BIBLIOTECZKA

Książka, którą powinna mieć każda dziewczynka?

Najgłośniejsza premiera książki dla dzieci tej jesieni, jak nie całego roku. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” rozgrzewają do czerwoności blogi, portale, Instagram i fora dla rodziców. Czy naprawdę ta książka jest tak ważna?

Pewnie, że tak!

Ale dlaczego?

Niedawno pisałam Wam, jak ubolewam nad tym, że postacie żeńskie w literaturze dziecięcej pojawiają się zwykle albo w epizodycznych rolach (matki, babci, siostry, przyjaciółki) albo jako bierny obiekt pomocy. Księżniczka czekająca na swojego księcia, dziewczynka niepotrafiąca sobie poradzić bez pomocy kolegi, ktoś, kogo trzeba uratować, ocalić, pomóc. Postać bierna, czekająca, ewentualnie pomocnicza. Czy taki obraz dziewczynki, kobiety chcemy przekazywać naszym dzieciom?

Większość autorów oczywiście nie ma złych zamiarów, niestety, takie mamy wzorce społeczne, które często nieświadomie powtarzamy i utrwalamy. To schemat podobny do tego, że chłopcy bawią się samochodami, a dziewczynki lalkami. Nadal w wielu sklepach mamy podział – zabawki dla dziewczynek i zabawki dla chłopców. Zgadniecie, gdzie pojawią się na przykład kreatywne zabawki konstrukcyjne, które rozwijają zdolność logicznego i przestrzennego myślenia, rozwiązywania problemów i wyobraźnię?

Na szczęście to się zmienia. Zarówno producenci zabawek i sklepy jak i autorzy książek dla dzieci zaczynają podchodzić do tematu bardziej świadomie, odchodząc od stereotypów i utartych schematów. Niedawno pisałam o świetnej książce dla przedszkolaków o dziewczynce (!), która dąży do tego by zostać naukowcem. (KLIK).

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to książka dla nieco starszych dzieci – myślę, że już 6-7 letnie dzieci będą zainteresowane.

Teoretycznie książka skierowana jest głównie do dziewczynek, po to, żeby zainspirować je do odkrywania swoich pasji, dać siłę i motywację, wzmocnić pewność siebie, pokazać setkę (dokładnie!) przykładów na to, że dziewczyny, kobiety rządzą! :)

Z drugiej jednak strony, jeśli chcemy coś zmienić nie możemy się skupiać tylko na dziewczynkach. Przecież na chłopców również działają te same powielane w literaturze schematy, budując nieco skrzywiony wizerunek płci przeciwnej. Dlatego, mimo tytułu, uważam, że jest to książka świetna również dla chłopców.

Całą książkę tworzy 100 jednostronicowych opowieści o wspaniałych, ważnych i niezwykłych kobietach. Każda historia opatrzona jest pięknym portretem, stworzonym przez jedną z 60 ilustratorek z całego świata.

Moja córka jest jeszcze nieco za mała na lekturę tej książki, jednak to nie szkodzi – póki co z wypiekami na policzkach czytam ją ja! Jest świetna :)

 

Dodam jeszcze, że ta bestsellerowa książki autorstwa E. Favilli i F. Cavallo będzie idealnym prezentem. Twarda oprawa, bardzo dobrej jakości papier, przepiękne ilustracje to cechy, za które tym bardziej ją cenię. Może warto ogarnąć świąteczne prezenty już teraz?

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” moim zdaniem powinny znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka, a zwłaszcza dziewczynki.

 

Wydawnictwo Debit

Do kupienia: TUTAJ

Można też kupić audiobook w niższej cenie: TUTAJ


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

  • Reply
    Zwykła Matka
    3 listopada 2017 at 14:42

    Własnie na tę książke mam wielką ochotę! Oglądałam ją na targach i wpadła mi w oko :)

Zostaw komentarz