Odkurzacz automatyczny – must have czy fanaberia? Czy odkurzacz automatyczny może zupełnie zastąpić tradycyjne odkurzanie, czy trzeba po nim poprawiać? Czy wjeżdża na dywany? Czy dokładnie sprząta? Zastanawiając się nad kupnem odkurzacza automatycznego i wyborem najlepszego modelu miałam mnóstwo wątpliwości i pytań.
Teraz, po 9 miesiącach posiadania tego sprzętu chciałam się podzielić z Wami swoim doświadczeniem. Jaki odkurzacz automatyczny wybraliśmy?
Zaraz do tego dojdziemy. Zastanówmy się najpierw, czy faktycznie odkurzacz automatyczny jest Wam potrzebny i czy się u Was sprawdzi.
Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?
Tak, tak i jeszcze raz tak! Nam odkurzacz automatyczny przyniósł św. Mikołaj (czyt. rodzinna zbiórka) i był to najlepszy „zakup” jakiego dokonaliśmy w tamtym roku. Chyba na równi ze zmywarką. Odkurzacz automatyczny odejmuje sporo pracy, a zarazem sprawia, że bardziej dbamy o porządek. Dlaczego? Ponieważ żeby go puścić po mieszkaniu trzeba ogarnąć podłogę. Oczywiście, gdy odkurzacz napotka dużą przeszkodę to ją po prostu ominie, ale jaki jest sens odkurzania, jeśli będzie ono niedokładne? Odkurzacz automatyczny nauczył nas niezostawiania kabli na podłodze (o tym więcej za chwilę), zabawek (to dobry sposób na wykształcenie nawyku sprzątania u dziecka) i innych rzeczy.
Nasz odkurzacz pracuje prawie codziennie i dzięki niemu mam zawsze czyste podłogi i dywany.
Z czym nie radzi sobie odkurzacz automatyczny?
Słyszałam, że niektóre odkurzacze automatyczne nie radzą sobie z wjeżdżaniem na dywany, u nas nie ma tego problemu – nasz model (Xiaomi Vacuum Cleaner) sprawnie wjeżdża zarówno na dywany, owczą skórkę jak i grubą matę piankową Skip Hop. Problemem są leżące na podłodze kable, sznurki, wstążki, dlatego pilnujemy, żeby ich tam nie było. Zauważyłam też, że odkurzacz blokował się, gdy skórka owcza leżała zbyt blisko szafy (odkurzacz zjeżdżając ze skórki zahaczał o drzwi szafy i nie mógł się wydostać), ale to banalny problem – wystarczyło przesunąć ją o 10 cm. Podczas odkurzania na podłodze nie powinny leżeć drobne zabawki – te najmniejsze mogą zostać wciągnięte, a na małe (np. klocki o wysokości 3 cm) odkurzacz spróbuje wjechać jak na dywan i się zablokuje. Duże zabawki odkurzacz po prostu ominie.
Odkurzacze automatyczne, a zwłaszcza te tańsze modele, średnio sobie radzą ze schodami, jeśli macie takie w domu lub mieszkaniu koniecznie zwróćcie uwagę na system ochrony odkurzacza przed upadkiem – niektóre inteligentnie rozpoznają zagrożenie, do innych należy dokupić tzw. wirtualną ścianę.
Czy odkurzacz automatyczny może zupełnie zastąpić tradycyjne odkurzanie?
To przede wszystkim zależy od tego jak wygląda Wasze mieszkanie – czy dużo w nich zakamarków? Czy odkurzając musicie wciąż coś przestawiać? Czy dużo rzeczy leży na podłodze? Czy macie schody?
U nas odkurzacz automatyczny zastąpił prawie w 100% tradycyjne odkurzanie. Staramy się, żeby nic niepotrzebnego nie leżało na podłodze, przestrzenie pod łóżkami, kanapą i szafkami w salonie są puste, nie chcemy, żeby gromadził się tam kurz. Raz na miesiąc odpalam zwykły odkurzacz i sprzątam listwy.
Jaki odkurzacz automatyczny wybrać? Przegląd marek i modeli
W ostatnich latach oferta odkurzaczy automatycznych się bardzo dynamicznie rozszerza, pamiętam jeszcze jak na rynku był praktycznie tylko jeden gracz, dziś mamy na szczęście większy wybór. Kupując odkurzacz automatyczny musimy na wstępnie przede wszystkim określić swój budżet, ponieważ możemy wydać 1000 zł, a możemy i 5000 zł. Jest jednak kilka funkcji odkurzaczy automatycznych, na których najbardziej mi zależało (mapowanie pomieszczeń, mobilna aplikacja, dzięki której odkurzacz można włączyć zdalnie) i po przesianiu zdecydowałam się na sprzęt z najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Padło na chiński Xiaomi :) Ale nie będę Was namawiać na tę markę, jest kilka równie ciekawych alternatyw, zobaczcie sami!
Przegląd odkurzaczy automatycznych – wrzesień 2018
1. iRobot Roomba
Dokładne porównanie wszystkich modeli odkurzaczy automatycznych Roomba znajdziecie tutaj (screen ze strony irobot.pl):
Oczywiście im droższy model tym lepszy, posiadający więcej funkcji i lepsze parametry. Ja skupiłam się na modelach, które miały niezbędne dla mnie funkcje, czyli połączenie Wi-Fi (aplikacja mobilna, dzięki której można włączyć odkurzacz zdalnie) oraz mapowanie pomieszczeń. I tak pozostały mi dwa modele do wyboru:
Roomba 960/965/966
aplikacja mobilna (Wi-Fi): tak
programowanie harmonogramu: tak
mapowanie pomieszczeń: tak
zmywanie podłóg na mokro: nie
głośność: ok. 60 dB
czas pracy po naładowaniu: 75 min
robot mówi po polsku
cena:
Roomba 960 (KLIK)
Roomba 965 (KLIK)
Roomba 966 (KLIK)
Roomba 980
jest jeszcze lepszy ;)
cena: KLIK
Wybaczcie, że nie wgłębiałam się tutaj w parametry techniczne, ale ich cena znacznie przekraczała mój budżet, więc nie miało to sensu. Jeśli jednak potrzebujecie szczegółów o tych automatycznych odkurzaczach, dajcie mi znać, a postaram się wszystkiego dowiedzieć.
2. Xiaomi Mi Robot pierwszej generacji NASZ WYBÓR
Moc ssania: 1800 pa
Moc silnika: 56 W
aplikacja mobilna (Wi-Fi): tak
programowanie harmonogramu: tak
mapowanie pomieszczeń: tak!
zmywanie podłóg na mokro: nie
głośność: ok. 65 dB
czas pracy po naładowaniu: 150 min
robot mówi po angielsku
cena: KLIK
Xiaomi Mi Robot 2 drugiej generacji Roborock S50
+ zmywanie podłóg na mokro
+ więcej czujników
głośność: 58 dB
moc ssania: 2000 pa
cena: KLIK
Ten odkurzacz automatyczny jest jeszcze lepszy i być może na niego byśmy się zdecydowali gdyby był dostępny na rynku gdy dokonywaliśmy wyboru. Na pewno jest wart uwagi!
3. RoboJet Air AH-157
aplikacja mobilna (Wi-Fi): tak
programowanie harmonogramu: tak
mapowanie pomieszczeń: nie
zmywanie podłóg na mokro: tak
głośność: ok. 60 dB
czas ładowania: 180-240 min
czas pracy po naładowaniu: 120 min
cena: KLIK
RoboJet Air Pro
+ oczyszczacz powietrza
cena: KLIK
4. iLife A6
moc ssania: 22 W
aplikacja mobilna (Wi-Fi): nie
programowanie harmonogramu: tak
mapowanie pomieszczeń: nie
zmywanie podłóg na mokro: nie
głośność: ok. 65 dB
czas ładowania: 300 min
czas pracy po naładowaniu: 160 min
cena: KLIK
5. Philips SmartPro Compact
aplikacja mobilna (Wi-Fi): nie
programowanie harmonogramu: tak
mapowanie pomieszczeń: nie
zmywanie podłóg na mokro: nie
głośność: ok. 58 dB
czas ładowania: 4 godz
czas pracy po naładowaniu: 120 min
cena: KLIK
6. Electrolux Pure i9
aplikacja mobilna (Wi-Fi): tak
programowanie harmonogramu: tak
mapowanie pomieszczeń: tak
zmywanie podłóg na mokro: nie
głośność: ok. 75 dB
czas pracy po naładowaniu: 40 min
cena: KLIK