BIBLIOTECZKA

Klub Przyrodnika – seria kryminalna dla dzieci, które kochają zagadki

Do naszej kolekcji książek detektywistycznych dla dzieci dołączyła nowa super seria – Klub Przyrodnika :) Seria jest wyjątkowa, bo łączy wątki kryminalne z przyrodniczymi, a także.. obala stereotypy! Akcja, humor i świetne pióro Agnieszki Stelmaszyk, autorki Mazurskich w podróży – naprawdę warto przeczytać.

Zagadki kryminalne dla dzieci

To, co rozbudza w dzieciach radość czytania i pasję to wyjątkowe książki, dopasowane do zainteresowań i umiejętności młodego czytelnika. W tej serii znajdziemy i wartką akcję, i wciągającą fabułę, zagadki, intrygi, tajemnice… Ale i wiele więcej!

Głównymi bohaterami są Zuza, Julka, Dominik i Tomek, grupa przyjaciół, która założyła Klubu Przyrodnika. Interesują się przyrodą, wydają wspólnie Biuletyn Przyrodniczy, nawiązują kontakty z rówieśnikami w innych krajach, a także umacniają międzysąsiedzkie więzy i integrują lokalną społeczność. Przyjaciele spędzają razem czas i świetnie się bawią bez nadużywania komputerów, tabletów i komórek. Akcja książek dzieje się współcześnie, bynajmniej nie w idealnym, sielankowym świecie, ale znajdziemy tu wiele pozytywnych wzorców.

W pierwszym tomie młodzi detektywi postanawiają rozwiązać zagadkową sprawę zniknięcia zaprzyjaźnionego sąsiada. Szybko okazuje się, że nie on jeden zaginął, a cała sprawa ma związek z tajnym projektem ratowania zagrożonych gatunków roślin. „Zagadka purpurowej orchidei” wciąga, inspiruje i edukuje. Na pierwszym planie są przygody, zagadki i akcja, dzięki czemu naprawdę trudno się oderwać od książki.

Drugi tom „Zagadka srebrnego ducha” przenosi nas do pięknej Szkocji, gdzie Zuza, Julka, Tomek i Dominik wraz z miejscową przyjaciółką Daisy trafią w sam środek niesamowitych zdarzeń, tajemnic i intryg. Podejmą się rozwiązania zagadki okolicznych pożarów, sprawdzą, czy w starym zamku naprawdę straszy, odkryją tajemniczą komnatę i poszukają potwora z Loch Ness. Jednak ciekawszy od Nessie okaże się niezwykły srebrny duch, którego ujrzą na własne oczy… Jak to wszystko wytłumaczyć? Komu można zaufać? I jak zadbać o własne bezpieczeństwo?

1

Klub Przyrodnika

Oprócz rozwiązywania zagadek bohaterowie serii Klub Przyrodnika prowadzą Biuletyn Przyrodniczy. Jest on wspaniałym dodatkiem i urozmaiceniem lektury. Biuletyn jest pięknie ilustrowany i zawiera wiele informacji o roślinach i zwierzętach, a także praktycznych wskazówek jak dbać o przyrodę wokół nas. Dowiemy się, jak wykonać poidełko dla ptaków w ogrodzie, półkę skalną do kąpieli słonecznej dla owadów, krok po kroku urządzimy rabatę kwiatową. Sprawdzimy jakie węże żyją w Polsce i które są jadowite, prześledzimy cykl życia żaby.

Jestem zachwycona tym pomysłem na przemycenie wiedzy przyrodniczej w serii książek detektywistycznych dla starszych dzieci. Dzięki temu można dotrzeć z przekazem do szerszego grona czytelników.

1
1

Na przekór stereotypom

Książki zrywają też ze stereotypowym przedstawieniem ról w grupie przyjaciół – dziewczynki w niczym nie ustępują chłopcom. A i chłopcy dziewczynkom ;) W dodatku w drugim tomie dowiadujemy się, że najbardziej wrażliwy i pełen obaw jest Dominik. Reszta przyjaciół wykazuje się zrozumieniem, nikt się z niego nie śmieje, nie umniejsza jego uczuciom. Grupa się wspiera i pomaga sobie wzajemnie. To naprawdę dobre wzorce.

Seria książek „Klub Przyrodnika” skierowana jest do dzieci w wieku 8+ i młodszych nastolatków. Przyznam, że i mnie wciągnęły te wielowątkowe intrygi, zagadki i tajemnice :) Książki są napisane przystępnym, prostym językiem. Dużo się dzieje, ale akcja poprowadzona jest tak umiejętnie, że nie ma problemu w nadążeniu i lektura sprawia wiele przyjemności. Oryginalne, czarno-białe ilustracje dodają uroku i podkreślają „kryminalność” serii :) Bardzo polecam! Czekamy na kolejne tomy.

1

Dla kogo? Polecam dla dzieci 8+

A. Stelmaszyk, wydawnictwo Wilga

Dostępne tutaj:

Zagadka purpurowej orchidei

Zagadka srebrnego ducha

1
1

Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz