ORGANIZACJA W DOMU POLECANE

Jak się zorganizować w domu z dziećmi podczas kwarantanny? 7 kroków

spektakle online dla dzieci

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami. Zamknął w domach, odciął od rodziny, zasiał ziarno niepewności… Ile to wszystko potrwa? Jak się skończy? A ja Ci powiem jedno: zostaw to – nie martw się rzeczami, na które nie masz wpływu. #zostańwdomu i wykorzystaj ten czas najlepiej jak potrafisz.

Weź pod uwagę swoje możliwości i cały „kontekst” swojej sytuacji. Masz pod opieką jedno dziecko czy więcej? Pracujesz zdalnie czy jesteś na zwolnieniu? Masz dziecko w wieku szkolnym czy młodsze? Jak dzielisz opiekę nad dziećmi z mężem/partnerem, a może samodzielnie je wychowujesz? To wszystko i WIELE więcej wpływa na to, co jesteś w stanie zrobić i kiedy.

Nie porównuj się do innych, nigdy nie znasz ich „kontekstu”, nie widzisz całego obrazka. Skup się na sobie. Co możesz zrobić w swojej sytuacji? Jak możesz usprawnić swoją codzienność? Jak się lepiej zorganizować? Mam dla Ciebie kilka podpowiedzi i inspiracji, co możesz robić z dziećmi oraz co dzieci mogą robić samodzielnie.

Jak się zorganizować w domu z dziećmi podczas kwarantanny?

1. Przestań odliczać dni

Przestań odliczać dni kwarantanny – to bez sensu, bo tak naprawdę nie wiadomo kiedy to wszystko się skończy. Dwa tygodnie, miesiąc, a może dłużej? Nie skreślaj dni, wyłącz tryb „przetrwanie” – zaakceptuj tę sytuację i spróbuj się do niej dostosować. Zamiast codziennie się denerwować, że życie stanęło na głowie, zastanów się jak możesz poukładać sobie dni, żeby mijały spokojniej i efektywniej. Stres w niczym nie pomaga.

Co robić z dziećmi w domu podczas kwarantanny?

2. Wprowadź plan dnia dla dzieci

Dla mnie momentem przełomowym było wprowadzenie planu dnia dla dzieci. Kilka wcześniejszych dni były chaotycznych, dzieci się denerwowały, ja też, obiad niegotowy na czas, totalny bałagan, za dużo bajek, ja padałam na twarz. Odkąd trzymamy się planu jest milion razy lepiej. Jak wygląda nasz plan?

 1. Śniadanie + poranna toaleta
 2. Zestaw nazwany przez moje córki „baja-kakałko-słodycz”
 3. Drugie śniadanie (zwykle owoce)
 4. Gimnastyka, różne ćwiczenia i zabawy ruchowe (zwykle przy muzyce)
 5. Zabawa + zadania
 6. Zupa
 7. Film animowany, dłuższa bajka, spektakl online dla dzieci
 8. Drugie danie
 9. Zabawa + zadania
 10. Podwieczorek
 11. Zabawa
 12. Kolacja + toaleta wieczorna + zasypianie

Zwróć uwagę, że w naszym planie nie ma godzin – w przypadku małych dzieci to nie ma większego sensu, dla nich ważne jest NASTĘPSTWO CZYNNOŚCI a nie czas. Oczywiście jakieś tam godziny w głowie mam (przede wszystkim żeby o 20 już spały ;)), ale nie wołam: „Dzieci, już 15:00, czas na cośtam!” Nie przerywam dobrej zabawy, nie poganiam. Dziewczynki zaakceptowały plan (tworzyłam go razem z Tosią) i nie marudzą co chwila o bajkę, czy słodycze. Dni nam mijają spokojniej, choć nie jest to sielanka.

3. Ustal realistyczne pory na swoją pracę

Ile musisz/chcesz pracować? Jeśli pracujesz zdalnie, zastanów się kiedy tak naprawdę jesteś w stanie wykonywać swoją pracę efektywnie – czy przy Twoich dzieciach jest to możliwe? Czy możesz wymieniać się opieką nad dziećmi z partnerem i robić taki system dyżurowy? Porozmawiaj ze swoim pracodawcą, zaproponuj coś i postarajcie się znaleźć dobry system.

Ja aktualnie mam dwa przedziały na pracę w tygodniu:

1. Gdy dzieci oglądają bajki. Wtedy nie sprzątam ani nie gotuję, tymi rzeczami zajmuję się w innych przedziałach.

2. Gdy dzieci śpią, czyli prawie codziennie od 20 (przy okazji przeczytaj ten wpis: Jak uśpić dzieci o 20 i mieć wolny wieczór?) do ok. 23.

W moim przypadku próby pracowania podczas zabawy dzieci skończyły się fiaskiem. Ale nie jest powiedziane, że taki system nie może działać – wiem, że przy samej Tosi w domu mogłabym więcej pracować w dzień. Przy 2-latce jest to nierealne. Dodatkowo nadrabiam w weekendy – zamykam się z komputerem na 4 godziny i pracuję w spokoju.

jak się zorganizować w domu z dziećmi

4. Przepędź wyrzuty sumienia

To jest wyjątkowy, trudny czas. Nie biczuj siebie, gdy coś nie wyjdzie tak, jak zaplanowałaś, gdy włączysz dzieciom więcej bajek niż zwykle, gdy nie poćwiczysz literek, gdy bałagan przerośnie sam siebie, gdy na obiad podasz mrożone pyzy, a zamiast chipsów z jarmużu nasypiesz dzieciom do miseczki paluszki. To nie czas na wyścig po medal Najbardziej Ogarniętej KwarantaMatki. Każda z nas radzi sobie najlepiej jak potrafi w swojej sytuacji życiowej. Nie porównuj się.

5. Przygotuj menu na cały tydzień

Planowanie posiłków bardzo pomaga nam się ogarnąć i sensownie rozplanować czas. Dzięki temu nie marnujemy jedzenia i ograniczamy wyjścia do sklepu, co jest bardzo ważne w czasie krajowej kwarantanny. Jak to robimy? Przeczytaj tutaj:

JAK SPRYTNIE ZAPLANOWAĆ POSIŁKI NA CAŁY TYDZIEŃ, ŻEBY NIC SIĘ NIE ZMARNOWAŁO?

jak zaplanować posiłki na cały tydzień

6. Zaplanuj wcześniej atrakcje dla dzieci

Postaraj się zaplanować z wyprzedzeniem aktywności dla dzieci – nie chodzi o dokładny plan co do minuty, ale o ciekawe zajęcia i prace, które zaproponujesz dzieciom. Pomaga to w zapanowaniu nad chaosem i zyskaniu cennego czasu dla siebie (np. na pracę ;)) Sprawdź, czy masz wszystkie materiały i wydrukuj co trzeba.

Codziennie możesz podglądać na moim Instagramie jak się bawię z dziećmi, pomysły na zabawy znajdziesz też w wyróżnionych relacjach „ZABAWY W DOMU”. Wszystko wraz z konkretnymi linkami i szablonami znajdziesz tutaj:

CO ROBIĆ Z DZIEĆMI W DOMU PODCZAS KWARANTANNY? 20 POMYSŁÓW

spektakle online dla dzieci

7. Pamiętaj o czasie dla siebie

Z pustego i Salomon nie naleje – jak masz dawać dzieciom pozytywną energię i dobry humor, jeśli sama padasz na twarz i masz wszystkiego dość? Zadbaj o siebie, zrób sobie maseczkę, poczytaj książkę, olej czasem bałagan i po prostu wieczorem połóż się na kanapie i obejrzyj dobry serial. Odpocznij. A może najlepiej odpoczywasz, działając? To działaj! Poszukaj interesującego kursu online, oglądaj wystąpienia TEDx, webinary, szkolenia.

hity i kity kuchnia ikea

#zostańwdomu


Mogą Ci się spodobać

3 komentarze

Zostaw komentarz