KSIĄŻKI O EMOCJACH

Książki o emocjach dla dzieci – nowy cykl na blogu! #1

Regularnie polecam Wam książki o emocjach dla dzieci, dlatego postanowiłam stworzyć nowy cykl, aby te polecajki nie gubiły się wśród innych recenzji. Na początek 7 naszych super nowości!

Jakiś czas temu stworzyłam zestawienie z najlepszymi książkami o emocjach i uczuciach dla dzieci. Ten wpis nadal jest bardzo aktualny, jednak już sam w sobie jest baaardzo obszerny, więc zamiast go jeszcze bardziej rozbudowywać, pomyślałam, że lepsza będzie nowa seria wpisów tematycznych.

Zajrzyjcie tutaj:

Najlepsze książki dla dzieci o emocjach i uczuciach. Top 10

Więcej wpisów z recenzjami m.in. książek o emocjach dla dzieci znajdziecie tutaj: Książki o emocjach.

A teraz przejdźmy już do dzisiejszych nowości!

Książki o emocjach dla dzieci

1. Kolorowy potwór. Doktor od emocji oraz zestaw do regulacji emocjonalnej

To już trzecia książka z serii Kolorowy potwór w naszej kolekcji (nie licząc wersji kartonowej)! W tej części Kolorowy potwór jest lekarzem i jak zawsze pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami. Pewnego dnia Nina obudziła się w dziwnym humorze, zagubiona i zdezorientowana, wybrała się więc do Kolorowego potwora z prośbą o radę. Szczera i wnikliwa rozmowa o emocjach pomaga jej zrozumieć, co czuje i uporać się z tym.

Doktor od emocji ma w swoim gabinecie coś ekstra – zestaw do regulacji emocjonalnej, czyli zbiór 36 pomysłów, które pomogą się uspokoić i wrócić do równowagi. Przeglądamy je, rozkładając strony w książce, co bardzo podoba się dzieciom :) Jakie aktywności wybierze Nina? A które spodobają się naszym dzieciom? Kolorowy potwór zachęca nas do stworzenia własnego Zestawu i to jest super myśl!

Książka inspiruje i daje konkretne narzędzia do pracy z dziećmi w temacie regulacji emocjonalnej. Bardzo polecam!

Dla dzieci 3+

A. Llenas, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Kolorowy potwór. Doktor od emocji

2. Elizka nie jest straszydłem

„Elizka nie jest straszydłem” to piękna, wartościowa książka z mądrym przesłaniem. Strona po stronie obserwujemy zmagania małego nietoperza, który przylatuje do miasta i stara się znaleźć dla siebie odpowiednią kryjówkę. Okazuje się to jednak bardzo trudne, a niechęć napotkanych ludzi tylko to pogarsza. Dlaczego wszyscy się boją albo reagują agresywnie na widok małego nietoperka? Czy Elizka jest straszydłem? Kto jej pomoże?

Z jednej strony to mądra książka o nietoperzach, z której dowiemy się jakie są ich zwyczaje, jak postępować z nietoperzami i jak możemy im pomóc – na ostatnich kilku stronach znajdziemy wiele praktycznych i ciekawych informacji. Z drugiej strony to też uniwersalna opowieść o emocjach – naszych oczekiwaniach i rozczarowaniu, strachu przed nieznanym, krzywdzących stereotypach. Wspaniała książka z pięknymi ilustracjami!

Dla dzieci 3+

S. Smatana, wydawnictwo Tatatak

Dostępna tutaj: Elizka nie jest straszydłem

3. Słomka. Kotek, który chciał być sobą

Moje dzieci bardzo się ucieszyły na wieść o nowym tomie przygód Słomki! Ja również, bo to świetne książki o emocjach i asertywności dla dzieci, w dodatku z przepięknymi ilustracjami. Czytanie ich to sama przyjemność. W najnowszym tomie Słomka musi zmierzyć się z trudną dla siebie sytuacją. Podczas zajęć z malarstwa, kolega krytykuje jego pracę, a nawet gorzej – obraża go i wyśmiewa. Słomka dzielnie stawia mu czoła, jednak wieczorem przychodzą wątpliwości i boi się pokazać swoją pracę innym. Na szczęście dostaje wtedy bardzo mądrą radę i już wie jak postąpić…

Wspaniała opowieść o odwadze bycia sobą i pewności siebie, pokazuje jak bronić swojego zdania i jak mierzyć się z krytyką.

Dla przedszkolaków.

O pozostałych książkach z serii o kotku Słomce pisałam TUTAJ. Wszystkie polecamy!

K. Ogonowska, K. Zielińska, wydawnictwo Parasolka

Dostępna tutaj: Słomka. Kotek, który chciał być sobą

4. Strach ma wielkie oczy. Książka, która dodaje odwagi

Książka, która dodaje odwagi, ale też pomaga zrozumieć i zaakceptować strach, jako emocję, która jest naturalna, potrzebna i znana każdemu. Nie ma przecież osoby, która nie boi się niczego :) Każdy z nas czegoś się boi, a to, co jednym przeraża, dla innych jest zupełnie zwyczajne. Warto jednak nauczyć się radzić sobie ze strachem i nie pozwolić, by nad nami zapanował. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawych i ważnych informacji o strachu oraz strategiach, które pomogą, gdy się boimy – a to wszystko w przystępnej formie, z wieloma przykładami i historyjkami.

Książka jest częścią serii Wielkie problemy małych ludzi, pozostałe tomy to: Nie daj się gnębić! i Uwierz w siebie.

Dla dzieci 6+ (ale moim zdaniem można śmiało czytać też młodszym dzieciom :))

M. Młodnicka, wydawnictwo Jedność

Dostępna tutaj: Strach ma wielkie oczy

5. Świetlik

Uwielbiamy książki Erica Carle. Są proste, ale tkwi w nich coś wyjątkowego – niesamowity, magiczny klimat, łagodność, drugie dno, a nierzadko i element zaskoczenia ze szczyptą humoru :) Na pewno znacie książkę o pewnej baaardzo głodnej gąsienicy – Świetlik ma podobny format, i choć nie jest tak interaktywny jak Gąsienica, to jednak czyta się go za każdym razem z tą samą przyjemnością i uwagą. Jest tu jednak pewien element niepokoju, strona po stronie emocje narastają, na szczęście wszystko dobrze się kończy :)

To klasyczna opowieść o samotności i poszukiwaniu przyjaciół, jak wspomniałam, z happy endem :) Czytamy Helence co wieczór!

Dla dzieci 2+ (książka kartonowa)

E. Carle, wydawnictwo Tatarak

Dostępna tutaj: Świetlik

6. Jano i Wito. Wito idzie do żłobka

Konkretna i wspierająca książka idealna do czytania dzieciom, które mają przed sobą lub są w trakcie żłobkowej adaptacji. A jeśli zamienimy słowo „żłobek” na „przedszkole” – możemy śmiało czytać też świeżo upieczonym przedszkolakom!

Książka skupia się na tym, jak wygląda codzienna rutyna w żłobku, zwracając szczególną uwagę na emocje małego dziecka. To normalne, że dziecko się frustruje, nie potrafiąc jeszcze założyć skarpetki albo smuci, gdy nie może doczekać się powrotu rodzica. Na te wszystkie emocje i sytuacje jest tutaj przestrzeń, jednak ogólny wydźwięk książki jest taki, że żłobek to naprawdę fajne miejsce i można tu świetnie spędzić czasu :)

Dla dzieci, które idą do żłobka lub do przedszkola (ale uwaga, książka ma cienkie strony)

W. Wołoszyn, P. Liput, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Jano i Wito. Wito idzie do żłobka

7. Nie pękaj! Bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników

Na koniec mam coś dla rodziców dzieci szkolnych – książkę ważną i potrzebną o tym, jak sobie radzić z presją rówieśników. W teorii jest to proste, wystarczy, jej nie ulegać, prawda? Jednak życie pokazuje, że w praktyce nie jest to takie łatwe. Dlatego naprawdę bardzo się cieszę, że trafiłam na tę książkę i mogę Wam ją polecić.

Bohaterką książki jest dziewczynka z szóstej klasy, która nieoczekiwanie zostaje zaproszona na stołówce do stolika najpopularniejszych dziewczyn w szkole. Tym samym stała się częścią paczki, do której zawsze chciała należeć i bardzo jej to pochlebiało. Jednak z czasem dziewczyny zaczęły na nią naciskać, aby robiła rzeczy, których tak naprawdę nie chciała. W pewnym momencie sytuacja stała się naprawdę trudna, a wręcz niebezpieczna… Ale jak się z tego wyplątać? Jak naprawić krzywdy, które się wyrządziło? I co zrobić, gdy sami staniemy się obiektem drwin?

Z serii „S.O.S.” zostały wydane także: Czy ta przyjaźń jest okej?, Wszystko dla lajków? oraz Weź wyhamuj!

Dla dzieci 10+ (moim zdaniem 8+)

J. Moore-Mallinos, J. Davis, wydawnictwo Jedność

Dostępna tutaj: Nie pękaj! Bądź sobą!

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz