tutaj: Dlaczego koty miauczą?

4. Co jest w środku?

Niezwykłe wnętrza zwykłych rzeczy

Fascynująca książka, pokazująca jak wyglądają świetnie nam znane przedmioty… od środka. Co znajdziemy wewnątrz piłeczki golfowej? Jak działa automat z przekąskami? Jak skonstruowany jest toster? Co jest w środku fajerwerków? I wiele, wiele więcej!

Książka rozbudza ciekawość, zachęca do stawiania pytań i sprawdzania różnych, zdawałoby się zwyczajnych rzeczy. To wyjątkowa pozycja dla dzieci, które uwielbiają coś konstruować, ale też rozbierać na części pierwsze, sprawdzać jak coś działa. Bardzo polecam!

Dla dzieci 6+

P. Hinckley, O. Zakharova, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Co jest w środku?

5. Atlas historii

Bohaterowie, złoczyńczy oraz wspaniałe mapy prezentujące 15 niezwykłych cywilizacji

Must have dla dzieci, które kochają historię, opowieści o dawnych czasach, kulturach, odkryciach i zwyczajach. To wspaniała podróż po czasach starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Persji, Rzymu, Grecji, Chin i innych dawnych kultur. Odkryjemy świat Inków, Mongołów, Etiopczyków, zagłębimy się w epokę wielkich odkryć geograficznych, sprawdzimy, jak na przestrzeni wieków zmieniały się zwyczaje ludów i medycyna.

Atlas przybliża nam codzienne życie i zwyczaje najważniejszych dawnych cywilizacji, co jest niesamowicie ciekawe i tak różne od szkolnego podejścia, skupiającego się na wojnach i podbojach ziem. Myślę, że to bardzo ważna książka, dzięki której dziecko może pokochać historię i naprawdę się nią zainteresować. Perełka!

Dla dzieci 10+

T. de Moraes, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Atlas historii

6. Jak smakuje czekolada na Evereście?

Poznajemy najbardziej ekstremalne miejsca na świecie za pomocą wzroku, słuchu, dotyku, smaku i zapachu

Superciekawa książka dla dzieci, która rozbudza zainteresowanie światem i odkrywaniem nowych miejsc. Strona po stronie przeniesiemy się w niesamowite, zaskakujące i ekstremalne miejsca na Ziemi. Odwiedzimy najgorętsze miejsce na świecie, najciemniejsze, najwyższe, zobaczymy najdłuższą rzekę świata, odkryjemy nawet najbardziej… śmierdzącą wyspę! Każde to miejsce będziemy eksplorować wszystkimi zmysłami.

26 krajów, 44 gatunki zwierząt, 2 planety i ponad 100 tys. przebytych kilometrów! Pełno wiedzy i ciekawostek + ciekawa forma – dokładnie tak jak lubimy :)

Dla dzieci 5+

L. Stewart-Sharpe, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Jak smakuje czekolada na Evereście?

7. Od mitów do nauki

Jak przestaliśmy zgadywać i zaczęliśmy rozumieć

Na koniec coś coś dla fanów mitologii! Bardzo fajna książka, która zestawia najważniejsze i najpopularniejsze mity i wierzenia różnych ludów z ich naukowymi wyjaśnieniami. Jaki kształt ma świat? Dlaczego Słońce wschodzi? Skąd się bierze tęcza? Czym są chmury, a czym spadające gwiazdy? Czy Słońce kiedyś zniknie?

Uwielbiamy czytać o tym, jak w dawnych czasach ludzie tłumaczyli sobie funkcjonowanie świata naturalnego, zjawiska pogodowe i astronomiczna. Dużą wartością jest tu od razu przystępne wyjaśnienie z punktu widzenia współczesnej nauki.

Dla dzieci 6+

R. Lewis-Oakes, M. Rambaldi, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Od mitów do nauki


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz