POLECANE ZDROWIE

Jak chronić się przed smogiem? Nasze sposoby

Jak chronić się przed smogiem? Dobra jakość powietrza w domu to dla mnie bardzo ważna sprawa. Dlatego zebrałam w tym wpisie moje sprawdzone sposoby na walkę ze smogiem – odkąd je stosuję zdecydowanie lepiej radzimy sobie z przedszkolnymi wirusami i alergią.

Każdej jesieni jak bumerang powraca u nas problem z jakością powietrza. Jak walczyć ze smogiem? Co realnie może pomóc? Oprócz… wyprowadzki do Irlandii ;)

Moje sposoby ochrony na lepsze powietrze w domu

1. Oczyszczanie powietrza

Pierwszy i najważniejszy punkt. Niestety, jeśli mieszkamy w miejscu, w którym są problemy ze smogiem, oczyszczacz powietrza w domu to must have. My teoretycznie mieszkamy w całkiem niezłym punkcie Warszawy pod tym względem, niestety mamy problem z kilkoma domkami naprzeciwko, których właściciele palą w piecach niewiadomo czym. Wielokrotnie w sezonie odwiedza ich straż miejska, jednak nic się nie zmienia, a my musimy sobie jakoś z tym radzić.

Oczyszczacz powietrza dobieramy do powierzchni pokoju, w którym ma działać. U nas aktualnie działają cztery – po jednym w każdej sypialni oraz w salonie. W zeszłym roku mieliśmy jeden na dwa pokoje dziecięce, jednak szczerze mówiąc, nie miałam tyle samozaparcia i cierpliwości, żeby go codziennie przenosić z pokoju do pokoju. Dlatego w tym sezonie do naszej rodzinki oczyszczaczy dołączyła Klarta Forste 4, nowy model Tosiowego oczyszczacza (Klarta Forste 3), o którym pisałam TUTAJ. Forste 4 ma kilka nowych funkcji, a te, które doceniam najbardziej to:

  • jonizacja powietrza
  • wskaźnik wilgotności i temperatury powietrza
  • dedykowana aplikacja mobilna
1

Poza tym działa równie sprawnie, szybko i cicho, jak jego poprzednik i moim zdaniem idealnie się sprawdza jako oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka. W dodatku pięknie wygląda! Nowy model występuje w kolorach: białym, srebrnym, czarnym, różowym, złotym. Szczegółową recenzję znajdziesz na portalu ranking-oczyszczaczy.pl.

Oczyszczacze działają w naszym domu w sezonie jesienno-zimowym w trybie automatycznym, włączając się w razie wykrycia zanieczyszczeń w powietrzu. Te, które mają tę funkcję, dodatkowo jonizują powietrze.

2. Częste sprzątanie

Kolejnym sposobem dbania o czyste powietrze w domu jest częste sprzątanie. Co najmniej raz dziennie odkurzam odkurzaczem bezprzewodowym, który mam zawsze pod ręką, kilka razy w tygodniu włączam dodatkowo odkurzacz automatyczny, a w weekendy myjemy podłogi na mokro. Staram się dwa, trzy razy w tygodniu ścierać kurze, ale przyznam, że to lubię najmniej. Sporo sprzątamy, jest to po prostu niezbędne, gdy ma się w domu alergika i zwierzaka.

3. Krótkie i intensywne wietrzenie

W sezonie jesienno-zimowym codziennie rano, zaraz po przebudzeniu wietrzę cały dom. Nie zostawiam na cały dzień uchylonych okien, wolę wietrzyć krótko i intensywnie. Po południu, przed wieczorem robię to ponownie. Utrzymujemy temperaturę w domu ok 20-22 st. C. Mamy ciepłe mieszkanie, więc zwykle do połowy października nie włączamy grzejników wcale.

Przy każdym oknie są u nas nawiewniki ścienne, w których są filtry. Jeśli też masz coś takiego w domu, pamiętaj o regularnej wymianie filtrów.

4. Nawilżanie powietrza

Odpowiednia wilgotność powietrza jest naszym sprzymierzeńcem w walce ze smogiem w domu. Przy większej wilgotności zanieczyszczenia opadają na podłogę i łatwiej je usunąć. Poza tym zawsze uruchamiam nawilżacz parowy na noc z polecenia lekarza, gdy ktoś ma zapalenie krtani albo inne problemy z drogami oddechowymi.

5. Odpowiednie rośliny w domu

W staraniach o czyste powietrze w domu mogą nas wspomóc odpowiednie rośliny. Mamy w domu kotka, więc staramy się wybierać takie rośliny, które są dla niego bezpieczne. Jakie rośliny domowe wykazują właściwości antysmogowe, a jednoczenie nie są groźne dla zwierząt? Są to m.in.:

  • Palma koralowa (Chamedora wytworna)
  • Paprotka (Nefrolepis wyniosły)
  • Złotowiec (Chrysalidocarpus lutescens)

Wkrótce napiszę więcej o roślinach doniczkowych bezpiecznych dla kotów, bo mocno zainteresowałam się tym tematem. A jeśli znajdę takie, które dodatkowo pomagają oczyszczać powietrze, uzupełnię moją listę.

Czyste powietrze w domu to dla mnie sprawa priorytetowa, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Codziennie na mobilnej apce sprawdzam jakość powietrza i staram się nie przebywać z dziećmi długo na zewnątrz, gdy jest duży smog. Podstawą jest dla mnie oczyszczanie powietrza za pomocą odpowiednich sprzętów i… zdrowy rozsądek.

Partnerem wpisu jest portal www.ranking-oczyszczaczy.pl


Mogą Ci się spodobać