Zabawki na koncentrację dla dzieci – przygotowałam zestawienie naszych ulubionych zabawek, które pozytywnie wpływają na koncentrację, skupienie oraz cierpliwość. We wpisie znajdziesz zabawki dla przedszkolaków i starszych dzieci – bardzo przydatne w tym temacie :)
Jest wiele sposobów na trenowanie koncentracji i cierpliwości u dzieci – moim zdaniem najlepiej działają te związane z zabawą :) Dziecko ćwiczy, trenuje i… nawet o tym nie wie, bo po prostu świetnie się bawi! Taka nauka przez zabawę najlepiej się u nas sprawdza. Zabawki na koncentrację często też jednocześnie trenują motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową, prawidłowy chwyt i spostrzegawczość.
Zabawki na koncentrację u dzieci – jakie są nasze ulubione?
1. Układanka przeplatanka 2w1
Na początek pokażę Ci naszą nowość, którą Tosia i Helenka z miejsca bardzo polubiły. To świetne połączenie przeplatanki z wciskanką dla dzieci, a więc mamy tu takie dwa w jednym. Dziecko może przewlekać kolorowe sznurki przez odpowiednie dziurki na planszy, a także wciskać je zgodnie z kolorami w odpowiednie miejsca. Świetna zabawa, a zarazem dobre ćwiczenie na koncentrację i zdolności manipulacyjne. Elementy do wciskania i plansza są drewniane, niektóre wchodzą łatwiej, inne trzeba mocniej docisnąć – to dodatkowe wyzwanie dla dziecka.
Tosia wymyśla też własne wzory, kombinuje, łączy sznurki z wciskanymi guzikami, tworzy zaskakujące obrazki. Rewelacja!
W zestawie znajduje się drewniana podstawka, 10 plansz z różnymi grafikami, 4 długie kolorowe sznurki i aż 70 kolorowych guzików do wciskania. Guziki są niewielkich rozmiarów, więc zabawkę polecam dzieciom powyżej 3 rż.
Dostępna tutaj: Układanka przeplatanka 2w1
2. Układanka magnetyczna Świat baśni
Układanki magnetyczne mamy i kochamy już od lat, świetnie wpływają na koncentrację u dzieci. Helenka często wyciąga swoje Magnetibooki i układa sama, w skupieniu – odwzorowuje na magnetycznej planszy obrazki lub daje się ponieść wyobraźni i tworzy zabawne, zwariowane postaci :) Tosia też je bardzo lubi.
Dziś chciałam Ci pokazać naszą nową magnetyczną układankę – Świat baśni, którą polecam już dla 3-latków. W zestawie znajduje się 10 kart z baśniowymi postaciami i 30 magnesów. Można ułożyć Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Krasnoludka, Syrenkę i wiele więcej :) Taka układanka też jest super pomysłem dla dzieci, które nie lubią klasycznych puzzli.
Dostępna tutaj: Układanka magnetyczna Świat baśni
3. Wydrapywanka Tajemniczy ogród
Wydrapywanki, czy też zdrapywanki jak nic uczą cierpliwości i staranności. Regularnie kupuję Tosi takie obrazki do precyzyjnego zdrapywania fragmentów farby-zdrapki dołączonym drewnianym patyczkiem. Nad jednym takim obrazkiem Tosia spędza kilka dobrych dni, czasem nawet tydzień, po troszku odsłaniając ukryte wzory. Świetny trening wytrwałości :) Czasem i ja trochę sobie podrapię, bardzo mnie to odpręża. Polecam już dla 5-latków.
Dostępna tutaj: Wydrapywanka
4. Rafa Koralowa. Smart Games
Moje córki (i ja również) uwielbiają gry z serii Smart Games! Nie ma dnia, żebyśmy w którąś z nich nie grały. Oprócz koncentracji trenują też myślenie przyczynowo-skutkowe, rozwiązywanie problemów i wytrwałość. Zadania zawsze są ułożone od najprostszych po najtrudniejsze – dzięki początkowym sukcesom dziecko się szybko nie zniechęca, gdy zadania się komplikują i trzeba naprawdę pogłówkować, żeby znaleźć rozwiązanie.
Na rynku jest bardzo dużo gier logicznych Smart Games, do dzisiejszego wpisu wybrałam Rafę Koralową – grę, nad którą Tosia potrafi siedzieć w skupieniu nawet pół godziny i… kombinować. Rewelacja! Tę grę polecam dla starszaków (6+), dla młodszych świetna będzie np. Kamelot Jr, którą pokazywałam TUTAJ.
Dostępna tutaj: gra Smart Games Rafa Koralowa
5. Przewlekanka ze zwierzątkami
Przewlekankę zamówiłam przede wszystkim z myślą o treningu motoryki małej, jednak wspaniale wpływa też na skupienie dziecka i ćwiczenie cierpliwości. Na początku Helenka szybko się zniechęcała, bo jej się nie udawało, ale z małą pomocą zaczęła sobie radzić coraz lepiej. Bardzo pomocne są tutaj sympatyczne postaci zwierzątek. Bardzo podoba mi się, że w tym zestawie są elementy z mniejszą i większą ilością dziurek, dzięki czemu możemy stopniować trudność zabawy. Świetna jakość!
Dostępna tutaj: Przewlekanka
Zabawki na koncentrację
6. Gra sensoryczna Wzrok
Bardzo ciekawa gra w rozpoznawanie odcieni kolorów. Są dwa warianty rozgrywki. W pierwszym, kooperacyjnym, staramy się ułożyć w odpowiedniej kolejności wszystkie elementy gąsienic zanim nastanie zima. Zadanie wydaje się proste gdy gąsienice są w całości, jednak sprawa się nieco komplikuje, gdy trzeba porównywać odcienie na rozłożonych elementach. Nawet mi się zdarzają pomyłki :) Drugi wariant to już rywalizacja i nauka specyficznych nazw różnych odcieni kolorów (można też zgadywać). Gramy całą rodziną!
Jeszcze jedna rzecz – nie traktuj dopisku „Montessori” na pudełku zbyt serio ;) Polską instrukcję do gry możesz pobrać TUTAJ.
Dostępna tutaj: Gra sensoryczna Wzrok
7. Memory
Memory to doskonały trening pamięci, skupienia i koncentracji. Taka prosta gra, a tak wciągająca :) Mamy sporo różnych wersji, Tosia najbardziej lubi tę z kotami. Ten zestaw jest pakowany w solidne i małe pudełeczko, idealne do zabierania ze sobą na wycieczki i wyjazdy :) To jedna z gier, w które Helenka najchętniej gra z Tosią – wygrywają równie często.
Dostępne tutaj: Memory Koty inne wzory (np. Dinozaury, Jednorożce, Zwierzęta, Psy, Pojazdy, Słynne kobiety)
8. Sudoku dla dzieci
Bardzo polecam też wszelkie łamigłówki, zabawy z kodowaniem, zagadki i… sudoku! Tak, jest też sudoku dla dzieci :) Ten zestaw zamówiłam dla Helenki – dzięki temu, że operuje się na kolorowych kształtach-naklejkach, a nie cyfrach, można śmiało wciągnąć do zabawy już 3-4 letnie dzieci. Starsza siostra wytłumaczyła zasady i Helenka załapała. Bardzo pomocne jest oznaczenie trudności zadań. Polecam!
Dostępne tutaj: Sudoku dla dzieci
9. Puzzle w walizce
Pisząc o zabawkach na koncentrację dla dzieci nie mogłam pominąć puzzli :) Na blogu bardzo często polecam różne puzzle, warto wybrać takie, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka. My bardzo lubimy puzzle kosmiczne, puzzle z Puciem, puzzle z ilustracjami z książek wydawnictwa Nasza Księgarnia (np. puzzle alfabet), puzzle do nauki liczenia, puzzle w walizce (link poniżej), puzzle patyczki i oczywiście gigantyczne puzzle Ciało człowieka! Nasza kolekcja stale rośnie i bardzo mnie to cieszy, bo uwielbiam te długie popołudnia i wieczory, kiedy siadamy z dziewczynkami na podłodze i całą rodziną układamy puzzle zestaw po zestawie :)
Dostępne tutaj: Puzzle w walizce, linki do pozostałych zestawów powyżej
10. Znajdź to!
Na koniec nasza nowość z serii gier podróżnych The Purple Cow. Tym razem w małym metalowym pudełku znajdziemy bloczek z 50 obrazkami, na których trzeba odnaleźć ukryty obiekt. Nie jest to łatwe (zobacz poniżej), dlatego ta wersja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8+.
Gry podróżne The Purple Cow to moja tajna broń na wszelkie wyjścia z dziećmi, podczas których wiem, że trzeba będzie czekać, np. w kolejce do lekarza czy w oczekiwaniu na posiłek w restauracji (choć o tym ostatnim możemy tylko pomarzyć na razie…).
Dostępna tutaj: Podróżne łamigłówki