Najlepsze książki dla dzieci o emocjach i uczuciach – nasze ulubione książki i serie. Wspaniałe opowieści, które pomagają dzieciom zrozumieć swoje emocje i je sobie trochę uporządkować. Dzięki nim uporałam się już z niejedną wychowawczą trudnością!
Które najbardziej polecam?
1. Self-Regulation. Opowieści dla dzieci – gdy emocje biorą górę
Książka, którą śmiało mogę polecić każdej mamie. Rewelacyjne połączenie poradnika dla rodziców z ciekawymi opowiadaniami dla dzieci. Struktura książki jest bardzo przejrzysta i dzięki temu łatwo znajduję w niej treści, które są mi w danej chwili potrzebne. Naprawdę często do niej zaglądam! Czytam dzieciom opowiadania o emocjach i uczuciach, ale też wracam do merytorycznych treści o samoregulacji i przyczyn trudnych zachowań dzieci. To naprawdę pomaga. Książka otwiera oczy, dzięki niej wiele zrozumiałam, łatwiej wychwytuję nadchodzący konflikt i potrafię go uniknąć lub załagodzić. Nie zawsze oczywiście, ale mogę śmiało powiedzieć, że stałam się bardziej świadomym rodzicem.
Opowiadania dla dzieci przedstawiają różne, bardzo typowe sytuacje z życia codziennego, które doprowadzają do konfliktów, złości, trudnych emocji. Pomagają dzieciom zrozumieć własne emocje i podpowiadają sposoby na to, jak sobie z nimi radzić. Must have!
Dostępna tutaj: Self-Regulation. Opowieści dla dzieci – gdy emocje biorą górę (z kodem rabatowym MAMACARLA -10% zniżki)
2. 12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
12 opowiadań o uczuciach i emocjach dwunastu polskich autorów, które czytamy na dobranoc. Każde z nich ma kilkanaście stron i jest opatrzone ładnymi, kolorowymi ilustracjami. Historie dotyczą dzieci i ich emocji – dumy, wstydu, zazdrości, radości, strachu, bezradności, współczucia i wielu innych. A to wszystko z dużą empatią. Po przeczytaniu każdego opowiadania rozmawiam z córką i widzę, że faktycznie to pomaga w ułożeniu sobie wszystkiego w głowie i uporządkowaniu emocji.
Książka jest bardzo fajnie wydana i też jak najbardziej nadaje się na prezent. Polcem dla dzieci 6+ – akcja większości opowiadań dzieje się w szkole, choć są w dużej mierze uniwersalne. Książki dla dzieci o emocjach i uczuciach.
wielu autorów, Centrum Edukacji Dziecięcej, wydawnictwo Publicat
Dostępna tutaj: 12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy (z kodem rabatowym MAMACARLA -10% zniżki)
3. Gdzie zaczyna się Szczęście i Kiedy nadchodzi Smutek
Dwie fantastyczne książki, które polecam każdemu. Czym jest smutek? A czym szczęście? Okazuje się, że nie ma czegoś takiego jak „złe” emocje, z którymi trzeba walczyć i odpędzać od siebie. Każde uczucie jest ważne, każde mówi nam coś istotnego, tylko trzeba słuchać, poznać, zaakceptować, a nie unikać i wypędzać… W zrozumieniu tego przesłania bardzo pomaga przedstawienie Smutku i Szczęścia nie jako abstrakcyjnych pojęć, a konkretnych, sympatycznych postaci. To naprawdę działa!
Bardzo, bardzo polecam obie książki.
E. Eland, wydawnictwo Mamania
Dostępne tutaj:
4. Basia. Wielka księga o uczuciach
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć Basi! Tym bardziej, że najnowsza książka z tej serii skupia się właśnie na emocjach. Radość, smutek, żałoba złość, trema, żal, stres, szczęście, nadzieja, wzruszenie i wiele, wiele innych pojawiają się w życiu Basi i jej rodziny, choć, oczywiście każdy odbiera je na swój sposób. I to jest duża zaleta tej książki – o swoich uczuciach mówią tu różne postaci Basiowego świata, przeżywają je też dorośli. Można spojrzeć na emocje z różnych perspektyw.
Znajdziemy tu również ciekawe ćwiczenia praktyczne, na przykład stworzenie pudełka złości. Misiek Zdzisiek podpowiada jak radzić sobie ze stresem, smutkiem, złością. Porady są bardzo praktyczne i pomocne, a jednocześnie pełne zrozumienia i szacunku do emocji innych osób.
Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Basia. Wielka księga o uczuciach
5. Moja supermoc. Uważność i spokój żabki. Gry i zabawy mindfulness
A teraz coś wyjątkowego w dzisiejszym zestawieniu – zbiór gier, ćwiczeń i historii, które rozwijają uważność i koncentrację, pomagają zmniejszyć stres i zrozumieć swoje emocje. Są tutaj zadania z naklejkami, wycinanki, treningi pamięci i umiejętności uważnej obserwacji, masażyki, sudoku, mandale, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i kreatywność, nagrania audio i… wiele, wiele więcej. Właściwie każda strona zaskakuje i przynosi nowe pomysły.
Ćwiczenia w książce polecane są dla dzieci w wieku 5-8 lat. Bardzo polecam!
E. Snel, wydawnictwo CoJaNaTo
Dostępna tutaj: Moja supermoc. Uważność i spokój żabki. Historie, gry i zabawy mindfulness (z kodem rabatowym MAMACARLA -10% zniżki)
Książki dla dzieci o emocjach i uczuciach – co jeszcze polecam?
6. Kolorowy potwór
Bardzo fajna książka o dziecięcych emocjach, napisana w taki sposób, że nie sposób się nie uśmiechać :) Kolorowy potwór od rana czuje się dziwnie – kłębi się w nim dużo różnych emocji (skądś to znamy, prawda?) i sam już nie wie, czego chce. Jest na to rozwiązanie! Trzeba je wszystkie nazwać, zwizualizować i poukładać w osobnych słoiczkach. Takie ćwiczenie jest pomocne w oswajaniu trudniejszych emocji, takich jak strach, smutek, czy złość. Ale ta książka nie skupia się na nich, każdej emocji poświęcono tu dokładnie tyle samo miejsca, bo każda jest równie istotna.
Ważny temat, kolorowe, piękne, “przestrzenne” grafiki i pozytywny klimat. Już dla 3-latków!
Dla 2-latków polecam wersję z kartonowymi stronami (TUTAJ)
A. Llenas, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Kolorowy potwór
7. Feluś i Gucio poznają emocje
Jeśli chodzi o książki dla dzieci o emocjach i uczuciach to warto poznać i tę. Świetna książka o emocjach dla przedszkolaków, nawet tych najmłodszych. Radość, smutek, złość, zazdrość, wstyd – w małym ciałku uczucia kłębią się każdego dnia. Feluś i Gucio pomogą je nazwać i zrozumieć, że każda emocja jest ważna. A to wszystko w przyjaznej atmosferze i przedszkolnych klimatach.
K. Kozłowska, M. Schoett, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Feluś i Gucio poznają emocje
8. Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych
14 bajek, które poruszają bardzo ważne tematy z zakresu uczuć i emocji oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Mamy tu zarówno historię o strachu, poczuciu winy, wierze w siebie, jak i o tym co robić gdy dziecko się zgubi, rodzice się kłócą, czy gdy komuś stanie się krzywda. Dzieci uczą się przy okazji, naśladując dorosłych i właśnie z bajek. Takie opowiadanie o dziewczynce, która znalazła nieprzytomną mamę i zadzwoniła pod 112 na pewno silniej utkwi w pamięci, niż sucha teoria o numerze alarmowym.
Każdy temat mi kilka stałych elementów – na początek dowiadujemy się jaki jest cel bajki, potem mamy bajkę dla dziecka oraz komentarz bajkoterapeutyczny dla rodzica i wskazówki o czym można porozmawiać z dzieckiem po przeczytaniu bajki i co jeszcze można zrobić, żeby głębiej zapoznać się z tematem, bardziej pomóc dziecku.
Tekstu jest dużo, obrazków mniej (np. mogą się zdarzyć 3 strony bez ilustracji), ale myślę, że warto tę książkę mieć i starać się czytać dzieciom w razie potrzeby i zapobiegawczo :)
wielu autorów, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Bajkoteriapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych
9. seria Miłość…
Przepiękne i wartościowe książki o najważniejszych uczuciach, emocjach i relacjach – z mamą, tatą, rodzeństwem i przyjacielem. Te książki pokazują, że można żyć i spełniać się na wiele sposobów, że nie ma jednej drogi i nie zawsze wszystko musi być tak samo. Wspaniała seria, oszczędna w słowach, ale bogata w znaczenie. Wzrusza, bawi, skłania do rozmowy o tym, co ważne, a co zupełnie bez znaczenia. Czytam zarówno 3,5-latce, jak i 7-latce. Obie uwielbiają, choć każda inaczej je odbiera. Bardzo polecam!
A.Desbordes, P.Martin, wydawnictwo Entliczek
Dostępne tutaj: seria książek Miłość… (z kodem rabatowym MAMACARLA -10% zniżki)
10. seria książek o emocjach G. Kasdepke
Bardzo fajne książki o uczuciach i emocjach dla starszych przedszkolaków. Do wyboru jest starsze wydanie zbiorcze „Wielka księga uczuć” albo pojedyncze książki, które są wydawane obecnie. Z nowego wydania dostępne są póki co dwa pierwsze tomy, kolejne zapewne już wkrótce.
W „Tylko bez całowania” pod lupę zostały wzięte takie tematy jak tęsknota, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nuda, poczucie krzywdy i radość. Część z nich wprowadza sympatyczna pani Miłka wraz ze swoim pomocnikiem – teatralnym pajacykiem, a część pojawia się zupełnie spontanicznie, jak to u przedszkolaków bywa ;)
Na końcu każdego opowiadania znajdują się pytania pomocnicze oraz praktyczne rady dla dzieci i dorosłych.
“Horror! czyli skąd się biorą dzieci” to dalszy ciąg przygód dzieci z grupy przedszkolnej i pani Miłki, specjalistki od emocji i ciekawych dyskusji. Tym razem tematem przewodnim jest pytanie “Skąd się biorą dzieci?”. Książka jest napisana z dużym poczuciem humoru, lekko, ale nie omija najważniejszego. Jasno, prosto i bez zbędnych szczegółów wyjaśnia odpowiada na najważniejsze pytanie. A tytułowy “horror”? To tylko wyobraźnia dzieci, które zastanawiają się czy pani Miłka połknęła dziecko ;)
G. Kasdepke, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępne tutaj:
Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami
Horror! czyli skąd się biorą dzieci