Co jakiś czas potrzebuję coś zmienić w domu, coś poprzestawiać, wymienić, przeorganizować, czegoś się pozbyć. W takiej oczyszczonej przestrzeni lepiej mi się oddycha i lepiej myśli. Zasada „porządek w domu – porządek w głowie” bardzo się u mnie sprawdza, choć daleko mi do idealnej pani domu, oj daleko ;) Dlatego co jakiś czas się mobilizuję i biorę do działania! A wiadomo, że nic tak dobrze nie działa na motywację do roboty, jak wsparcie grupy.
Wyzwanie „Zorganizowana Mama w 15 dni” to różne zadania organizacyjne na 15 kolejnych dni. Przez cały czas trwania wyzwania będziemy się wspierać i motywować w mojej grupie Zorganizowane Mamy. Mamy dzieci, mamy plany na Facebooku. Dołącz teraz!
Kilka miesięcy temu odbyła się I edycja wyzwania – wszystkie zadania znajdziesz tutaj: I edycja wyzwania Zorganizowana Mama w 15 dni Spokojnie, nie musisz zrobić pierwszej edycji, żeby przystąpić do kolejnej. Zadania też są różne.
II edycja wyzwania trwa 15 dni: 19.08 – 2.09
Poniżej kilka często pojawiających się pytań, wątpliwości:
1. Czy muszę mieć full czasu na wyzwanie?
Pewnie, że nie! Ja też jestem mamą i wiem, jak jest. Czasami się po prostu nie da wygospodarować tyle czasu ile potrzeba na wykonanie zadania. Dlatego też ułożyłam je tak, że po bardziej wymagających zadaniach następowały takie luźniejsze, które zrobisz w 10 minut.
2. A co, gdy jakieś zadanie mam już ogarnięte?
Wtedy masz dodatkowy dzień na wykonanie zadania, które w Twoim przypadku będzie bardziej czasochłonne. Możesz też zajrzeć do listy z dodatkowymi zadaniami – jest tam mnóstwo inspiracji :)
3. Nie mam dziś na to czasu!
Spokojnie, nie dziś, to jutro. Jeśli wiesz, że tego dnia na 100% nie wyrobisz się z zaplanowanym zadaniem, zrób inne z listy lub po prostu zacznij. Najważniejsze to wziąć się do roboty, nie odkładaj sprzątania „na wieczne później”. Nie musi być perfekcyjnie, zrób tyle, ile dasz radę. Nie pozwól, żeby perfekcjonizm Cię stopował przed działaniem.
4. Zawaliłam, jestem kompletnie w tyle z harmonogramem!
Nie zniechęcaj się, idź dalej z wyzwaniem, do pominiętych zadań możesz wrócić, gdy okaże się, że masz wolny dzień (zadanie na dany dzień Ciebie nie dotyczy, bo masz to już ogarnięte), albo… nie wrócić :) Wyzwanie jest dla Ciebie, a nie Ty dla wyzwania – wiadomo, najfajniej zrobić WSZYSTKO, ale lepiej zrobić CZĘŚĆ niż NIC. Prawda?
.
Wyzwanie Zorganizowana Mama w 15 dni – MATERIAŁY DO DRUKU
- Dołącz do grupy Zorganizowane Mamy. Mamy dzieci, mamy plany na Facebooku
- Pobierz paczkę z nowymi szablonami do wyzwania i wydrukuj –
- Zapisz się na newsletter i odbierz dodatkowe materiały do wyzwania
.
Lista zadań wyzwania “Zorganizowana mama w 15 dni” cz.2:
Dzień 1. Wielki przegląd dziecięcych ubrań i butów
- przejrzyj dziecięcą szafę, komodę, półki z butami. Posortuj za małe rzeczy na te do oddania, do sprzedania i ewentualnie do zachowania dla młodszego dziecka. Za małe poplamione i zniszczone ubrania od razu wyrzuć (najlepiej do pojemnika na ubrania)
- jeśli chcesz coś zatrzymać na pamiątkę (np. ubranko z chrztu), pamiętaj żeby nie przechowywać tego w siatce foliowej, bo mogą pojawić się żółte plamy
- to też dobra okazja, żeby dokupić brakujące ubrania na jesień – właśnie kończą się wyprzedaże i pojawiają nowe kolekcje
Dzień 2. Porządkujemy przybory papiernicze
- zgromadź w jednym miejscu wszystkie przybory papiernicze – długopisy, ołówki, zakreślacze, karteczki samoprzylepne, dziurkacze, zszywacze itp. Wyrzuć zepsute i zużyte.
- przeznacz jedno pudełko do przechowywania tej całej drobnicy, która tak lubi się rozprzestrzeniać po całym domu ;)
- sprawdź, czy niczego nie brakuje dzieciom do szkolnej/przedszkolnej wyprawki (listę znajdziesz TUTAJ) – wybierz się na zakupy, jeśli to konieczne, zrób to od razu, unikniesz tłumów w ostatni weekend sierpnia
Dzień 3. Czas na przegląd książek!
- przyjrzyj się każdej książce z osobna i zdecyduj czy naprawdę chcesz ją zachować. Odpowiedz sobie na jedno pytanie: Czy przeczytam tę książkę jeszcze raz? Jeśli odpowiedź brzmi NIE – pozbądź się jej, po co ma zajmować miejsce?
- jeśli niekoniecznie – sprzedaj, oddaj do biblioteki, wymień. Życie jest za krótkie na marne książki!
Dzień 4. Dzień dziecięcych zabawek
- przejrzyj wszystkie dziecięce zabawki. W zależności od wieku dziecka i jego podejścia do tematu proponuję dwie metody działania – razem z dzieckiem lub…ukratkiem ;)
- mój model działania: wszystkie zabawki dzieci dzielę na 4 kategorie:
- Te, które zostają w domu
- Te, które rotuję, czyli wynoszę na kilka miesięcy do piwnicy
- Te, które wyrzucam (zepsute, zużyte, zdekompletowane bez szans na znalezienie brakujących elementów)
- Te, które planuję oddać lub sprzedać
Zabawek z dwóch ostatnich kategorii nie pozbywam się od razu, raczej po 1-2 tygodniach, kiedy okazuje się, że nie są koniecznie potrzebne do szczęścia (najczęściej dzieci w ogóle nie zauważają ich zniknięcia ;) )
Dzień 5. Wystawiamy na sprzedaż niepotrzebne rzeczy
- nagromadziło Ci się sporo rzeczy, które chcesz sprzedać? Dziś tego właśnie dotyczy zadanie – zrób im zdjęcia, przygotuj opisy i wystaw na OLX, Allegro, lokalnych grupach sprzedażowych na Facebooku
- dobre zdjęcia to podstawa – nie żałuj na nie czasu. Jeśli sprzedajesz ubrania, najpierw je wyprasuj – ludzie kupują oczami
- wystaw na sprzedaż lub do oddania zbędne ubrania dziecięce i zabawki, które odłożyłaś do tej pory
Dzień 6. Pieczemy z dzieckiem ciasto
- czas na chwilę oddechu od porządkowania :) Możesz też wykorzystać ten dzień na dokończenie któregoś z poprzednich zadań.
- proste pomysły na pyszne ciasta i desery znajdziesz w zakładce KUCHNIA
Dzień 7. Żegnaj, stara lub niepotrzebna zepsuta elektroniko!
- dla mnie dobrym dniem na to zadanie jest weekend, czas, kiedy też mój mąż jest w domu, bo to on głównie wie, czy jakiś tam kabelek będzie jeszcze przydatny czy nie
- rozejrzyj się po domu i w piwnicy czy nie masz gdzieś poutykanych zepsutych starych sprzętów, których nie opłaca się naprawiać. Możesz je oddać w lokalnym punkcie zbierania elektrośmieci
- sprzęty w dobrym stanie, których nie potrzebujesz, oddaj lub sprzedaj – może uda się odzyskać część pieniędzy albo przynajmniej ktoś się ucieszy :)
- pssst! Dziś jest handlowa niedziela ;)
Dzień 8. Zapisujemy się na zaległe wizyty lekarskie
- sprawdź kiedy ostatnio robiłaś morfologię, cytologię, USG piersi, USG narządów rodnych, kiedy ostatnio byłaś u ginekologa – masz jakieś zaległości? A może masz jakieś dolegliwości, które proszą się o zdiagnozowanie? Telefon w dłoń i zapisz się na wizytę!
Dzień 9. Robimy coś spoza naszej strefy komfortu
- zrób coś, co odwlekasz już od dawna albo spróbuj czegoś zupełnie nowego! A może jakaś szafka już długo czeka na posprzątanie?
Dzień 10. Wielki przegląd dokumentów/papierów/gwarancji/paragonów
- zajrzyj do wszystkich miejsc, w których trzymasz różne dokument, uporządkuj je, wyrzuć niepotrzebne
- załóż pudełko na paragony, podpisz je rokiem np. „2019”, wyrzuć te, na które skończyła się gwarancja, ale:
- zostaw paragony, na rzeczy, które planujesz sprzedać, nawet jeśli już jest po gwarancji – to dodatkowy plus przy sprzedaży
Dzień 11. Czas na przegląd butów!
- przejrzyj wszystkie buty (też te w schowkach i piwnicy) i zdecyduj, czy wszystkich potrzebujesz, wyrzuć zniszczone, oddaj/sprzedaj niewygodne
Dzień 12. Planujemy spotkanie z przyjaciółką/ randkę z mężem
- w ferworze ogarniania nie zapominaj o sobie – umów się na spotkanie z przyjaciółką, zaplanuj randkę z mężem (choćby na przyszły miesiąc)
Dzień 13. Zabieramy dzieci na lody/basen/kulki/rower
- to już ostatni weekend lata – spędźcie go razem, nawet jeśli Twoje dziecko nie chodzi jeszcze do szkoły, wybierzcie się w jakieś fajne miejsce, pozwól na odrobinę szaleństwa (dla mnie to np. 2 kulki lodów zamiast 1 dla córki :D).
- Fajne miejsca przyjazne dzieciom znajdziesz TUTAJ, warto zabrać dziecko w jakieś nowe miejsce, choćby dla efektu „wow” :D
Dzień 14. Pierzemy zasłony/firanki/koce/obrusy/dywaniki
- rozejrzyj się po domu – czy coś już czasem zbyt długo nie czeka na pranie? A może zasłony leżą w koszu do prasowania od kilku tygodni? To dobry dzień na ogarnięcie tego typu zaległości
Dzień 15. Wielki przegląd bielizny
- wyjmij wszystkie skarpetki, majtki, rajstopy, pończochy, staniki i kostiumy kąpielowe. Wyrzuć te niepasujące, podniszczone, niewygodne i te, które tak naprawdę nigdy Ci się nie podobały (po co je trzymasz, skoro i tak ich nie zakładasz?)
Dodatkowe zadania:
- Porządkujemy przybory do szycia
- Sortujemy chemię gospodarczą
- Wyzwanie 10 tys. kroków
- Czas na rozprawienie się z pamiątkami – czy na pewno wszystkie chcesz zatrzymać?
- Przeglądamy płyty CD, DVD, VHS
- Porządkujemy torebkę
- Wielki przegląd pojemników na jedzenie
- Przegląd biżuterii
- Przegląd starych gazet
+ zadania z I edycji wyzwania Zorganizowana Mama w 15 dni: KLIK