GADŻETY POLECANE

Mata piankowa czy piankowe puzzle? Co i jak wybrać?

Często pytacie o matę piankową, na której bawi się Helenka. Czy jesteśmy z niej zadowoleni? Czy jest bezpieczna dla maluszków? Czy lepiej kupić piankowe puzzle czy jednolitą matę? Od kiedy jest potrzebna? Jak kupić ją najtaniej?

 Kiedy kupić matę piankową lub piankowe puzzle dla dziecka?

Na dobrą sprawę piankowa mata przydaje się od samego początku. Lekarze zalecają kłaść na brzuszku już noworodki, oczywiście najlepiej na czystym, wypranym kocyku lub materiałowej macie, ale przecież nie bezpośrednio na twardej podłodze. Jeśli nie mamy w domu dywanu, piankowa mata świetnie się sprawdzi jako izolacja.

Piankowa mata lub piankowe puzzle stają się niezastąpione gdy dziecko przymierza się do raczkowania. Ten czas, gdy maluszek coraz dłużej i chętniej leży oraz bawi się na brzuszku, podciąga nóżki, podpiera się rączkami, przesuwa. Zaczyna się przekręcać z brzuszka na plecki i z powrotem, turla się, czołga, podejmuje pierwsze próby raczkowania. Kocyk, czy materiałowa mata edukacyjna stają się po prostu za małe dla ciekawego świata niemowlaka.

Dlaczego warto kupić piankową matę?

Ze względów bezpieczeństwa. Ważne jest, aby te pierwsze próby przekręcania się i raczkowania odbywały się na dobrze zabezpieczonym terenie, pomoże to uniknąć płaczu, gdy obrót zakończy się niekoniecznie tak, jak powinien, albo rączka się omsknie, powodując bliskie spotkanie główki z podłożem. Stabilne podłoże o odpowiedniej twardości/miękkości jest pomocne przy zdobywaniu kolejnych kamieni milowych fizycznego rozwoju dziecka. Mata zapewnia też izolację termiczną od podłogi.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze piankowej maty/piankowych puzzli?

Bezpieczeństwo oznacza również jakość materiałów, z których wykonana jest mata. Absolutnie nie powinna zawierać bisfenolu A (BPA), ftalanów, PVC ani formamidu, z którego wykonana jest większość najtańszych no-name’owych chińskich mat. Mogą być one toksyczne, rakotwórcze, powodować alergię i wysypkę u dziecka. Dlatego też przy wyborze piankowych puzzli lub maty warto sprawdzić materiał, z którego są wykonane. Maty renomowanych firm są droższe, ale w tym wypadku warto zainwestować – są bezpieczniejsze, trwalsze, a dzięki świetnemu dizajnowi ładnie wyglądają w pomieszczeniach (później mogą zastąpić dywan w pokoju dziecięcym).

Co wybrać – piankową matę czy piankowe puzzle?

Gdy już zdecydujemy się na zakup porządnej maty dla dziecka, stoimy przed wyborem  – piankowe puzzle vs. jednolita mata. Jak widzicie na zdjęciach, my zdecydowaliśmy się na puzzle PlaySpot marki Skip Hop :) Z kilku powodów:

  • można modyfikować wielkość powstałej z nich maty – składają się z 20 kwadratów (35 x 35 cm), z których można zbudować wąski chodniczek, duży prostokąt (max. 178 x 142 cm), kwadrat albo stworzyć kilka mniejszych mat,
  • kilka kwadratów i łączników można łatwo spakować do samochodu, zabrać do babci, na wycieczkę, rozłożyć na balkonie,
  • każdy kwadrat, z którego buduje się matę ma wyjmowane kółko, dzięki czemu szybko możemy zmodyfikować wygląd piankowego dywanika,
  • możliwość modyfikacji to też sposób na świetną zabawę dla dziecka,
  • puzzle Playspot w tym kolorze (biały, ciemnoszary, jasnoszary, żółty) idealnie pasują do naszego biało-szaro-żółtego salonu, a przez najbliższe miesiące (lata?) właśnie tu będzie królestwo zabawy mojego maluszka. Później piankowe puzzle trafią do pokoju dziewczynek, chroniąc podłogę przed intensywną zabawą :)

Piankowe maty też są super! Główną ich zaletą jest łatwość czyszczenia. Umycie piankowych puzzli od góry jest proste, jednak jeśli chcemy wyczyścić je od spodu i odkurzyć podłogę, czeka nas zabawa w rozkładanie maty i przecieranie każdego elementu po kolei.

Jeśli spodobała Wam się nasza mata, to powiem Wam jedno. Cena katalogowa maty Skip Hop Playspot to 365 zł, jednak można ją upolować w znaczenie niższej cenie. Ja zapłaciłam za swoją ok. 280 zł i uważam, że jest to sensowna cena jak za bezpieczną, trwałą (Helenka i Tosia bawią się na niej już od miesiąca i wciąż wygląda jak nowa) i piękną matę.

Gdzie najtaniej kupić matę piankową Skip Hop Playspot?

W poszukiwaniu najlepszej okazji warto odwiedzić portal AleRabat.com – bardzo często pojawiają się tam kody rabatowe i promocje do sklepów z produktami dla dzieci. Ja swoją matę z darmową dostawą kupiłam w sklepie internetowym Empiku. Z tego co widzę w tej chwili w bardzo dobrej promocji jest mata Playspot w biało-szare romby (249 zł!).

Wpis powstał we współpracy z portalem AleRabat.com


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

Zostaw komentarz