MACIERZYŃSTWO POLECANE

Tak, moje dziecko nadal to robi!

Spojrzenia pełne współczucia, czasem też zrozumienia, a czasem niedowierzania. Bywa, że i politowania…

Jak to? Nadal to robi? Jeszcze jej nie oduczyłaś? 

– Twoja prawie 1,5-roczna córka nadal zasypia przy piersi?

– Nie chciało Ci się? Jesteś leniem? A może nie potrafiłaś nauczyć jej innych sposobów zasypiania?

– Boże, ale Ty biedna jesteś, nie możesz się wieczorem ruszyć z domu! Ty to się masz!

Tak, Tosia przy mnie zasypia wyłącznie przy piersi. Tak, ciężko jest mi się wybrać gdzieś wieczorem i zostawić usypianie komuś innemu. Nie, nie mam z tym problemu!

A wiecie dlaczego?

Kluczowe są tutaj 2 krótkie słowa z poprzedniego akapitu „przy mnie”.

W żłobku Tosia bez problemu zasypia w łóżeczku, wtulona w dobrze jej znany otulacz bambusowy, głaskana po pleckach przez jedną z cioć. W domu pod opieką babci, gdy jest śpiąca każe się usypiać w wózku ze sztabem przytulanek. Ale gdy jest mama jedynym sposobem zaśnięcia jest wtulenie w pierś. Koniec i kropka.

Kilka miesięcy temu częściowo dlatego, że Tosia przestała zasypiać przy piersi, a częściowo dlatego, że daliśmy się zwariować – uczyliśmy córeczkę zasypiania w łóżeczku. I nawet nauczyliśmy! Jednak foch na zasypianie przy cycku minął, a wraz z nim nasze przekonanie o konieczności samodzielnego usypiania dziecka w łóżeczku.

Tosia w tej chwili odpływa przy piersi w kilkanaście minut, spokojna, wyciszona, przytulona. Mam wrażenie, że jest jej błogo, miło, po prostu dobrze. Gdy po kilku takich nocach znów próbowaliśmy położyć ją samą w łóżeczku, protest był ogromny. Krzyk, płacz, niezrozumienie. Daliśmy więc sobie spokój. Ok, jak chce, to niech usypia przy piersi, tak długo, jak tego potrzebuje.

I co z tego, że jest już duża? Co z tego, że chodzi, biega, zaczyna gadać? Tosia zupełnie nie jest jeszcze gotowa na dzień z mamą ale bez mleka, nie mówiąc już w ogóle do zasypianiu, czy o nocy bez piersi… Gdy mnie nie ma w domu w ciągu dnia, Tosia wydaje się zupełnie nie pamiętać o mleku, ale jak tylko wracam nadrabia na całego.

I o ile z zasypianiem córki przy piersi nie mam problemu, to już częste karmienia w ciągu dnia zaczynają mnie męczyć. Zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem, a córka szarpie mnie za bluzkę i krzyczy, choć wiem, że nie jest głodna. Nie mogę jej nawet posadzić sobie na kolanach, bo od razu szuka piersi… Nie wiem co z tym zrobić, jak w przypadku takiego uparciucha zmniejszyć ilość karmień. Ale wiem, że karmienie na dobranoc jeszcze długo z nami pozostanie.

Moje wieczorne wyjście z domu jest trudne, ale nie niewykonalne. Ostatnio byliśmy nawet na weselu, a Tosię usypiali dziadkowie. I wiecie co? Dali radę! Co prawda mała łobuzowała do 22, ale za to spała bez żadnej pobudki do 5 rano. A tego się najbardziej obawiałam – że obudzi się w nocy i nie będzie piersi , która pozwoli jej ponownie spokojnie zasnąć. Tosia spała pięknie, a my szaleliśmy do 4 nad ranem! Takie sytuacje dają mi nadzieję i pozwalają naładować akumulatory o 200%.

Czy wolałabym, żeby Tosia zasypiała spokojnie sama? Żeby na co dzień przesypiała całą noc w swoim łóżeczku? Oczywiście, że tak. Marzy mi się taki obrazek: Tosia kładzie się w łóżeczku, słucha jak czytam jej bajkę, oczka zaczynają jej się kleić i powoli odpływa w krainę snu przytulając swojego misia. A potem śpi do 7 rano…

Myślicie, że jest na to szansa przed podstawówką?

Czy Wasze dziecko też to JESZCZE robi? A może odkryłyście swój niezawodny sposób na usypianie dziecka? No dobra, przymiotnik „niezawodny” nie powinien stać w tak bliskiej odległości do „dziecka”! Jak usypiacie maluchy?


Mogą Ci się spodobać

19 komentarzy

 • Reply
  www.MartynaG.pl
  31 października 2015 at 14:28

  W taki sposób możesz nadal szokować :)

  • Reply
   Carla
   1 listopada 2015 at 14:00

   A jakże! :)

 • Reply
  Patrycja
  2 listopada 2015 at 09:00

  Sama sie dziwiłam dziewczynom, które długo karmiły póki sama nie urodziłam😋 Nasza droga mleczna zakończyła sie miesiąc temu, po 14miesiacach. Byłam wyczerpana, bo Młody przez 10miesiecy jadł tylko pierś…co 2 godziny😒 Jak postanowił urozmaicić sobie dietę i zaczęliśmy się karmić tylko przed snem, raz w nocy i rano byłam przeszczęśliwa. Niestety trwalo to tylko miesiąc😞 potem synek poprostu…przestał chcieć, jak dawałam mu pierś to odwracal głowę, a ja po pewnym czasie przestalam proponować. Mi też wszyscy się dziwili po co tak „długo” karmię, jak potem go odzwyczaję. Dziecko się oduczylo, a ja przez tydzień ryczałam, bo chciałam jeszcze karmić. Nie słuchaj głupich komentarzy, na głupie pytania odpowiadaj żartem i karm tak długo jak Tosia będzie tego potrzebowała. Czas tak szybko ucieka i nic Ci nie zwróci tych chwil czułości z Córką😊 Ja Ci zazdroszczę, że jeszcze możesz się nimi cieszyć.

  • Reply
   Carla
   5 listopada 2015 at 21:41

   Wcale bym się nie obraziła, gdyby Tosia się już zechciała odstawić… Ostatnio mam już naprawdę dosyć ;)

   • Reply
    Monika Chomicz
    5 stycznia 2023 at 19:36

    Moja ma juz 2 lata, zasypia TYLKO przy mnie ssac pierś (chodzi o ssanie a noe mleko, bo go juz jak na lekarstwo). Czasem zdarzy sie jej zasnac w samochodzie ale stosunkowo rzadko. Nie spi w dzien od dawno, czasami raz w tygodniu uda mi sue ja uspic a tak to lobuzuje 13h. 2 razy mnie nke bylo przy nocnym kladzeniu spac, musiala pasc ze zmeczenia splakana. Z pierwszym mialam RAJ w porownaniu z nią. Najwazniejsze ze zdrowa jak rybka tylko mama umęczona..

  • Reply
   manowce
   11 marca 2016 at 22:03

   dobrze, że nie karmiłaś na siłę, bo to jednak powinno się robić „pod dziecko”, a nie „pod siebie”.

 • Reply
  Agent Z
  2 listopada 2015 at 17:52

  Kapelusz!!! <3

 • Reply
  ladymamma.pl
  3 listopada 2015 at 18:53

  A ja powiem szczerze, że bardzo Ci tego zazdroszczę! Mój Oliwier zasypiał przy piersi do ósmego miesiąca życia, niestety po tym czasie skończył mi się pokarm, wynikało to ze stresu jaki przeżywaliśmy w tamtym czasie :( Bardzo żałuję, że karmiłam tak krótko… Natomiast to o czym piszesz uważam za jedno z najpiękniejszych doznań macierzyństwa…Pozdrawiam serdecznie.

  • Reply
   Carla
   5 listopada 2015 at 21:48

   8 miesięcy to jest i tak niezły wynik!

 • Reply
  Kasia Szreder
  3 listopada 2015 at 21:04

  U nas na szczęście nigdy nie było takiej opcji, bo mój synek nie chciał :D W przeciwieństwie do mnie.

 • Reply
  Ola
  11 listopada 2015 at 00:08

  Skąd ja to znam:) 13 mcy karmienia prawie za nami, zasypianie tak jak u Was – przy karmieniu. Niestety pójście na drzemke też równa się karmienie. Wracam do pracy, córka z opiekunka zostaje. Butelki i mleka z butelki nie toleruje… Wiem, że będzie ciężko :(
  Życzę długiej mlecznej drogi :)

  • Reply
   Kasia
   1 lutego 2022 at 14:31

   I jak się udało? Mam teraz taką samą sytuacje, usypianie tylko przy piersi, a ja wracam do pracy i synek zostaje z opiekunką.

 • Reply
  Izabela
  13 listopada 2015 at 20:34

  U nas to samo,razy dwa.21 mcy.Na własne życzenie.#Icomizrobicie?;)

  • Reply
   manowce
   11 marca 2016 at 22:04

   wydaje mi się, że nie ma się co licytować, w takim znaczeniu, że ostatnio często widzę jak mamy się przerzucają liczbami: „ja 21 miesięcy!”, „ja 3 lata!”, to chyba nie są wyścigi?

   • Reply
    Izabela
    12 marca 2016 at 09:59

    Już zapomniałam,o co chodzi,bo minęło parę miesięcy;)Pewnie,że to nie licytacja,ale taki temat artykułu,więc się odzywamy.Nie ma też co ukrywać,że niektórzy karmią dłużej i usypiają dzieci przy piersi.To nic złego.Podobnie jak lulanie czy kołysanki,każdy ma swój sposób.

 • Reply
  patrycja gorszewska
  24 listopada 2015 at 12:06

  Witam jestem mamą 5 miesięcznych bliźniaczek które tolerują tylko pierś żadne smoczki czy butelki nie wchodzą w grę . Też zasypiają tylko przy karmieniu są zupełnie uzależnione od mamy .Na inne osoby reagują płaczem . Boje się trochę jak będzie wyglądało karmienie po roczku ? Jak inni będą na to reagować ? Czy bliźniaczki zaczną tolerować innych ludzi ? A Karmienie w miejscach publicznych mnie krępuje , nie ma jak się osłonić idealnie , bo samo przyłożenie ich do piersi to wyczyn
  Jesteśmy uziemieni w domu , jedynie można gdzieś wyjść na godzinkę miedzy karmieniami . Ja uwielbiam je karmić ,to taka magiczna chwila jak dziecko się wtula w pierś i spogląda na mnie . Rodzina mówi karm jak najdłużej , ale to według nich max 12 msc bo potem to już dziwne . PoZdrawiam

 • Reply
  manowce
  11 marca 2016 at 22:02

  ludzie w dwie strony komentują: albo „on jeszcze tego nie robi?!” (np. nie raczkuje, nie siada, nie komponuje symfonii), albo „on jeszcze to robi?” (np. ssie smoka, zasypia przy cyku). obcy ludzie się strasznie interesują życiem naszych dzieci (;

 • Reply
  Justyna Pomidor Pacan
  5 kwietnia 2017 at 23:54

  mój Julian też usypiał niemalże wyłącznie przy piersi przez całe 16 miesięcy i wcale mi to nie przeszkadzało ;) gdy zakręciłam kranik z mlekiem długo czekałam na mój wymarzony sposób usypiania… ale doczekałam około 30 miesiąca :) po kąpieli wędrujemy do łóżeczka, czytam bajkę i wychodzę z pokoju, mówiąc, że zaraz wrócę sprawdzić czy już usnął- zazwyczaj działa :)

 • Reply
  Aga
  3 kwietnia 2022 at 12:14

  A mój właśnie skończył 2 lata i nie wyobraża sobie ze do spania nie ma cyca😂. Na moje pytania, że może spróbujemy inaczej odpowiada słodkim „muse” i co zrobić jak on „musi troske”…

Zostaw komentarz