Jak zachęcić dziecko do czytania? Jak sprawić, żeby dziecko polubiło książeczki i jak wprowadzić czytanie do wieczornej rutyny? Dziś opowiem o moich sposobach.
Bardzo często dostaję pytania od czytelniczek o to, jak zachęcić dziecko do czytania. My czytamy bardzo dużo – zarówno w dzień, jak i wieczorem przed snem. Ale nie zawsze dziewczynki kochały książki tak jak teraz, przerobiłam już niejedną fazę braku zainteresowana, czy nawet niechęci do czytania…
Z każdej z nich jednak udało nam się wyjść i to bardzo szybko. Takie etapy są naturalne i często pojawiają się wtedy, gdy dziecko ma skok rozwojowy, przeżywa jakąś zmianę albo mocno zainteresuje się jakąś zabawką. Powodów może być wiele, ale sporo jest też sposobów na ponowne rozbudzenie w dziecku miłości do książek :) Do podzielenia się moimi sposobami zaprosiła mnie marka Empik Foto.

10 sposobów jak zachęcić dziecko do czytania
1. Czytaj nawet gdy dziecko Cię nie słucha….
…albo tak Ci się tylko wydaje! Czytaj dziecku książeczki, gdy układa puzzle, bawi się klockami, podczas kąpieli, a nawet na placu zabaw! Często zabieram niewielkich rozmiarów książeczkę na plac zabaw razem z jakimiś przekąskami, zwłaszcza gdy wychodzimy na dłużej. Robimy sobie wtedy taki mini piknik (nawet na ławce) – dziewczynki zajadają owoce i chrupki, piją wodę, a ja czytam. Nieraz podchodzą inne maluchy i słuchają w skupieniu :) To są fajne momenty.
2. Wspólnie kupujcie książeczki
Warto włączyć dziecko we wspólne wybieranie i kupowanie książeczek. Możecie wybrać się razem do księgarni, pozwolić dziecku wyszperać nową książkę w supermarkecie albo zamówić coś online. Ja najczęściej typuję kilka książek, otwieram na oddzielnych zakładkach i pozwalam dzieciom wybrać samodzielnie spośród moich propozycji. A potem podsycam atmosferę oczekiwania na paczkę :)

3. Chowaj i dziel ;)
Czasem dziecko nie ma ochoty na czytanie, bo po prostu się znudziło (albo opatrzyło) swoimi książkami. Warto kupić wtedy nowe, wymienić się z mamami dzieci w podobnym wieku albo… schować część książek w niewidoczne miejsce. Rotowanie książek, podobnie jak i rotowanie zabawek to dobry sposób, żeby dziecko znów zaczęło się cieszyć swoimi rzeczami.
U nas jest też podział na „książki na noc” i „książki na dzień”. Wieczorem czytam dzieciom przy słabszym świetle, więc nie wybieram książek obrazkowych, z zadaniami dla dzieci, aktywnościowych – te rezerwujemy na dzień. U Helenki wydzieliłam w biblioteczce osobne półki z książkami na dzień i osobno na noc. Spośród nich córka samodzielnie wybiera te, które chce danego dnia czytać. Dzięki temu czytamy więcej różnorodnych książek.
4. Uczyń dziecko bohaterem bajki
Żeby zachęcić dziecko do czytania książek warto wybierać niestandardowe rozwiązania. Jednym z nich są książeczki z bajeczkami personalizowanymi, w których dziecko jest głównym bohaterem. Taką książkę można zaprojektować – wystarczy wybrać motyw przewodni, wgrać zdjęcia dziecka lub dzieci, pozmieniać imiona – i gotowe! U nas to jest hit. Helenka jest zachwycona ilekroć widzi swoje zdjęcie w książce i słyszy swoje imię. Zamówiłam 3 bajeczki – „Wyprawa do ZOO”, „Leśne przygody Helenki” i „Urodziny babci”, zaraz Ci je pokażę w środku i opowiem o innych aktualnie dostępnych książkach personalizowanych w Empik Foto. Do 7.06 na wszystkie bajeczki personalizowane obowiązuje rabat -30%!

- „Wyprawa do ZOO” – o rodzinnej wycieczce do ZOO, dzieci poznają różne zwierzątka. Idealna dla rodzeństwa



- „Leśne przygody [imię dziecka]” – magiczna, baśniowa historia dziecka, które pomaga małemu liskowi wrócić do domu. Dostępna w wersji dla dziewczynki i dla chłopca. Nasza ulubiona ❤️


- „Urodziny babci” – o tym, jak dzieci przygotowują tort na urodziny babci. Świetna dla rodzeństwa. Bardzo ładne ilustracje.


- „Kim chciałbym zostać w przyszłości?” oraz „Kim chciałabym zostać w przyszłości” – o różnych zawodach w wersji dla chłopców i dla dziewczynek
- „Jak poznałem dinozaury?” oraz „Jak poznałam dinozaury?” – bajeczka dla małych fanów i fanek dinozaurów, w dwóch wersjach
- „Bajka o samochodziku” – bajeczka o zielonym samochodziku, który wybrał się na wycieczkę. W środku proste zadania na liczenie i rozpoznawanie kolorów. Dla młodszych dzieci.
- w przygotowaniu kolejne bajeczki!
Dostępna jest również książeczka kontrastowa dla maluszków.
Książeczki można na etapie projektowania edytować nie tylko w zakresie zmiany imion, ale również dodając dodatkowe zdjęcia i napisy. Jest to bardzo intuicyjne i nie zajmuje wiele czasu. A efekt jest wspaniały :) To naprawdę świetny sposób, żeby zachęcić dziecko do czytania.


5. Wybierzcie się do biblioteki
Dobrym pomysłem jest też zapisanie dziecka do biblioteki i regularne w niej wizyty. Pozwól dziecku samodzielnie wybrać książki, nawet jeśli uważasz, że wybór nie jest do końca po Twojej myśli. To wyrabia fajny nawyk i procentuje na całe życie. W wielu bibliotekach są teraz kąciki z zabawkami oraz przeróżne zajęcia dla dzieci – warto poznać lokalną :)
6. Mamo, tato, dajcie dobry przykład
Pokaż dziecku, że czytanie jest superfajnym zajęciem! Jak? Czytaj sama :) Nie od dziś wiadomo, że dzieci uczą się przez naśladowanie rodziców. Jeśli w wolnej chwili łapiesz za telefon, dziecko będzie to samo robiło w przyszłości. Jeśli wybierasz książkę – jest duża szansa, że przekażesz to przyzwyczajenie i wykształcisz w dziecku dobry nawyk. Zacznij od razu. U nas często jest tak, że gdy dziewczynki widzą, że czytam książkę, natychmiast biegną po swoje lektury i proszą o ich przeczytanie (nawet jeśli wcześniej nie miały ochoty na czytanie). Choć w sumie słowo „proszą” jest zbyt delikatne ;)

7. Wprowadź czytanie do wieczornej rutyny
Często dostaję pytania o to, jak usypiać dzieci przy książeczkach. To jest o tyle ciekawe, że moje dzieci nigdy nie zasypiały PODCZAS czytania bajek. Nasz rytuał wygląda tak, że najpierw czytamy ustaloną z góry liczbę książeczek (Helence) lub rozdziałów/opowiadań (Tosi), a potem przytulamy lub po prostu siedzimy obok i czekamy aż zasną. Zwykle jest to 5-10 minut. Warto włączyć czytanie do wieczornej rutyny, nawet jeśli proces usypiania wygląda u Was inaczej. Możesz czytać na głos, gdy dziecko się kąpie, czy przebiera w piżamkę albo po prostu przed ostatnim wieczornym przytulaskiem :)
8. Ogranicz ekrany
Jeśli czujesz, że Twoje dziecko zbyt często siedzi przed telewizorem, korzysta z tabletu lub telefonu, ogląda za dużo bajek, pora to zmienić. Wprowadź stałą porę oglądania bajki, np. po podwieczorku i wpisz ją do planu dnia. Tak samo z korzystaniem z tabletu i innych urządzeń elektronicznych. O tym jak wprowadzić dzieciom (i sobie) plan dnia pisałam więcej w tym wpisie: Moje sposoby na lepszą organizację… Początki mogą być trudne, ale naprawdę warto to zrobić. W dodatkowym czasie zaproponuj czytanie książek. U nas bardzo się sprawdza zabawa „wyścig po książkę” – dzieci biegają od salonu do swojego pokoju, wybierają książkę i wracają z nią, czytamy po jednej i znów wyścig. Prosta zabawa, a naprawdę działa!

9. Wybieraj książki z ulubionej tematyki dziecka…
…nawet jeśli to oznacza czytanie o przygodach Świnki Peppy na zmianę z Psim Patrolem ;) Nieważne, na tym etapie liczy się wyrobienie nawyku. Możesz starać się przemycać bardziej wartościowe książki, ale nic na siłę. Podążaj za zainteresowaniami dziecka, nawet jeśli szybko się zmieniają. Podsuwaj książki o Kosmosie, dinozaurach, ciele człowieka, wirusach, konikach, księżniczkach i każdym innym temacie, który lubi Twoje dziecko.
Zwróć tylko uwagę na to, żeby były to książki odpowiednie do wieku – zarówno książeczki zbyt proste, jak i zbyt trudne mogą sprawić, że dziecko się zniechęci i nie będzie chciało czytać.
10. Bawcie się książkami!
Świetnym pomysłem na to jak zachęcić dziecko do czytania książek są też różnorodne książki aktywnościowe – kartonowe wyszukiwanki, książki z zadaniami, naklejkami, detektywistyczne (w których dziecko ma wpływ na fabułę), interaktywne, a nawet książki-zabawki – do rysowania, śpiewania, z okienkami, z elementami do przesuwania, czy dołączonymi puzzlami. Jest tego całe mnóstwo :D Bawimy się też z dziećmi często w mini quizy z książek, które czytamy.

Zapraszam też do mojej grupy na Facebooku: Najlepsze książki i zabawki dla dzieci. Czytamy dzieciom codziennie!