ORGANIZACJA

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny? Przegląd najlepszych modeli i nasz wybór

Odkurzacz automatyczny – must have czy fanaberia? Czy odkurzacz automatyczny może zupełnie zastąpić tradycyjne odkurzanie, czy trzeba po nim poprawiać? Czy wjeżdża na dywany? Czy dokładnie sprząta? Zastanawiając się nad kupnem odkurzacza automatycznego i wyborem najlepszego modelu miałam mnóstwo wątpliwości i pytań.

Teraz, po 9 miesiącach posiadania tego sprzętu chciałam się podzielić z Wami swoim doświadczeniem. Jaki odkurzacz automatyczny wybraliśmy?

Zaraz do tego dojdziemy. Zastanówmy się najpierw, czy faktycznie odkurzacz automatyczny jest Wam potrzebny i czy się u Was sprawdzi.

 

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Tak, tak i jeszcze raz tak! Nam odkurzacz automatyczny przyniósł św. Mikołaj (czyt. rodzinna zbiórka) i był to najlepszy „zakup” jakiego dokonaliśmy w tamtym roku. Chyba na równi ze zmywarką. Odkurzacz automatyczny odejmuje sporo pracy, a zarazem sprawia, że bardziej dbamy o porządek. Dlaczego? Ponieważ żeby go puścić po mieszkaniu trzeba ogarnąć podłogę. Oczywiście, gdy odkurzacz napotka dużą przeszkodę to ją po prostu ominie, ale jaki jest sens odkurzania, jeśli będzie ono niedokładne? Odkurzacz automatyczny nauczył nas niezostawiania kabli na podłodze (o tym więcej za chwilę), zabawek (to dobry sposób na wykształcenie nawyku sprzątania u dziecka) i innych rzeczy.

Nasz odkurzacz pracuje prawie codziennie i dzięki niemu mam zawsze czyste podłogi i dywany.

 

Z czym nie radzi sobie odkurzacz automatyczny?

Słyszałam, że niektóre odkurzacze automatyczne nie radzą sobie z wjeżdżaniem na dywany, u nas nie ma tego problemu – nasz model (Xiaomi Vacuum Cleaner) sprawnie wjeżdża zarówno na dywany, owczą skórkę jak i grubą matę piankową Skip Hop. Problemem są leżące  na podłodze kable, sznurki, wstążki, dlatego pilnujemy, żeby ich tam nie było. Zauważyłam też, że odkurzacz blokował się, gdy skórka owcza leżała zbyt blisko szafy (odkurzacz zjeżdżając ze skórki zahaczał o drzwi szafy i nie mógł się wydostać), ale to banalny problem – wystarczyło przesunąć ją o 10 cm. Podczas odkurzania na podłodze nie powinny leżeć drobne zabawki – te najmniejsze mogą zostać wciągnięte, a na małe (np. klocki o wysokości 3 cm) odkurzacz spróbuje wjechać jak na dywan i się zablokuje. Duże zabawki odkurzacz po prostu ominie.

Odkurzacze automatyczne, a zwłaszcza te tańsze modele, średnio sobie radzą ze schodami, jeśli macie takie w domu lub mieszkaniu koniecznie zwróćcie uwagę na system ochrony odkurzacza przed upadkiem – niektóre inteligentnie rozpoznają zagrożenie, do innych należy dokupić tzw. wirtualną ścianę.

 

Czy odkurzacz automatyczny może zupełnie zastąpić tradycyjne odkurzanie?

To przede wszystkim zależy od tego jak wygląda Wasze mieszkanie – czy dużo w nich zakamarków? Czy odkurzając musicie wciąż coś przestawiać? Czy dużo rzeczy leży na podłodze? Czy macie schody?

U nas odkurzacz automatyczny zastąpił prawie w 100% tradycyjne odkurzanie. Staramy się, żeby nic niepotrzebnego nie leżało na podłodze, przestrzenie pod łóżkami, kanapą i szafkami w salonie są puste, nie chcemy, żeby gromadził się tam kurz. Raz na miesiąc odpalam zwykły odkurzacz i sprzątam listwy.

 

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać? Przegląd marek i modeli

W ostatnich latach oferta odkurzaczy automatycznych się bardzo dynamicznie rozszerza, pamiętam jeszcze jak na rynku był praktycznie tylko jeden gracz, dziś mamy na szczęście większy wybór. Kupując odkurzacz automatyczny musimy na wstępnie przede wszystkim określić swój budżet, ponieważ możemy wydać 1000 zł, a możemy i 5000 zł. Jest jednak kilka funkcji odkurzaczy automatycznych, na których najbardziej mi zależało (mapowanie pomieszczeń, mobilna aplikacja, dzięki której odkurzacz można włączyć zdalnie) i po przesianiu zdecydowałam się na sprzęt z najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Padło na chiński Xiaomi :) Ale nie będę Was namawiać na tę markę, jest kilka równie ciekawych alternatyw, zobaczcie sami!

 

Przegląd odkurzaczy automatycznych – wrzesień 2018

 

1. iRobot Roomba

Dokładne porównanie wszystkich modeli odkurzaczy automatycznych Roomba znajdziecie tutaj (screen ze strony irobot.pl):

Oczywiście im droższy model tym lepszy, posiadający więcej funkcji i lepsze parametry.  Ja skupiłam się na modelach, które miały niezbędne dla mnie funkcje, czyli połączenie Wi-Fi (aplikacja mobilna, dzięki której można włączyć odkurzacz zdalnie) oraz mapowanie pomieszczeń. I tak pozostały mi dwa modele do wyboru:

 

Roomba 960/965/966

aplikacja mobilna (Wi-Fi): tak

programowanie harmonogramu: tak

mapowanie pomieszczeń: tak

zmywanie podłóg na mokro: nie

głośność: ok.  60 dB

czas pracy po naładowaniu: 75 min

robot mówi po polsku

cena:

Roomba 960 (KLIK)

Roomba 965 (KLIK)

Roomba 966 (KLIK)

 

Roomba 980

jest jeszcze lepszy ;)

cena: KLIK

 

Wybaczcie, że nie wgłębiałam się tutaj w parametry techniczne, ale ich cena znacznie przekraczała mój budżet, więc nie miało to sensu. Jeśli jednak potrzebujecie szczegółów o tych automatycznych odkurzaczach, dajcie mi znać, a postaram się wszystkiego dowiedzieć.

 

2. Xiaomi Mi Robot pierwszej generacji NASZ WYBÓR

Moc ssania: 1800 pa

Moc silnika: 56 W

aplikacja mobilna (Wi-Fi): tak

programowanie harmonogramu: tak

mapowanie pomieszczeń: tak!

zmywanie podłóg na mokro: nie

głośność: ok. 65 dB

czas pracy po naładowaniu: 150 min

robot mówi po angielsku

cena: KLIK

 

Xiaomi Mi Robot 2 drugiej generacji Roborock S50

+ zmywanie podłóg na mokro

+ więcej czujników

głośność: 58 dB

moc ssania: 2000 pa

cena: KLIK

Ten odkurzacz automatyczny jest jeszcze lepszy i być może na niego byśmy się zdecydowali gdyby był dostępny na rynku gdy dokonywaliśmy wyboru. Na pewno jest wart uwagi!

 

3. RoboJet Air AH-157

aplikacja mobilna (Wi-Fi): tak

programowanie harmonogramu: tak

mapowanie pomieszczeń: nie

zmywanie podłóg na mokro: tak

głośność: ok. 60 dB

czas ładowania: 180-240 min

czas pracy po naładowaniu: 120 min

cena: KLIK

 

RoboJet Air Pro

+ oczyszczacz powietrza

cena: KLIK

4. iLife A6

moc ssania: 22 W

aplikacja mobilna (Wi-Fi): nie

programowanie harmonogramu: tak

mapowanie pomieszczeń: nie

zmywanie podłóg na mokro: nie

głośność: ok. 65 dB

czas ładowania: 300 min

czas pracy po naładowaniu: 160 min

cena: KLIK

 

5. Philips SmartPro Compact

aplikacja mobilna (Wi-Fi): nie

programowanie harmonogramu: tak

mapowanie pomieszczeń: nie

zmywanie podłóg na mokro: nie

głośność: ok.  58 dB

czas ładowania:  4 godz

czas pracy po naładowaniu:  120 min

cena: KLIK

 

6. Electrolux Pure i9

aplikacja mobilna (Wi-Fi): tak

programowanie harmonogramu: tak

mapowanie pomieszczeń: tak

zmywanie podłóg na mokro: nie

głośność: ok. 75 dB

czas pracy po naładowaniu: 40 min

cena: KLIK

A Wy macie odkurzacz automatyczny? Zastanawiacie się nad kupnem, czy to dla Was zbędny gadżet?


Mogą Ci się spodobać

5 komentarzy

Zostaw komentarz