KSIĄŻKI O EMOCJACH

Najlepsze książki o emocjach i uczuciach dla dzieci cz.2

Książki o emocjach i uczuciach dla dzieci zajmują coraz więcej miejsca w Tosi biblioteczce i piętrzą się w okolicy łóżeczka, bo często po nie sięgam przy usypianiu. Wyciszają, pomagają uporać się z czasem trudnymi przeżyciami w przedszkolu, zapewniają takie fajne ciepełko, do którego chce się wracać. Dziś druga porcja najlepszych książek o emocjach i uczuciach dla dzieci!

W pierwszym wpisie z tego mini cyklu opisałam jak rozmawiamy o emocjach i uczuciach z dzieckiem i żeby tekst nie był zbyt długi postanowiłam go podzielić na trzy części. Bo jest o czym pisać i co polecać! Jeśli jeszcze nie czytaliście pierwszej części polecanych książek, koniecznie nadróbcie zaległości – czekają tam na Was same perełki!

>>> Najlepsze książki o emocjach i uczuciach dla dzieci. Cz.1 (KLIK) <<<

Do dzisiejszego wpisu wybrałam kilka wyjątkowych książek, które wprowadzają małego człowieka w świat emocji i uczuć niejako przy okazji, wraz z przygodami małych bohaterów.

 

Uśmiech dla żabki, P. Wechterowicz, E. Dziubak

Przepiękna opowieść o tęsknocie i sile uśmiechu. Wzruszająca i zabawna jednocześnie.

Mała żabka poczuła nagłą tęsknotę za swoją mamą, która jest w pracy. Mama, jak to mama, wyczuwa smutek córeczki i postanawia jej posłać czuły i promienny uśmiech. Pomagają jej w tym inni mieszkańcy lasu, tacy jak bóbr, wydra, dzięcioł, czy lis.

To też historia o potędze dobrych uczynków, uśmiechów, pozytywnych myśli i cierpliwości. Uczy, że nie zawsze można mieć od razu to, czego się pragnie, że czasem trzeba trochę poczekać.

Dzięki pozytywnemu przekazowi i miarowemu rytmowi opowieści książka świetnie nadaje się do usypiania. Na wyróżnienie zasługuje też staranny język i bogate słownictwo, którym operuje autor oraz przepiękne ilustracje Emilii Dziubak.

Aktualnie ulubiona książka Tosi. Must have dla każdego 3-latka!

Wydawnictwo Ezop

Do kupienia TUTAJ

 

Proszę mnie przytulić, P. Wechterowicz, E. Dziubak

„Proszę mnie przytulić” była na mojej liście do kupienia już od dawna, wreszcie się zebrałam i żałuję… że tak późno :) To ciepła i zabawna opowieść o tacie i synku niedźwiedziu, którzy wyruszają na spacer po lesie, przytulając jego mieszkańców. Bo jaka może być lepsza recepta na udany dzień jak nie solidne, pokrzepiające przytulenie?

Gdy widzicie nazwiska tego duetu na okładce książki, możecie ją śmiało kupować w ciemno. Za każdym razem, gdy czytam Tosi jedną z ich książek na zmianę zachwycam się warstwą językową (piękna, elegancka, a za razem przejrzysta i przystępna polszczyzna) i niezwykłymi, stanowiącymi klasę samą w sobie, ilustracjami Emilii Dziubak.

Wydawnictwo Ezop

Do kupienia TUTAJ

 

Co się stało z Albertem? G. Bergström

Niezastąpiona lektura dla wszystkich 6-7 latków, którzy niebawem rozpoczynać będą szkołę, ale też bardzo wartościowa dla znacznie młodszych dzieci, które czeka jakaś duża zmiana, jak chociażby pójście do nowego przedszkola. Historia jest bardzo prosta – mały Albert bardzo denerwuje się pierwszym dniem szkoły, zachowuje się nieswojo, jest poważny i posłuszny. Tata pomaga mu się oswoić z emocjami, okiełznać strach, tłumacząc, że mnóstwo dzieci jest teraz w tej samej sytuacji i czuje się podobnie. Strach i niepokój są zupełnie naturalne.

Jest jedna rzecz, która szalenie mi się podoba w serii książek o Albercie. Otóż główny bohater jest „trochę niegrzeczny” i nigdzie nie jest to przedstawione jako wada, wręcz przeciwnie! Dziecko ma prawo być trochę niesforne, czasem się nie słuchać, robić rzeczy po swojemu, a nawet trochę oszukiwać. Bo takie jest właśnie dzieciństwo i nie ma sensu wtłaczać dziecko w sztywne ramy idealnego zachowania. Trzeba dać trochę wolności.


Wydawnictwo Zakamarki

Do kupienia TUTAJ

 

Czy jesteś tchórzem, Albercie?, G. Bergström

Bardzo ważna lektura zwłaszcza dla chłopców, ale nie tylko. Główne przesłanie jest bardzo uniwersalne – warto być sobą, nie bać się mówić głośno o swoich przekonaniach, nawet jeśli są niepopularne. To pochwała indywidualizmu i nauka mówienia „nie”, tak ważna dla każdego dziecka, próbującego odnaleźć się w grupie rówieśników.

Kilkuletni Albert nie chce się bić. I nie robi tego, na przekór kolegom z podwórka i zerówki, a nawet własnemu tacie, który pełen dobrych intencji próbuje go nauczyć jak się bić, zwłaszcza dla obrony. Albert nie jest wcale bardzo spokojnym i grzecznym dzieckiem, nie, Albert po prostu nie chce się bić. Nie będę Wam zdradzać zakończenia tej historii, ale puenta jest świetna i nawet tata Alberta się czegoś nauczył. Czy Albert jest tchórzem? Wręcz przeciwnie.


Wydawnictwo Zakamarki

Do kupienia TUTAJ

 

Z głową pod dywanem, A. Onichimowska, O. Woldańska-Płocińska

Na koniec wyjątkowa propozycja dla trochę starszych dzieci, druga książka z nowego cyklu o Bulbesie i Hani Papierek wydawnictwa Ezop. Tytułowi bohaterowie są najlepszymi przyjaciółmi, uczniami szkoły podstawowej. Pewnego dnia zamiast lekcji dzieci idą na spotkanie z Panią Pisarką, na którym opowiadają kim chciałyby zostać, jak dorosną. Miłe z początku spotkanie okazuje się jednak sporym sprawdzianem odwagi. Po tym jak Bulbes zwierza się, że marzy aby zostać kucharzem, zostaje wyśmiany przez część dzieci. Co gorsze, pod wpływem grupy, Hania również dołącza się z niemiłym komentarzem. Sama nie ma odwagi przyznać się do swoich marzeń i powiela odpowiedź koleżanek.

„Z głową pod dywanem” to bardzo mądra historia o sile przyjaźni, błędach, rozczarowaniu, odwadze, kłamstwach. I w końcu o wybaczaniu, bo przecież jest ono niezbędnym składnikiem prawdziwej przyjaźni.

Wydawnictwo Ezop

Do kupienia TUTAJ

 


Mogą Ci się spodobać