Jaki ekspres do kawy na kapsułki kupić? Na co zwrócić uwagę, wybierając ten sprzęt? Dla mnie ekspres do kawy jest jednym z pięciu najważniejszych sprzętów małego AGD w kuchni. Ale czy warto kupić ekspres kapsułkowy?
Ale najpierw… Co jeszcze jest w mojej TOP5 kuchennych sprzętów? Oprócz ekspresu do kawy: Thermomix, wyciskarka wolnoobrotowa, Multigrill i… czajnik elektryczny ;) Choć ten ostatni planuję wymienić, bo w naszym modelu brakuje, jak się okazuje, bardzo ważnej funkcji – ustawiania określonej temperatury. Nie był to dla nas problem do czasu, jak mój mąż zaczął pić yerba mate. Tego napoju nie można zalewać wrzątkiem, odpowiednia temperatura to 70 stopni C. Ciężko wyczuć kiedy woda w naszym czajniku osiągnie tę wartość. Przy zakupie nowego czajnika będę też celować w modele, które mają dedykowaną apkę mobilną, żebym mogła go włączyć z kanapy ;) Fanaberia, ale co tam!

Jak wybrać ekspres do kawy?
Jak wybrać ekspres do kawy? Decydując się na zakup ekspresu do kawy, przede wszystkim trzeba wybrać jego rodzaj. Pominę tu takie sposoby zaparzania kawy, jak aeropress czy kawiarka. Główne rodzaje ekspresów do kawy to:
- automatyczny – klik i jest kawa :) mleko spieniamy dyszą lub kliknięciem
- kolbowy – napełniamy kolbę kawą mieloną, mleko spieniamy dyszą
- kapsułkowy – wkładamy kapsułkę, klik i jest kawa, mleko spieniamy dyszą lub kliknięciem
- przelewowy
Jest to oczywiście pewne uproszczenie, szczegółowo o ekspresach do kawy pisałam TUTAJ i TUTAJ. Dziś chciałam się skupić na ekspresach kapsułkowych, bo niedawno pomagałam mamie wyborze nowego modelu. Ja mam od lat ekspres automatyczny, ale wcale nie uważam, że jest to idealny wybór dla każdego.


Dla kogo ekspres kapsułkowy?
Ekspresy kapsułkowe mają sporo zalet. Są niewielkich rozmiarów, bardzo proste w obsłudze, wygodne i niedrogie. A w dodatku przygotowują naprawdę pyszną kawę z idealnie spienionym mlekiem – oczywiście tu wiele zależy od jakości sprzętu i użytej kawy.
Pierwszy raz spotkałam się z takim ekspresem… dokładnie 20 lat temu (jak to brzmi!) na wakacjach u rodziny we Włoszech. Wtedy właśnie zakochałam się w genialnym włoskim cappuccino. Tam działało to na zasadzie subskrypcji – co miesiąc przyjeżdżał kurier z nową dostawą kapsułek i zabierał zużyte, które potem były używane ponownie albo jakoś przerabiane. Nie pamiętam już dokładnie, wiem, że po zrobieniu kawy nie mogłam ich wyrzucać ani zgniatać tylko wkładałam do specjalnego pudełka.
Na pewno orientujecie się jak działa ekspres na kapsułki. Wystarczy włożyć kapsułkę, wybrać rodzaj kawy i pyszny napój gotowy. Bardzo polecam wybór modelu z pojemnikiem na mleko. Dla mnie spienianie mleka za pomocą dyszy to udręka, dlatego zawsze zwracam na to uwagę. Jeśli jednak zazwyczaj pijecie kawę bez mleka, to ten temat nie będzie tak istotny ;) Zwróćcie uwagę na ekspresy do kawy Nespresso (De’Longhi) – są dostępne w różnych wariantach (z dyszą, z pojemnikiem na mleko, większe, mniejsze) i z dobrym stosunkiem ceny do jakości. Warto też przyjrzeć się ekspresom na kapsułki innych wiodących marek jakich jak Krups, Tchibo, Philips.

Wady ekspresów na kapsułki
Ekspresy na kapsułki oczywiście mają też wadę, która jest tak jakby oczywista – są na kapsułki ;) Musimy więc kupować dedykowane do ekspresu kapsułki (czasem dostępne są zamienniki, ale nie zawsze), więc jeśli robimy dużo kawy, to codzienne koszty są znaczące. My w domu codziennie pijemy w sumie ok 6 kaw, więc dla nas nie byłby to dobry wybór. Dla mojej mamy, która pije najwyżej 1 dziennie – idealny. Tym bardziej, że kawa zamknięta w kapsułce nie wietrzeje, nie traci pięknego aromatu. A utrzymanie takiego ekspresu w czystości i dobrej kondycji technicznej jest łatwiejsze niż w przypadku ekspresu automatycznego.
Często wymienianą wadą ekspresów kapsułkowych jest nadmierna produkcja śmieci i brak możliwości eksperymentowania z rodzajem kawy. W niektórych modelach możemy to łatwo obejść, kupując kapsułkę wielorazową, którą możemy napełniać wybraną kawą. Producenci też się prześcigają w ofertach różnych rodzajów kapsułek z aromatyzowaną kawą – to super sposób na spróbowanie nowości.
Ze swojej strony dodam, że łatwo obdarować właścicieli ekspresów kapsułkowych drobnym prezentem z jakiejś okazji lub po prostu nie przyjść w gości z pustymi rękoma ;)
Dobry ekspres to nie wszystko
Dobry ekspres to nie wszystko – potrzebna jest jeszcze dobra kawa! Niestety, nawet jeśli do najdroższego ekspresu wsypiemy marne ziarna, to kawa po prostu nie będzie smaczna. Z drugiej strony, jeśli zrobimy kawę z najlepszych ziaren w beznadziejnym ekspresie, efekt też nie będzie zadowalający. Ekspresy na kapsułki są fajnym rozwiązaniem pośredniem – są niedrogie, łatwe w obsłudze, wymuszają użycie całkiem niezłej kawy z dedykowanych kapsułek – ale nie dla każdego. Jeśli pijecie kawę sporadycznie, raz dziennie, to będzie dobry wybór, jeśli jesteście kawoholikami – wybierzcie inny typ ekspresu.
W artykule znajdują się linki afiliacyjne.