ORGANIZACJA W DOMU

Odkurzacz samojezdny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

1

Śmiało mogę powiedzieć, że odkurzacz samojezdny to sprzęt, który przyda się w każdym domu. Nie zastąpi w 100% tradycyjnego odkurzacza, ale pomoże utrzymać dom w czystości i odejmie nam trochę pracy. Dziś opowiem o tym, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie automatycznego odkurzacza-robota.

O odkurzaczach samojezdnych pisałam na blogu już kilka razy. Możesz znaleźć tu zestawienie najciekawszych modeli oraz recenzję jednego z nich:

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny? Przegląd najlepszych modeli i nasz wybór

Robot sprzątający Tefal Explorer S60 – test i moja opinia

Dziś chciałam podejść do tematu bardziej kompleksowo i opowiedzieć na najważniejszych funkcjach, które powinno mieć takie urządzenie. A wszystko z perspektywy osoby, która testuje takie odkurzacze już od kilku dobrych lat, mamy dwójki dzieci i (okazjonalnej) posiadaczki kota z długą sierścią.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza samojezdnego?

Jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, decydując się na zakup takiego robota-odkurzacza. Oczywiście wiele też zależy od naszych osobistych potrzeb i naszego domu. Na przykładzie kilku modeli odkurzaczy pokażę, jakie funkcje powinien posiadać dobry odkurzacz samojezdny, a które są fajnym, choć nie niezbędnym dodatkiem.

Mapowanie pomieszczeń

Dzięki funkcji mapowania pomieszczeń urządzenie tworzy wirtualną mapę naszego mieszkania, dzięki której czyści dokładnie i nie zostawia nieodkurzonych miejsc. Odkurzacze z tą opcją mają zazwyczaj również dedykowaną apkę, na której możemy śledzić na bieżąco postęp odkurzania, a po skończonej pracy – wszystkie wysprzątane powierzchnie. To bardzo miły widok :) Przykładem takiego robota jest iRobot Roomba s9+, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych odkurzaczy samojezdnych (więc i najdroższych). Ma on wszystkie funkcje, o których napiszę poniżej, i kilka dodatkowych, jak na przykład automatyczne opróżnianie pojemnika (co przydaje się przy odkurzaniu dużych powierzchni).

Ochrona przed upadkiem

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii odkurzaczy automatycznych były upadki ze schodów. Na szczęście ten problem zdecydowana większość dostępnych modeli już rozwiązała. Czujniki i wirtualne ściany chronią odkurzacz przed upadkiem. Przed zakupem warto upewnić się, że wytypowane urządzenie też sobie z tym radzi.

Sterowanie telefonem

Mobilna apka to duże ułatwienie w sterowaniu odkurzaczem. Wystarczy sparować odkurzacz z telefonem po sieci wi-fi. Za pomocą aplikacji możemy włączyć i wyłączyć urządzenie, sprawdzić trasę jego przejazdu (jeśli ma funkcję mapowania), zwiększyć obroty, zmienić tryb. Można też zaprogramować odkurzacz, aby włączał się codziennie lub w wybrane dni tygodnia o stałej porze. To duże ułatwienie i pomoc w wypracowaniu nawyku regularnego sprzątania i utrzymywania domu w czystości. Wystarczy dbać o to, aby na podłodze nie leżały drobne rzeczy. Dla moich dzieci to super motywacja do sprzątania lego z podłogi :D Jednym z modeli z dedykowaną aplikacją jest Roborock S6 MaxV.

Zmywanie podłóg na mokro

Jednoczesne odkurzanie i zmywanie podłóg na mokro jest funkcją przydatną, choć moim zdaniem nie najważniejszą. W zdecydowaniej większości przypadków możemy użyć do mycia wyłącznie wody, bez dodatku płynu do mycia podłóg. Odkurzacz automatyczny przejeżdża, zwilżając powierzchnie, jest to więc raczej odświeżanie niż prawdziwe czyszczenie. Jeśli to dla Ciebie wystarczające, to śmiało patrz na modele 2 w 1. Jednym z przykładów takiego urządzenia jest Xiaomi Mi robot vacuum mop pro – solidny model, który może jednocześnie mopować i odkurzać, wyłącznie odkurzać i wyłącznie mopować, zgodnie z potrzebą.

Czas pracy po naładowaniu

Kolejną ważną cechą odkurzaczy samojezdnych jest czas pracy po naładowaniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz duże przestrzenie do sprzątania. W niektórych modelach po prawie całkowitym rozładowaniu urządzenie samo wraca do bazy, ładuje się, po czym wraca do odkurzania w miejscu, w którym skończyło. Przydatna fukncja!

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Różne modele odkurzaczy automatycznych oferują różne rozwiązania, niektóre bazują na zaawansowanych czujnikach, inne mają również system kamer. Można tworzyć harmonogramy sprzątania, bazować na proponowanych spersonalizowanych sugestiach, sterować głosem. Niektóre modele proponują antyalergiczne filtry, które mogą być dobrym rozwiązaniem dla alergików w domu. Kolejną rzeczą, na którą zwracam uwagę jest wysokość urządzenia – warto sprawdzić, czy wjedzie on pod nasze najniższe meble :) Producenci prześcigają się w coraz to nowszych funkcjach i lepszym działaniu. Warto przeanalizować swoje potrzeby, ale i możliwości. Dużym ułatwieniem w codzienności będzie nawet prosty model odkurzacza samojezdnego.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz