KSIĄŻKI O EMOCJACH

Książki o emocjach dla dzieci – nasze nowości

Książki o emocjach dla dzieci są genialną pomocą dla rodziców. Pomagają zidentyfikować i nazwać emocje oraz uczucia, pokazują jak sobie z nimi radzić i jak wspierać np. budowanie pewności siebie. Ciekawe historie sprawiają, że dzieciom łatwiej jest identyfikować się z bohaterami, a wskazówki i ćwiczenia utrwalają poznane techniki. Dla mnie książki o emocjach są świetnym punktem wyjścia do wielu ważnych rozmów.

seria Szkoła Emocji: Nieustraszeni

Nieustraszeni to seria książek o emocjach, która łączy w sobie to, co najlepsze – wartościową treść, piękne ilustracje, ciekawą przygodę i wskazówki dla rodziców. Każdy tom porusza inne zagadnienie i można je czytać w dowolnej kolejności. Ostatnie strony książek skierowane są do rodziców i zawierają mnóstwo przydatnych, konkretnych wskazówek jak rozmawiać z dziećmi i jak w praktyce wspierać dany obszar. Rewelacja.

Dla kogo? Dla dzieci 4+

E. Punset, R. Bonilla, wydawnictwo Mamania

Dostępne tutaj: seria Szkoła Emocji Nieustraszeni

Szkoła emocji. Nieustraszeni i poszukiwanie skarbu

Wzmacnianie poczucia własnej wartości

Tytułowi Nieustraszeni to rodzeństwo Alicja i Tadzio oraz ich piesek Rocky. Dzieci przeżywają typowe dla swojego wieku trudności i małe-wielkie smutki. Tadzio ma 5 lat i nie wszystkie wyrazy wymawia już poprawnie, przez co niektóre dzieci w grupie się z niego śmieją. 8-letnia Ala jest niska i zawsze zostaje wybierana do drużyny w koszykówkę na samym końcu. Dzieci rozmawiają o swoich emocjach i wspierają się wzajemnie.

Z pomocą przychodzi też Klementyna, mewa emocji. Zabiera dzieci na nocną, magiczną wyprawę w celu zdobycia mistrzostwa w niezwykle ważnej dziedzinie – miłości do samego siebie. I tak zaczyna się niesamowita przygoda, która wciąga, bawi, wzrusza, a przede wszystkim pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości i odkryć talent w każdym z nas. Bo każdy z nas jakiś ma!

Szkoła emocji. Nieustraszeni i przygoda w latarni morskiej

Nauka współpracy z innymi

Tym razem Ala i Tadzio, wraz ze swoją kuzynką Krewetką, wyruszą na spotkanie przygodzie, aby nauczyć się lepiej dogadywać ze sobą i poznać sekret dobrych przyjaciół. Będą musieli stawić czoła ogromnej burzy i pomóc latarnikowi, ale nie uda im się tego dokonać, jeśli będą się wciąż spierać i kłócić. Czy dzieci dojdą do porozumienia? Oczywiście, choć nie będzie to łatwe, jak w życiu ;)

Szkoła emocji. Nieustraszeni i tajemnica dinozaura

Radzenie sobie ze złością

Kolejna przygoda zaprowadzi naszych małych bohaterów do Muzeum Nauki, gdzie będą odkrywać i doskonalić techniki radzenia sobie ze złością. Ale nie będą sami! Towarzyszyć im będą ich Wkurzające cienie ;) Zapowiada się ciekawie? Dodajmy do tego jeszcze wielki szkielet dinozaura, kolorowe motyle i maszynę elektrostatyczną, a zrobi się naprawdę ekscytująco. Czy Nieustraszonym uda się skonstruować kanapkę spokoju?

Szkoła emocji. Nieustraszeni w Krainie Jednorożców

Radzenie sobie ze smutkiem

Florentyna, ptasia trenerka emocji, zabiera dzieci na wyprawę do Krainy Jednorożców. Alicja i Tadzio staną przed nie lada wyzwaniem – ich zadaniem będzie pocieszenie smutnych jednorożców. Odkryją w sobie moc wspierania i poznają sposoby jak pomóc innym, żeby poczuli się lepiej. Dzięki temu będą wiedzieli co robić, gdy sami poczują się nieszczęśliwi. A w razie potrzeby – prosić innych o pomoc, to również bardzo ważna umiejętność.

seria o Pinku

Seria o Pinku to must have w kategorii książek o emocjach dla dzieci. Napisane przez psycholożkę, podejmują konkretne problemy i zagadnienia, zawierają ciekawe historie i mnóstwo ćwiczeń rozwojowych dla dzieci. Każda książka składa się z 16 historii (wartościowa rozmowa + ćwiczenie), które możemy czytać i przerabiać na wyrywki. To super narzędzie dla rodziców.

Dla kogo? Dla dzieci 4+ (ale polecam też dla dzieci wczesnoszkolnych)

U. Młodnicka, A. Waligóra, wydawnictwo Sensus

Seria dostępna tutaj: Książki o Pinku

Jesteś ważny, Pinku!

Książka o poczuciu własnej wartości

Pierwsza książka z serii o Pinku koncentruje się na zagadnieniach związanych z poczuciem własnej wartości i pewnością siebie. Pink rozmawia z mamą i przekonuje się, że każdy z nas jest wyjątkowy, ale nie idealny, że możemy zmienić w sobie coś co nam przeszkadza i mamy wpływ na swoje samopoczucie, że warto robić to, co sprawia nam satysfakcję. A to tylko kilka z tematów, zawartych w 16 wspierających historiach.

Każda z nich przedstawia zagadnienie w prosty sposób, na przykładach znanych dzieciom z życia, daje wskazówki i narzędzia do wprowadzenia małych-wielkich zmian, które są kluczowe w budowaniu stabilnego poczucia własnej wartości. Rodzicom ta wiedza również się przyda!

Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!

Książka o relacjach z równieśnikami

Druga cześć z serii o sympatycznym stworku imieniem Pink koncentruje się na tematach związanych z relacjami między dziećmi. Czym jest przyjaźń? Czy nasz przyjaciel może mieć innych przyjaciół? Jak sobie radzić, gdy pokłócimy się z przyjacielem? Czy kłótnie mogą być dobre? Jak rozpoznać przyjaciela i czy każdy może nim być? Pink przekonuje się, że zaufanie i szczerość to podstawy dobrej relacji z przyjacielem, a także poznaje prawdziwą supermoc przyjaźni.

Moim zdaniem ta książka powinna być lekturą obowiązkową nie tylko dla przedszkolaków, ale też dla dzieci wczesnoszkolnych. Mnóstwo cennych wskazówek, przykładów z życia i ćwiczeń, które pomogą utrwalić zdobytą wiedzę.

Odwagi, Pinku!

Książka o odporności psychicznej

Trzecia część serii o Pinku zdecydowanie trzyma poziom. Tym razem pod lupę zostały wzięte takie zagadnienia jak stres, frustracja, strach, zamartwianie się – czyli tematy bardzo na czasie. Pink uczy się zamieniać paraliżujący lęk w działanie, pokonywać swoje obawy i akceptować, że nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. To normalne, jak i to, że czasem mamy w głowie pustkę albo nie dajemy rady czegoś zrobić.

Praktyczne zadania i ćwiczenia po każdym z 16 rozdziałów pomagają wypracować nowe strategie radzenia sobie ze stresem, paniką, natłokiem zadań i obowiązków, ale też smutkiem i frustracją. Bardzo przydatne!

Mały smok i emocji tłok – bajka dźwiękowa

I na koniec coś dla najmłodszych. Urocza bajka o małym smoku, który bardzo mocno przeżywa różne uczucia – radość, strach, złość, smutek i wiele innych. Jak sobie poradzić z uczuciami, które nas przytłaczają? Na każdej stronie znajdują się zaznaczone miejsca, po ich naciśnięciu zostają odtworzone przypisane konkretnym emocjom dźwięki.

Dla kogo? Dla dzieci 1+ (ale ma cienkie kartki)

D. Durand, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Mały smok i emocji tłok

Więcej wartościowych książek dla dzieci o emocjach znajdziesz tutaj:

Najlepsze książki dla dzieci o emocjach i uczuciach. Top 10

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz