WNĘTRZA

Jak zrobić fajną strefę relaksu na balkonie?

a

Latem zawsze dużo czasu spędzamy w plenerze, na wycieczkach mniejszych i większych, ale także w domu, który z roku na rok coraz bardziej kochamy. Staramy się tak go urządzać, by był wygodny i spełniał nasze potrzeby. Od maja do października mocno wykorzystujemy nasz balkon – i właśnie o tym dziś opowiem.

Jak zrobić fajną strefę relaksu na balkonie lub w ogródku? Oczywiście, bardzo wiele tu zależy od metrażu i budżetu. W poprzednim mieszkaniu mój balkon miał zawrotną powierzchnię 1m2 :D więc za wiele się zrobić nie dało. Kupując nowe mieszkanie bardzo mi zależało na większej przestrzeni. Udało się – nasz aktualny balkon ma 16 m2. Ale fajnie można zaaranżować też mniejszą przestrzeń – widziałam super urządzone nawet 10-metrowe balkony. A jeśli masz większy taras czy ogródek to już w ogóle możesz szaleć ;)

Moim takim must have’em jest wygodny stół ogrodowy-balkonowy, który spełnia kilka funkcji. Można przy nim wygodnie zjeść posiłek, pograć w planszówki i karty, a wieczorem posiedzieć przy grillu. Latem korzystam też z balkonu podczas pracy – siadam z komputerem przy stole i działam. Ważne, żeby był solidny i łatwy w utrzymaniu czystości, przydaje się też funkcja składania – na zimę można go wynieść do pomieszczenia gospodarczego. Do tego koniecznie wygodne krzesła ogrodowe. Nawiasem mówiąc, niedawno pisałam o tym, jak zrobić sobie na balkonie fajne miejsce do pracy:

Jak urządzić mobilne biuro na balkonie?

Dziś skupię się na strefie relaksu, wypoczynku. A jak wypoczynek to…

Przyjemne otoczenie, czyli…

…cień i rośliny. To dla mnie podstawa. Jeśli masz bardzo nasłoneczniony balkon przemyśl zakup markizy albo parasola. Ciekawym pomysłem jest też rozwieszany żagiel, który nie tylko daje cień, ale też wprowadza fajny klimat i daje większą prywatność.

Bardzo ważna jest też zieleń – uwielbiam balkonowe kwiaty, iglaczki, różne rośliny i zioła. Co roku dokupuję nowe, jednak mój balkon jest bardzo wietrzny, dlatego muszę tak dobierać doniczki i meble, żeby były solidne i nie pofrunęły ;) w czasie burzy.

To, co mi się jeszcze marzy to drewniana podłoga na balkonie, odkładamy to z sezonu na sezon, zawsze są pilniejsze wydatki ;) Ewentualnie jeszcze rozważam sztuczną trawę – też ładnie wygląda i wprowadza fajny klimat, jednak obawiam się jak by to było z jej czyszczeniem.

zabawki na balkon

Meble i gadżety na balkon do relaksu

Na balkonie nie może zabraknąć fajnego miejsca do relaksu – i tu wiele zależy od dostępnej przestrzeni. Jeśli masz jej dużo, możesz zaszaleć i postawić… prawdziwy hamak na stelażu. My właśnie na takie rozwiązanie się zdecydowaliśmy i czekamy na dostawę :) Hamaki to super relaks i w sumie niewielki koszt – komplet (stojak + tkanina) można kupić już za ok. 300 zł. Przy zakupie warto sprawdzić możliwe obciążenie i wielkość (dostępne są jedno i dwuosobowe hamaki). Na zimę hamak można łatwo złożyć do niewielkich rozmiarów i przechować.

Jeśli nie masz miejsca na hamak, nic straconego! Na rynku są dostępne różne rodzaje foteli brazylijskich i wiszących huśtawek, które nie zajmują wiele miejsca, a rewelacyjnie się sprawdzają do odpoczynku. No i w tym miejscu warto wspomnieć też o starych dobrych leżakach :) A dla dzieci koniecznie jakieś zabawki – żeby rodzice w ogóle mogli myśleć o odpoczywaniu ;) Fajnie się też sprawdza tipi dla dzieci. Na dole wpisu znajdziesz link do moich pomysłów.

a

A wieczorem…

Wieczorem też można fajnie wypocząć na balkonie. Do stworzenia wakacyjnego klimatu świetnie sprawdzą się lampki balkonowe/ogrodowe, lampki solarne i cicha muzyczka. Jeśli lubisz grillować, rozważ zakup grilla elektrycznego, z którego można korzystać na balkonie (o ile regulamin wspólnoty/spółdzielni nie stanowi inaczej – warto sprawdzić). Warto wybrać taki z dużą mocą, dzięki czemu jedzenie wyjdzie idealne (ja najbardziej lubię warzywa i pieczarki z grilla). Pamiętaj, że grill elektryczny nie może stać zbyt blisko ściany, bo ciepło może uszkodzić elewację.

Jeśli dopiero projektujesz balkon, bardzo polecam Ci zamontowanie wodoszczelnego gniazda elektrycznego – przydaje się w wielu sytuacjach. Można podłączyć grill, lampki, ładowarkę do komputera, a zimą lampki świąteczne. Mała rzecz, a bardzo przydatna.

A jeśli szukasz inspiracji na stworzenie fajnej przestrzeni dla dzieci na balkonie, zajrzyj tutaj:

5 pomysłów na plac zabaw dla dzieci na balkonie


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz