Jakie książki o macierzyństwie i wychowaniu dzieci warto przeczytać? Dziś polecę Ci aż 8 super wartościowych książek dla rodziców!
Moja seria wpisów z książkami dla rodziców się pięknie rozrasta, dzisiejszy artykuł to już trzeci zbiór mądrych i ciekawych książek w tym temacie. Tu znajdziesz poprzednie polecenia:
Najlepsze książki dla rodziców #1
Najlepsze książki dla rodziców #2
A teraz czas na dzisiejsze polecajki!
1. Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny
Bardzo fajny, praktyczny przewodnik po relacjach w rodzinie. Co robić, gdy wszystkie metody zawodzą, gdy chcemy być cierpliwe i wyrozumiałe, ale już po prostu się nie mamy na siły, spieszymy się, nie ogarniamy? Jak mówić dziecku „nie” i kiedy tego nie robić? Czy rodzice powinni być jednomyślni? Jak skutecznie stawiać granice?
Co robić, gdy dziecko na wszystko mówi „nie”, kłamie, jak rozwiązywać konflikty w rodzinie? Jak wychowywać dzieci bez kar i nagród? Każdy rozdział, każda strona przynosi nowe pomysły, inspiracje i mnóstwo przykładów z życia. A to wszystko w bardzo przystępnej formie bez lania wody ;)
Super wartościowa książka. Bardzo polecam!
M. Musiał, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny
2. SEXED PL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców
Najlepsza książka o dojrzewaniu i seksualności, jaką czytałam. Serio! Znajdziesz tu odpowiedzi chyba na wszystkie pytania, którą przyjdą Ci do głowy w tym temacie. To nie przypadek – pytania zostały zebrane przez Fundację SEXEDPL w całej Polsce. Każdy rozdział to merytoryczna rozmowa ze specjalistkami i specjalistami w tematyce rozwoju seksualności dzieci na poszczególnych etapach wiekowych. Ten praktyczny przewodnik podzielony jest na 7 części:
- 0-5 lat
- 5-9 lat
- 9-12 lat
- 12-15 lat
- 15-18 lat
- Seksualność dzieci z niepełnosprawnością
- Tożsamość i orientacja
Każdy rozdział naszpikowany jest wiedzą i praktycznymi wskazówkami, jak rozmawiać z dzieckiem na takie tematy jak dojrzewanie, seksualność, nagość, masturbacja, ochrona przed seksualizacją, orientacja seksualna, seks, pornografia, akceptacja własnego ciała i wiele więcej. Bez tabu, krępowania się, ale z szacunkiem, w formie dostosowanej do wieku dziecka.
Projekt Anji Rubik, wydawnictwo WAB
Dostępna tutaj: SEXED PL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców
3. Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka
Zamówiłam tę książkę trochę w ciemno, patrząc tylko na tytuł z myślą: „To serio możliwe?!” i nie zawiodłam się. „Rodzicielstwo bez awantur” to bardzo fajna książka o tym, jak budować stabilną i spokojną relację z dzieckiem, pełną miłości i wzajemnego szacunku. Jak radzić sobie z napadami złości, trudnymi emocjami i sytuacjami, które spotykają każdą rodzinę. Jak rozwiązywać konflikty, unikając błędnego koła wzajemnych oskarżeń i poczucia niesprawiedliwości, nie szukać od razu winnych, nie krytykować. Jak docierać do sedna problemów i sprawnie je rozwiązywać.
W książce znajdziemy praktyczne porady, wskazówki, przykłady, antyprzykłady i wyjaśnienia bazujące na wiedzy z zakresu psychologii oraz wieloletnich doświadczeń autorów – psychiatry i psychoterapeutki.
D. J. Siegel, T. P. Bryson, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Rodzicielstwo bez awantur
4. Więź daje siłę. Emocjonalne bezpieczeństwo na dobry początek
Książka, którą polecam każdej przyszłej mamie. Bardzo wspierająca pozycja, z której dowiemy się jak dzień po dniu budować relację z maluszkiem od urodzenia, jak pielęgnować bliskość, odpowiednio reagować na sygnały dziecka i zaufać swojej intuicji.
Jak mocna więź między rodzicem a dzieckiem wpływa na jego rozwój i przyszłość? Co robić, gdy oczekiwania i plany zderzają się z prozą życia? Jak wspierać wrażliwość malucha? Czym jest „chroniczny niepokój” niemowlęcia i jak pomóc dziecku, które ciągle płacze? Praktyczne porady, przystępnie podane informacje o rozwoju mózgu, ciekawe przykłady. Naprawdę godna polecenia książka!
E. Kirkilionis, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Więź daje siłę
5. W głębi kontinuum
„W głębi kontinuum” to klasyczna książka z 1975 roku, która zapoczątkowała ruch Rodzicielstwa Bliskości. Jean Liedloff wiele miesięcy spędziła w amazońskiej dżungli, obserwując relacje rodzinne i życie codzienne rdzennego ludu Yequana. Zauważyła, że sposób wychowania niemowląt, stały kontakt z dorosłym opiekunem, noszenie, przytulanie, ciągła bliskość sprawia, że dzieci są spokojniejsze, mniej płaczą, a przede wszystkim – wyrastają na szczęśliwszych dorosłych.
Książka do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Warto pamiętać, że nie jest to książka naukowa, nie znajdziemy tu obszernej bibliografii. To bardziej pozycja kulturoznawcza, zapis obserwacji i przemyśleń autorki.
J. Liedloff, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: W głębi kontinuum
6. Sekretne życie mózgu nastolatka
A jeśli szukasz książki o tym, jak zrozumieć nastolatka, ta książka będzie strzałem w dziesiątkę. Napisana przez wielokrotnie nagradzaną profesor neurobiologii kognitywnej, oparta na solidnych podstawach naukowych, konkretna i pełna przykładów. Wejdziemy w głąb mózgu dorastającego dziecka, sprawdzimy, jakie procesy w nim zachodzą, skąd wynikają różne zachowania, emocje, odruchy. Jak kształtuje się mózg w czasie dojrzewania. Dlaczego tak trudno dogadać się z nastolatkami? W jaki sposób się z nimi porozumieć?
Praktyczny przewodnik dla rodziców nastolatków. Ja już się zaczynam przygotowywać ;) Bardzo polecam!
S-J. Blakemore, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Sekretne życie mózgu nastolatka
7. High-need baby. Jak skutecznie zadbać o szczególne potrzeby Twojego wymagającego dziecka?
Must have dla rodzica maluszka, które ciągle płacze, jest wiecznie niespokojne, ciągle chce być noszone. Ta książka bardzo pomogła mi na początku macierzyństwa, dzięki niej zrozumiałam co robić, a czego nie, żeby pomóc mojemu dziecku. Jak łagodnie usypiać maluszki? Dlaczego niektóre niemowlęta tak często płaczą? Jak uniknąć rodzicielskiego wypalenia?
Książka jest wypełniona po brzegi praktycznymi poradami, wskazówkami, przykładami i prawdziwymi historiami rodziców. Pomaga i wspiera.
Jeśli masz poprzednie wydanie pod tytułem „Księga wymagającego dziecka” albo „Twoje wymagające dziecko”, to nie zamawiaj tej – jest to ta sama treść ;)
W. Sears, M. Sears, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: High-need baby
8. Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci? Rodzicielskie przygody z całego świata
Bardzo ciekawa książka o różnicach w sposobie wychowania i w ogóle w podejściu do dzieci, ich roli w rodzinie i społeczeństwie. Autorką jest mama, która po przeprowadzce do Argentyny odkryła jak bardzo wychowanie dzieci uzależnione jest kulturowo. Wiedziona dziennikarskim instynktem rozpoczęła poszukiwania i odkryła mnóstwo ciekawostek rodzicielskich, którymi dzieli się na łamach tej superciekawej książki :)
Więcej o książce napisałam TUTAJ
Mei-Ling Hopgood, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci? Rodzicielskie przygody z całego świata