Jak rozmawiać z dziećmi uczuciach? Jak nauczyć przedszkolaki rozpoznawać emocje i radzić sobie z nimi? Dziś polecę Wam aż 7 super książek o emocjach i uczuciach – dla przedszkolaków i starszych dzieci. Jest w czym wybierać! :)
Ten wpis jest częścią serii KSIĄŻKI O EMOCJACH dla dzieci. Zgromadziłam tu już mnóóóóstwo inspiracji! Przy każdej z pozycji podaję orientacyjny wiek, ale wiadomo, że jest to tylko umowne i wszystko zależy od konkretnego dziecka.
1. Hotel dla uczuć
Wyobraźmy sobie, że nasze ciało jest hotelem, a odwiedzający nas goście to różne uczucia. Jako dobrzy gospodarze, staramy się zapewnić odpowiednie warunki każdemu z nich. Z doświadczenia wiemy na przykład, że Złość jest głośna i potrzebuje dużo miejsca, żeby się wykrzyczeć, wtedy szybko odchodzi. Smutek jest bałaganiarzem i trzeba się dobrze wsłuchać, aby go zrozumieć. Miłość z kolei sprawia, że hotel zmienia się w cudowne, magiczne miejsce.
Niektórych gości witamy z radością, odwiedzimy innych są… trudne, ale dla każdego znajdzie się miejsce. I nikogo nie można popędzać.
Absolutnie wspaniała książka dla młodszych i starszych dzieci, nawet tych zupełnie dorosłych. Perełka!
Dla dzieci 6+
L. Branković, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Hotel dla uczuć
2. Bądź sobą, Pinku!
Książka o asertywności i stawianiu granic dla dzieci i dla rodziców trochę też
Nowa książka o Pinku jest naprawdę świetna. Porusza tematy, które u nas bardzo na czasie – jak być sobą? Jak stawiać granice i mówić nie? Książka daje konkretne sposoby i narzędzia do tego, jak mówić o sobie i o tym, co dla nas ważne, podejmować świadome decyzje, stawać we własnej obronie.
Po każdym z 16 rozdziałów-historii znajdziemy praktyczne ćwiczenie, które pomoże dziecku przećwiczyć i lepiej zrozumieć temat. Możemy czytać książkę od początku do końca albo skakać po tematach wybierając te, które najbardziej nas w danej chwili interesują. Polecam wracać do niej co jakiś czas, a niektóre ćwiczenia skserować i wypełniać na nowo – perspektywa dziecka 5-letniego znacznie różni się od np. 8-letniego, a treść jest odpowiednia i dla jednego i drugiego. To duży plus tej pozycji!
Dla dzieci 4+ (ale polecam też dla dzieci wczesnoszkolnych)
U. Młodnicka, A. Waligóra, wydawnictwo Sensus
Dostępna tutaj: Bądź sobą, Pinku!
3. Kicia Kocia się złości
Dawno nie było u nas nowej Kici Koci! W najnowszej książeczce zajmiemy się tematem trudnych emocji, przede wszystkim złości. Co dzieje się z naszym ciałem, gdy się złościmy? Jak się uspokoić? Czy każdy się czasem złości? I najważniejsze, jak rozładować złość w sposób bezpieczny dla nas i dla otoczenia?
Konkretne wskazówki, przykłady, empatia i szacunek do uczuć dziecka i jak zawsze przystępny język – must have dla fanów Kici Koci :)
Dla dzieci 2+
A. Głowińska, wydawnictwo Media Rodzina
Dostępna tutaj: Kicia Kocia się złości
4. Zobacz, jak wielka jest miłość
Magiczna, wzruszająca książeczka o potędze miłości rodzicielskiej. Czym jest miłość? Jak to możliwe, że jest malutka, a jednocześnie ogromna? Czy można ją zobaczyć? Połączenie pięknego, poetyckiego tekstu i wyjątkowych ilustracji sprawia, że czytanie przynosi radość, spokój i ciepełko na sercu :)
Książka napisana jest w duchu mindfulness, uważności i bliskości i może być wspaniałym wstępem albo zakończeniem rozmowy o miłości, nie tylko rodzicielskiej.
Dla dzieci 3+
A. Dyrda, O. Szwajda, wydawnictwo Natuli
Dostępna tutaj: Zobacz, jak wielka jest miłość
5. seria o Kaziku – Kazik czuje złość i Kazik czuje smutek
Nowa seria książeczek o emocjach i uczuciach dla przedszkolaków. Na początek mamy dwie – o złości i o smutku. Kazik, jak każde dziecko, przeżywa różne małe, codzienne przygody, sukcesy i niepowodzenia, które czasem urastają do rangi wielkich porażek. W małym człowieku kryją się wielkie emocje!
Nie inaczej jest gdy Kazik ma problem z założeniem bluzki, a w szczególności, gdy musi skończyć zabawę, a wcale tego nie chce. Wtedy pojawia się wielka, ogromna złość! Jak sobie z nią poradzić? A kiedy lodziarnia okazuje się zamknięta i Kazik nie może dostać lodów, o których marzył przez cały dzień w przedszkolu, po policzkach płyną mu łzy i smutek wypełnia całe jego ciało. Jak się z nim uporać?
Każdego dnia Kazik przeżywa różne emocje i każdego dnia uczy się czegoś nowego, jak każdy kilkulatek. Książki są bardzo wspierające, empatyczne i dają praktyczne narzędzia, dzięki którym możemy pomóc dziecku lepiej zrozumieć swoje uczucia. Na końcu każdej części znajdziemy komentarz autorki, która jest psycholożką dziecięcą i terapeutką pedagogiczną oraz autorką bloga i kanałów Mamologia. Czekamy na kolejne części! :)
Dla dzieci 3+
A. Belta-Iwacz, E. Michalska, wydawnictwo Media Rodzina
Dostępne tutaj:
6. Niesforne Ziarenko i straszny wieczór
seria Smaczna Banda i emocje
Pamiętacie Niesforne Ziarenko? To bohater jednej z pierwszych części serii książek Smaczna Banda i emocje, pisałam o niej TUTAJ. Jednak nie musimy jej znać przed sięgnięciem po dzisiejszą nowość. Ba, akcja „Niesfornego Ziarenka i strasznego wieczoru” dzieje się przed wydarzeniami z poprzedniej książki.
Nasz bohater wciąż jeszcze mieszka z innymi ziarenkami na słoneczniku i właśnie przygotowuje się do Halloween. Jednak ma pewien problem – nie może wymyśleć sobie przebrania, które będzie fantastyczne, oryginalne i z efektem WOW. Niesforne Ziarenko chce zachwycić, olśnić i zaskoczyć wszystkich, a skoro żaden pomysł nie jest dość dobry… to postanawia odwołać Halloween.
Czy jednak w Halloween chodzi tylko o straszne stroje? A może to raczej okazja do wspólnego spędzenia wolnego czasu, śmiechu i zabawy?
Dla dzieci 5+
J. John, P. Oswald, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Niesforne Ziarenko i straszny wieczór
Wpis zawiera linki afiliacyjne.