Jak oddać włosy dziecka na perukę? Niesamowite, w jak prosty sposób można pomóc innym – tak naprawdę bez żadnego wysiłku. Dziś opowiem Ci jak charytatywnie przekazać włosy – ile cm muszą mieć włosy, jak je obciąć, do jakiej fundacji wysłać, o czym trzeba pamiętać.
Moja starsza córka ma gęste, piękne włosy, do niedawna były bardzo długie i sprawiały spore kłopoty. Codzienne rozczesywanie, długotrwałe suszenie, już nie mówiąc o uciążliwościach w upały! Krótsze włosy to też większa samodzielność (mycie, suszenie, rozczesywanie) – jak dla mnie, same plusy ;) Kiedy więc Tosia zdecydowała, że chce obciąć włosy, od razu przyklasnęłam temu pomysłowi. Jednak trochę szkoda, żeby tak długie i zdrowe włosy miały się zmarnować, dlatego postanowiłyśmy oddać je charytatywnie.
Tosi od razu pomysł się bardzo spodobał i nawet, gdy w salonie okazało się, że trzeba obciąć więcej włosów, niż myślałyśmy, nie wahała się ani chwili. Jestem z niej bardzo dumna. Wspaniale jest pomagać!

Gdzie oddać włosy na perukę? Lista fundacji
Jest kilka akcji, w ramach których możemy przekazać ścięte włosy. Najpopularniejszą jest akcja Daj Włos! Fundacji Rak’n’Roll, ale nie jedyną. Gdzie oddać włosy na perukę?
- „Daj Włos!” Fundacji Rak’n’Roll – peruki są przekazywane kobietom w trakcie chemioterapii. Min. długość włosów to od stycznia 2023 roku 35 cm.
- „Podziel się dzieciństwem” Fundacji Herosi – peruki są przekazywane dzieciom, podopiecznym fundacji. Min. długość włosów 35 cm kobiece i 30 cm męskie.
- [Do niedawna możliwe było też przekazanie włosów na peruki dla dzieci poprzez Fundację Przyjaźni WeGirls, jednak jakiś czas temu fundacja ta zawiesiła działania.]
My zdecydowaliśmy się na przesłanie włosów Fundacji Rak’n’Roll. Powód? Prozaiczny – długość włosów (edit. w 2022 roku min. długość wynosiła o 10 cm mniej niż obecnie). W dalszej części wpisu będę odnosić się więc do wymogów i formalności związanych z tą fundacją.


Jak oddać włosy na perukę?
Oddanie włosów na perukę jest naprawdę bardzo proste, ale warto wiedzieć o kilku rzeczach, żeby nie było zaskoczenia w ostatniej chwili i żeby faktycznie przekazane włosy mogły być użyte do stworzenia peruki dla potrzebującej osoby. Jakie włosy można oddać na perukę? Przypomnę, że kieruję się tu zasadami akcji Daj Włos! fundacji Rak’n’Roll. Pozostałe fundacje mogą mieć nieco inne zasady, ale są to małe różnice.
- naturalność – włosy nie mogą być rozjaśniane, choć dopuszczalne jest farbowanie na ciemniejszy kolor (o ile wcześniej nie były rozjaśniane). Nie mogą być też włosy po trwałej ani po keratynowym prostowaniu.
- długość – włosy muszą mieć min. 35 cm (liczone przed zapleceniem warkoczy), ale w salonie doradzili nam ścięcie o 5 cm więcej, żeby mieć pewność, że włosy zostaną wykorzystane.
- przed ścięciem – przy ostatnim myciu głowy nie można nakładać odżywki ani niczym pryskać włosów (np. sprejem ułatwiającym rozczesywanie ;))
- ścięcie – włosy muszą być suche, warto o tym przypomnieć w salonie, rozczesane i splecione w warkocz/warkocze, w zależności od ilości. Poza tym warkocze muszą być dobrze związane gumkami, i u nasady i u dołu.

Gdzie obciąć włosy na perukę?
Można to zrobić na dwa sposoby.
- Wybrać się do salonu, który współpracuje z fundacją. TUTAJ znajdziesz aktualną listę. W tym przypadku salon sam wysyła włosy do fundacji.
- Ściąć włosy u swojego fryzjera (lub w domu) i samodzielnie wysłać je do fundacji.
Wybrałam opcję drugą i powiem Ci jak to zrobiłam krok po kroku. Już przy umawianiu Tosi na wizytę do fryzjera zaznaczyłam, że będzie to obcięcie włosów w celu przekazania do fundacji na perukę. Warto dopilnować, żeby włosy były ścięte na sucho, bez spryskiwania wodą i wcześniej splecione w warkocz (lub warkocze), po obu stronach związane gumkami recepturkami.
Na stronie akcji Daj Włos! wypełniłam, wydrukowałam i podpisałam oświadczenie o charytatywnym przekazaniu włosów. Warkocze owinęłam w ręcznik papierowy kuchenny i wraz z oświadczeniem włożyłam do koperty bąbelkowej. Wysłałam na adres fundacji:
Fundacja Rak’n’Roll Daj Włos!
al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa

Dyplom dla dziecka
Dyplom, a w zasadzie podziękowanie za przekazanie włosów fundacji otrzymamy na maila w czasie około 2 miesięcy po wysłaniu włosów. Wydrukowałam go i wręczyłam Tosi. Fajnie mieć taką pamiątkę :) Jeśli po upływie 2 miesięcy podziękowanie jeszcze by nie dotarło, warto zerknąć do skrzynki ze spamem. Na stronie fundacji można też sprawdzić, czy przesłane włosy zostały już zarejestrowane w systemie.
I to już tyle konkretów :) Jeśli coś jest jeszcze niejasne, śmiało pytaj w komentarzu lub na priv. Chętnie pomogę.